nezrušitelné osvojení

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

adresný souhlas s osvojením - přímá adopce

Příspěvekod lucasek v úte 05. kvě 2009 13:38:39

Zajímalo by mne, jak se dá postupovat při udělení adresného souhlasu biologického rodiče k osvojení dítěte konkrétním osvojitelem u soudu. Jakým způsobem může budoucí osvojitel požádat o svěření dítěte do své péče (předběžné opatření a následně návrhy na zrušitelné a pak nezrušitelné osvojení?). V adresném souhlasu biologického rodiče je však nutné konkrétně stanovit stupeň osvojení (zrušitelnéXnezrušitelné), nebo se pletu?. Lze požádat o zrušitelné osvojení před lhůtou tří měsíců od péče o dítě na vlastní náklady budoucího osvojitele (např. v případě zamítnutí návrhu na předběžné opatření)? Z rozhodnutí soudu (jakéhokoliv) se totiž potom odvíjí nárok na dávky státní sociální podpory.
Děkuji za odpověď. Lucášek
lucasek
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 05. kvě 2009 13:04:31


nezrušitelné osvojení

Příspěvekod lucasek v úte 05. kvě 2009 13:53:58

Zajímalo by mne, jestli je zákonný zástupce dítěte účastníkem řízení u soudního řízení o nezrušitelném osvojení, přičemž tomu předcházel tzv. adresný souhlas biologického rodiče ve vztahu ke konkrétním osvojitelům.
Děkuji za odpověď.
lucasek
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 05. kvě 2009 13:04:31

Re: nezrušitelné osvojení

Příspěvekod Poradce v úte 05. kvě 2009 17:47:16

lucasek píše:Zajímalo by mne, jestli je zákonný zástupce dítěte účastníkem řízení u soudního řízení o nezrušitelném osvojení, přičemž tomu předcházel tzv. adresný souhlas biologického rodiče ve vztahu ke konkrétním osvojitelům.
Děkuji za odpověď.

V případě, kdy rodič dítěte dává souhlas s osvojením svého dítěte konkrétním člověkem (příp. manželským párem), je tento rodič účastníkem řízení o osvojení. Nebude ale vystupovat jako zákonný zástupce dítěte. Jeho zájmy by totiž mohly být v rozporu se zájmy dítěte, takže pro soudní řízení (ostatně jako ve všech případech řízení ve věcech péče o nezletilé děti) bude dítěti ustanoven soudem tzv. kolizní opatrovník, který v řízení bude zastupovat zájmy dítěte.

Rodiče osvojovaného dítěte nejsou účastníky řízení o osvojení jen tehdy, jestliže
a) jsou zbaveni rodičovské zodpovědnosti, nebo
b) byli zbaveni způsobilosti k právním úkonům, popřípadě byli v této způsobilosti omezeni, nebo
c) dali souhlas k osvojení předem bez vztahu k určitým osvojitelům, anebo
d) soud pravomocně rozhodl, že k osvojení dítěte není třeba jejich souhlasu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: adresný souhlas s osvojením - přímá adopce

Příspěvekod Poradce v úte 05. kvě 2009 18:01:39

lucasek píše:Zajímalo by mne, jak se dá postupovat při udělení adresného souhlasu biologického rodiče k osvojení dítěte konkrétním osvojitelem u soudu. Jakým způsobem může budoucí osvojitel požádat o svěření dítěte do své péče (předběžné opatření a následně návrhy na zrušitelné a pak nezrušitelné osvojení?). V adresném souhlasu biologického rodiče je však nutné konkrétně stanovit stupeň osvojení (zrušitelnéXnezrušitelné), nebo se pletu?. Lze požádat o zrušitelné osvojení před lhůtou tří měsíců od péče o dítě na vlastní náklady budoucího osvojitele (např. v případě zamítnutí návrhu na předběžné opatření)? Z rozhodnutí soudu (jakéhokoliv) se totiž potom odvíjí nárok na dávky státní sociální podpory.
Děkuji za odpověď. Lucášek

Před rozhodnutím o osvojení musí být dítě nejméně tři měsíce v péči budoucího osvojitele. Je-li dítě v ústavu, rozhodne o umístění dítěte do péče orgán sociálněprávní ochrany dětí, tj. pověřený městský úřad (sociální odbor). Není-li dítě v ústavu, jsou různé možnosti. Často bývá dítě osvojováno manželem rodiče (např. dítě je po rozovdu rodičů v péči matky, ta se znovu vdá a žije se svým novým manželem, který chce dítě osovojit). V takovém případě není třeba žádné zvláštní předběžné rozhodování. Další možností je např. to, že dítě je na základě rozhodnutí soudu odebráno rodičům z toho důvodu, že se o něj nedostatečn starají a dítěti hrozí nebezpečí na životě a zdraví. Dítě tak může být vlastně ještě dříve, než vůbec začne být uvažováno o adopci, svěřeno do péče konkrétních lidí (většinou příbuzných), kteří se následně rozhodnou dítě osvojit. Vzhledem k tomu, že dítě již je na základě rozhodnutí soudu v jejich péči, není třeba žádného dalšího předběžného rozhodnutí. V podstatě je možné i to, že dítě je v péči budoucího osvojitele bez jakéhokoliv úředního rozhodnutí, jen na základě dohody mezi rodičem a budoucím osvojitelem, být by to ale nemělo.
Jestliže dochází k osvojení na základě souhlasu rodiče, týká se tento souhlas i toho, zda půjde o osvojení zrušitelné či nezrušitelné. Nicméně, i když dá souhlas jen ke zrušení osvojitelnému a také tak bude rozhodnuto, nemůže se v budoucnu rodič domáhat zrušení osvojení, to lze učinit jen na návrh osvojence či osvojitele, tedy nikoliv na návrh biologického rodiče.
Lhůta tří měsíců pobytu dítěte u osvojitele je povinná a nelze ji zkrátit. Jak je to se sociálními dávkami, to nevím, je to otázka práva sociálního zabezpečení, nikoliv práva rodinného.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Osvojení zletilé dcery ze zahraničí

Příspěvekod jirstr v čtv 07. kvě 2009 7:46:06

Jsem občan ČR, české národnosti, ženatý 4 roky s ženou z Ukrajiny, která má dceru z předchozího manželství. Pro nesouhlas biologického otce si dcera nemohla ani zažádat o vydání cestovního pasu a přijet za svou matkou ani na krátkou návštěvu a pro poznání krás naší země. To se změnilo před 14 dny, kdy dcera dosáhla plnoletosti. Podala si žádost o pas a po jeho vydání ji pošleme s manželkou pozvánku, aby se na turistické vízum podívala poprvé do Čech. Rádi bychom, aby zde studovala a žila dál s námi. Přestože má manželka povolení k trvalému pobytu, oba pracujeme a platíme daně, není ani pro matku zletilé dcery, při popsaném právním postavení, nijak snadné legalizovat pobyt zletilé dcery bez nutnosti opakovaných podávání žádostí o prodloužení víz. Řešením by možná bylo studentské vízum, ale tím by se problém jen odsunul o dobu studia. Chtěl jsem se tedy zeptat, zda mohu osvojit zletilou dceru své manželky? Mám pocit, že jako dcera občana ČR a EU by byla v neporovnatelně lepším postavení pro získání povolení k pobytu i studiu v ČR. Pokud osvojení není možné, můžete mi poradit nějaké jiné řešení. Děkuji za odpověď - jirstr
jirstr
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 07. kvě 2009 7:24:44

Re: Osvojení zletilé dcery ze zahraničí

Příspěvekod Poradce v čtv 07. kvě 2009 8:13:39

jirstr píše:Jsem občan ČR, české národnosti, ženatý 4 roky s ženou z Ukrajiny, která má dceru z předchozího manželství. Pro nesouhlas biologického otce si dcera nemohla ani zažádat o vydání cestovního pasu a přijet za svou matkou ani na krátkou návštěvu a pro poznání krás naší země. To se změnilo před 14 dny, kdy dcera dosáhla plnoletosti. Podala si žádost o pas a po jeho vydání ji pošleme s manželkou pozvánku, aby se na turistické vízum podívala poprvé do Čech. Rádi bychom, aby zde studovala a žila dál s námi. Přestože má manželka povolení k trvalému pobytu, oba pracujeme a platíme daně, není ani pro matku zletilé dcery, při popsaném právním postavení, nijak snadné legalizovat pobyt zletilé dcery bez nutnosti opakovaných podávání žádostí o prodloužení víz. Řešením by možná bylo studentské vízum, ale tím by se problém jen odsunul o dobu studia. Chtěl jsem se tedy zeptat, zda mohu osvojit zletilou dceru své manželky? Mám pocit, že jako dcera občana ČR a EU by byla v neporovnatelně lepším postavení pro získání povolení k pobytu i studiu v ČR. Pokud osvojení není možné, můžete mi poradit nějaké jiné řešení. Děkuji za odpověď - jirstr

Osvojení zletilého člověka české právo nepřipouští. V oblasti rodinného práva se žádné řešení nenabízí, je to věc práva správního, které řeší otázku pobytu cizinců na našem území.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

adopce

Příspěvekod expensive80 v ned 10. kvě 2009 18:39:00

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Byla jsem adoptována a chtěla by jsem zjistit své pravé rodiče. Na jaký úřad by jsem se prosím měla obrátit. Mám změněný celý rodný list a tak nevím kam mám jít . Děkuji za odpověď
expensive80
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 10. kvě 2009 18:27:42

Re: adopce

Příspěvekod Poradce v pon 11. kvě 2009 6:48:01

expensive80 píše:Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Byla jsem adoptována a chtěla by jsem zjistit své pravé rodiče. Na jaký úřad by jsem se prosím měla obrátit. Mám změněný celý rodný list a tak nevím kam mám jít . Děkuji za odpověď

Zkuste zajít na matriku, která rodný list vydala. Pokud se ale nejedná o osvojení se souhlasem skutečných rodičů, tak se pravděpodobně nic nedovíte, pro takové případy je vše nastaveno tak, aby se skuteční rodiče nedověděli, kde je jejich dítě, což zabraňuje problémům v okamžiku, kdy se tito rodiče dostanou do světlé chvilky a chtějí dítě vidět, což samozřejmě pro citový vývoj dítěte není dobré. Nicméně zkusit to můžete, třeba budete úspěšná.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: nezrušitelné osvojení

Příspěvekod lucasek v úte 12. kvě 2009 7:52:35

Dovoluji si reagovat na dotaz od expensive 80. Neztotožňuji se totiž s odpovědí na tento dotaz.
Každé zletilé dítě, které bylo osvojeno, má právo znát svou původní totožnost. Proto se v matričních knihách provádí tzv. výškrt biologických rodičů, nikoliv výmaz. Jste-li zletilá, obraťte se na matriční úřad, který Vám vydal Váš rodný list. S sebou mějte kromě tohoto rodného listu ještě občanský průkaz a nejlépe i další doklady svědčící o Vašem osvojení. Na matrice požádejte o odtajnění jmen Vašich biologických rodičů. Dále bych Vám doporučila obrátit se na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností, který rozhodoval o Vašem svěření do péče budoucích osvojitelů. Každý městský úřad (dříve okresní úřad) má povinnost archivovat spisy týkající se náhradní rodinné péče. Před novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí (č. 359/1999 Sb.) byla archivace spisů 15 let od právní moci rozsudku o nezrušitelném osvojení. Nyní po novele zákona (od 1.6.2006) je archivace 15 let od zletilosti osvojeného dítěte. Dále bych doporučila se obrátit na krajský úřad, který rovněž mohl rozhodovat o výběru vhodných osvojitelů, kterým jste byla následně svěřena. Na matrice se nedozvíte adresu biologických rodičů, tuto informaci má pouze evidence obyvatel při městském úřadu.
Nejste-li zletilá, žádná instituce Vám nesdělí údaje o biologických rodičích. Doporučuje se obrátit na adoptivní rodiče, kteří znají Vaše biologické rodiče, neboť v době převzetí dítěte z ústavní péče byli informováni o původu přijímaného dítěte.
Bohužel údaje o Vaší nové totožnosti nezískají Vaši biologičtí rodiče, ani nikdo z příbuzných. Toto právo má pouze zletilé osvojené dítě. Je tak činěno z toho důvodu, že při osvojení zanikají veškeré vazby na původní rodinu a vznikají nové vazby na adoptivní rodinu, na kterou je pak pohlíženo jako na vlastní.
Přeji Vám hodně štěstí.
lucasek
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 05. kvě 2009 13:04:31

Re: nezrušitelné osvojení

Příspěvekod tacen v čtv 08. říj 2009 20:51:55

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na řešení své situace. Předchozí partnerka s našim synem žije nyní s novým manželem a chtějí si ho nezrušitelně osvojit. Již dlouho syna přede mnou schovává, nepůjčuje ani neposílá fotografie. Nebyli jsme manželé, tak styk se synem nemám soudem upraven. Pod velkým psychickým nátlakem a neustálých ujišťováních, že to pro syna určitě bude lepší, jsem s osvojením před soudem souhlasil. Nyní toho velice lituji, uvědomuji si, že to byla chyba a chtěl bych to ještě zvrátit. Soud proběhl před týdnem a ještě mi nepřišel rozsudek, tudíž ještě nenabyl ani právní moci. Mám ještě nějakou šanci souhlas vzít zpět a začít se vídat se synem? Děkuji za odpověď.
tacen
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 08. říj 2009 20:39:27

Další

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

Bloud TopList