Exmanželka si zkrátila úvazek a snížila tak dětem životní úroveň – co s tím?



Dobrý den, můj dotaz je možná nevšední. Exmanželka má ve své péči dvě naše děti ve věku 10 a 14 let. Výživné na děti platím pravidelně, ale jde mi spíš o jednání manželky co se týká jejích vlastních příjmů. Naše děti nevyžadují žádnou zvláštní péči (normální zdravé holky), přesto má bývalá žena ze své vlastní vůle snížila svůj příjem přechodem na poloviční úvazek. Jde mi o to, zda mohu nějakým způsobem současný stav změnit, protože tím, že přešla na místo s nižším platem, vlastně snížila životní úroveň mých dětí bez jakýchkoli zjevných příčin. Dobře víme, že pokud by muž platící výživné přešel na méně placenou práci a žádal snížení výživného, tak by mu soud s největší pravděpodobností nevyhověl, protože by v přechodu na méně placenou práci spatřoval záměr.Předem děkuji za odpověď


Na vaši otázku je těžká odpověď, protože neznáme důvody změny pracovního úvazku vaší bývalé manželky. Může k tomu mít vážné důvody – např. péče o staré rodiče, problémy s dojížděním, problémy se zdravotním stavem apod. Vy s tím bohužel asi nic nenaděláte, byť chápu váš argument týkající se snížení životní úrovně vašich dětí. Pokud by se jednalo o bezdůvodné zřeknutí se vyššího příjmu ze strany vaší bývalé ženy, nemohla by tím rozhodně argumentovat, pokud by po vás chtěla zvýšení výživného. Pokud by ale opravdu měla závažný důvod k tomu, aby přistoupila na snížení svých příjmů a neměla by možnost to vyřešit jinak (např. změnou zaměstnání), mohlo by to v důsledku vést i ke zvýšení výživného, které jste povinen platit, jestliže to bude ve vašich možnostech a pokud by to potřeby dětí odůvodňovaly.

Rozhodně se však nemusíte bát, že by soudy podporovaly chování typu „bývalý manžel platí slušné výživné pro děti, tak já nebudu pracovat, protože to výživné uživí i mne.“ Výživné pro děti je určeno jen dětem a nikoliv jejich rodičům a i rodič, který má dítě ve své péči, má k dítěti vyživovací povinnost. Takže pokud nic nebrání tomu, aby si rodič s dítětem v péči mohl obstarávat dostatečný pravidelný příjem (nejčastěji tedy prací v zaměstnání), není důvod proč přenášet naprostou většinu vyživovací povinnosti k dětem (nebo celou tuto povinnost) pouze na druhého rodiče.

 

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.