Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pát 11. pro 2009 17:49:45

TEREZA píše:Darovala jsem dceři polovinu svého domku, dcera je vážně nemocná, ptám se, kdyby zemřela bude onu polovinu domku dědit její manžel /děti namají/. Co mám udělat, aby nedělil darovaný domek? Děkuji za odpověd.

Ano, pokud dcera zemře jako vdaná, bude její majetek, včetně domku, dědit její manžel. Vy nemůžete udělat nic. Dcera by buď musela sepsat závěť ve váš prospěch nebo by vám musela ještě za života domek darovat zpět.

Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Dědění

Příspěvekod Puklice v pon 21. pro 2009 18:14:31

Dobrý den. Podepsala jsem darovací smlouvu, ve které je mi darována celá nemovitost. Současně je ale ve smlouvě napsané, že já jako obdarovaná přijímám tento dar jen zčásti / v rozsahu, který byl vymezený jiným právním dokumentem notářsky ověřeným/. Osoba, která mi nemovitost darovala, již zemřela.Bude zbylá část nemovitosti součástí dědictví? Děkuji za odpověď.
Puklice
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. lis 2009 17:52:31

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 21. pro 2009 18:46:48

Puklice píše:Dobrý den. Podepsala jsem darovací smlouvu, ve které je mi darována celá nemovitost. Současně je ale ve smlouvě napsané, že já jako obdarovaná přijímám tento dar jen zčásti / v rozsahu, který byl vymezený jiným právním dokumentem notářsky ověřeným/. Osoba, která mi nemovitost darovala, již zemřela.Bude zbylá část nemovitosti součástí dědictví? Děkuji za odpověď.

jestli jsem to pochopil, je v té darovací smlouvě nějaký rozpor, když se jednou tvrdí, že je darována celá nemovitost a jinde se darování nějakým způsobem omezuje. je tedy otázka, zda darovací smlouva je vůbec platná. nejlépe vám poradí notář, který dědictví projednává.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Puklice v stř 13. led 2010 20:06:26

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je podle českých zákonů možné přijmout v darovací smouvě jen část daru. Děkuji za odpověď.

Puklice
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. lis 2009 17:52:31

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v čtv 14. led 2010 8:21:39

Puklice píše:Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je podle českých zákonů možné přijmout v darovací smouvě jen část daru. Děkuji za odpověď.

To záleží jen na dohodě mezi obdarovaným a dárcem. Když obdarovaný řekne, že chce přijmout jen část daru, tak dárce s tím může souhlasit a uzavře se smlouva jen na část daru. Dárce ale také může říct ber všechno nebo nic. Darování je smlouva. Dárce v podstatě předkládá obdarovanému návrh smlouvy. Obdarovaný buď ten návrh akceptuje tak, jak je dán nebo ten návrh upraví podle vlastních představ. V tom případě se k tomu ale zase musí vyjádřit dárce, který buď upravený návrh přijme nebo nikoliv, případně dá vlastní nový návrh a tak dokola, než se shodnou.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Puklice v čtv 14. led 2010 22:52:17

Prosím o radu. Budu jako neopomenutelný dědic pozvána k dědickému řízení, pokud je součástí dědictví jen pár m2 bezcenného trávníku. Nemovitost vč vybavení otec za života daroval mým sourozencům. Četla jsem, že soud může, pokud je dědictví bezcenné , dát toto dědictví osobě, co vyřizovala pohřeb a dědické řízení se pak nekoná. Děkuji

Puklice
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. lis 2009 17:52:31

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pát 15. led 2010 8:00:44

Puklice píše:Prosím o radu. Budu jako neopomenutelný dědic pozvána k dědickému řízení, pokud je součástí dědictví jen pár m2 bezcenného trávníku. Nemovitost vč vybavení otec za života daroval mým sourozencům. Četla jsem, že soud může, pokud je dědictví bezcenné , dát toto dědictví osobě, co vyřizovala pohřeb a dědické řízení se pak nekoná. Děkuji

Ano, podle § 175h odst. 2 občanského soudního řádu jestliže zůstavitel zanechal majetek nepatrné hodnoty, může jej soud vydat tomu, kdo se postaral o pohřeb, a řízení zastaví. U nemovitosti, byť jde jen o pár metrů čtverečních bych ale tento postup nepředpokládal, uvedené ustanovení se týká spíše osobních drobností, které zemřelý zanechal. Jestliže se dědictví projednávat bude, tak samozřejmě jako neopominutelný dědic bude k projednání přizvána.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod krakonosov v pon 01. úno 2010 20:35:38

Může stát odmítnout předlužené dědictví stejně, jako toto právo má jiná osoba? Uvažuji případ, kdy po zemřelém nezůstala závěť a není ani žádný dědic ze zákona (tedy případ odúmrti). Odmítnutím dědictví tedy v tomto případě definitivně zaniknou pohledávky věřitelů vůči zemřelému?

Pokud by stát neodmítl předlužené dědictví, veřitele bude stát uspokojovat pomocí likvidace dědictví?

Děkuji a zdravím
krakonosov
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 31. led 2010 16:42:24

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v úte 02. úno 2010 8:13:34

krakonosov píše:Může stát odmítnout předlužené dědictví stejně, jako toto právo má jiná osoba? Uvažuji případ, kdy po zemřelém nezůstala závěť a není ani žádný dědic ze zákona (tedy případ odúmrti). Odmítnutím dědictví tedy v tomto případě definitivně zaniknou pohledávky věřitelů vůči zemřelému?

Pokud by stát neodmítl předlužené dědictví, veřitele bude stát uspokojovat pomocí likvidace dědictví?

Děkuji a zdravím

Stát dědictví odmítnout nemůže, připadá mu ze zákona v okamžiku, kdy žádný z dědiců nedědí. Stát odpovídá za dluhy zůstavitele stejně jako dědicové, to znamená jen do výše dědictví. Pokud se s věřiteli nedohodne na způsobu úhrady, proběhne likvidace dědictví. nemusíte se ale bát, až se vám to stane, notář vám to určitě vysvětlí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Agripina v pon 01. bře 2010 0:42:19

Dobrý den,
cca po 40 letech jsem se setkala se svým biologickým otcem. Platil na mě mamce řádně výživné.
Naše vztahy se během minulého roku umocnily. Myslela jsem si, že si otce ještě celkem užiju. Mám ještě sestru z otcova manželství. Vše bylo v celku fajn až na šokujúcí náhlý telefon, včera, kde mi oznámil, že oni už do rodiny nikoho nechtějí.
Myslím si, že to následovalo po nějaké rodinné poradě. Přitom se tvářili na mě moc sympaticky.
Ale k věci a moje otázka
-budu dědit? Protože se mi zdá, že otec chce najednou zamezit mému kontaktu s ním. O peníze mi v první řadě vůůbec nešlo. Ale když takovým neurvalým způsobem a vymýšlením si nějakých zcela nepravdivých argumentů vůči mé osobě se staví k situaci, myslím si, že to konání má konkrétní úmysl - a to- zbavit mě dědictví.
Sestra je jedináček, žije ve velké vile se svojí matkou, otec s nimi nežil 20 let a má svůj domek po rodičích. Najednou se dali do hromady a zaujal takové nemorání a neetické stanovisko. Cítím se strašně ublížená a podvedená, přesně jak to udělal mojí mamce. Teď má leukemii, bylo mi ho opravdu líto, chtěla jsem mu pomoct, bohužel.. ten telefon byl nechutný.
Takže mám právo na nějaké dědictví? Děkuji moc.
Agripina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 01. bře 2010 0:21:34

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

Bloud TopList