Popření otcovství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v čtv 04. bře 2010 14:35:30

V023 píše:Děkuji za odpověď.
Měla bych ještě jednu otázku. Je podání žaloby na určení otcovství časově omezeno (např. věkem dítěte)? Nebo může tuto žalobu podat kdykoliv (třeba i za několik let od narození dítěte)?



Časově omezený je opačný případ - tedy popření otcovství. Podání žaloby o určení otcovství časově omezeno není.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Popření otcovství

Příspěvekod zajdulik v stř 15. zář 2010 20:36:54

Dobrý večer potřebuji poradit .Kdo bude hradit testy Dna jestli že se prokáže ,že jsme měli všichni pravdu ? Podávala jsem návrh na popřeni otcovství ale jelikož ještě nejme rozvedeni soudce určil soudního znalce na určení otcovství a by se tím stoprocentně vyloučlo že otcem ditěte není manžel.S přítelem jsme odpřisáhli ,že dítě je naše společné a manžel odpřísáhl že neni manželovo? Vím že tyto testy nejsou zrovna levná záležitost.Děkuji za odpověd Zuzana
zajdulik
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 15. zář 2010 19:46:57

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v stř 15. zář 2010 21:20:56

zajdulik píše:Dobrý večer potřebuji poradit .Kdo bude hradit testy Dna jestli že se prokáže ,že jsme měli všichni pravdu ? Podávala jsem návrh na popřeni otcovství ale jelikož ještě nejme rozvedeni soudce určil soudního znalce na určení otcovství a by se tím stoprocentně vyloučlo že otcem ditěte není manžel.S přítelem jsme odpřisáhli ,že dítě je naše společné a manžel odpřísáhl že neni manželovo? Vím že tyto testy nejsou zrovna levná záležitost.Děkuji za odpověd Zuzana

Žalovaný
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod zajdulik v čtv 16. zář 2010 7:22:39

Dobrý den ,když bude muset platit testy žalovaný .Jak to bude dál když on se odvolá ,že s tím nesouhlasí nebot uvedl u soudu že to dítě stoprocentně není jeho.Nebude tuto částku požadovat po mě .nemůže se taky stát že tuto částku rozdělí mezi nás oba? A co když nakonec na ty testy nepujde jak to bude dál???děkiji Zuzana

zajdulik
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 15. zář 2010 19:46:57

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v čtv 16. zář 2010 14:37:15

zajdulik píše:Dobrý den ,když bude muset platit testy žalovaný .Jak to bude dál když on se odvolá ,že s tím nesouhlasí nebot uvedl u soudu že to dítě stoprocentně není jeho.Nebude tuto částku požadovat po mě .nemůže se taky stát že tuto částku rozdělí mezi nás oba? A co když nakonec na ty testy nepujde jak to bude dál???děkiji Zuzana

V zásadě platí, že ty testy platí ten, kdo soud prohraje. Jestliže to dopadne tak, jak předpokládáte, tak prohraje žalovaný, i když se žalobou souhlasil. I on mohl podat žalobu a v takovém případě by to platila druhá strana. Soud ale může z důvodů zvláštního zřetele hodných o nákladech rozhodnout jinak nebo se můžete o náhradě nákladů dohodnout a soud pak rozhodne podle dohody. Když na testy nepůjde, může k tomu být soudem donucen, např. předveden policií.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod zajdulik v pát 17. zář 2010 11:00:19

Dobrý den ,děkuji za odpověd .Dneska mi přišlo soudní usnesení.Jak je možné ,že když testy by měl platit žalovaný,proč teda chtějí abych já jako žalobce uhradila zálohu na znalecký posudek a po žalovaným tj.manželovi nechtějí zaplatit nic.Je možné zažádat o osvobození od těchto poplatků soudu?Jsem na mateřské,mám tři děti a pobírám jen sociální dávky a výživné na děti.nevím jak tyto náklady zaplatím.Jsem z toho úplně zoufalá.Moc děkuji za odpověd.Zuzana

zajdulik
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 15. zář 2010 19:46:57

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v pát 17. zář 2010 12:19:59

zajdulik píše:Dobrý den ,děkuji za odpověd .Dneska mi přišlo soudní usnesení.Jak je možné ,že když testy by měl platit žalovaný,proč teda chtějí abych já jako žalobce uhradila zálohu na znalecký posudek a po žalovaným tj.manželovi nechtějí zaplatit nic.Je možné zažádat o osvobození od těchto poplatků soudu?Jsem na mateřské,mám tři děti a pobírám jen sociální dávky a výživné na děti.nevím jak tyto náklady zaplatím.Jsem z toho úplně zoufalá.Moc děkuji za odpověd.Zuzana

Ono je to potřeba trochu upřesnit. Soud může chtít po účastnících zálohu na provedení důkazů. Jestliže jste žalobkyně, jedná se o důkaz, který má podpořit vaše tvrzení, tj. zálohu chce po vás. Pokud se tvrzení ukáže jako pravdivé, uloží nakonec žalovanému, aby vám to, co jste za provedení důkazu zaplatila, nahradil. Pokud by soud zálohu nevyžadoval a zaplatil důkaz ze svého, tak by nakonec žalovanému uložil, aby tyto náklady nahradil přímo soudu. Jestliže je vaše sociální situace špatná, můžete požádat soud o osvobození od soudních poplatků. Pokud soud této žádosti vyhoví, nemůže po vás požadovat ani zálohu na náklady důkazu. To ale neznamená, že kdybyste spor prohrála, že byste nebyla povinna náklady zaplatit. Pokud byste prohrála, uložil by vám povinnost zaplatit náklady bez ohledu na vaši sociální situaci.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod k-hanka v úte 18. led 2011 19:16:27

Zákon o rodině říká:
1) Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může je před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte a dokud neuplyne šest měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno;

(2) Také matka dítěte může ve stejné lhůtě popřít, že je otcem dítěte muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů.

Otázka se týká výkladu těchto odstavců zákona:
Oba "takovíto" rodiče podají žalobu o zrušení otcovství. Matka přidá ještě prohlášení, že muž není biologickým otcem.
Je tímto slněna podmínka z odstavce 1 - tj. že je vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte?
Jinak řečeno - bude toto soudu k popření otcovství stačit? nebude soud už pak požadovat nějakou DNA zkoušku?

A ještě - ráda bych měla představu - velmi přibližná stačí - kolik takovýto soudní úkon může stát. A kdo ho bude platit?
k-hanka
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 18. led 2011 18:39:05

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v stř 19. led 2011 7:55:36

k-hanka píše:Otázka se týká výkladu těchto odstavců zákona:
Oba "takovíto" rodiče podají žalobu o zrušení otcovství. Matka přidá ještě prohlášení, že muž není biologickým otcem.
Je tímto slněna podmínka z odstavce 1 - tj. že je vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte?
Jinak řečeno - bude toto soudu k popření otcovství stačit? nebude soud už pak požadovat nějakou DNA zkoušku?

A ještě - ráda bych měla představu - velmi přibližná stačí - kolik takovýto soudní úkon může stát. A kdo ho bude platit?


Souhlasným prohlášením lze otcovství popřít pouze v případě, že se dítě narodí až po skončení manželství, ale v době, kdy od skončení manželství ještě neuplynulo 300 dnů. V takovém případě stačí souhlasné prohlášení matky, manžela (bývalého) a muže, který o sobě tvrdí, že je otcem. Pokud bude takto učiněno souhlasné prohlášení těchto tří osob, soud již nijak dál nebude zkoumat, kdo je skutečným otcem dítěte, otcovství bývalého manžela tím bude popřeno a zároveň určeno otcovství muže, který se za otce prohlásil. V jiných případech se bude normálně dokazovat skutečné otcovství, což se děje zpravidla zkouškou DNA.
Pokud jde o náklady, tak soudní poplatek za řízení o popření otcovství je 1.000,- Kč. Náklady na znalecký posudek (test DNA) nyní přesně nevím, dříve to bylo okolo 16.000,- Kč, nyní je ale cena nižší, myslím, že se pohybuje okolo 10.000,- Kč. Náklady bude platit ten, kdo soudní řízení prohraje. Žena a její manžel nemohou stát na jedné straně sporu, jeden z nich musí žalovat toho druhého.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod k-hanka v stř 19. led 2011 22:45:40

Prosím, ještě jednou. Omlouvám se, nejsem z nejbystřejších.


Tedy : Nejde o manžele.
Svobodné ženě se narodilo dítě, ale otce po narození dítěte neuvedla.
Muž, její nový přítel , si pak „nechal napsat dítě na sebe“ -

(oba vědí,že on biologickým otcem není.To se snad dá takhle udělat?, nebo je to tak nějak podvod?)

- tj. řečí zákona : oba souhlasným prohlášením nechali určit otcovství.

Oba si to po dvou měsících rozmysleli (jsou to paka,ale tak to prostě je) a
nyní(lhůtu stíhají) oba , každý za sebe,podali žalobu o popření otcovství.
On prohlásil, že není otcem dítěte, ona prohlásila, že on není otcem dítěte.

Otázka:

Když žena sama popře otcovství tohoto muže, není toto už splnění té podmínky "vyloučení otcovství" pro muže (v 1.odstavci § 61 zákona o rodině : Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může je před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte ).

Chápu odpověď dobře?: že tenhle názor není správný a vždy(krom Vámi popsaného případu) je třeba dokazovat skutečné otcovství resp. jeho neexistenci zkouškou DNA?

Děkuji za trpělivost :-)

D
k-hanka
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 18. led 2011 18:39:05

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

Bloud TopList