Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: dědictví

Příspěvekod Poradce v pon 24. lis 2008 18:21:22

karol píše:Dobrý den,
manželovi zemřel v březnu 2008 otec.Spolu s manželkou(manželovou nevlastní matkou)byl majitelem nemovitosti.
V době před smrtí byl s velmi těžkou nemocí (nádor na mozku)upoután na lůžko a po již několikáté operaci hospitalizován v LDN.
V době kdy byl otec upoután na lůžko byli v Katastru nemovitostí zapsání oba manželé,jako majitelé nemovitosti.
Po otcově smrti,ale z Katastru zmizelo otcovo jméno a zůstala jako majitel jen manželova nevl. matka.
Když se manžel mmatky ptal,tak se jen smála.Je možné aby vtěžké nemoci přepsal otec dům jen na matku aniž by u toho musel být nějaký svědek,který by dosvědčil,že je otec psychicky v pořádku,
Stále je ště můj manžel nedostal žádné vyjádření o tom jak proběhlo dědické řízení.Má se někde na Notářství informovat,nebo ještě čekat?
Děkuji za odpověď



Jestliže manželův otec zemřel již před 8 měsíci, mělo by už dávno probíhat dědické řízení, tj. manžel by měl být předvolán k notáři, který vše zařizuje. Pokud se tak nestalo, nechť se na dědickém oddělení Okresního soudu, v jehož obvodu zemřelý otec bydlel, zeptá, v čem je problém. Tam mu také sdělí jméno notáře, který má celou zálžitost na starosti.
Pokud jde o převod nemovitosti ještě za života otce, může váš manžel na katastru nemovitostí požádat o kopii listin, na základě kterých k případnému převodu došlo. jestliže zjistí nějaké nesrovnalosti, doporučuji obrátit se na advokáta pro případné napadení platnosti převodní smlouvy.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Dědění

Příspěvekod Zdena v úte 16. pro 2008 18:39:26

Dobrý den, poraďte mi prosím. Žiji s přítelem v jedné domácnosti, pořídili jsme si dům na úvěr. Dům je psaný na přítele. Přítel má dvě děti z prvního manželství. Jelikož dům platíme spolu, nechci aby jeho děti mělo nějaký nárok na náš dům. Chci aby ho zdědily jen naše případné děti nabo jen já. Prostě je chci nějak vyloučit. Poradíte mi jaká je možná cesta? Jak se platí daň z darování nemovitosti v případě, že nejsme manželé? Vyřeší se to pokud se vezmeme? Nechci však zas úplně vystrčit přítele(budoucího manžela) kdybychom se rozvedli nebo aby mohl po mě dědit. Je to nějak možné?
Děkuji Michaela
Zdena
 

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v úte 16. pro 2008 19:35:23

Zdena píše:Dobrý den, poraďte mi prosím. Žiji s přítelem v jedné domácnosti, pořídili jsme si dům na úvěr. Dům je psaný na přítele. Přítel má dvě děti z prvního manželství. Jelikož dům platíme spolu, nechci aby jeho děti mělo nějaký nárok na náš dům. Chci aby ho zdědily jen naše případné děti nabo jen já. Prostě je chci nějak vyloučit. Poradíte mi jaká je možná cesta? Jak se platí daň z darování nemovitosti v případě, že nejsme manželé? Vyřeší se to pokud se vezmeme? Nechci však zas úplně vystrčit přítele(budoucího manžela) kdybychom se rozvedli nebo aby mohl po mě dědit. Je to nějak možné?
Děkuji Michaela

Otázku, jak vyřešit majetkové převody, tady řešit nebudeme, to už přeadhuje rámec rodinného práva. Pokud jde o dědění, pokud se vezmete, zdědila byste stejný podíl na domu jako děti vašeho manžela. Pokud nebudete manželé a budou žít děti manžela, dědit nebudete. Jestliže si pořizujete dům za společné peníze, měla jste si zajistit, aby také dům byl psán na vás na oba. Nechci strašit, může se stát, že se s přítelem rozejdete, ale úvěr budete pořád muset platit (pokud tedy jste účastnicí úvěrové smlouvy)
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod jane3dash v pon 29. pro 2008 18:25:48

Dobrý den,
moje matka si přeje, aby, až umře, připadl byt, ve kterém společně bydlíme, mně. Mám ještě 3 sourozence, kteří jsou už zabezpečení a žijí dávno svým vlastním životem. Matka se bojí, že kdyby umřela, tak by po mě sourozenci chtěli abych jim vyplatila byt , což bych samozřejmě finančně nezvládla. Chceme vědět, jestli se to dá nějak zařídit, aby byt připadl mě a nemusila bych sourozencům nic platit, po její případné smrti.

jane3dash
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 11. lis 2008 16:09:28

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 29. pro 2008 19:13:04

jane3dash píše:Dobrý den,
moje matka si přeje, aby, až umře, připadl byt, ve kterém společně bydlíme, mně. Mám ještě 3 sourozence, kteří jsou už zabezpečení a žijí dávno svým vlastním životem. Matka se bojí, že kdyby umřela, tak by po mě sourozenci chtěli abych jim vyplatila byt , což bych samozřejmě finančně nezvládla. Chceme vědět, jestli se to dá nějak zařídit, aby byt připadl mě a nemusila bych sourozencům nic platit, po její případné smrti.

Promiňte, ale nebudu radit, jak připravit vaše sourozence o dědictví.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

dědění ze závěti

Příspěvekod sarka2010 v ned 04. led 2009 11:01:52

dobrýden,
chtěla bych se zeptat,moje matka žila s druhem který je svobodný a nemá žádné děti nyní žijí každý ve svém bytě adruh na ni přepsal v závěti svůj majetek.druh má pouze sestru se kterou se nestýká a nechce ji tudíž nic zanechat.má moje matka právo na majetek ze závěti?

sarka2010
 

Re: dědění ze závěti

Příspěvekod Poradce v ned 04. led 2009 18:59:46

sarka2010 píše:dobrýden,
chtěla bych se zeptat,moje matka žila s druhem který je svobodný a nemá žádné děti nyní žijí každý ve svém bytě adruh na ni přepsal v závěti svůj majetek.druh má pouze sestru se kterou se nestýká a nechce ji tudíž nic zanechat.má moje matka právo na majetek ze závěti?

Každý může závětí odkázat svůj majetek jakékoliv osobě. Jedinou podmínkou je, že se nesmí zapomenout na tzv. neopominutelné dědice. Těmi jsou pouze potomci zůstavitele (zemřelého). Nezletilým potomkům se musí dostat nejméně tolik, kolik by jim náleželo při dědění ze zákona, zletilým potomkům se musí dostat nejméně polovina toho, co by dědili ze zákona. Pokud je závěť s touto podmínkou v rozporu, je v této části neplatná (pokud ovšem zůstavitel konkrétního potomka platně nevydědil). Jestliže druh vaší matky žádné potomky nemá, nemusí se ve své závěti nijak omezovat a vaše matka tedy může ze závěti bez problémů dědit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

zřeknutí se části dědictví

Příspěvekod jana.grundman@atlas.cz v pát 09. led 2009 7:39:26

Dobrý den .Bratr závětí zdědil auto ,garáž a cenné papíry .Lze při notářském projednání dědictví aby se zřekl garáže v můj prospěch a ostatní přijal?děkuji
jana.grundman@atlas.cz
 

Závěť

Příspěvekod Věra v pát 09. led 2009 10:09:34

Dobrý den, jsme starší pár a nemáme děti v případě moji smrti, bych ctěla sepsat závět ověřenou notářkou. Znění: moji 1/2 bych chtěla darovat své sestře a bratrovi a manželova 1/2, tak to by zůstala jemu, zbylo by mu dost, aby stím vyžil, až do smrti. Lze to tak sepsat v závěti? Nebo veškerý společný majetek se ocení na 1/2 a tu získá z mé 1/2 manžel a zbylá 1/2 by zůstala sestře a bratrovi? Lze takto podle závěti vypořádat společné jmění manželů ke dni smrti? Děkuji za odpověď Věra Nováková
Věra
 

Re: Závěť

Příspěvekod Poradce v pát 09. led 2009 17:51:42

Věra píše:Dobrý den, jsme starší pár a nemáme děti v případě moji smrti, bych ctěla sepsat závět ověřenou notářkou. Znění: moji 1/2 bych chtěla darovat své sestře a bratrovi a manželova 1/2, tak to by zůstala jemu, zbylo by mu dost, aby stím vyžil, až do smrti. Lze to tak sepsat v závěti? Nebo veškerý společný majetek se ocení na 1/2 a tu získá z mé 1/2 manžel a zbylá 1/2 by zůstala sestře a bratrovi? Lze takto podle závěti vypořádat společné jmění manželů ke dni smrti? Děkuji za odpověď Věra Nováková

V podstatě to takto možné je. Ke dni smrti zanikne vaše společné jmění manželů. Vyjdeme-li z toho, že zemřete první, po vaší smrti je nejdříve třeba vypořádat společné jmění manželů. polovina majetku je manželova, takže ta mu i zůstane. Druhá polovina (ta vaše) se stává dědictvím. Je na vás, jak závětí s touto polovinou naložíte, klidně ji můžete převést na své sourozence nebo na kohokoliv jiného bez omezení (jiné by to bylo, pokud byste měli děti, ty by nemohly být ze závěti vyloučeny, ale manžel ano).
Jen bych měl takovou praktickou radu. Pokud součástí majetku je nějaká nemovitost (dům, pozemek), nedělte ji mezi více lidí. Když se má více lidí shodnout na užívání jedné nemovitosti, přináší to většinou jen mrzutosti, a to přesto, že se třeba jedná o příbuzné. Můžu vám z praxe říci, že nejhorší soudní tahanice jsou pak právě mezi příbuznými.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

Bloud TopList