Majetek dětí z různých manželství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Majetek dětí z různých manželství

Příspěvekod Ondřej v stř 07. led 2009 16:02:16

Dobrý den,
rád bych se zeptal na pro mne ožehavou otázku - jsem rozvedený a z prvního manželství mám dceru. Výživné, školné i další výdaje s ní spojené pravidelně platím. Jsme podruhé ženatý, zatím s jedním dalším dítětem. Za druhého manželství jsme s manželkou společnými silami postavili dům.
Je nějaká možnost, jak bych mohl zajistit, že v případě mé smrti by se současný majetek (hlavně dům) nemusel dělit mezi manželku s dítětem a dceru z prvního manželství, ale by vše zůstalo jen ženě a synovi? To by pro ni mohlo být fatální - je pravděpodobné, že by nejspíše na vyplacení dcery neměla finanční prostředky a musela by ho asi prodat. To nechci dopustit.
Je možné majetek v rámci nulové dědické daně převést jen na ženu (nebo rovnou na syna)? Nebylo by to v případě dědického řízení napadnutelné? Existuje nějaká jiná varianta?

Dceru ale každopádně nechci nijak ošidit - jí bych chtěl do budoucna darovat zděný byt 3+1 v centru města, který vlastní můj otec.

Děkuji za radu a určitě nebudu jediný, koho bude odpověď zajímat.
Ondřej
Ondřej
 


Re: Jak zajistit majetek pro dítě z druhého manželství?

Příspěvekod Poradce v stř 07. led 2009 18:28:02

Ondřej píše:Dobrý den,
rád bych se zeptal na pro mne ožehavou otázku - jsem rozvedený a z prvního manželství mám dceru. Výživné, školné i další výdaje s ní spojené pravidelně platím. Jsme podruhé ženatý, zatím s jedním dalším dítětem. Za druhého manželství jsme s manželkou společnými silami postavili dům.
Je nějaká možnost, jak bych mohl zajistit, že v případě mé smrti by se současný majetek (hlavně dům) nemusel dělit mezi manželku s dítětem a dceru z prvního manželství, ale by vše zůstalo jen ženě a synovi? To by pro ni mohlo být fatální - je pravděpodobné, že by nejspíše na vyplacení dcery neměla finanční prostředky a musela by ho asi prodat. To nechci dopustit.
Je možné majetek v rámci nulové dědické daně převést jen na ženu (nebo rovnou na syna)? Nebylo by to v případě dědického řízení napadnutelné? Existuje nějaká jiná varianta?

Dceru ale každopádně nechci nijak ošidit - jí bych chtěl do budoucna darovat zděný byt 3+1 v centru města, který vlastní můj otec.

Všechny děti mají stejné postavení, přičemž je jedno, zda se narodily z téhož vztahu nebo z vícera vztahů. V případě vaší smrti by se tedy váš majetek dělil mezi obě vaše děti. Prakticky by to probíhalo takto: protože jste ženatý, předpokládám, že máte s manželkou společné jmění manželů. V případě vaší smrti by se tedy veškery společný majetek ocenil a polovinu by získala vaše manželka (pokud v té dob bude naživu). Tato polovina není dědictvím, je to vlastně vypořádání společného jmění manželů ke dni smrti. Teprve druhá polovina společného majetku plus majetek, který byl výlučně váš je dědictvím. Tento majetek se pak rozdělí rovným dílem mezi vaši manželku a vaše děti, tj. pokud máte dvě děti, dostane každý z nich třetinu z této části . Pokud za života převedete bezúplatně větší část majetku na některého z dědiců, přihlédne se k tomu při vypořádání dědictví po vaší smrti (tj. ten dědic, který byl obdarován, dostane menší dědictví). Na manželku můžete převést jen ten majetek, který je výlučně váš, protože jinak je všechno ve vašem společném jmění manželů, takže v podstatě byste na ní převáděl to, co již její je. Na syna majetek můžete převést, ale pokud je nezletilý, bude to muset schválit soud.
Ono skutečně asi je v podobné situaci lepší převést majetek na děti dohodou s nimi ještě za vašeho života, předejde se tím problémům při dědickém řízení, které pak opravdu někdy bývá nechutné a z příbuznýc, kteří dosud měli dobré vztahy, se stávají nepřátelé na život a na smrt. Většinou to ale lidé dělají, když už mají dosplé děti a i sami jsou zajištěni. Z vašeho dotazu usuzuji, že to není váš případ. Tam je při převodu ošidnější to, že svůj majetek budete ještě třeba dost dlouho potřebovat a chtít užívat a při převodu nikdy nevíte, co s ním děti udělají a vy můžete na stará kolena začínat znovu. Vaše děti se vám teď třeba jeví jako největší andílci, ale za pár let se to s nimi může zvrtnout (nechci to přivolávat) nebo si najdou partnera, kterým se nechají ovlivňovat a s majetkem, který jste nahromadila převedl na děti, bude naloženo v rozporu s vašimi představami. Pokud se tedy nechystáte v nejbližší době umřít, asi bych to nechal být. Jde-li vám o zajištění rodiny, můžete využít třeba životní pojistku. Plnění ze životní pojistky není součástí dědického řízení, peníze z pojistky dostane ten, koho určíte. Můžete tedy jako příjemkyni určit vaši manželku a ta pak z těch peněz bude moci vyplati vaši dceru z předchozího manželství, aby nemusela prodávat dům. Těch možností je samozřejmě více, pokud o tm vážně uvažujete, doporučuji navštívit notáře a finačního poradce a ti vám poradí nejlepší variantu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

započítání příjmu nevlastního sourozence

Příspěvekod skipi33 v úte 26. kvě 2009 13:03:35

Dobrý den,
můj dvouletý syn je (na základě darovací smlouvy) majitelem bytu 1+1. Tento byt bychom chtěli pronajímat a celou částku mu spořit - formou stavebního popř. jiného vhodného spoření. Zajímalo by mě, zda tyto výnosy z pronájmu budou započítávány do společného příjmu domácnosti, ze kterého se vypočítává částka alimentů manželovy dcery z prvního manželství (v případě, že by kvůli tomuto příjmu došlo k navýšení, nebyli bychom schopni veškeré synovy příjmy z pronájmu spořit, část by musela být použita na placení alimentů).
Děkuji za reakce.
PK
skipi33
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 26. kvě 2008 14:23:34

Re: započítání příjmu nevlastního sourozence

Příspěvekod Poradce v úte 26. kvě 2009 13:13:15

skipi33 píše:Dobrý den,
můj dvouletý syn je (na základě darovací smlouvy) majitelem bytu 1+1. Tento byt bychom chtěli pronajímat a celou částku mu spořit - formou stavebního popř. jiného vhodného spoření. Zajímalo by mě, zda tyto výnosy z pronájmu budou započítávány do společného příjmu domácnosti, ze kterého se vypočítává částka alimentů manželovy dcery z prvního manželství (v případě, že by kvůli tomuto příjmu došlo k navýšení, nebyli bychom schopni veškeré synovy příjmy z pronájmu spořit, část by musela být použita na placení alimentů).
Děkuji za reakce.
PK

Jde o peníze vašeho syna, který nemá vyživovací povinnost vůči své polorodé sestře. Peníze nájmu toho bytu můžete použít jen ve prospěch syna, kterému byt patří, případně na investice do tohoto bytu, jimiž se opět bude zhodnocovat synův majetek. Naspořené peníze pak může v budoucnu použít např. na studia, příp. mu je předáte až bude plnoletý. Pokud byste s těmi penězi nakládali nějak jinak (tedy i pro výživné pro jeho polorodou sestru), mohlo by to být posouzeno i jako trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Nájemní smlouva na byt by navíc měla být schválena soudem, protože se jedná o nikoliv běžný úkon a soud vám také uloží, jakým způsobem máte nakládat s penězi získanými na nájemném.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Majetek dětí z různých manželství

Příspěvekod Jaja v stř 04. lis 2009 13:09:31

Dobrý den
Měla bych otázku
Manželův majetek před sňatkem je RD a chata se zahradou.Nyní po svatbě chce svůj majetek nechat přepsat jen na mě.Zajímá nás jak by to bylo kdyby náhodou umřel jestli by na tento majetek který by byl přesnaný na mě měli nárok i jeho synové z prvního manželství.Jestli by se to dělilo rovným dílem,jestli přepsaní má nějaký vliv na dědictví
Děkuji za odpověd
Jaja
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 12. srp 2009 20:12:36

Re: Majetek dětí z různých manželství

Příspěvekod Poradce v stř 04. lis 2009 17:53:20

Jaja píše:Dobrý den
Měla bych otázku
Manželův majetek před sňatkem je RD a chata se zahradou.Nyní po svatbě chce svůj majetek nechat přepsat jen na mě.Zajímá nás jak by to bylo kdyby náhodou umřel jestli by na tento majetek který by byl přesnaný na mě měli nárok i jeho synové z prvního manželství.Jestli by se to dělilo rovným dílem,jestli přepsaní má nějaký vliv na dědictví
Děkuji za odpověd

Jestliže byste se výlučnou vlastnicí stala vy, nebyl tento majetek dědictvím po vašem manželovi a jeho synové by tedy tento majetek nedědili.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Podíl majetku u syna z prvního manželství

Příspěvekod Itela v úte 10. lis 2009 21:39:55

Dobrý den,
prosím o radu, V době mého rozvodu jsem sice byla vyrovnána se svým bývalým manžele,ale nevěřila jsem. Tak jsem z prodeje bytu dala napsat polovinu nového domu na mého nynějšího manžela ještě před svadbou. - Vysvětlení- Koupula jsem dům, ale v případě bývalého manžela a jeho nerozhodnosti jsem nechala napsat půlku domu na současného partnera - v té době jsme ještě nebyli manželé - máme sice sepsáno , že jsem mu na polovinu domu půjčila, ale nevím , v případě jeho smrti, zda budu muset řčelit útoku jeho syna z prvního manželství. Je to opravdu povedený syn, - vyhozen z učiliště, zadlužen, a věčně věků na úřadu práce. Je nějaké řešení. I můj nynější manžl by rád , aby vše zůstalo mě, protože já jsem mu na tupolovinu vlastně dala peníze. Děkuji.
Itela
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 10. lis 2009 18:34:22

Re: Podíl majetku u syna z prvního manželství

Příspěvekod Poradce v stř 11. lis 2009 18:56:59

Itela píše:Dobrý den,
prosím o radu, V době mého rozvodu jsem sice byla vyrovnána se svým bývalým manžele,ale nevěřila jsem. Tak jsem z prodeje bytu dala napsat polovinu nového domu na mého nynějšího manžela ještě před svadbou. - Vysvětlení- Koupula jsem dům, ale v případě bývalého manžela a jeho nerozhodnosti jsem nechala napsat půlku domu na současného partnera - v té době jsme ještě nebyli manželé - máme sice sepsáno , že jsem mu na polovinu domu půjčila, ale nevím , v případě jeho smrti, zda budu muset řčelit útoku jeho syna z prvního manželství. Je to opravdu povedený syn, - vyhozen z učiliště, zadlužen, a věčně věků na úřadu práce. Je nějaké řešení. I můj nynější manžl by rád , aby vše zůstalo mě, protože já jsem mu na tupolovinu vlastně dala peníze. Děkuji.

Pokud je dům, resp. jeho část, v katastru nemovitostí veden na vašeho manžela, platí, že manžel je vlastníkem. To znamená, že v případě smrti bude po něm dědit i jeho syn, a to i ten dům. Lze to řešit různě - závětí, vyděděním převodem domu na vás - doporučuji obráti se na notáře, ten vám nabídne nejvýhodnější řešení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

přepis majetku za života

Příspěvekod ledvicak v ned 13. čer 2010 21:54:43

Dobrý den, manžel má z 1.manželství 3 dospělé děti, které o něj nejeví zájem.Spolu máme dítě,které bude dospělé . Máme ve společném jmění manželů dům.Chtěla bych jeho polovinu převést na mě, aby nespadala do dědického řízení. Jak to bude nejlepší? Darem, či odkoupením? Děkuji za odpověď.
ledvicak
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 13. čer 2010 21:51:10

Re: přepis majetku za života

Příspěvekod Poradce v pon 14. čer 2010 6:29:59

ledvicak píše:Dobrý den, manžel má z 1.manželství 3 dospělé děti, které o něj nejeví zájem.Spolu máme dítě,které bude dospělé . Máme ve společném jmění manželů dům.Chtěla bych jeho polovinu převést na mě, aby nespadala do dědického řízení. Jak to bude nejlepší? Darem, či odkoupením? Děkuji za odpověď.

Jestliže máte dům ve společném jmění manželů, tak manžel nemá polovinu, ale každý z vás má celý dům. Aby mohl být dům celý převeden na vás, muselo by nejprve být zrušeno a vypořádáno společné jmění manželů. Pokud to skutečně chcete takto nějak řešit, rozhodně si dojděte za advokátem nebo notářem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

Bloud TopList