příjmení dítěte

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod lucie21 v pon 19. led 2009 13:53:02

moc děkuji za odpověď a ještě jsem se chtěla zeptat, kdybychom nestihli včas než se to narodí, vyplnit papíry, a dítě by tak dostalo příjmení po mně, lze po určité době, třeba až přítele pustí, žádat o změnu příjmení dítěte?
lucie21
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 15. říj 2008 12:05:38


Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v pon 19. led 2009 14:05:15

lucie21 píše:moc děkuji za odpověď a ještě jsem se chtěla zeptat, kdybychom nestihli včas než se to narodí, vyplnit papíry, a dítě by tak dostalo příjmení po mně, lze po určité době, třeba až přítele pustí, žádat o změnu příjmení dítěte?

Žádat můžete, ale už to bude mnohem složitější, bude to muset schválit soud a nemáte jistotu, že změna bude povolena, protože to nemusí být v zájmu dítěte
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod kubas v sob 23. led 2010 8:43:23

Dobrý den, je mi 15 a chtěl bych se zeptat na změnu příjmení. Žiju s mamkou, která je podruhé již 8 let vdaná. Se svým biologickým otcem jsem se pohádal a již 5 měsíců jsem ho neviděl a výživné na mě taky už 5 měsíců neplatí. Se změnou příjmení nesouhlasí, ale já o změnu příjmení moc stojím, protože s otcem nemám dobrý vztah. Otázka tedy je: Kam se mám obrátit? Pokud to dojde až k soudu, jakou šanci mám uspět? Předem děkuji za odpověď, moc mi na tom záleží.
kubas
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 23. led 2010 8:29:44

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v sob 23. led 2010 17:50:09

kubas píše:Dobrý den, je mi 15 a chtěl bych se zeptat na změnu příjmení. Žiju s mamkou, která je podruhé již 8 let vdaná. Se svým biologickým otcem jsem se pohádal a již 5 měsíců jsem ho neviděl a výživné na mě taky už 5 měsíců neplatí. Se změnou příjmení nesouhlasí, ale já o změnu příjmení moc stojím, protože s otcem nemám dobrý vztah. Otázka tedy je: Kam se mám obrátit? Pokud to dojde až k soudu, jakou šanci mám uspět? Předem děkuji za odpověď, moc mi na tom záleží.



Jestliže ještě nejste plnoletý, tak se sám nemůžete obracet nikam. Návrh na změnu příjmení by na matrice mohla podat vaše matka, pokud s tím však váš otec nebude souhlasit, musel by k tomu souhlas dát soud. Šance na úspěch vidím jako poměrně malé, ke změně příjmení by musely být mnohem závažnější důvody, než to, že jste se s otcem pohádala 5 měsíců ho neviděl.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod kubas v sob 23. led 2010 18:06:47

A mohl bych ještě zeptat co paří k těm závažnějším důvodům? Děkuji
kubas
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 23. led 2010 8:29:44

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v sob 23. led 2010 20:15:31

kubas píše:A mohl bych ještě zeptat co paří k těm závažnějším důvodům? Děkuji

Např. dlouhodobý (několik let) nezájem rodiče, snaha usnadnit dětem sžití s novou rodinou (v patnácti to už asi ení aktuální, týká se to spíše menších dětí).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod krakonosov v pon 01. úno 2010 20:43:24

Paní Vopičková si chce vzít pana Nováka. Dohodou se, že paní Vopičková se bude nadále jmenovat Vopičková Nováková. Jejich případné dítě se tedy bude moci jmenovat Novák(ová), nebo Vopička Novák (Vopičková Nováková)?

Děkuji a zdravím

krakonosov
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 31. led 2010 16:42:24

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod krakonosov v pon 01. úno 2010 20:52:04

Ještě k předchozímu dotazu: u složených příjmení se píše spojovník, nebo nepíše? V médiích je často vidět řešení bez spojovníku, setkávám se bežně i se spojovníkem.

Díky a opět zdravím
krakonosov
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 31. led 2010 16:42:24

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v úte 02. úno 2010 8:07:54

krakonosov píše:Ještě k předchozímu dotazu: u složených příjmení se píše spojovník, nebo nepíše? V médiích je často vidět řešení bez spojovníku, setkávám se bežně i se spojovníkem.

Díky a opět zdravím

Pokud jde o příjmení dětí, tak mohou nastat tři situace:
1. Nejčastější je, že manželé si zvolí stejné příjmení a v tom případě budou mít stejné příjmení i jejich děti.
2. Pokud si každý z manželů ponechá své příjmení, musejí se ještě před uzavřením sňatku dohodnout, příjmení kterého z nich jejich děti ponesou. Jestliže tedy manželé budou pan Novák a paní Vopičková, musejí se dohodnout, jestli děti budou Vopičkovy nebo Novákovy (Novákovy Vopičkovy, tedy složené příjmení - tak to možné není)
3. Jeden z manželů si nechá své příjmení a druhý z nich přijme příjmení toho prvního a zároveň si nechá i příjmení původní, které bude na druhém místě (Nováková Vopičková). V takovém případě oba manželé mají společné příjmení (Novák / Nováková) a to druhé příjmení manželky je již jen jaksi navíc. Společné příjmení tedy je Novák(ová) a toto příjmení tedy bude i příjmením dětí, stejně jako je to v prvním popisovaném případě. Děti tedy nemohou mít takto složené příjmení jen proto, že ho má jeden z rodičů.

Pokud jde o pomlčku mezi složeným příjmením, tak to zákon o rodině neupravuje. Je možné, že to upravuje nějaký prováděcí nebo matriční předpis, bohužel o něm nevím, ale v tom by vám určitě poradili na matrice.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

jméno dítěte

Příspěvekod maci.ko v čtv 25. úno 2010 10:16:11

Dobrý den
Chtěla bych se zeptat na pár otázek. Mám Dítě z předchozího manželství. Niní mám přítele, který ale nežije ve společné domácnosti, čekáme spolu dítě. Zatím ani nemáme v plánu bydlet spolu v jednom bytě, bude mi na dítě přispívat a pomáhat s dítětem. Bude mít automaticky příjmení po otci nebo může mít po mě? A další věc co mám udělat proto abych si mohla změnit příjmení, a jaka je šance aby můj syn mohl mít příjmeni od přítele? Děkuji za odpověd a přeji přijemný den.
maci.ko
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 25. úno 2010 9:57:55

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Bloud TopList
cron