"NÁHRADA" za výživné

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

"NÁHRADA" za výživné

Příspěvekod Martina v sob 11. říj 2008 17:27:46

Dobrý den,
ráda bych se poradila ve věci výživného. Mám měsíční dcerku s otcem, který nás opustil v 8. měsíci těhotenství. V rodném listě dítěte uveden není z důvodu jeho nezájmu. Nemá ani zájem naše dítě vídat, vrátil se k původní rodině, kde má již 2-letého syna. Je ochoten mi pro malou dát jednorázovou sumu 100 tisíc korun, toť vše. Vím, že mám nárok na výživné pro malou do její plnoletosti a pokud to říkám dobře tak mám zároveň nárok na náklady vzniklé v těhotenství a slehnutím a dvouleté výživné pro matku samoživitelku (nežijící v domácnosti s jiným partnerem). Nechci malou připravit o její nároky, přesto zvažuji přijmout jeho nabídku.


Uvedenou částku mi chce předat oproti podpisu Dohody, ve které chce uvést, že se do budoucna zříkám veškerých finančních nároků a že situaci nebudu nikdy řešit soudně.

Nepožadovala bych od otce dítěte žádné další finanční prostředky, tzn. Dohodu bych i podepsala, ovšem v případě, že bychom doplnili informaci o tom, že se i on zříká veškerých otcovských nároků.

Prosím o radu. Zajímalo by mě, zda je takto sestavená Dohoda - podepsaná mezi námi bez notářského ověření - legislativně platná. Je opravdu možné zříci se nároků, které vyplývají již ze Zákona o rodině?
Zároveň bych ráda věděla, jakým způsobem se vypočítává výživné na matku a dítě.

Děkuji předem za odpověď.
Martina
 


Re: "NÁHRADA" za výživné

Příspěvekod Poradce v ned 12. říj 2008 10:57:54

Martina píše:Prosím o radu. Zajímalo by mě, zda je takto sestavená Dohoda - podepsaná mezi námi bez notářského ověření - legislativně platná. Je opravdu možné zříci se nároků, které vyplývají již ze Zákona o rodině?
Zároveň bych ráda věděla, jakým způsobem se vypočítává výživné na matku a dítě.
Děkuji předem za odpověď.

Dohoda, kterou popisujete, by byla neplatná. Jako zákonná zástupkyně dítě se nemůžete vzdát nároků dítěte, které mu ze zákona patří. Stejně tak otec dítěte se nemůže zříct svých otcovských práv a povinností. Navíc to v podstatě ani po právní stránce otec dítěte není, protože není zapsán v rodném listu. Pokud nechcete, aby byl v rodném listu zapsán, můžete peníze vzít a dohodu podepsat. Pokud byste ale chtěla, aby se jako otec do budoucna podílel finančně na výživě dítěte, a on by to nechtěl dobrovolně, musel by nejprve být právně za otce označen, a to buď na základě vašich souhlasných prohlášení, že je otcem dítěte, nebo na základě žaloby o určení otcovství. Dokud také nebude jako otec dítěte uveden, nemůžete na něm vymáhat ani výživné pro dítě, ani výživné pro sebe, pokud nebude chtít platit dobrovolně. Ohledně způsobu výpočtu výživného jsme toho již dost napsali na našich stránkách Rodina u soudu, zkuste pohledat tam.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

nemanželské dítě

Příspěvekod jitka kuchařová v úte 04. lis 2008 14:52:29

Dobrý den, můj současný přítel má dítě se svojí bývalou přítelkyní ( před 10 lety se ona s ním rozešla a po nějaké době ho kontaktovala s tím, že je v jiném stavu. Přítel dítě nechtěl, proto jí přemlouval, aby si dítě vzhledem k situaci nenechávala, ale ona mu řekla, že si dítě nechá, ale že po něm nebude nic chtít. Po narození syna ho dala k soudu, který vyměřil příteli výživné ve výši 1800,- , které pravidelně platí. Přítel je vážně nemocný - trpí cukrovkou a jako osvč nemá pravidelný příjem, v současné době to je zhruba 10 000 Kč měsíčně. Je možné žádat z těchto důvodů o snížení alimentů?Dál bych se chtěla zeptat, zda by mohl svého syna vydědit - nikdy ho neviděl a ani nemá zájem se s ním a s jeho matkou stýkat. Je mi jasné, že do 18 let ho vydědit nemůže, mám ale strach, že kdyby se v budoucnosti s přítelem něco stalo(plánujeme společnou budoucnost - svatbu , děti a společné bydlení), museli bysme se dělit se synem nebo s jeho matkou. Děkuji za odpověď.
jitka kuchařová
 

Re: nemanželské dítě

Příspěvekod Poradce v úte 04. lis 2008 15:45:25

jitka kuchařová píše:Dobrý den, můj současný přítel má dítě se svojí bývalou přítelkyní ( před 10 lety se ona s ním rozešla a po nějaké době ho kontaktovala s tím, že je v jiném stavu. Přítel dítě nechtěl, proto jí přemlouval, aby si dítě vzhledem k situaci nenechávala, ale ona mu řekla, že si dítě nechá, ale že po něm nebude nic chtít. Po narození syna ho dala k soudu, který vyměřil příteli výživné ve výši 1800,- , které pravidelně platí. Přítel je vážně nemocný - trpí cukrovkou a jako osvč nemá pravidelný příjem, v současné době to je zhruba 10 000 Kč měsíčně. Je možné žádat z těchto důvodů o snížení alimentů?Dál bych se chtěla zeptat, zda by mohl svého syna vydědit - nikdy ho neviděl a ani nemá zájem se s ním a s jeho matkou stýkat. Je mi jasné, že do 18 let ho vydědit nemůže, mám ale strach, že kdyby se v budoucnosti s přítelem něco stalo(plánujeme společnou budoucnost - svatbu , děti a společné bydlení), museli bysme se dělit se synem nebo s jeho matkou. Děkuji za odpověď.

O snížení výživného může váš přítel požádat, ale zda mu soud vyhoví, to nevím. Vydědit syna nemůže, to by mohl jen ze zvlášť závažných důvodů (už jsme o tom psali někde tady na tom fóru nebo na stránkách Rodina u soudu). Po smrti vašeho přítele tedy bude dědit jeho syn z předchozího vztahu stejně jako jeho další děti, bude-li je mít. Jeho bývalá přítelkyně dědit nebude.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

Bloud TopList