Adopce

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Adopce

Příspěvekod mako v ned 11. kvě 2008 18:32:47

Chtěl bych adoptovat zletilé děti, se kterými žiji ve společné domácnosti společně s jejich matkou-mojí manželkou. Jejich biologický otec již dříve zemřel. Jak mám postupovat? Děkuji.

mako
 


Re: Adopce - zletilé dítě

Příspěvekod copi v ned 11. kvě 2008 18:34:05

mako píše:Chtěl bych adoptovat zletilé děti, se kterými žiji ve společné domácnosti společně s jejich matkou-mojí manželkou. Jejich biologický otec již dříve zemřel. Jak mám postupovat? Děkuji.

Dospělé děti adoptovat nelze. Zákon umožňuje osvojení pouze u nezletilých dětí. Vy pravděpodobně chcete děti své manželky zabezpečit, jako by to byly vaše děti vlastní. Toto lze vyřešit darováním nebo pro případ smrti sepsáním závěti (nejlépe u notáře). Pokud vám jde spíše o vyjádření dobrých vztahů k dětem vaší manželky, myslím, že je to pěkné, ale v případě, že vám vzájemné vztahy dobře fungují, není určitě třeba, abyste na to měli záznam v rodném listu dětí.
copi
 

Re: Adopce - zletilé dítě

Příspěvekod kali v ned 11. kvě 2008 18:35:22

copi píše:
mako píše:Chtěl bych adoptovat zletilé děti, se kterými žiji ve společné domácnosti společně s jejich matkou-mojí manželkou. Jejich biologický otec již dříve zemřel. Jak mám postupovat? Děkuji.

Dospělé děti adoptovat nelze. Zákon umožňuje osvojení pouze u nezletilých dětí. Vy pravděpodobně chcete děti své manželky zabezpečit, jako by to byly vaše děti vlastní. Toto lze vyřešit darováním nebo pro případ smrti sepsáním závěti (nejlépe u notáře). Pokud vám jde spíše o vyjádření dobrých vztahů k dětem vaší manželky, myslím, že je to pěkné, ale v případě, že vám vzájemné vztahy dobře fungují, není určitě třeba, abyste na to měli záznam v rodném listu dětí.

Prosím o radu. Velice mi záleží na tom, aby zletilé děti mojí manželky měly v rodném listě jako otce moje jméno. Nejde o majetek, ale o silné citové pouto. Jejich biologický otec zemřel ve 3 a 5 letech jejich věku.
kali
 

Re: Adopce - zletilé dítě

Příspěvekod copi v ned 11. kvě 2008 18:36:40

kali píše:
copi píše:
mako píše:Chtěl bych adoptovat zletilé děti, se kterými žiji ve společné domácnosti společně s jejich matkou-mojí manželkou. Jejich biologický otec již dříve zemřel. Jak mám postupovat? Děkuji.

Dospělé děti adoptovat nelze. Zákon umožňuje osvojení pouze u nezletilých dětí. Vy pravděpodobně chcete děti své manželky zabezpečit, jako by to byly vaše děti vlastní. Toto lze vyřešit darováním nebo pro případ smrti sepsáním závěti (nejlépe u notáře). Pokud vám jde spíše o vyjádření dobrých vztahů k dětem vaší manželky, myslím, že je to pěkné, ale v případě, že vám vzájemné vztahy dobře fungují, není určitě třeba, abyste na to měli záznam v rodném listu dětí.



Prosím o radu. Velice mi záleží na tom, aby zletilé děti mojí manželky měly v rodném listě jako otce moje jméno. Nejde o majetek, ale o silné citové pouto. Jejich biologický otec zemřel ve 3 a 5 letech jejich věku.

Bohužel vám musím dát stejnou odpověď jako výše. Ten, kdo je zapsán v rodném listu dítěte jako rodič je rodičem podle práva. Děti přitom mohou právně získat rodiče jen dvojím způsobem: narozením nebo osvojením. Vznik rodičovství narozením ve vašem případě v úvahu nepřichází. Bohužel už nelze využít ani možnosti osvojení, protože osvojit lze pouze nezletilé dítě, jak jsme psali výše. Berte to tak, že rodný list je pouze papír, který je důležitý pro úřady, ale k osvědčení citového pouta ho nepotřebujete.
copi
 

osvojení

Příspěvekod Návštěvník v pon 08. zář 2008 17:37:05

prosím o radu, můžu si osvojit nezletilé dítě mé přítelkyně, které nemá v rodném listu uvedeného otce
Návštěvník
 

Re: osvojení

Příspěvekod Poradce v pon 08. zář 2008 18:22:00

Návštěvník píše:prosím o radu, můžu si osvojit nezletilé dítě mé přítelkyně, které nemá v rodném listu uvedeného otce

Můžete. V daném případě, pokud jste slušný a bezúhonný člověk a vaše přítelkyně s tím souhlasí, by to neměl být větší problém. Základní podmínky se dočtete na našich stránkách Rodina u soudu, bližší informace vám dají na sociálním odboru příslušného pověřeného městského úřadu, v jehož obvodu žijete.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Osvojení

Příspěvekod kajlis@seznam.cz v stř 10. zář 2008 11:55:48

Dobrý den,
chtěl abych Vás požádat o radu. Mám 5 letou dceru, její otec se o ni nikdy nezajímal, v rodném listě uvedený není, nijak na ni nepřispívá a nejsem s ním v kontaktu, i když samozřejmě jeho bydliště,zaměstnavatele apod. znám. V současné době žijeme již delší dobu s partnerem. Ten by si chtěl po svatbě dceru osvojit. Jaký bude v tomto případě administrativní postup ?
Předem děkuji za radu.
Lišková
kajlis@seznam.cz
 

Re: Osvojení

Příspěvekod Poradce v stř 10. zář 2008 12:01:07

kajlis@seznam.cz píše:Dobrý den,
chtěl abych Vás požádat o radu. Mám 5 letou dceru, její otec se o ni nikdy nezajímal, v rodném listě uvedený není, nijak na ni nepřispívá a nejsem s ním v kontaktu, i když samozřejmě jeho bydliště,zaměstnavatele apod. znám. V současné době žijeme již delší dobu s partnerem. Ten by si chtěl po svatbě dceru osvojit. Jaký bude v tomto případě administrativní postup ?
Předem děkuji za radu.
Lišková



Pokud skutečný otec v rodném listě jako otec uveden není, neměl by to být problém. Po svatbě bude moci váš manžel podat u soudu návrh na sovojení vaší dcery. Bude k tomu potřebovat i vyýpis z rejstříku trestů, hodnocení ze zaměstnání, lékařskou zprávu o tom, že zdravotní stav dítěte ani jeho není v rozporu s účelem osvojení, počítejte i s návštěvou socilání pracovnice, která posoudí vaše domácí poměry. Návrh na osvojení není úplně jednoduchý, doporučuji se nechat zastoupit advokátem, případně ho alespoň požádat o sepsání návrhu. Se sepsáním návrhu by mohli pomoci i na odboru péče o mládež příslušného pověřeného městského úřadu, v jehož obvodě žijete, většinou tam mají pracovníka, který se specializuje přímo na osvojení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Adopce

Příspěvekod tomas.mon v čtv 25. zář 2008 18:16:05

Chceme se s manželkou rozvést,máme spolu dvě nezletilé děti. Chtěl bych,aby je její přítel adoptoval a aby to byla stále "jedna rodina". Mám je sice moc rád,ale vzhledem k jejich zdravotnímu stavu jsem se takto rozhodl. V jakém případě je toto možné provést? Musí být manželé? Musí se zároveň s adopcí měnit jejich příjmení? Jak dlouho trvá vyřízení adopce?
tomas.mon
 

Re: Adopce

Příspěvekod Poradce v čtv 25. zář 2008 18:48:07

tomas.mon píše:Chceme se s manželkou rozvést,máme spolu dvě nezletilé děti. Chtěl bych,aby je její přítel adoptoval a aby to byla stále "jedna rodina". Mám je sice moc rád,ale vzhledem k jejich zdravotnímu stavu jsem se takto rozhodl. V jakém případě je toto možné provést? Musí být manželé? Musí se zároveň s adopcí měnit jejich příjmení? Jak dlouho trvá vyřízení adopce?

Vaše otázka se mi jeví spíše jako projev zoufalství než jako promyšlený dotaz. Vemte v úvahu, že osvojením vašich dětí by zanikla jakákoliv právní pouta mezi vámi a vašimi dětmi. Rozvod manželství je bohužel běžnou záležitostí, ale to, aby si hned nový manžel matky osvojoval děti vzešlé z předchozí manželství rozhodně běžné není, pokud ovšem nejde o situaci, kdy skutečný otec nemá o děti žádný zájem.
Teoreticky to samozřejmě možné je, ale soud nemusí vyhovět, i když s tím vy budete souhlasit, protože bude zkoumat i to, zda to není v rozporu se zájmy dětí. K osvojení by bylo třeba vašeho souhlasu, matka dětí a její nový partner by museli být manželé a děti by měly i nové příjmení. Vyřízení adopce je otázka měsíců, možná i let.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

Bloud TopList