Co se stane, když nezletilé dítě během řízení o výživné dospěje?



Jsem 10 let rozvedená, máme 2 děti ve své péči. Těm je dnes skoro 16 a skoro 18 let, obě řádně studují… Jejich otci byly v době rozvodu stanoveny alimenty cca ve stejné výši jako PnD na každé dítě. Já nezaměstnaná. On zaměstnaný. Po celou dobu mě dotovala rodina z mojí strany. On jim(si je) kupoval jen dárky které já si jim koupit nemohla dovolit, vídal je minimálně. Jeho příjem se zvyšoval až na nadprůměr v ČR. Já stále nezaměstnaná. Příjem mě+dětí = stále jen ŽM. Je to až neuvěřitelné, ale po celou dobu se jejich otec dokázal vytáčet+slibovat, jen abych si nepodala návrh na zvýšení výživného. To jsem už konečně udělala v dubnu 2007, s tím, že chci doplatit výživné i za alespoň ty 3 roky zpětně. Nyní máme takřka duben 2008. Otec se k soudu nedostavuje a jeho právník tam používá všech klasických kliček, vč.návrhu na změnu vých.prostředí k otci; takže to vidím ještě na nejméně další rok. Já advokáta nemám. To starší dítě, co mu nyní je "skoro" 18, bude právě za měsíc a půl již zletilé, ale rozsudek je v nedohlednu. Z TÉTO SITUACE VYPLÝVÁ DOTAZ: To o své penízky na výživném přijdou obě děti?, to je obvyklé, že soudu nestačí 10 měsíců k vynesení tohoto typu rozsudku? dnem zletilosti se automaticky můj návrh u soudu stornuje, nebo se nějak zúží jen na to dosud nezl.dítě? v okamžiku kdy si podá to již zletilé dítě svůj návrh výživného proti otci, tak se již otcovo dosud soudem zpětně nestanovené výživné v mnou podaném návrhu přestává řešit?

Nevím u kterého soudu probíhá vaše řízení, jsou soudy, které dnes jsou stále ještě pracovně přetížené (severní Čechy a severní Morava, Praha) a u těch pak samozřejmě probíhá řízení delší dobu. Zákon nestanovuje žádnou dobu, v níž by soudní řízení muselo být skončeno. Pokud se vám zdá, že řízení trvá zbytečně dlouho, můžete si u předsedy soudu stěžovat na průtahy v soudním řízení.

Pokud řízení neskončí dříve, než starší dítě dosáhne zletilosti, neznamená to, že by řízení končilo. Řízení bude i nadále pokračovat, jen už toto zletilé dítě nebudete u soudu zastupovat, ale bude muset jednat svým vlastním jménem a vy nadále budete zastupovat jen to druhé (tedy nezletilé) dítě. Mohlo by to ale být i tak, že by zletilé dítě vám dalo plnou moc a vy byste ho i nadále zastupovala jako obecný zmocněnec. Rovněž tak to nic nemění na tom, že může být požadováno výživné tři roky zpětně od podání návrhu.  Zletilé dítě tedy nemusí podávat žádný samostatný návrh na určení výživného, a to ani vůči otci a ani vůči vám (vůči otci řízení probíhá, protože návrh jste podala vy, a vůči vám nemusí návrh podávat, pokud je s vámi na plnění vyživovací povinnosti dohodnuto – zkrátka žije s vámi a tím ho živíte). 

Dokud o zvýšení výživného soud nerozhodne, bude otec dále platit výživné v původní výši, a to i po dosažení zletilosti dítěte, pokud se tedy již nebude samo živit. Výživné pro zletilé dítě by také již nemělo být vypláceno vám, ale přímo zletilému dítěti, pokud se nedohodnete se zletilým dítětem a jeho otcem jinak.

 

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.