Otec neplatí výživné, zaplatí to za něj stát?Dobrý den. Prosím Vás o radu. Bývalý manžel je ve výkonu trestu ,bez možnosti zaměstnání. Má vyživovací povinnost k plnoleté dceři ,která ještě studuje. Je to pravda ? A bude dceři vyplácena plná výše alimentů ,nebo jen nějaký přídavek na dítě? Moc děkuji za odpověď.

Toto je otázka spíše pro odborníky na sociální pomoc. Do konce června 2007 umožňoval zákon v případě, že jeden z rodičů naplatil výživné a dítě tak bylo pod hranicí životního minima, požádat o příspěvek na výživu. Ten byl vyplácen městským úřadem ve výši soudem stanovené, maximálně ale do hranice životního minima dítěte. Od 1.7. 2007 byl tento příspěvek zrušen a nahrazen příspěvkem na živobytí, který je však rovněž závislý na hranici životního, resp. existenčního minima. Bližší informace vám poskytnou na sociálním odboru příslušného městského úřadu. V médiích v nedávné době byla uvedena zpráva, že se uvažuje o tom, že za neplatící rodiče by výživné vždy platil stát, který by zaplacené výživné po neplatícím rodiči zpětně vymáhal. Nevím, zda se o něčem takovém opravdu uvažuje nebo zda šlo jen o populistický výrok nějakého politika, podle mých informací však v současné době nic takového neplatí.

 

Aktualizováno 24.10.2007:
Dnes projednávala Poslenaceká sněmovna návrh ČSSD, podle něhož by za neplatící rodiče měl platit výživné stát. Návrh byl většinou poslanců zamítnut. (viz např. článek na IDNES)

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.