osvojení + popření otcovství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

osvojení + popření otcovství

Příspěvekod mamkamarta v pát 06. bře 2009 11:59:15

[b]V roce 2001 jsem se vdala. S manželem se nám v roce 2002 narodila dcera Veronika. Když ji bylo půl roku, rozvedli jsme se a on ji od té doby neviděl. Neplatil ani alimenty a tak jsem na něj podala trestní oznámení. Dlužné výživné uhradil a neplatil dál. V roce 2004 se mi s přítelem narodil syn Jiří. Do jeho rodného listu byl bývalý manžel zapsán jako otec, protože neuběhla ta 300dení lhůta. I přes to, že jsem ho žádala aby popřel otcovství, tak tak neučinil. V roce 2005 jsem se pak znovu vdala. Já pak v roce 2006 žádala o popření, ale bylo již pozdě, tak mi to soud zamítl. Zažádala jsem tedy na matrice alespoň o změnu příjmení pro obě děti a se souhlasem bývalého manžela mi tato změna byla povolena. Nyní se mi narodil s manželem další syn. Je možné, aby si napsal Dceru Veroniku můj současný manžel na sebe? A jak postupovat s Druhým synem Jiřím? Mám zažádat nejdřív u soudu o určení otcovství, nebo o úpravu poměrů? Bývalý menžel se odstěhoval do zahraničí a nevím ani jeho adresu, a tak to bude asi velmi složité toto řešit. Kdyby se mi něco stalo, nechci aby obě děti připadli bývalému manželovi. Prosím o radu, co dál. Velice děkuji za radu
[bbh][/bbh]
mamkamarta
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 06. bře 2009 11:45:12


Re: osvojení + popření otcovství

Příspěvekod Poradce v pát 06. bře 2009 20:05:56

mamkamarta píše:[b]V roce 2001 jsem se vdala. S manželem se nám v roce 2002 narodila dcera Veronika. Když ji bylo půl roku, rozvedli jsme se a on ji od té doby neviděl. Neplatil ani alimenty a tak jsem na něj podala trestní oznámení. Dlužné výživné uhradil a neplatil dál. V roce 2004 se mi s přítelem narodil syn Jiří. Do jeho rodného listu byl bývalý manžel zapsán jako otec, protože neuběhla ta 300dení lhůta. I přes to, že jsem ho žádala aby popřel otcovství, tak tak neučinil. V roce 2005 jsem se pak znovu vdala. Já pak v roce 2006 žádala o popření, ale bylo již pozdě, tak mi to soud zamítl. Zažádala jsem tedy na matrice alespoň o změnu příjmení pro obě děti a se souhlasem bývalého manžela mi tato změna byla povolena. Nyní se mi narodil s manželem další syn. Je možné, aby si napsal Dceru Veroniku můj současný manžel na sebe? A jak postupovat s Druhým synem Jiřím? Mám zažádat nejdřív u soudu o určení otcovství, nebo o úpravu poměrů? Bývalý menžel se odstěhoval do zahraničí a nevím ani jeho adresu, a tak to bude asi velmi složité toto řešit. Kdyby se mi něco stalo, nechci aby obě děti připadli bývalému manželovi. Prosím o radu, co dál. Velice děkuji za radu

V úvahu přichází to, co jste sama zmínila v názvu témat - osvojení. Váš současný manžel by si mohl obě první děti osvojit a stal by se tedy právně jejich otcem. Potřeboval by k tomu váš souhlas, který předpokládám, ale i souhlas otce (právního, tedy toho, který je zapsán jako otec v matrice). Tento souhlas by nebyl potřeba, pokud byste prokázali, že se tento otec po dobu nejméně šesti měsíců o děti nijak nezajímal. Zákon hovoří o tom, že neprojevil opravdový zájem, zejména děti nenavštěvoval, neplatil výživné, neprojevoval snahu o péči o děti. Tento nezájem, byste ale museli dokázat, např. svědecky apod. Doporučuji obrátit se se žádostí o pomoc na odbor péče o dítě příslušného městského úřadu, tam vám poradí, jak postupovat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Rozvod a osvojení dítěte

Příspěvekod kokoskin v stř 22. dub 2009 15:06:28

Dobrý den.
Žiji s přítelkyní, která má dvouletého syna. Otce v rodném listě uvedeného nemá, ovšem v době kdy se jí syn narodil byla vdaná. S tímto mužem už ale několik let nežije a dítě jeho skutečně není. Soud je nechce rozvézt kvůli určení otcovství. Můj selský názor je, že když přijdou dva plnoletí a svéprávní lidé k soudu, kde svorně potvrdí, že dítě není jeho, byť se narodilo v době trvání manželství, nemůže matku nikdo nutit k tomu, aby uvedla skutečného otce. Řeči o ochraně práv dítěte jsou k smíchu, její stávající manžel jí samozřejmě na cizý dítě nepřispěje, ať jsou rozvedeni nebo ve stavu manželském, naopak ona nedosáhne díky tomu na různé finanční podpory a úlevy. Nehledě na to, že chceme půjčku na opravu rodinného domku, ale byť je domek výhradně přítelkyně, pokaždé to ztroskotalo na nutnosti podepsání úvěru od manžela. Soud tvrdí, že je bez udání skutečného otce nerozvedou.
Druhá věc je, což jí bylo také doporučeno jako další možnost u soudu, aby si toto dítě osvojil někdo další, v tomto případě já, jako její současný přítel. Podotýkám, že ani já nejsem biologický otec, ale vzhledem k okolnostem a průtahům s tímto souhlasím, prcek mi říká táto a já z toho mám víc než radost, jen nevím jak a kde zažádat o osvojení. Děkuji za názor na první a za radu na druhou část mého dotazu.
kokoskin
 

Re: Rozvod a osvojení dítěte

Příspěvekod Poradce v stř 22. dub 2009 17:58:31

kokoskin píše:Dobrý den.
Žiji s přítelkyní, která má dvouletého syna. Otce v rodném listě uvedeného nemá, ovšem v době kdy se jí syn narodil byla vdaná. S tímto mužem už ale několik let nežije a dítě jeho skutečně není. Soud je nechce rozvézt kvůli určení otcovství. Můj selský názor je, že když přijdou dva plnoletí a svéprávní lidé k soudu, kde svorně potvrdí, že dítě není jeho, byť se narodilo v době trvání manželství, nemůže matku nikdo nutit k tomu, aby uvedla skutečného otce. Řeči o ochraně práv dítěte jsou k smíchu, její stávající manžel jí samozřejmě na cizý dítě nepřispěje, ať jsou rozvedeni nebo ve stavu manželském, naopak ona nedosáhne díky tomu na různé finanční podpory a úlevy. Nehledě na to, že chceme půjčku na opravu rodinného domku, ale byť je domek výhradně přítelkyně, pokaždé to ztroskotalo na nutnosti podepsání úvěru od manžela. Soud tvrdí, že je bez udání skutečného otce nerozvedou.
Druhá věc je, což jí bylo také doporučeno jako další možnost u soudu, aby si toto dítě osvojil někdo další, v tomto případě já, jako její současný přítel. Podotýkám, že ani já nejsem biologický otec, ale vzhledem k okolnostem a průtahům s tímto souhlasím, prcek mi říká táto a já z toho mám víc než radost, jen nevím jak a kde zažádat o osvojení. Děkuji za názor na první a za radu na druhou část mého dotazu.

Pokud jde o první část vašeho dotazu, chápu, že se vám to zdá zbytečně složité, ale zákon jednoznačně hovoří o tom, že otcem dítěte je manžel matky. Nedokážu si představit, jak mohlo dojít k tomu, že manžel matky není zapsán jako otec dítěte v matrice (a tedy i v rodném listě), musí se jednat o chybu úřadu. Buď vaše přítelkyně na matrice nahlásila, že je svobodná s tím, že otce neuvede a bylo chybou úředníka, ž i to neověřil, nebo se úředník prostě neobtěžoval si vůbec zjist, zda matka dítěte není náhodou vdaná. V každém případě manžel matky otcem dítěte je a mělo by to jít napravit jen zápisem do matriky bez toho, aby probíhalo řízení o určení otcovství, jde o ryze administrativní záležitost. Naopak, manžel matky by mohl otcovství popírat, k tomu mu ale už uplynuly lhůty. Ve vašem případě bude nejjednoduší, když si vaše přítelkyně a její manžel zajistí zapsání otcovství dítěte (manžel matky) Dítě v souvislosti s rozovdem bude svěřeno matce a vy ho následně se souhlasem bývalého manžela osvojíte, čímž vy se stanete právním otcem a on nebude muset platit výživné. Doporučuji obrátit se na advokáta, není to úplně standardní situace.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: osvojení + popření otcovství

Příspěvekod sundavil v stř 02. pro 2009 20:49:49

Dobrý den,
mám dotaz k tomuto tématu. Bratr má dvouletou dceru s bývalou přítelkyní (nebyli vzatí), rozešli se ještě než se malá narodila. Přítel chtěl několikrát dceru na začátku navštívit ale matka mu to nikdy nedovolila, tak to poté vzdal, takže ji vlastně nikdy neviděl, jen na ni platil. Teď se její matka vdala a požaduje po bratrovi, aby se dcery vzdal a její manžel si ji osvojil. Za bratra sepsala dokument, kde bratr tvrdí, že se o dceru nestara a nevídá ji, a nechce se o ni v budoucnu starat a souhlasí s osvojením dítěte současným manželem matky. Bratr to podepsal, jelikož ví, že je vlastně jen otec na placení a dceru mu matka nikdy nepujci, navíc je zde velká pravděpodobnost, že ani není pravým biologickým otcem, což ale nikdy nebylo dokázáno. Matka dítěte řekla že tento návrh podá příslušným úřadům (tedy asi soudu). Teď však nevíme jaky bude další postup a jak tyto případy trvají dlouho, zda je to otázka několika měsíců nebo třeba i roku. Pro bratra to bylo nelehké rozhodnutí a když už se takto rozhodl, chtěl by aby celá věc byla uzavřena co nejrychleji. Děkuji moc za zodpovězení
[adg][/adg]
sundavil
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 02. pro 2009 20:30:48

Re: osvojení + popření otcovství

Příspěvekod Poradce v stř 02. pro 2009 20:58:35

sundavil píše:Dobrý den,
mám dotaz k tomuto tématu. Bratr má dvouletou dceru s bývalou přítelkyní (nebyli vzatí), rozešli se ještě než se malá narodila. Přítel chtěl několikrát dceru na začátku navštívit ale matka mu to nikdy nedovolila, tak to poté vzdal, takže ji vlastně nikdy neviděl, jen na ni platil. Teď se její matka vdala a požaduje po bratrovi, aby se dcery vzdal a její manžel si ji osvojil. Za bratra sepsala dokument, kde bratr tvrdí, že se o dceru nestara a nevídá ji, a nechce se o ni v budoucnu starat a souhlasí s osvojením dítěte současným manželem matky. Bratr to podepsal, jelikož ví, že je vlastně jen otec na placení a dceru mu matka nikdy nepujci, navíc je zde velká pravděpodobnost, že ani není pravým biologickým otcem, což ale nikdy nebylo dokázáno. Matka dítěte řekla že tento návrh podá příslušným úřadům (tedy asi soudu). Teď však nevíme jaky bude další postup a jak tyto případy trvají dlouho, zda je to otázka několika měsíců nebo třeba i roku. Pro bratra to bylo nelehké rozhodnutí a když už se takto rozhodl, chtěl by aby celá věc byla uzavřena co nejrychleji. Děkuji moc za zodpovězení

Jestli jsem to pochopil, jde tady o to, že manžel matky dítěte chce dítě osvojit. K tomu bude třeba souhlasu otce dítěte, tedy vašeho bratra (předpokládám, že je v rodném listu zapsán jako otec, takže biologické otcovství není podstatné). V takové věci musí proběhnout soudní jednání. Soud bude zjišťovat, zda manžel matky má podmínky pro osvojení a bude k tomu třeba souhlasu otce dítěte, tedy vašeho bratra. Soud se ho bude ptát, zda s tím souhlasí (nějaké neověřené prohlášení samo o sobě zřejmě soudu stačit nebude. Rozumný soudce to všechno, pokud nebudou nějaké problémy, zvládne během jednoho jednání. Jak rychle bude nařízeno, to záleží na vytíženosti konkrétního soudu, ve velkém městě to bude trvat déle, někde na venkově to pravděpodobně bude rychlejší. nemalě by to být záležitost let, ale měsíců.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

Bloud TopList
cron