Popření otcovství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

testy otcovstvi

Příspěvekod monkay v pon 07. zář 2009 9:50:17

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s následující záležitostí. Můj přítel byl označen jako otec (je veden i na matrice) v současné době dvoumesíčniho miminka. Udělali jsme si anonymni testy otcovství a prokázalo se, že je jako otec vyloučen. Nyní bychom chtěli podat žalobu na matku a udělat soudněznalecké testy otcovství, které bychom mohli použít u soudu. Matka je ale proti. Můžeme ji zažalovat i bez těchto testů s tím, že by je pak nařídil soud?
Děkuji
monkay
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 07. zář 2009 9:42:21


Re: testy otcovstvi

Příspěvekod Poradce v pon 07. zář 2009 18:13:07

monkay píše:Dobrý den,
potřebovala bych poradit s následující záležitostí. Můj přítel byl označen jako otec (je veden i na matrice) v současné době dvoumesíčniho miminka. Udělali jsme si anonymni testy otcovství a prokázalo se, že je jako otec vyloučen. Nyní bychom chtěli podat žalobu na matku a udělat soudněznalecké testy otcovství, které bychom mohli použít u soudu. Matka je ale proti. Můžeme ji zažalovat i bez těchto testů s tím, že by je pak nařídil soud?
Děkuji

Samozřejmě, že žalobu může váš přítel podat i bez souhlasu matky. Provedené testy můžete použít jako důkaz, soud ale pravděpodobně nechá provést ještě vlastní zkoumání. Doporučuji obrátit se s žádostí o pomoc na advokáta, a to alespoň pro sepsání žaloby, není to úplně jednoduchá záležitost.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

popreni otcovstvi ditete narozeneho kratce po rozvodu

Příspěvekod macik150 v sob 31. říj 2009 8:51:06

dobrý den.Jsem rozvedená a čekáme s přítelem miminko,které se ale narodí v kratší lhůtě než je 300 dní po rozvodu manželství.Je možné před soudem prohlásit,že můj bývalí manžel není otcem mého dítěte a můj přítel ano ještě před jeho narozením nebo to jde až po jeho narození?Moc děkuji za odpověď

macik150
 

Re: popreni otcovstvi ditete narozeneho kratce po rozvodu

Příspěvekod Poradce v sob 31. říj 2009 18:37:17

macik150 píše:dobrý den.Jsem rozvedená a čekáme s přítelem miminko,které se ale narodí v kratší lhůtě než je 300 dní po rozvodu manželství.Je možné před soudem prohlásit,že můj bývalí manžel není otcem mého dítěte a můj přítel ano ještě před jeho narozením nebo to jde až po jeho narození?Moc děkuji za odpověď

Ne, to možné není. Zákon takou možnost souhlasného určení otcovství umožňuje pro případ, že se dítě narodí[ po rozvodu, ale ještě před uplynutím 300 dní od rozvodu. Je tedy zřejmé, že dítě se musí nejprve narodit, a to i tehdy je-li zřejmé, že dítě se skutečně v ubedené lhůtě narodit musí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Otcovství do 300 dnů po rozvodu

Příspěvekod Slunicko v pon 02. lis 2009 9:21:54

Dobrý den,

řešíme s přítelem problém, kdy se naše společné dítě zřejmě narodí do 300 od zániku manželství. Roli zde bude hrát, jaké datum se bere jako "zánik manželství"? Je to datum vystavení rozsudku nebo datum nabytí právní moci rozsudku (které bohužel bylo až více než měsíc po rozvodovém stání a tím pádem by se naše dítě narodilo během 300-denní lhůty po zániku manželství).

Pokud se dítě narodí ve lhůtě do 300 dní po zániku manželství, ponese přijímení shodné s mým rodným příjímením, když já jsem se po rozvodu vrátila ke svému rodnému příjmení? Nebo jaké příjímení ponese?

§ 53 zákona o rodině dále říká, že "Souhlasným prohlášením rodičů lze určit otcovství k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato." Je pro mě a biologického otce na základě tohoto paragrafu možné určit otcovství ještě před narozením dítěte?

Předem děkuji za odpovědi.
Slunicko
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 02. lis 2009 8:59:53

Re: Otcovství do 300 dnů po rozvodu

Příspěvekod Poradce v pon 02. lis 2009 9:41:18

Slunicko píše:Dobrý den,

řešíme s přítelem problém, kdy se naše společné dítě zřejmě narodí do 300 od zániku manželství. Roli zde bude hrát, jaké datum se bere jako "zánik manželství"? Je to datum vystavení rozsudku nebo datum nabytí právní moci rozsudku (které bohužel bylo až více než měsíc po rozvodovém stání a tím pádem by se naše dítě narodilo během 300-denní lhůty po zániku manželství).

Pokud se dítě narodí ve lhůtě do 300 dní po zániku manželství, ponese přijímení shodné s mým rodným příjímením, když já jsem se po rozvodu vrátila ke svému rodnému příjmení? Nebo jaké příjímení ponese?

§ 53 zákona o rodině dále říká, že "Souhlasným prohlášením rodičů lze určit otcovství k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato." Je pro mě a biologického otce na základě tohoto paragrafu možné určit otcovství ještě před narozením dítěte?

Předem děkuji za odpovědi.



Rozhodující je datum právní moci rozsudku o rozvodu. Pokud jde o příjmení, tak na tom je třeba se dohodnout s otcem dítěte. Vzhledem k tomu, že v době narození dítěte bude za otce považován váš bývalý manžel, mělo by dítě mít příjmení, které jste si dohodli při svatbě (z vašeho dotazu usuzuji, že to bude příjmení bývalého manžela). Pokuzd následně dojde k popření otcovství a určení otcovství jiného muže, budete moci požádat o změnu příjmení dítěte.
Se souhlasem bývalého manžela a skutečného otce lze určit otcovství jen k dítěti narozenému (viz předchozí odpověď).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Popření otcovství

Příspěvekod V023 v čtv 04. bře 2010 10:28:41

Dobrý den,
moje setra co nevidět porodí. S přítelem, se kterým dítě čeká, se však rozešla ve zlém. U porodu je rozhodnuta neuvést jméno otce dítěte - chtěla by ho zcela vyloučit ze života svého i svého očekávaného dítěte. Jak je to takovém případě s právy otce?
V023
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 03. bře 2010 15:09:57

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v čtv 04. bře 2010 11:27:54

V023 píše:Dobrý den,
moje setra co nevidět porodí. S přítelem, se kterým dítě čeká, se však rozešla ve zlém. U porodu je rozhodnuta neuvést jméno otce dítěte - chtěla by ho zcela vyloučit ze života svého i svého očekávaného dítěte. Jak je to takovém případě s právy otce?

Když vaše sestra nebude chtít uvést otce, tak úřady ji k tomu nijak donutit nemohou. měla by si ale rozmyslet co dělá, třeba už jen kvůli výživnému - starat se sama o dítě a sama ho živit, to není žádná legrace.
Skutečný otec dítěte by se ale svého otcovství mohl domáhat, takže by mohl podat žalobu na určení otcovství a pokud by se u soudu prokázalo (genetickým testem), že skutečně otcem dítěte je, tak proti tomu vaše sestra nic neudělá a daný muž bude i po právní stránce otcem dítěte se všemi právy a povinnostmi. pokud k takové situaci dojde a sestra si je jistá, že daný muž skutečně je otcem dítěte, doporučuji s určením otcovství souhlasit bez provádění dokazování, protože jinak by se mohlo stát, že by musela zaplatit náklady soudního řízení, které budou představovat částku někde mezi deseti a dvaceti tisíci korun.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v čtv 04. bře 2010 11:30:21

V023 píše:Dobrý den,
moje setra co nevidět porodí. S přítelem, se kterým dítě čeká, se však rozešla ve zlém. U porodu je rozhodnuta neuvést jméno otce dítěte - chtěla by ho zcela vyloučit ze života svého i svého očekávaného dítěte. Jak je to takovém případě s právy otce?

Když vaše sestra nebude chtít uvést otce, tak úřady ji k tomu nijak donutit nemohou. měla by si ale rozmyslet co dělá, třeba už jen kvůli výživnému - starat se sama o dítě a sama ho živit, to není žádná legrace.
Skutečný otec dítěte by se ale svého otcovství mohl domáhat, takže by mohl podat žalobu na určení otcovství a pokud by se u soudu prokázalo (genetickým testem), že skutečně otcem dítěte je, tak proti tomu vaše sestra nic neudělá a daný muž bude i po právní stránce otcem dítěte se všemi právy a povinnostmi. pokud k takové situaci dojde a sestra si je jistá, že daný muž skutečně je otcem dítěte, doporučuji s určením otcovství souhlasit bez provádění dokazování, protože jinak by se mohlo stát, že by musela zaplatit náklady soudního řízení, které budou představovat částku někde mezi deseti a dvaceti tisíci korun.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod V023 v čtv 04. bře 2010 13:24:09

Admin píše:
V023 píše:Dobrý den,
moje setra co nevidět porodí. S přítelem, se kterým dítě čeká, se však rozešla ve zlém. U porodu je rozhodnuta neuvést jméno otce dítěte - chtěla by ho zcela vyloučit ze života svého i svého očekávaného dítěte. Jak je to takovém případě s právy otce?

Když vaše sestra nebude chtít uvést otce, tak úřady ji k tomu nijak donutit nemohou. měla by si ale rozmyslet co dělá, třeba už jen kvůli výživnému - starat se sama o dítě a sama ho živit, to není žádná legrace.
Skutečný otec dítěte by se ale svého otcovství mohl domáhat, takže by mohl podat žalobu na určení otcovství a pokud by se u soudu prokázalo (genetickým testem), že skutečně otcem dítěte je, tak proti tomu vaše sestra nic neudělá a daný muž bude i po právní stránce otcem dítěte se všemi právy a povinnostmi. pokud k takové situaci dojde a sestra si je jistá, že daný muž skutečně je otcem dítěte, doporučuji s určením otcovství souhlasit bez provádění dokazování, protože jinak by se mohlo stát, že by musela zaplatit náklady soudního řízení, které budou představovat částku někde mezi deseti a dvaceti tisíci korun.

Děkuji za odpověď.
Měla bych ještě jednu otázku. Je podání žaloby na určení otcovství časově omezeno (např. věkem dítěte)? Nebo může tuto žalobu podat kdykoliv (třeba i za několik let od narození dítěte)?
V023
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 03. bře 2010 15:09:57

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

Bloud TopList