příjmení dítěte

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod machj v stř 17. pro 2008 19:07:15



Se svojí bývalou družkou mám dceru, družka se vrátila ke svému bývalému manželovi a dcera má jejich příjmení. Jak bych měl postupovat, aby dcera měla moje příjmení? Veškeré lhůty již uplynuly, dceři budou dva roky. Bývalá družka i její bývalý manžel se změnou příjmení souhlasí. Děkuji za odpověď.
machj
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 17. pro 2008 18:42:14


Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v stř 17. pro 2008 21:00:08

machj píše:Se svojí bývalou družkou mám dceru, družka se vrátila ke svému bývalému manželovi a dcera má jejich příjmení. Jak bych měl postupovat, aby dcera měla moje příjmení? Veškeré lhůty již uplynuly, dceři budou dva roky. Bývalá družka i její bývalý manžel se změnou příjmení souhlasí. Děkuji za odpověď.

Obraťte se na matriku, tam jim podrobně vysvětlíte okolnosti a oni vám poradí. Domnívám se ale, že pokud se nejdená o nějaké hanlivé či podobné příjmení dítěte, nebude změna možná.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod machj v pon 29. pro 2008 11:45:34

Nevím jestli píšu do správné rubriky, ale můj kamarád má následující problém.
Žil se ženou, která byla vdaná, ale později se rozvedla. Tři měsíce před rozvodem se ženě narodilo dítě. Za otce označila mého kamaráda, který je s tím srozuměn. Bohužel došlo k tomu, že byly zmeškány všechny lhůty a v rodném listu dítěte je zapsán jako otec bývalý manžel. Matka dítěte se s biol. otcem po nějaké době rozešla. Kamarád nyní bude žádat o svěření dítěte do své péče. Kamarád, matka dítěte i její bývalý manžel jsou s otcovstvím kamaráda srozuměni a souhlasí s ním, stejně tak matka dítěte a její bývalý manžel souhlasí se svěřením dítěte do péče jeho bilologického otce.
Jak by měl biol. otec dále postupovat: dosažení zapsání sebe do rodného listu dítěte jako otce
- jak lze dosáhnout změny příjmení dítěte podle biol. otce - matka i bývalý manžel souhlasí
- svěření dítěte do péče biol. otce

Děkuji za odpověď
machj
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 17. pro 2008 18:42:14

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v pon 29. pro 2008 19:11:12

machj píše:Nevím jestli píšu do správné rubriky, ale můj kamarád má následující problém.
Žil se ženou, která byla vdaná, ale později se rozvedla. Tři měsíce před rozvodem se ženě narodilo dítě. Za otce označila mého kamaráda, který je s tím srozuměn. Bohužel došlo k tomu, že byly zmeškány všechny lhůty a v rodném listu dítěte je zapsán jako otec bývalý manžel. Matka dítěte se s biol. otcem po nějaké době rozešla. Kamarád nyní bude žádat o svěření dítěte do své péče. Kamarád, matka dítěte i její bývalý manžel jsou s otcovstvím kamaráda srozuměni a souhlasí s ním, stejně tak matka dítěte a její bývalý manžel souhlasí se svěřením dítěte do péče jeho bilologického otce.
Jak by měl biol. otec dále postupovat: dosažení zapsání sebe do rodného listu dítěte jako otce
- jak lze dosáhnout změny příjmení dítěte podle biol. otce - matka i bývalý manžel souhlasí
- svěření dítěte do péče biol. otce

Děkuji za odpověď



Abyste se stal právně otcem, tedy abyste byl zapsán (tedy váš přítel) v rodném listě dítěte, přicházelo by v úvahu v podstatě pouze osvojení dítěte, ale to byste musel být manželem matky dítěte. Změnu příjmení dítěte se souhlasem všech zúčastněných vyřídí n matrice, ale pravděpodobně pouze tehdy, půjde-li např. o nějaké hanlivé příjmení apod. O svěření dítěte do péče rozhoduje soud, musel byste podat návrh na změnu výchovných poměrů. Doporučuji ale vše projedna nejprve s odborem sociální péče příslušného pověřeného městského úřadu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

změna příjmení dítěte

Příspěvekod potkanise@seznam.cz v sob 03. led 2009 23:53:03

Dobrý den ráda bych se zeptala jestli je možné po rozvodu a po nově uzavřeném manželství změnit příjmení dítěte aniž by si ho musel nový manžel osvojit?Biologický otec syna neviděl již pět let,nestará se,neplatí výživné a vůbec není k nalezení.S přítelem žijeme již přes čtyři roky a syn mu od začátku říká tati a taky ho tak bere.Teď chceme uzavřít manželství a zajímalo by mě jestli se syn může jmenovat jak mi,aniž by si ho přítel-budoucí manžel musel osvojit?děkuji
potkanise@seznam.cz
 

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v ned 04. led 2009 18:52:22

potkanise@seznam.cz píše:Dobrý den ráda bych se zeptala jestli je možné po rozvodu a po nově uzavřeném manželství změnit příjmení dítěte aniž by si ho musel nový manžel osvojit?Biologický otec syna neviděl již pět let,nestará se,neplatí výživné a vůbec není k nalezení.S přítelem žijeme již přes čtyři roky a syn mu od začátku říká tati a taky ho tak bere.Teď chceme uzavřít manželství a zajímalo by mě jestli se syn může jmenovat jak mi,aniž by si ho přítel-budoucí manžel musel osvojit?děkuji

Pokud je otec dítěte nezvěstný, po svatbě můžet jako matka za dítě podat u soudu návrh, abyste byla zmocněna podat za dítě návrh na změnu příjmení. (Kdyby otec byl k dostupný, jednalo by se o návrh na schválení úkonu, směřujícího ke změně příjmení). Pokud soud dodje k závěru, že to je v souladu se zájmem dítěte, návrhu vyhoví. Konečné rozhodnutí ale bude mít matrika, protože rozhodnutí o změně vydává ona. Doporučuji obrátit se na advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod vanous v úte 06. led 2009 13:05:42

Dobrý den,

Žiji s družkou ve společné domácnosti a čekáme spolu dítě. Přítelkyně trvá na tom, že bude mít příjmení po ní, s čímž já rozhodně nesouhlasím. Vypadá to tak, že ani jeden neustoupí. Pokud by se to dostalo až k soudu, je nějaká šance, že rozhodne v můj prospěch?? Děkuji za odpověď
vanous
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 06. led 2009 12:58:33

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v úte 06. led 2009 13:15:22

vanous píše:Dobrý den,

Žiji s družkou ve společné domácnosti a čekáme spolu dítě. Přítelkyně trvá na tom, že bude mít příjmení po ní, s čímž já rozhodně nesouhlasím. Vypadá to tak, že ani jeden neustoupí. Pokud by se to dostalo až k soudu, je nějaká šance, že rozhodne v můj prospěch?? Děkuji za odpověď

Pokud se na příjmení dítěte nedohodnete, bude rozhodovat soud. Jak rozhodne, to nemůžu vůbec odhadovat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

příjmení dítěte po narození

Příspěvekod lucie21 v pon 19. led 2009 12:17:20

Dobrý den, měla bych dotaz, v březnu se mi má narodit miminko, ale protože jsem rozvedená, už je to více než 300 dnů po rozvodu, potřebuji souhlas mého přítele, že dává dítěti své příjmení, prý máme přijít na matriku a tam to všechno sepsat. Problém je v tom, že přítel je ve výkonu trestu., takže se tam se mnou dostavit nemůže. Chtěla bych se zeptat, lze si vyzvednou papíry a donést mu je podepsat do vězení, aniž bych musela na matrice říkat důvod, proč přítel nepříjde osobně:? Prakticky nikdo v mém okolí neví, že je přítel ve výkonu a nerada bych aby to nějaká matrikářka všude řekla.
Děkuji za odpověď
lucie21
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 15. říj 2008 12:05:38

Re: příjmení dítěte po narození

Příspěvekod Poradce v pon 19. led 2009 13:23:40

lucie21 píše:Dobrý den, měla bych dotaz, v březnu se mi má narodit miminko, ale protože jsem rozvedená, už je to více než 300 dnů po rozvodu, potřebuji souhlas mého přítele, že dává dítěti své příjmení, prý máme přijít na matriku a tam to všechno sepsat. Problém je v tom, že přítel je ve výkonu trestu., takže se tam se mnou dostavit nemůže. Chtěla bych se zeptat, lze si vyzvednou papíry a donést mu je podepsat do vězení, aniž bych musela na matrice říkat důvod, proč přítel nepříjde osobně:? Prakticky nikdo v mém okolí neví, že je přítel ve výkonu a nerada bych aby to nějaká matrikářka všude řekla.
Děkuji za odpověď

Tohle už je otázka mimo rodinné právo, jde spíše o technickou otázku v rámci správního řízení, týkajícího se zápisu jména dítěte do matriky. Domnívám se, že by nic nemělo bránit tomu, aby váš přítel vyjádřil svoje rozhodnutí o příjmení dítěte písemně s tím, že tato písemnost bude vámi či poštou doručena matrice. Předpokládám však, že matrika bude trvat na ověřeném podpisu, takže bude třeba zajistit, aby se za přítelem do věznice dostavil pracovník notáře nebo městského úřadu, který má právo ověřovat podpisy. Na možnost tohoto postupu se informujte u vedení věznice, určitě tam s tím budou mít zkušenosti.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

Bloud TopList