Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pát 14. srp 2009 12:10:39

ivanb123 píše:Před asi třemi roky přišel doporučený dopis na mou zemřelou matku. Pošta mi tento dopis nechtěla vydat i přesto, že jsem vše po matce zdědil. Dotazem na ministerstvo jsem dostal odpověď, že se tato problematika brzy vyřeší. Nevíte náhodou jestli je vyřešena , anebo nemůžete poradit jak mám postupovat, jak takovýto dopis obdržet?
P.S. V tomto dopise, jak jsem nakonec vypatral , se jednalo o akcie, o kterých jsem neměl tušení, že je matka vlastnila.

Jak je to s předáváním korespondece adresované zemřelým osobám to nevím, je to věc poštovních předpisů, nikoliv práva rodinného. Pokud jste zjistil, že vaše matka měla ještě nějaký majetek (akcie), který nebyl v dědictví projednán, je třeba, aby proběhlo dodatečné projedfnání dědictví, jinak můžete mít s tímto nově najevo vyšlým majetkem problémy. vzhledem k časovému odstupu ale předpokládám, že se tak již stalo.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Dar

Příspěvekod vi.to v čtv 27. srp 2009 23:07:34

Dobrý den,

potřebuji poradit ohledně daru. V roce 1997 jsem darovací smlouvou nabyl nemovitostí a pohledávek restitucí.

Restituce byly navráceny státem 20.3.2003.
Já jsem nemovitost (pozemek), který byl vrácen v restitucích prodal 20.2.2008.
Zaplatil 3% daň. A nyní po mě chtějí ještě 15%, že prý nejsem dědic, takže to musím uhradit.

Darovací smlouva byla od matky. Ta v té době byla na smrtelné posteli, a abych mohl plně nakládat už v tu dobu s majetkem, tak jsme sepsali darovací smlouvu.

Prosím o radu, jak se této dani vyhnout. A zda naši úředníci postupují podle zákona.
vi.to
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 27. srp 2009 22:51:53

Re: Dar

Příspěvekod Poradce v pát 28. srp 2009 12:32:14

vi.to píše:
Prosím o radu, jak se této dani vyhnout. A zda naši úředníci postupují podle zákona.

Promiňte, ale vaše otázka nijak nesouvisí s rodinným právem, to je již otázka práva správního, resp. finančního, a to tady neřešíme, o tom, nemám dostatečný přehled.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod aneri101 v ned 30. srp 2009 22:02:00

Dobrý den, zajímalo by mě komu náleží příjem z nemovitosti do doby než rozhodnutí nabyde právní moci. Jedná se o dům , který v dědickém řízení byl rozdělen na stejné díly. Předem děkuji, radu na tuto otázku jsem nikde nenašla, pokud jsem špatně hledala, tak se omlouvám
aneri101
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 30. srp 2009 21:46:35

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 31. srp 2009 6:42:38

aneri101 píše:Dobrý den, zajímalo by mě komu náleží příjem z nemovitosti do doby než rozhodnutí nabyde právní moci. Jedná se o dům , který v dědickém řízení byl rozdělen na stejné díly. Předem děkuji, radu na tuto otázku jsem nikde nenašla, pokud jsem špatně hledala, tak se omlouvám

Majetek děděním na dědice přechází již v okamžiku smrti zůstavitele. To znamená, že rozhodnutí soudu o dědictví, resp. o tom, kdo je dědicem a co zdědil, se vztahuje právě k okamžiku smrti. Samozřejmě, že mezi smrtí a rozhodnutím soudu je časová prodleva, to ale není podstatné. Pokud za toto období majetek z dědictví má nějaké výnosy (např. nájemné z nemovitosti, neměli by dědicové s těmito výnosy nakládat až do rozhodnutí o dědictví (pokud se samozřejmě všichni nedohodnou jinak). Pak by tyto výnosy měly být rozděleny mezi ty dědice, kteří nemovitost zdědili, a to ve stejném poměru, v jakém zdědili nemovitost.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Šárka v sob 12. zář 2009 15:06:37

Dobrý den, ráda bys se zeptala na pár věcí ohledně dědictví. Naše matka měla dvě děti. Zemřela 9.3.2006 a údajně bydlela na ubytovně. Od naší matky matka (babička) je ležák od roku 2004 a byla odkázaná na ošetřovatelku. Do dnešního dne jsme ze sestrou nedostali žádné vyrozumění a taky jsme nepodepisovali plnou moc. Je možné aby se dědictví od naší matky automaticky převedlo na naší babičku???? Babička v té době kdy zemřela naše matka byla ochrnutá po mozkovce tudíž nemohla příjmout dědictví po naši matce. Nevíme jestli něco zůstalo po naší matce. 13.7. 2009 zemřela i naše babička myslíte že se to bude řešit až teď když už zemřela i babička???? Nebo můžete mi poradit na koho se máme obrátit, abychom zjistili jak to je? Moc děkuji za brzkou odpověd.
Šárka
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 10. zář 2009 18:27:47

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v sob 12. zář 2009 17:57:49

Šárka píše:Dobrý den, ráda bys se zeptala na pár věcí ohledně dědictví. Naše matka měla dvě děti. Zemřela 9.3.2006 a údajně bydlela na ubytovně. Od naší matky matka (babička) je ležák od roku 2004 a byla odkázaná na ošetřovatelku. Do dnešního dne jsme ze sestrou nedostali žádné vyrozumění a taky jsme nepodepisovali plnou moc. Je možné aby se dědictví od naší matky automaticky převedlo na naší babičku???? Babička v té době kdy zemřela naše matka byla ochrnutá po mozkovce tudíž nemohla příjmout dědictví po naši matce. Nevíme jestli něco zůstalo po naší matce. 13.7. 2009 zemřela i naše babička myslíte že se to bude řešit až teď když už zemřela i babička???? Nebo můžete mi poradit na koho se máme obrátit, abychom zjistili jak to je? Moc děkuji za brzkou odpověd.

Vy jako děti dědíte před rodiči zemřelého. Ro znamená, že pokud vaše matka zemřela za života své matky, stejně byste jako první dědicové přicházeli v úvahu vy. Dědictví od roku 2006 by již dávno mělo být projednané, zkuste se zeptat na dědickém oddělení okresního soudu, v jehož obvodu měla vaše matka trvalé bydliště. Tam by měl být veden dědický spis, takže se tam i dozvídte, s kým bylo jako s dědici jednáno.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod JitkaJ v úte 15. zář 2009 22:57:42

Dobrý den, mám jeden poměrně dlouhý dotaz, snad mi dokážete pomoci.
Přítel má jednoho nezletilého potomka, je napsán v jeho (synovo) rodném listě, ale potomek nenese jeho příjmení. S bývalou přítelkyní je domluven, že jeho totožnost mu nebude prozrazena a až se vdá, její manžel si syna adoptuje. Nestýkají se, přítel o něj neprojevuje žádný zájem, pouze platí výživné.
Mám ale obavu, že kdyby se tak nestalo a přítel zůstal zapsán v jeho RL, měl by nárok zdědit náš majetek. S přítelem se chceme příští rok vzít, máme v plánu stavbu RD, jak mám zajistit, aby jeho potomek neměl na náš společný majetek nárok? Mám vše napsat na sebe a i přesto, že budeme manželé, budou dědit jen naše děti, protože majetek bude můj?

Nelze se např. domluvit s jeho bývalou přítelkyní, že jako zákonná zástupkyně jeho syna podepíše prohlášení, že se jeho nezletilý syn zříká podílu na dědictví, které mu, jako neopomenutelnému dědici, náleží ze zákona?

Děkuji předem za odpověď.
JitkaJ
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 15. zář 2009 22:52:07

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v stř 16. zář 2009 11:21:09

JitkaJ píše:Dobrý den, mám jeden poměrně dlouhý dotaz, snad mi dokážete pomoci.
Přítel má jednoho nezletilého potomka, je napsán v jeho (synovo) rodném listě, ale potomek nenese jeho příjmení. S bývalou přítelkyní je domluven, že jeho totožnost mu nebude prozrazena a až se vdá, její manžel si syna adoptuje. Nestýkají se, přítel o něj neprojevuje žádný zájem, pouze platí výživné.
Mám ale obavu, že kdyby se tak nestalo a přítel zůstal zapsán v jeho RL, měl by nárok zdědit náš majetek. S přítelem se chceme příští rok vzít, máme v plánu stavbu RD, jak mám zajistit, aby jeho potomek neměl na náš společný majetek nárok? Mám vše napsat na sebe a i přesto, že budeme manželé, budou dědit jen naše děti, protože majetek bude můj?

Nelze se např. domluvit s jeho bývalou přítelkyní, že jako zákonná zástupkyně jeho syna podepíše prohlášení, že se jeho nezletilý syn zříká podílu na dědictví, které mu, jako neopomenutelnému dědici, náleží ze zákona?

Děkuji předem za odpověď.

Promiňte, ae radit, co máte dělat, to nemohu, od toho jsou advokáti, tady dáváme pouze obecné informace o tom, jak to chodí, konkrétní případy ale neřešíme. Pokud váš přítel otcem dítěte zůstane, bude po něm dítě i dědit. Nebude ale dětit váš společný majetek. pokud se vezmete a váš manžel (otec dítěte) zemře dříve než vy, rozdělí se vaše společné jmění nejprve na polovinu, polovina zůstane celá vám a druhá polovina se rozdělí mezi vás a všechny děti bez ohledu na to, z jakého vztahu se narodily. Pokud zemřete dříve vy, dostane půlku společného jmění váš manžel a zbývající půlka se rozdělí mezi něho a všchny děti, jejichž vy jste matkou. A až pak zemře on, budou po něm už dědit jen jeho děti (opět všechny), tedy pokud se znovu neožení, to by po něm dědila i jeho manželka. Už jsme tady podobné situace popisovali, zkuste si prohledat tuto rubriku.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod martinjirka v čtv 01. říj 2009 6:33:36

Dobrý den,letos v červenci mi umřel tatínek.Jsme tři sestry a chceme aby pozůstalost zůstala mamince.13.9. jsme pozváni k notáři.Stačí se vzdát dědictví?Nepřipadne potom náš podíl státu?Děkuji za odpověď.
martinjirka
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 12. kvě 2009 20:37:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron