Dospělé studující dítě má nadstandardní životní úroveň – musím dál platit výživné?



1. Dobrý den, lze v případě, že se zletilé dítě, které studuje VŠ, stane vlastníkem bytu (darován) a jezdí každoročně na víceměsíční prázdninové pobyty do zahraničí požadovat snížení, resp. zrušení výživného. Děkuji za odpověď.

To, že dítě, které se stále připravuje na své budoucí povolání studiem na vysoké škole a není tedy schopno se samo živit, má dobrou nebo i nadstandardní životní úroveň, neznamená zánik vyživovací povinnosti rodičů. Jestliže dítě získalo byt, neznamená to, že je samo schopno se živit. Je pravda, že byt představuje poměrně značný majetek, na druhou stranu těžko chtít po dítěti, aby ten by prodalo a utržené prostředky použilo na svoji obživu. Bylo by to nelogické, protože až se dítě bude chtít postavit na vlastní nohy, bude se mu ten byt hodit. Obdobné to může být i u zahraničních cest. Dnes je běžné, že studenti cestují na delší dobu do zahraničí, ať už kvůli studiu, zdokonalení se v cizích jazycích či brigádě nebo jen kvůli přirozené touze poznat cizí země. To vše lze zahrnout mezi oprávněné potřeby dítěte, nota bene studenta vysoké školy, u něhož se předpokládá širší přehled, k čemuž zahraniční cesty zcela jistě pomohou. Takže rozhodně to nejsou důvody ke snížení výživného nebo dokonce jeho zrušení. Na druhou stranu by ale takové zletilé dítě muselo mít zvlášť závažné důvody, pokud by výživné chtělo zvýšit.

Toto naše vyjádření chápejte spíše obecně, pokud by v této věci rozhodoval soud, musel by se mnohem podrobněji zabývat mnohem větším počtem podstatných okolností.

Je taky třeba zabývat se otázkou, kde dítě na svůj "nadstandardní" způsob života bere prostředky. Ty cesty do zahraničí mu musí někdo platit. Pravděpodobně si na to zčásti vydělá samo a zčásti jsou hrazeny rodičem, s nímž žije. Jestliže tedy dítěti platí jeden z rodičů, neznamená to, že by druhý platit neměl.

 

2. Potomek studující vysokou školu pracuje pravidelně o letních prázninách v zahraničí. Má za období své výdělečné činnosti současně nárok na výživné? Pokud nikoliv, stačí za takové období jednoduše výživné nezaplatit nebo je třeba žádat soud, aby povinnost zaplatit výživné za příslušné období zrušil? Jak postupovat, když potomek podá v dané souvislosti návrh na výkon rozhodnutí? Lze se vůbec zbavit povinnosti placení výživného po dobu souvislé letní výdělečné činnosti pracujícího studenta, když skutečné období výkonu takové činnosti je známo až po jejím skončení a spotřebované výživné se dle zákona o rodině nevrací? Jde přece o majetek.

Vyživovací povinnost rodičů trvá do té doby, než je dítě schopno se samo živit. Tím se má na myslit trvalá způsobilost živit se. Letní brigáda studentů není k tomu, aby si obstarali peníze na obživu, ale k tomu, aby si mohli např. koupit něco, na co jim během roku peníze nestačí nebo aby mohli cestovat či si něco naspořit, aby si mohli následně přilepšit během školního roku. To, že si student (který po prázdninách bude řádně pokračovat ve studiu) najde letní brigádu tedy není důvodem k tomu, abyste přestal platit výživné. Vy byste vlastně svého potomka trestal za to, že si iniciativně našel brigádu a snaží se tak si vlastními silami obstarat finanční prostředky na své zájmy, koníčky nebo nějakou dražší věc, aby se jich nemusel doprošovat na svých rodičích.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.