Vypořádání po rozvodu

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Vypořádání majetku po rozvodu

Příspěvekod Janča v stř 17. pro 2008 8:44:50

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, pokud se chce jeden z manželů rozvést, protože si našel jiného partnera a druhý nechce, jak se to řeší? Žijí spolu v rodinném domě, který si pořídili v průběhu manželství, manžel ho chce prodat a manželka nechce. Pokud má manželka malý příjem, který by ji asi neuživil, řeší se to nějak výživným od bývalého manžela?
Děkuji za odpověď
Janča
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18. lis 2008 9:28:59


Re: Vypořádání majetku po rozvodu

Příspěvekod Poradce v stř 17. pro 2008 11:54:52

Janča píše:Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se řeší rozvod manželů, když jeden s tím nesouhlasí. Žijí spolu v rodinném domě, pořízeném v době trvání manželství, manžel ho chce prodat a manželka ne. Pokud má manželka malý příjem, který by ji neuživil, řeší se to případným výživným od bývalého manžela?
Děkuji za odpověď

Není nutné, aby s rozvodem souhlasili oba manželé, proto také rozvody řeší soud. ten může manželství rozvést i bez souhlasu jednoho z manželů. Jakmile je manželství rozvedeno, musejí si manželé vypořádat společný majetek. O tom jsme psali již na tomto fóru, podrobnosti najdete i v tomto článku. Pokud jde např. o dům, tak pokud v něm manželé nezůstanou dál bydlet oba, mohou ho buď prodat a rozdělit si peníze nebo dům připadne jednomu z nich a ten bude muset vyplatit druhého. Pokud se nedohodnou, může každý z nich podat do tří let od rozvodu žalobu na vypořádání společného jmění manželů a majetek rozdělí soud. Pokud se do tří let nedohodnou a ani není podána žaloba, platí (zjednodušeně řečeno), že každý z nich se stává vlastníkem věcí movitých, které užívá ke své potřeba. U věcí nemovitých (stavby, pozemky) se bezpodílové vlastnictví mění na podílové. Pokud jde o výživné rozvedeného manžela, zákon s tímto počítá, podrobnosti se dočtete v tomto článku
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

vypořádání

Příspěvekod radulenka v pon 05. led 2009 15:39:31

Dobrý den!
S manželem jsme si vzali půjčku 80 000kč, koupili jsme za to motocykl. 11. 11. 2005 jsme se rozvedli. Majetkové vypořádání jsme neměli. Motocykl si nechal on, doplatil si zbytek půjčky asi 24 000kč. Můžu teď po něm požadovat vyrovnání a v jaké výši? Žádá se to u soudu?
Moc děkuji za odpověď,
s pozdravem Radka
radulenka
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 05. led 2009 15:37:06

Re: vypořádání

Příspěvekod Poradce v pon 05. led 2009 17:52:37

radulenka píše:Dobrý den!
S manželem jsme si vzali půjčku 80 000kč, koupili jsme za to motocykl. 11. 11. 2005 jsme se rozvedli. Majetkové vypořádání jsme neměli. Motocykl si nechal on, doplatil si zbytek půjčky asi 24 000kč. Můžu teď po něm požadovat vyrovnání a v jaké výši? Žádá se to u soudu?
Moc děkuji za odpověď,
s pozdravem Radka

Měla byste dostat asi 28.000,- Kč (80000-24000)/2. Když nezaplatí dobrovolně, podejte žalobu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod marie1234 v úte 13. led 2009 22:46:54

Dobry den, zajimalo by me, co delat s timto pripadem...
s manzelem jsme se rozvedli pred tremi lety, sepsali jsme spolu smlouvu o vyporadani majetku, kde jsem mu prenechala veskery movity i nemovity majetek, vcetne domu. Na dome je vazana hypoteka a byvaly manzel mel povinnost ji podle teto smlouvy prepsat na sve jmeno a zmenit tim padem i zapis v katastru nemovitosti. Bohuzel, ani po trech letech se k tomuto kroku neodhodlal. Muze byt z tohoto duvodu nase smlouva o vyporadani manzelstvi neplatna, a tim padem ja stale majitelkou casti nemovitosti? Nejedna se mi ani tak o to, nemovitost ziskat, jako mit na byvaleho manzela dostatecnou paku, aby sejmul dvou milionovy dluh z meho jmena a ja si tak mohla u banky zaridit konecne svou vlastni hypoteku (s tou dvoumilionovou na dum, ktery ma muj byvaly manzel, mi prijem nestaci, aby mi banka hypoteku udelila). Predpokladam, ze nic jineho byvaleho manzela k cinu nepohne, nez to, ze mu pohrozim, ze stale vlastnim cast domu a hodlam ji prodat.
Dekuji Vam za radu.
Marie
marie1234
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 13. led 2009 22:39:53

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v stř 14. led 2009 7:56:28

marie1234 píše:Dobry den, zajimalo by me, co delat s timto pripadem...
s manzelem jsme se rozvedli pred tremi lety, sepsali jsme spolu smlouvu o vyporadani majetku, kde jsem mu prenechala veskery movity i nemovity majetek, vcetne domu. Na dome je vazana hypoteka a byvaly manzel mel povinnost ji podle teto smlouvy prepsat na sve jmeno a zmenit tim padem i zapis v katastru nemovitosti. Bohuzel, ani po trech letech se k tomuto kroku neodhodlal. Muze byt z tohoto duvodu nase smlouva o vyporadani manzelstvi neplatna, a tim padem ja stale majitelkou casti nemovitosti? Nejedna se mi ani tak o to, nemovitost ziskat, jako mit na byvaleho manzela dostatecnou paku, aby sejmul dvou milionovy dluh z meho jmena a ja si tak mohla u banky zaridit konecne svou vlastni hypoteku (s tou dvoumilionovou na dum, ktery ma muj byvaly manzel, mi prijem nestaci, aby mi banka hypoteku udelila). Predpokladam, ze nic jineho byvaleho manzela k cinu nepohne, nez to, ze mu pohrozim, ze stale vlastnim cast domu a hodlam ji prodat.
Dekuji Vam za radu.
Marie

Toto už není otázka práva rodinného, ale výlučně práva občanského. Je otázka, jestli vůbec je možné, aby na základě dohody mezi vámi a bývalým manželem došlo k přepisu hypotéky. To, že jemu zůstala nemovitost automaticky neznamená, že vy přestáváte mít závazky vůči bance, která hypoteční úvěr poskytla. Aby došlo k nějakým změnám, musíte uzavřít dohodu nejen s bývalým manželem, ale oba společně i s bankou. Více vám k tomu bohužel neporadím.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Majetek (s hypotékou)před sňatkem, ale splácený v manželství

Příspěvekod Lucka v stř 21. led 2009 1:13:54

Dobrý den, prosím o odpověď: před sňatkem měl manžel v osobním vlastnictví byt (s hypotékou), protože jsme čekali narození dítěte tento byt manžel prodal (i s hypotékou, splacena nebyla ani polovina). Nový byt si manžel nechal napsat pouze na sebe (odůvodňoval to tak, že získá výhodnější hypotéku, oddáni jsme ještě tou dobou nebyli, chtěl se brát až za půl roku (prý v létě ....). Zisk z prodeje bytu vložil částečně do úhrady nového bytu a zbytek cca 1.500.000 se uhradil hypotékou, kterou stále splácíme (již za trvání manželství, pouze prvních cca 6 měsíců jsme ještě nebyli oddáni). Jsme před rozvodem, manžel tvrdí, že byt je výlučně jeho a já nemám nárok na nic. Vzhledem k tomu, že máme dvě děti, musím řešit bydlení po rozvodu, zajímá mne, zda mám nárok na nějaké vyrovnání (domnívám se, že peníze, které manžel investoval do splácení hypotéky na svůj majetek, mohly být využívány pro celou rodinu. Navíc do rekonstrukce bytu jsem investovala peníze z ukončeného stavebního spoření, které jsem měla ještě před uzavřením manželství (ovšem rekonstrukci řešil manžel přes známé, takže neexistuje žádný oficiální doklad o nákladech za práci a doklady za pořízení materiálu má manžel u sebe, ale tvrdí, že mu to nikdo neprokáže.... Peníze jsem mu nedávala v hotovosti ale na jeho účet převodem a to jsme již byli oddáni - budu mít po rozvodu alespoň nárok na tyto peníze?). Předem děkuji za odpověď
Lucka
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 21. led 2009 0:06:13

Re: Majetek (s hypotékou)před sňatkem, ale splácený v manželství

Příspěvekod Poradce v stř 21. led 2009 7:44:46

Lucka píše:Dobrý den, prosím o odpověď: před sňatkem měl manžel v osobním vlastnictví byt (s hypotékou), protože jsme čekali narození dítěte tento byt manžel prodal (i s hypotékou, splacena nebyla ani polovina). Nový byt si manžel nechal napsat pouze na sebe (odůvodňoval to tak, že získá výhodnější hypotéku, oddáni jsme ještě tou dobou nebyli, chtěl se brát až za půl roku (prý v létě ....). Zisk z prodeje bytu vložil částečně do úhrady nového bytu a zbytek cca 1.500.000 se uhradil hypotékou, kterou stále splácíme (již za trvání manželství, pouze prvních cca 6 měsíců jsme ještě nebyli oddáni). Jsme před rozvodem, manžel tvrdí, že byt je výlučně jeho a já nemám nárok na nic. Vzhledem k tomu, že máme dvě děti, musím řešit bydlení po rozvodu, zajímá mne, zda mám nárok na nějaké vyrovnání (domnívám se, že peníze, které manžel investoval do splácení hypotéky na svůj majetek, mohly být využívány pro celou rodinu. Navíc do rekonstrukce bytu jsem investovala peníze z ukončeného stavebního spoření, které jsem měla ještě před uzavřením manželství (ovšem rekonstrukci řešil manžel přes známé, takže neexistuje žádný oficiální doklad o nákladech za práci a doklady za pořízení materiálu má manžel u sebe, ale tvrdí, že mu to nikdo neprokáže.... Peníze jsem mu nedávala v hotovosti ale na jeho účet převodem a to jsme již byli oddáni - budu mít po rozvodu alespoň nárok na tyto peníze?). Předem děkuji za odpověď

Jestliže se nedohodnete na něčem jiném, tak byt každopádně zůstane manželovi, protože ho získal do výlučného vlastnictví před uzavřením manželství. Vy budete mít při vypořádání nárok na vrácení části ceny bytu, kterou jste zaplatila ze svých (před manželstvím) nebo společných peněz (za trvání manželství). Budete mít nárok i na to, co jste z těchto peněz investovala do rekonstrukce bytu. Jak to budete schopná doložit, kolik bylo do bytu investováno, to už je vaše věc. Rozhodně doporučuji snažit se nějak dohodnout. Jestliže se to nepodaří, určitě si najděte advokáta, není to nic jednoduchého ani po právní stránce, ani po stránce psychické.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod david v stř 21. led 2009 10:19:14

Dobrý den,

před rokem jsme se s bývalou manželkou rozvedli a sepsali jsme dohodu o vypořádání majetku, kterou soud schválil. Manželce jsem nechal dům s vybavením domácnosti a ona mě jistou částkou vyplatila. Nyní po roce, když šla podat přiznání k dani z nemovitosti zjistila, že se při tomto vypořádání zapomnělo na louku, která je tedy v katastru stále v SJM. Poradíte mi, jak se toto dá dodatečně vyřešit? Zda stačí zajít na katastr s dohodou o rozvodu a oni to sami na naší žádost vyřadí ze SJM nebo zda to jde nějak převést na podílové spoluvlystnictví. Nejde nám o to kdo to bude vlastnit zda jen ona nebo to zůstane napůl. Potřebujem to jen vyřadit ze SJM tak, abychom za to nemuseli u soudu platit, prostě aby nás to nestálo.
Děkuji
david
 

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v pon 26. led 2009 20:54:13

david píše:Dobrý den,

před rokem jsme se s bývalou manželkou rozvedli a sepsali jsme dohodu o vypořádání majetku, kterou soud schválil. Manželce jsem nechal dům s vybavením domácnosti a ona mě jistou částkou vyplatila. Nyní po roce, když šla podat přiznání k dani z nemovitosti zjistila, že se při tomto vypořádání zapomnělo na louku, která je tedy v katastru stále v SJM. Poradíte mi, jak se toto dá dodatečně vyřešit? Zda stačí zajít na katastr s dohodou o rozvodu a oni to sami na naší žádost vyřadí ze SJM nebo zda to jde nějak převést na podílové spoluvlystnictví. Nejde nám o to kdo to bude vlastnit zda jen ona nebo to zůstane napůl. Potřebujem to jen vyřadit ze SJM tak, abychom za to nemuseli u soudu platit, prostě aby nás to nestálo.
Děkuji

Uzavřete dodatek k dohodě o vypořádání SJM a předložte ho katastrálnímu úřadu. Dodatek musí být písemný a musí mít ověřené podpisy. Soud nic schvalovat nemusí, zaplatíte jen správní poplatek na katastrálním úřadu. Doporučuji svěřit to advokátovi nebo notáři, ti všechno zařídí za vás (budete to muset zaplatit, ale vše bude v pořádku a bez starostí).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

Bloud TopList
cron