Práva otce

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Práva otce

Příspěvekod eleanoor v stř 03. pro 2008 19:59:08

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat ohledně práv otce na dítě. Jsem svobodná matka s otcem dítěte jsem žila ve společné domácnosti ovšem od začátku těhotenství žiji ve společné domácnosti se svými rodiči, protože otec nezletilého semnou žádné dítě mít nechtěl a vystěhoval mě. Odmítl semnou jít učinit prohlášení o otcovství na matriku před i po porodu a uničí ho pouze až se prokáže testy DNA že dítě je jeho. Nemůžeme se ale pořád dohodnout, protože já bych nyní raději byla kdyby otcovství k němu ani nepřiznával. O žádné peníze v podobě výživnéhe od něj nestojím. Schodly jsme se oba na tom, že by bylo lepší, kdyby jsme spolu přerušili veškeré kontakty. Ale hlavně jsem se chtěla zeptat, zda-li existuje nějaká možnost a dá se to i právně ošetřit aby se mohl otec dobrovolně vzdát svých práv na dítě a s ním by odpadly i související povinosti? Nebo bych mohla podat návarh na zbavení rodiče zodpovědnosti k nezletilému, když se o něj řádně nestará?!
Děkuji za odpoveď
eleanoor
 


Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v stř 03. pro 2008 21:47:57

eleanoor píše: Ale hlavně jsem se chtěla zeptat, zda-li existuje nějaká možnost a dá se to i právně ošetřit aby se mohl otec dobrovolně vzdát svých práv na dítě a s ním by odpadly i související povinosti? Nebo bych mohla podat návarh na zbavení rodiče zodpovědnosti k nezletilému, když se o něj řádně nestará?!Děkuji za odpoveď

Předně je třeba říci, že dokud muž není zapsán v rodném listu dítěte jako otec, tak podle práva není otcem a nemůže být ani zbaven rodičovské zodpovědnosti. Dobře si ale zvažte, zda skutečně je dobré neuvádět otce dítěte. Vy to chápete jako vlastní hrdost, ale ve skutečnosti nejde o vás, ale o vaše dítě. To bude potřebovat tátu a když ten se nebude chtít k dítěti znát, tak vaše dítě bude potřebovat alespoň jeho peníze (a dítě je hodně nákladná záležitost), které otec bude muset dát ať bude chtít nebo nechtít. Vzdát se otcovství nelze, ale jak už jsem řekl, pokud otec uveden nebude v rodném listě (prostě neřeknete, kdo to byl), tak ani otcem není.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Práva otce

Příspěvekod Eleanoor v čtv 04. pro 2008 11:03:10

Dobrý den.
Tak by mě teda zajímalo jestli je nějaký způsob když nechci aby otec uplatnoval svoje práva na dítě? Když bych uplatnitnila druhou domněnku otcovství, a to určení otcovství prostřednictvím souhlasného prohlášení matky a otce /i nebiologického/ před matričním úřadem, tak mohl by biologický otec přesto podat návrh na určení otcovství u soudu?
Děkuji
Eleanoor
 

Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v čtv 04. pro 2008 12:03:52

Eleanoor píše:Dobrý den.
Tak by mě teda zajímalo jestli je nějaký způsob když nechci aby otec uplatnoval svoje práva na dítě? Když bych uplatnitnila druhou domněnku otcovství, a to určení otcovství prostřednictvím souhlasného prohlášení matky a otce /i nebiologického/ před matričním úřadem, tak mohl by biologický otec přesto podat návrh na určení otcovství u soudu?
Děkuji

Ne, nejprve by totiž muselo být popřeno otcovství muže, který společně s vámi prohlásí, že je otcem dítěte. Otcovství ale může popřít jen manžel matky dítěte (což není váš případ) nebo muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením, a to nejdéle do šesti měsíců od prohlášení, případně bylo-li prohlášení učiněno před narozením dítěte, tak nejdéle do 6 měsíců od narození dítěte. Po uplynutí těchto lhůt může být otcovství popřeno jen na základě návrhu nejvyššího státního zástupce, který ale takový návrh může podat jen je-li to podstatné pro zájem dítěte. Pokud tedy si pro dítě najdete jiného otce, který bude otcem z právního hlediska (tedy bude jako otec zapsán v rodném listu dítěte), bude mít vešekerá rodičovská práva (ale i povinnosti, včetně povinnosti vyživovací) tento muž, a to i přesto, že není skutečným otcem. Tento muž bude moci otcovství popřít jen do šesti měsíců. Skutečný otec tak nebude mít vůči dítěti ani žádná práva ani žádné povinnosti a v podstatě jedinou možností, jak se otcovství domoci by bylo přesvědčit nejvyšší státní zástupkyni, aby podala návrh na popření otcovství, protože sám tak učinit nemůže.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Práva otce

Příspěvekod Daniel v pát 12. pro 2008 12:13:02

Dobrý den, bývalá žena mi nechce půjčovat mého syna (1rok), že je ještě malý a že ho vlastně z nejhoršího vypiplala sama, přitom ještě ani nebyl rozsudek o rozvodu odklepnutý a už tam měla nastěhovaného nového přítele. Začal jsem pochybovat, jestli je vůbec můj. Co mohu udělat, aby jsem si mohl být stoprocentně jistý a nemusel za to platit. Kolik by to tak stálo. Nabídla mi, že se můžu vzdát otcovství a tímpádem na něj nebudu muset platit, lze vůbec jen tak se vzdát otcovství - když budou oba rodiče pro?

Děkuji
Daniel
 

Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v pát 12. pro 2008 17:12:22

Daniel píše:Dobrý den, bývalá žena mi nechce půjčovat mého syna (1rok), že je ještě malý a že ho vlastně z nejhoršího vypiplala sama, přitom ještě ani nebyl rozsudek o rozvodu odklepnutý a už tam měla nastěhovaného nového přítele. Začal jsem pochybovat, jestli je vůbec můj. Co mohu udělat, aby jsem si mohl být stoprocentně jistý a nemusel za to platit. Kolik by to tak stálo. Nabídla mi, že se můžu vzdát otcovství a tímpádem na něj nebudu muset platit, lze vůbec jen tak se vzdát otcovství - když budou oba rodiče pro? Děkuji

Vzdát se otcovství jen tak nejde. Musel byste otcovství popřít, k čemuž jste ale zřejmě již propásl lhůtu (viz např. článek Popření otcovství a opakovaně jsme o tom psali i na tomto fóru). Jedinou možností je, že by přítel matky dítě s vaším souhlasem osvojil. V takovém případě by vám vůči dítěti zanikla veškerá práva a povinnosti, včetně povinnosti vyživovací)
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Práva otce

Příspěvekod Oskar v pon 16. bře 2009 20:46:45

Prosím o informaci zda mám právo se zajímat o svou dceru na úřadu práce, které bylo v prosinci 2008 šestnáct let a která zanechala školy pod vedením matky,která ji získala do své péče.Jde mi zejména o úřad prace,kde mi sdělili,že na to ze zákona nárok nemám.Ve školách i ve zdravotnictví mi vyšli vstříc.Rád bych věděl z úřadu práce ve kterých termínech se má hlásit,zda má nějakou brigádu či zda se může přehlásit na ú.p. do místa svého přechodného pobytu kde bydlí s matkou.
Oskar
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 16. bře 2009 19:24:43

Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v pon 16. bře 2009 22:01:35

Oskar píše:Prosím o informaci zda mám právo se zajímat o svou dceru na úřadu práce, které bylo v prosinci 2008 šestnáct let a která zanechala školy pod vedením matky,která ji získala do své péče.Jde mi zejména o úřad prace,kde mi sdělili,že na to ze zákona nárok nemám.Ve školách i ve zdravotnictví mi vyšli vstříc.Rád bych věděl z úřadu práce ve kterých termínech se má hlásit,zda má nějakou brigádu či zda se může přehlásit na ú.p. do místa svého přechodného pobytu kde bydlí s matkou.

Na tuhle otázku nedokážu spolehlivě odpovědět. Domnívám se však, že předpisy týkající se chodu úřadu práce s ničím podobným nepočítají a prioritně tedy vycházejí z povinnosti chránit osobní údaje. Na druhou stranu jste ale stále zákonným zástupcem dítěte s rodičovskou odpovědností, tedy i s povinností dbát o dosažení toho nejlepšího pro své dítě, k čemuž potřebujete informace. Pokud tedy úřad práce bude nadále informace odmítat, zkuste si stěžovat. Je to ale už ryze právně teoretická otázka, tak si nejsem jistý, zda jako laik můžete uspět.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Práva otce

Příspěvekod pavlik v stř 01. dub 2009 9:23:54

Dobrý den,

chci se s bývalou manželkou dohodnout na tom, že mého syna adoptuje její současný manžel. Napíšete mi jaký je přesný postup tohoto kroku, co vše musím udělat? Jde se k soudu a platí se za to? Máme si něco sepsat nebo se podá jen žádost?

Děkuji
pavlik
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 01. dub 2009 9:20:17

Re: Práva otce

Příspěvekod Poradce v stř 01. dub 2009 10:53:13

pavlik píše:Dobrý den,

chci se s bývalou manželkou dohodnout na tom, že mého syna adoptuje její současný manžel. Napíšete mi jaký je přesný postup tohoto kroku, co vše musím udělat? Jde se k soudu a platí se za to? Máme si něco sepsat nebo se podá jen žádost?

Děkuji

Jednat musí především současný manžel matky dítěte. Ten musí podat návrh na osvojení, přičemž až na základě jeho návrhu se vy i jeho manželka stanete účastníky řízení. Soud vás k celé záležitosti vyslechne a pokud to nebude v rozporu se zájmy dítěte, tak žádosti vyhoví. Řízení je osvobozeno od soudních poplatků. Více vám k podrobnému postupu řeknou třeba na sociálním odboru příslušného městského úřadu, v jehož obvodu žije dítě.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

Bloud TopList