zákonná povinnost matky

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

zákonná povinnost matky

Příspěvekod Dagmar v sob 03. led 2009 13:54:08

Dobrý den.S bývalým přítelem mám dceru.Bydleli jsme ve polečné domácnosti,odkud mě otec vyhodil.Styk s dcerou je upraven soudně,dcerka je svěřena do mé péče.V případě,že je dcera nemocná v době,kdy má proběhnout styk s otcem,o tomto ho vždy včas a řádně informuji.Při osobním kontaktu se mnou otec dítěte naprosto nekomunikuje.Obtěžuje mě svými telefonáty,které již nepřijímám.Otec dcerky tvrdí,že mám zákonnou povinnost jej o zdravotním stavu dcery informovat.Domnívám se,že tomu tak není,pokud nenastane jakákoli závažnější komplikace zdravotního stavu dítětě - hospitalizace,apod..O zdravotním stavu dcerky se dle mého názoru může informovat u její dětské lékařky.Potřebovala bych vědět,zda jsem ze zákona povinna otce dítěte o jeho zdravotním stavu informovat.Děkuji za vaši odpověď.Jsem s pozdravem.
Dagmar
 


Re: zákonná povinnost matky

Příspěvekod Poradce v sob 03. led 2009 15:54:08

Dagmar píše:Dobrý den.S bývalým přítelem mám dceru.Bydleli jsme ve polečné domácnosti,odkud mě otec vyhodil.Styk s dcerou je upraven soudně,dcerka je svěřena do mé péče.V případě,že je dcera nemocná v době,kdy má proběhnout styk s otcem,o tomto ho vždy včas a řádně informuji.Při osobním kontaktu se mnou otec dítěte naprosto nekomunikuje.Obtěžuje mě svými telefonáty,které již nepřijímám.Otec dcerky tvrdí,že mám zákonnou povinnost jej o zdravotním stavu dcery informovat.Domnívám se,že tomu tak není,pokud nenastane jakákoli závažnější komplikace zdravotního stavu dítětě - hospitalizace,apod..O zdravotním stavu dcerky se dle mého názoru může informovat u její dětské lékařky.Potřebovala bych vědět,zda jsem ze zákona povinna otce dítěte o jeho zdravotním stavu informovat.Děkuji za vaši odpověď.Jsem s pozdravem.

Na vaši otázku se dá odpovědět ve dvou rovinách. Tou první je rovina obecné slušnosti. Pokud rodiče z jakýchkoliv důvodů nežijí spolu, musejí udělat vše pro to, aby se to co nejméně odrazilo na jejich dítěti. Pokud si roiče budou navzájem dělat naschvály, jediný, kdo to ve skutečnosti odnese je opět dítě, které to buď pozná ještě v dětství a bude nenávidět jednoho či druhého z rodčů anebo se to projeí až v dopělosti, kdy nebude schopno navázat normální vztah, protože nemělo v roičích žádný kladný vzor.
Drozho rovinou je roivna právní. Tzv. Rodičovskou zodpovědnost mají oba rodiče, i když spolu nežijí. Rodičovská zodpovědnost spočívá v péči o dítě, včetně péče o zdraví, tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v zastupování dítěte a ve správě jeho majetku. otec tedy má právo být informován o zdravotním stavu dítěte. Na druhou stranu to ale musí mít rozumné meze, asi mu nebudete volat při každém dceřině zakašlání.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: zákonná povinnost matky

Příspěvekod Daggmar v čtv 05. úno 2009 17:07:05

Dobrý den,chtěla bych vědět,existuje - li zákon,podle kterého jsem povinná otce průběžně informovat o zdravotním stavu dítěte.Chápu,že mám otce informovat o nemoci dítěte pokud má v době nemoci proběhnout styk s otcem.Dále jsem si vědoma,že pokud by dcera onemocněla vážně či byla nutná hospitalizace,uvědomím otce.Nechápu ovšem,kde se bere ona zákonná povinnost,kterou otec operuje i v předvolání k soudnímu jednání.Při předávání dcery není otec dítěte schopen pozdravit ani mi neodpoví na pozdrav.Máme být oba pro dítě vzorem.Otec nedodržuje základní pravidla slušného chování,ale stále mi vyhrožuje a osočuje mě tím,jaké povinnosti já.Jak jste již uváděl,vše v rozumné míře.Ale co si mám počít,když otec dítěte tvrdí,že tuto zákonnou povinnost mám.Prosím tedy o přesnou terminologii zákonné povinnosti informovat otce o zdravotním stavu dítěte,pokud ji já chápu nedobře.Nemám tohle považovat za pouhoé šikanování?Děkuji a jsem s pozdravem.
Daggmar
 

Re: zákonná povinnost matky

Příspěvekod Poradce v čtv 05. úno 2009 19:03:46

Daggmar píše:Dobrý den,chtěla bych vědět,existuje - li zákon,podle kterého jsem povinná otce průběžně informovat o zdravotním stavu dítěte.Chápu,že mám otce informovat o nemoci dítěte pokud má v době nemoci proběhnout styk s otcem.Dále jsem si vědoma,že pokud by dcera onemocněla vážně či byla nutná hospitalizace,uvědomím otce.Nechápu ovšem,kde se bere ona zákonná povinnost,kterou otec operuje i v předvolání k soudnímu jednání.Při předávání dcery není otec dítěte schopen pozdravit ani mi neodpoví na pozdrav.Máme být oba pro dítě vzorem.Otec nedodržuje základní pravidla slušného chování,ale stále mi vyhrožuje a osočuje mě tím,jaké povinnosti já.Jak jste již uváděl,vše v rozumné míře.Ale co si mám počít,když otec dítěte tvrdí,že tuto zákonnou povinnost mám.Prosím tedy o přesnou terminologii zákonné povinnosti informovat otce o zdravotním stavu dítěte,pokud ji já chápu nedobře.Nemám tohle považovat za pouhoé šikanování?Děkuji a jsem s pozdravem.

Žádný zákon neukládá povinnost informovat o zdravotním stavu. Zákon o rodině hovoří tzv. rodičovské zodpovědnosti, podle níž oba rodiče mají právo a povinnost dítě vychovávat, spravovat jeho záležitosti a pečovat o něj, včetně péče o zdraví. To už jsem ostatně psal výše. To ale neznamená, že byste každé ráno měla psát otci dítěte esemesku, jestli dcera náhodou v noci nekašlala. Pokud si otec dítěte jednou dvakrát týdně zavolá nebo se zastaví a zeptá se na dceru, tak mu to říct musíte, má na to v rámci rodičovské zodpovědnosti právo. To, že se k vám nechová slušně, je bohužel jiná záležitost, jde o vztah mezi ním a vámi, nikoliv o vztah mezi ním a dcerou (i když je pravda, že má být dceři vzorem). To ale žádný zákon nevyřeší. Pokud na jeho neslušnosti a naschvály budete reagovat podobně, dostanete se do kolotoče, který se bude točit stále rychleji a už z něj nepůjde vystoupit. Zkrátka, řečeno trochu tvrdě, asi jste ho měla více poznat, než jste si s ním pořídila dítě. Z pohledu práva řešení neexistuje, pokud vás to opravdu trápí, tak si spíš zajděte za nějakým psychologem, který poradí, jak se vůči otci dítěte chovat tak, aby vás to psychicky nezruinovalo.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

péče matky v době nemoci dítěte

Příspěvekod pavel436 v úte 05. led 2010 16:49:06

Dobry den,

jsem rozvedeny, s moji byvalou zenou mam dve deti, ktere soud sveril do jeji pece. V rozsudku mam pravo (ne povinost) je vidat pravidelne a tak deti ke mne chodi kazdy mesic na 10 dni (od patku do pristi nedele). S moji soucasnou zenou mame jeste jedno male trimesicni dite.
Problem, ktery resim se tyka pece o dite v dobe nemoci nektereho z nich. V dobe kdy moje deti z prvniho manzelstvi byli u mne tak syn onemocnel. Dle zpravy od doktorky se jednalo o nakazlivou nemoc, ktera by mohla ohrozit nejen jeho sestru, ale take moje male novorozene.
Byvale manzelce jsem tedy slusne napsal, ze je syn nemocny a ze v ramci prevence pred nakazenim bych chtel aby byl v jejim byte (kde ma svuj samostatny pokoj). Ona toto odmitla a syna nechtela prevzit. Nabidl jsem ji tedy, ze za nim budu jezdit (bydli 100 metru od meho soucasneho bydliste), ze mu budu varit, ze mu budu kupoval leky a ze pokud bude chtit, tak s min zajedu i na kontrolu k lekari. Vsechno odmitla s tim, ze jsou ted deti u mne a ze se tedy o ne mam postarat.

Ma moje byvala manzelka povinost prevzit deti (sverene do jeji pece) a postarat se o nemocneho syna?
Jak bych mel postupovat v pripade, ze se odmita o syna starat a ja bych chtel zabranit rozsireni nakazy na jeho sestru a na me trimesicni dite?
Dekuji predem za vasi odpoved.
pavel436
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. led 2010 16:20:45

Re: péče matky v době nemoci dítěte

Příspěvekod Poradce v úte 05. led 2010 17:53:51

pavel436 píše:Dobry den,

jsem rozvedeny, s moji byvalou zenou mam dve deti, ktere soud sveril do jeji pece. V rozsudku mam pravo (ne povinost) je vidat pravidelne a tak deti ke mne chodi kazdy mesic na 10 dni (od patku do pristi nedele). S moji soucasnou zenou mame jeste jedno male trimesicni dite.
Problem, ktery resim se tyka pece o dite v dobe nemoci nektereho z nich. V dobe kdy moje deti z prvniho manzelstvi byli u mne tak syn onemocnel. Dle zpravy od doktorky se jednalo o nakazlivou nemoc, ktera by mohla ohrozit nejen jeho sestru, ale take moje male novorozene.
Byvale manzelce jsem tedy slusne napsal, ze je syn nemocny a ze v ramci prevence pred nakazenim bych chtel aby byl v jejim byte (kde ma svuj samostatny pokoj). Ona toto odmitla a syna nechtela prevzit. Nabidl jsem ji tedy, ze za nim budu jezdit (bydli 100 metru od meho soucasneho bydliste), ze mu budu varit, ze mu budu kupoval leky a ze pokud bude chtit, tak s min zajedu i na kontrolu k lekari. Vsechno odmitla s tim, ze jsou ted deti u mne a ze se tedy o ne mam postarat.

Ma moje byvala manzelka povinost prevzit deti (sverene do jeji pece) a postarat se o nemocneho syna?
Jak bych mel postupovat v pripade, ze se odmita o syna starat a ja bych chtel zabranit rozsireni nakazy na jeho sestru a na me trimesicni dite?
Dekuji predem za vasi odpoved.

Obávám se, že na tohle vám nedám uspokojivou odpověď. Rodiče se většinou soudí proto, že jeden z nich nechce dát dítě tomu druhému. Takový jednorázový případ by asi ani soud řešit nemohl, soud může stanovit pravidla výchovy a styku obecně, ale řešit jednotlivé excesy nemůže, to by opravdu soud nedělal nic jiného. navíc, než by to soud vyřešil, tak stejně mezitím se nemocné dítě vyléčí a zdravé nakazí.
Je to zkrátka o slušné domluvě dvou dospělých lidí. Soud může lidem vymezit mantinely, ale mezilidské vztahy žádný soud nikdy nevyřeší, to si musejí všichni vyřešit sami mezi sebou.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: zákonná povinnost matky

Příspěvekod pavel436 v úte 05. led 2010 21:00:33

dekuji za vasi odpoved, musim rici, ze jsem podobnou reakci cekal :D

a nedalo by se mi prosim odpovedet alespon na otazku nize?

Je povinosti osoby, ktera ma ve sve peci deti, aby se o nemocne dite postarala?
pavel436
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 05. led 2010 16:20:45

Re: zákonná povinnost matky

Příspěvekod Poradce v stř 06. led 2010 17:30:27

pavel436 píše:dekuji za vasi odpoved, musim rici, ze jsem podobnou reakci cekal :D

a nedalo by se mi prosim odpovedet alespon na otazku nize?

Je povinosti osoby, ktera ma ve sve peci deti, aby se o nemocne dite postarala?

Bezpochyby
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

Bloud TopList