Práva otce

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Práva biologického otce.

Příspěvekod Poradce v stř 16. úno 2011 7:52:26

marek píše:Dobrý den. Manželka prožila milostný románek, jehož následkem je těhotenství. Dítě jsme sice plánovali za jiných okolností, ale nechceme se ho vzdát a ani se rozvádět. Dítě se narodí v manželském svazku a jeho otcem budu uveden já. Obáváme se budoucnosti, zejména možných komplikací ze strany pravděpodobného biologického otce. Má k tomuto dítěti nějaký právní vztah? Může požadovat určení otcovství, kontakty s dítětem nebo se podílet na jeho výchově? A co v případě, že bude vyhrožovat prozrazením této skutečnosti a dožadovat se kontaktu s dítětem. Je dítě proti tomuto nějak právem chráněno? Děkuji, M.



Zákonným otcem jste jako manžel vy a biologický otec nemá šanci do toho jakkoliv zasáhnout. Aby se domohl jakýchkoliv práv vůči dítěti, musel by se nejprve právním (zákonným) otcem stát on. To znamená, že nejprve by muselo být právní cestou popřeno otcovství vaše a pak právní cestou určeno otcovství jeho. On ale nemůže nijak dosáhnout popření otcovství. žalobu na popření otcovství totiž může podat jen matka dítěte nebo otec (právní) dítěte, tedy jen vaše manželka nebo vy. Biologický otec toto právo nemá a tím to pro něj končí. To, že by vás mohl dostat do řečí, je jiná věc, na lidské klepy zákon o rodině nepamatuje.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Práva otce

Příspěvekod Kubajs v pát 11. bře 2011 17:10:27

Dobrý den měl bych nějaky ten dotaz přitelkyně mě jednoduše ve 2 měsici těhotenství odkopla,chvili po té jsme to trochu probraly ale nebyl v tom pořadný důvod,psala mi a naši konverzaci mám schovanou že mi stykem s dítěmem branit nebude ale najednou zjišťuji že si vymazala veškere kontakty na mně,a bojim se toho,že mě nebude chtit napsat do rl potomka,jak se mužu proti tomu branit,pomuže mi nějak ten dopisa z naši konverzace abych mohl se s dítětem stykam a třeba i střidavě vychovavat?Děkuji za odpověď
Kubajs
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 11. bře 2011 15:59:19

Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v pát 11. bře 2011 18:17:47

Kubajs píše:Dobrý den měl bych nějaky ten dotaz přitelkyně mě jednoduše ve 2 měsici těhotenství odkopla,chvili po té jsme to trochu probraly ale nebyl v tom pořadný důvod,psala mi a naši konverzaci mám schovanou že mi stykem s dítěmem branit nebude ale najednou zjišťuji že si vymazala veškere kontakty na mně,a bojim se toho,že mě nebude chtit napsat do rl potomka,jak se mužu proti tomu branit,pomuže mi nějak ten dopisa z naši konverzace abych mohl se s dítětem stykam a třeba i střidavě vychovavat?Děkuji za odpověď



Pokud vaše bývalá přítelkyně vás odmítne jako otce uvést do rodného listu, budete ji a dítě muset žalovat o určení otcovství (otázky určení otcovství se probírají i tady), pokud tedy budete chtít být jako otec uveden. V okamžiku, kdy se vám to povede, soud zároveň určí, jaké máte na dítě platit výživné.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Práva otce

Příspěvekod Kubajs v sob 12. bře 2011 10:49:48

Děkuji za předešlou odpověď a chci se ještě poptat rad bych věděl jak je expřitelkyně na tom s momentalnim stavem a jak se vyviji jeji těhotenstvi je možne si to nějak pozištovat když ona se mnou nekomunikuje?děkuji
Kubajs
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 11. bře 2011 15:59:19

Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v sob 12. bře 2011 12:00:00

Kubajs píše:Děkuji za předešlou odpověď a chci se ještě poptat rad bych věděl jak je expřitelkyně na tom s momentalnim stavem a jak se vyviji jeji těhotenstvi je možne si to nějak pozištovat když ona se mnou nekomunikuje?děkuji

Pokud budete uveden jako otec dítěte, tak o něm se s vámi bude muset bavit, o sobě ale ne, a to ani nyní v době těhotenství.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Práva otce

Příspěvekod Miko v čtv 28. dub 2011 7:53:55

Dobrý den, mám podobnou otázku jako již zazněla, nicméně z jiného úhlu. Moje těhotná přítelkyně na mě dost tlačí abych vzal za své její dítě, které se narodí za několik měsíců a které moje není. Bojí se, že jí ho její biologický otec jednoho dne sebere, nebo bude dělat minimálně hodně problémů. On o dítě v tuto chvíli zájem nemá. Pokud ona neuvede žádného otce, má on v budoucnu velké možnosti se o otcovství přihlásit? Děkuji, Mirek.

Miko
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 28. dub 2011 7:46:39

Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v čtv 28. dub 2011 10:41:21

Miko píše:Dobrý den, mám podobnou otázku jako již zazněla, nicméně z jiného úhlu. Moje těhotná přítelkyně na mě dost tlačí abych vzal za své její dítě, které se narodí za několik měsíců a které moje není. Bojí se, že jí ho její biologický otec jednoho dne sebere, nebo bude dělat minimálně hodně problémů. On o dítě v tuto chvíli zájem nemá. Pokud ona neuvede žádného otce, má on v budoucnu velké možnosti se o otcovství přihlásit? Děkuji, Mirek.

Ano, i otec dítěte, pokud ho matka jako otce neuvede, má právo proti matce a dítěti zahájit řízení o určení otcovství, tedy podat žalobu u soudu. pokud se otcovství prokáže, bude tento muž jako otec dítěte zaspán v rodném listu dítěte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Práva otce

Příspěvekod alfaX v úte 31. led 2012 13:08:39

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Přítel má roční dítě s bývalou partnerkou, se kterou se rozešli ještě než mu oznámila, že je těhotná. Jde o to, že přítele nechtěla a stále nechce uvést jako otce. Nejprve psala výhrůžné sms, že přítel syna nikdy neuvidí, pokud se k ní nevrátí, poté to přešlo na to, že po něm chce 5 000,- měsíčně a ona si časem rozmyslí, jestli ho tam uvede nebo ne, na což se jí přítel zeptal, jestli je normální. No a od té doby o ní v podstatě nic nevíme. Přítel původně chtěl být uvedený jako otec, ale nechtěl to hnát k soudu, protože byli dost na nože a měl strach, aby se pak nesnažila malého štvát proti němu. Zajímalo by nás, jestli může třeba nějak zpětně žádat o testy otcovství a chtít po příteli výživné za uplynulé roky? Protože jak přítel časem dokáže, že chtěl být tátou, ale ona ho do RL nechtěla uvést? Předem děkuji za pomoc.
alfaX
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 31. led 2012 12:49:26

Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v úte 31. led 2012 13:29:43

alfaX píše:Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Přítel má roční dítě s bývalou partnerkou, se kterou se rozešli ještě než mu oznámila, že je těhotná. Jde o to, že přítele nechtěla a stále nechce uvést jako otce. Nejprve psala výhrůžné sms, že přítel syna nikdy neuvidí, pokud se k ní nevrátí, poté to přešlo na to, že po něm chce 5 000,- měsíčně a ona si časem rozmyslí, jestli ho tam uvede nebo ne, na což se jí přítel zeptal, jestli je normální. No a od té doby o ní v podstatě nic nevíme. Přítel původně chtěl být uvedený jako otec, ale nechtěl to hnát k soudu, protože byli dost na nože a měl strach, aby se pak nesnažila malého štvát proti němu. Zajímalo by nás, jestli může třeba nějak zpětně žádat o testy otcovství a chtít po příteli výživné za uplynulé roky? Protože jak přítel časem dokáže, že chtěl být tátou, ale ona ho do RL nechtěla uvést? Předem děkuji za pomoc.

Ano, žalobu na určení otcovství lze podat v podstatě kdykoliv. Může ji podat nejen matka dítěte, ale i otec. To znamená, že pokud bude váš přítel chtít být uznán otcem a s matkou dítěte se na tom nedohodne, může i on podat žalobu na určení otcovství. Pokud tak neučiní, může žalobu podat i matka dítěte. Jestliže otcovství bude určeno (je jedno na čí návrh), může se matka (pokud je dítě v její péči) domáhat i výživného, nejvýše ale tři roky zpětně. I když otec prokáže, že jako otec uveden být chtěl a blokovala to matka, nezbaví ho to povinností výživné zpětně (maximálně ale za tři roky) doplatit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Práva otce

Příspěvekod alfaX v pát 02. bře 2012 10:57:04

DObrý den, chtěla jsem se zeptat k mému předešlému dotazu. Pokud bývalá partnerka mého přítele stále nechce uvést jako otce a on by o to ani nestál, je možné sepsat něco jako vzdání se otcovství přestože není jako otec uveden? Něco čím, by si vyhnul případné žalobě v budoucnu? Díky
alfaX
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 31. led 2012 12:49:26

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

Bloud TopList