výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: výživné

Příspěvekod Poradce v úte 20. zář 2011 14:41:58

radenovo píše:Dobrý den.Má plnoletá dcera které platím výživné studuje na VŠ .Ale nyní opakuje ročník to z důvodu že měla špatný prospěch a nesložila předepsané zkoušky.Rád bych věděl zda má nadále nárok na výživné a nebo ne.Domnívám se že je věčný student a do práce se jí nechce.Děkuji za odpoveď.

Na otázky tohoto typu jsem už odpovídali tolikrát, že vám můžeme jen doporučit přečíst si odpovědi v tomto tématu a určitě najdete i tu svou.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


po dálkovém studiu VŠ denní studium pomaturitní nárok na v.

Příspěvekod marben v stř 28. zář 2011 20:26:09

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda moje sestra měla nárok na výživné od otce při studiu po dosažení zletilosti. Po ukončení gymnázia studovala dálkově 3 roky VŠ ekonomického zaměření a během té doby měla tři zaměstnání, VŠ úspěšně ukončila a následně se rozhodla pro úplnou změnu oboru, neuspěla při přijímacích zkouškách na medicínu a přihlásila se do pomaturitního studia (4 dny v týdnu) při kterém dále pracovala. Další rok (v jejích 25ti letech) byla na medicínu úspěšně přijata a začala studovat denní formou studia. Protože otec letos umřel, sestra se výživného domáhá pohledávkou v dědickém řízení a já bych chtěla vědět, zda oprávněně.
Mockrát děkuji za odpověď.
Markéta
marben
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 28. zář 2011 20:11:26

Re: po dálkovém studiu VŠ denní studium pomaturitní nárok na

Příspěvekod Poradce v čtv 29. zář 2011 19:27:16

marben píše:Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda moje sestra měla nárok na výživné od otce při studiu po dosažení zletilosti. Po ukončení gymnázia studovala dálkově 3 roky VŠ ekonomického zaměření a během té doby měla tři zaměstnání, VŠ úspěšně ukončila a následně se rozhodla pro úplnou změnu oboru, neuspěla při přijímacích zkouškách na medicínu a přihlásila se do pomaturitního studia (4 dny v týdnu) při kterém dále pracovala. Další rok (v jejích 25ti letech) byla na medicínu úspěšně přijata a začala studovat denní formou studia. Protože otec letos umřel, sestra se výživného domáhá pohledávkou v dědickém řízení a já bych chtěla vědět, zda oprávněně.
Mockrát děkuji za odpověď.
Markéta



Jestli to chápu správně, tak otec to výživné neplatil a vaše sestra tvrdí, že je na výživném dluh. V době, kdy studovala dálkově, tak určitě nebyl důvod k placení výživného, protože se mohla sama živit. Dálkově studuje spousta lidí, kteří třeba mají i svoje rodiny, takže neživí jen sebe, ale třeba i své děti a přitom ještě studují. Když pak změnila obor, je třeba zkoumat, jestli k tomu byl skutečně rozumný důvod (např. ten, že se získaným vzděláním neměla možnost se uplatnit na trhu práce). Pokud ale jde jen o "věčnou studentku", tak v tomhle věku už rozhodně není důvod platit výživné. Pokud ostatní dědicové výživné jako pohledávku neuznají, odkáže vás notář na soud, aby o výživném rozhodl. Do té doby nebude dědictví vyřízeno.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod catena v pát 07. říj 2011 2:05:01

Dobrý den, jsem 22letá studentka VŠ a nyní si chci nechat zvýšit alimenty po sedmi letech od posledního rosudku. Začala jsem bydlet sama, matka je na úp, tak po ní žádné peníze nechci a nikdy nechtěla. Při pročítání fóra jsem zjistila, že jsem svému otci měla nahlásit, když jsem v březnu 2008 ukončila studium a pokračovala v něm v září. S otcem se nestýkám a ani jsem nevěděla, že mám povinnost mu to nahlásit. Zajímá mě, zda-li se to bude nějak řešit u soudu a budu mu muset vrátit částku za tich 6 měsíců, nebo jak to bude. Přeci jenom netuším, kde bych na to vzala. Děkuji za odpověď Bára
catena
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 07. říj 2011 1:58:07

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 07. říj 2011 9:54:46

catena píše:Dobrý den, jsem 22letá studentka VŠ a nyní si chci nechat zvýšit alimenty po sedmi letech od posledního rosudku. Začala jsem bydlet sama, matka je na úp, tak po ní žádné peníze nechci a nikdy nechtěla. Při pročítání fóra jsem zjistila, že jsem svému otci měla nahlásit, když jsem v březnu 2008 ukončila studium a pokračovala v něm v září. S otcem se nestýkám a ani jsem nevěděla, že mám povinnost mu to nahlásit. Zajímá mě, zda-li se to bude nějak řešit u soudu a budu mu muset vrátit částku za tich 6 měsíců, nebo jak to bude. Přeci jenom netuším, kde bych na to vzala. Děkuji za odpověď Bára

V podstatě jde za to období, kdy jste nestudovala, o bezdůvodné obohacení, nikoliv o výživné, takže pokud se s otcem nedohodnete jinak, měla byste peníze vrátit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Nina66 v pon 14. lis 2011 14:38:27

Dobrý den,

rodiče se po rozvodu mimosoudně dohodli na výživném. V září roku 2012 nastoupím na soukromou vysokou školu, kterou si budu hradit sama. Forma studia bude kombinovaná ( zanikají mi některé studentské slevy, ale nemusím platit sociální a zdravotní pojištění). Při studiu si budu přivydělávat formou každodenní brigády v rozsahu 4 hodin denně, takže si vydělám cca 7600 Kč měsíčně. Mám v tomto případě stále nárok na výživné ?

Děkuji za odpověď
Nina66
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 14. lis 2011 14:32:47

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 14. lis 2011 14:46:57

Nina66 píše:Dobrý den,

rodiče se po rozvodu mimosoudně dohodli na výživném. V září roku 2012 nastoupím na soukromou vysokou školu, kterou si budu hradit sama. Forma studia bude kombinovaná ( zanikají mi některé studentské slevy, ale nemusím platit sociální a zdravotní pojištění). Při studiu si budu přivydělávat formou každodenní brigády v rozsahu 4 hodin denně, takže si vydělám cca 7600 Kč měsíčně. Mám v tomto případě stále nárok na výživné ?

Děkuji za odpověď


Domnívám se, že minimálně by měla být výše výživného ze strany vašich rodičů snížena. Výživné jsou rodiče povinni platit do té doby, než je dítě samo schopno se živit. Vy evidentně tuto schopnost již máte. Pokud vám docházka do školy neumožňuje vyšší výdělek, tak byste snad mohl požadovat alespoň nějaké menší výživné, záleží tak na tom, jak vysoké jsou vaše účelně vynaložené výdaje (výživné je hrazeno zčásti např. i tím, že u některého z rodičů žijete). Rozhodně ale nechtějte, abychom vám výživné počítali, to na našich stránkách neděláme, protože nikdy nemůžeme mít k dispozici objektivní informace.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

VÝŽIVNÉ PRO DOSPĚLOU DCERU -POUZE OD MATKY

Příspěvekod Nikita v ned 27. lis 2011 12:23:32

(omlouvam se ze pisu bez diakrity, ale pisu z mobilu)

Jsem holka(18) ziju momentalne ve spolecne domactnosti s mou matkou , s kterou nemame dobre vztahy. Jednou uz jsem na ni podala i podani vysvetleni na policii , ale vzhledemk tomu zemi bylo policii sdeleno, ze jedine ceho bych pak docsala by bylo to,ze by dostala nakou smesnou pokutu za to jak se chova.
Matka na me uz pres dva roky rve a psychycky me tyra. Jsem stale studentka a mam pry narok na to aby mi ona platila vyzivne. Tet jsem mela v rijnu osmnactiny, momentalne ziju z brigady, jeliz mi uz asi pul roku nedala ani na suchej rohlik.
Vzala si vsechny veci c mi dala minulej rok k vanocum, k narozeninam atd.
Schovava si rucniky, nedovoluje mi pouzivat pracku a ja se tet budu stehovat, ale nevim co vsechno musim udelat abych dosahla toho, ze mi bude platit vyzivne.
Prosim nekoho aby mi napsal , jestli opravdu mam pravo na vZivne ,kdyz jsem studentka, ale budu i pracujici na polovicni uvazek v jednom obchode a jeste si skolu a vsechno ostatni furt platim sama.
Jak to mam zacit resit? Kam mama jit? Kolik mi bude platit kdyz bere 24 000 a jeste ma vedlejsak a tedka si dalkove zaplatila skolu ona ...
Dekuji moc za odpovedi
Nikita
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 24. lis 2011 2:17:55

Re: VÝŽIVNÉ PRO DOSPĚLOU DCERU -POUZE OD MATKY

Příspěvekod Poradce v ned 27. lis 2011 17:17:52

Nikita píše:(omlouvam se ze pisu bez diakrity, ale pisu z mobilu)

Jsem holka(18) ziju momentalne ve spolecne domactnosti s mou matkou , s kterou nemame dobre vztahy. Jednou uz jsem na ni podala i podani vysvetleni na policii , ale vzhledemk tomu zemi bylo policii sdeleno, ze jedine ceho bych pak docsala by bylo to,ze by dostala nakou smesnou pokutu za to jak se chova.
Matka na me uz pres dva roky rve a psychycky me tyra. Jsem stale studentka a mam pry narok na to aby mi ona platila vyzivne. Tet jsem mela v rijnu osmnactiny, momentalne ziju z brigady, jeliz mi uz asi pul roku nedala ani na suchej rohlik.
Vzala si vsechny veci c mi dala minulej rok k vanocum, k narozeninam atd.
Schovava si rucniky, nedovoluje mi pouzivat pracku a ja se tet budu stehovat, ale nevim co vsechno musim udelat abych dosahla toho, ze mi bude platit vyzivne.
Prosim nekoho aby mi napsal , jestli opravdu mam pravo na vZivne ,kdyz jsem studentka, ale budu i pracujici na polovicni uvazek v jednom obchode a jeste si skolu a vsechno ostatni furt platim sama.
Jak to mam zacit resit? Kam mama jit? Kolik mi bude platit kdyz bere 24 000 a jeste ma vedlejsak a tedka si dalkove zaplatila skolu ona ...
Dekuji moc za odpovedi

.
Jestliže stále studujete řádným denním (tj. nikoliv dálkovým studiem, máte na výživné nárok. pokud vám matka nebude výživné platit dobrovolně, musíte ji o výživné žalovat u soudu. Pokud to nezvládnete sama, doporučuji obrátit se na advokáta nebo alespoň na někoho, kdo s tím již má nějaké zkušenosti. Můžete přiměřeně použít i náš vzor žaloby (je to sice vzor na zvýšení výživného, ale po úpravě ho lze použít na určení výživného. Pomůže vám i to, když se podíváte do dalších našich vzorů.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod miliano v úte 29. lis 2011 18:17:34

Dobrý den,mám syna a soudem mi bylo stanoveno výživné,dostal jsem se do platební neschopnosti a od nikoho nedostávám žádné finance,jsem na pracovním úřadě a jako OSVč nemám na nic nárok,zaměstnání stále hledám a bez úspěchu,majetek prodat nemohu,je zastavený,nehladě na to že partnerka prodala můj dům a finance si nechala,dříve jsme sepsali smlouvu,ale soud ji neuznal,dnes chce výživné a se zpětnou platností,na účtě má EX jěště cca 7ootis.ale soud jen razí svou,že neplatím.Co dál,poradíte?
miliano
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 29. lis 2011 18:06:59

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

Bloud TopList