Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: dar a dědictví

Příspěvekod Poradce v čtv 23. dub 2009 18:30:19

jajka píše:Jsme dva sourozenci. Bratr žije s rodiči v rodinném domě, který je vlastnictvím rodičů. Můžou rodiče bratrovi celý majetek darovat a já tím pádem přijít o dědictví, které by mi náleželo po jejich smrti?

Za svého života mohou rodiče se svým majetkem naložit jak chtějí. Pokud dům darují bratrovi, tak s tím nic nenaděláte. Pokud by ale měli ještě další majetek, tak v dědickém řízení bude přihlédnuto k tomu, že bratr za života rodičů dostal takto velký dar a vy na tom budete výhodněji v dědickém řízení. To ale samozřejmě předpokládá, že ještě vůbec nějaký majetek do dědictví zbude.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


dědictví

Příspěvekod Hanka30 v stř 29. dub 2009 20:21:17

Mám sepsanou závěť a v ní se píše, že veškerý majetek dědí X.Y. Chci se zeptat, jestli se do majetku zahrnuje i plnění ze životního pojištění, když v pojistce je uvedena obmyšlená osoba, která třeba už zemřela nebo zemře zároveň se mnou????? Děkuji za odpověď
Hanka30
 

Re: dědictví

Příspěvekod Poradce v čtv 30. dub 2009 17:16:07

Hanka30 píše:Mám sepsanou závěť a v ní se píše, že veškerý majetek dědí X.Y. Chci se zeptat, jestli se do majetku zahrnuje i plnění ze životního pojištění, když v pojistce je uvedena obmyšlená osoba, která třeba už zemřela nebo zemře zároveň se mnou????? Děkuji za odpověď

Z pojistné smlouvy je vždy plněno obmyšlené osobě (tedy tomu, koho v pojistné smlouvě určíte) bez ohledu na to, zda je to váš dědic či nikoliv. Pokud ta osoba v době vaší smrti nebude žít, stane se pojistné plnění součástí vašeho dědictví.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Ztracená závěť

Příspěvekod Iveta.K v úte 19. kvě 2009 19:05:59

Dobrý den, můj strýc sepsal závěť, ve které stanovil mě, jako dědice. Já jsem však tuto závěť ztratila při stěhování. Můj dotaz spočívá v tom, zda je tato závěť platná, když ji má strýcův právník, nebo zda by se mohlo zpochybnit, že strýc už mě nechce jako dědice. Děkuji.
Iveta.K
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 19. kvě 2009 19:00:41

Re: Ztracená závěť

Příspěvekod Poradce v úte 19. kvě 2009 19:17:05

Iveta.K píše:Dobrý den, můj strýc sepsal závěť, ve které stanovil mě, jako dědice. Já jsem však tuto závěť ztratila při stěhování. Můj dotaz spočívá v tom, zda je tato závěť platná, když ji má strýcův právník, nebo zda by se mohlo zpochybnit, že strýc už mě nechce jako dědice. Děkuji.

Pokud existuje originální závěť s podpisem zůstavitele, je jedno, kdo má závěť v držení, není nutné, aby závěť měl u sebe dědic. Je ale dobré, aby dědic věděl, že závěť existuje a kde se nachází. Nejspolehlivějším způsobem je sepsat závěť u notáře, který závěť zároveň uschová a vloží do registru závětí. Když pak zůstavitel zemře, tak notář, který bude dědictví projednávat, snadno zjistí, že taková závěť existuje.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod pavel v stř 24. čer 2009 10:06:37

Dobrý den,chtěl bych poprosit o informaci ohledně dědictví. Moje mamka s její sestrou zdědily domek po jejich mamince a nemohou se nijak domluvit.Teta neustále mění svá rozhodnutí a nikam to nevede.
Můj dotaz zní: je právně možné aby svoji polovinu dědictví mamka darovala mě a já si to poté sám s tetou dořešil? Nebo má teta předkupní právo automaticky? Předem Vám moc děkuji.
pavel
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 24. čer 2009 10:03:31

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v stř 24. čer 2009 17:26:16

pavel píše:Dobrý den,chtěl bych poprosit o informaci ohledně dědictví. Moje mamka s její sestrou zdědily domek po jejich mamince a nemohou se nijak domluvit.Teta neustále mění svá rozhodnutí a nikam to nevede.
Můj dotaz zní: je právně možné aby svoji polovinu dědictví mamka darovala mě a já si to poté sám s tetou dořešil? Nebo má teta předkupní právo automaticky? Předem Vám moc děkuji.

Jestliže je převáděn spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, to znamená, že vaše matka by musela nejprve podíl nabídnout vaší tetě a teprve, pokud by ho odmítla, mohla by převést podíl na jinou osobu. Toto předkupní právo však neplatí, pokud je spoluvlastnický podíl převáděn na osobu blízkou. Jestliže tedy matka bude převádět podíl na vás jako na syna (tedy osobu blízkou), nemá další spoluvlastník (teta) předkupní právo a vaše matka na vás může svůj podíl převést bez jakéhokoliv omezení, nebude tedy muset nabízet podíl tetě.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod ivanb123 v pát 24. črc 2009 11:28:35

Lze odkázat veškerý nebo i libovolnou část (procento z odhadu) majetek např nemocnici. V kladném případě jak. Jedná se o osobu svobodnou a bezdětnou majíci sourozence.

ivanb123
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 24. črc 2009 11:22:12

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pát 24. črc 2009 12:33:50

ivanb123 píše:Lze odkázat veškerý nebo i libovolnou část (procento z odhadu) majetek např nemocnici. V kladném případě jak. Jedná se o osobu svobodnou a bezdětnou majíci sourozence.

Každý může v rámci závěti se svým majetkem naolžit jak chce, může ho tedy odkázat jakékoliv fyzické či právnické osobě nebo státu. Jedinou výjimkou jsou tzv. neopominutelní dědicové, kterým se musí z dědictví dostat jejich zákonný podíl. Těmito neopominutelnými dědici jsou ale pouze potomci zůstavitele (toho, kdo závěť sepisuje). Nezletilým dědicům se musí dostat nejméně tolik, kolik by jim příslušelo při dědění ze zákona, tedy za situace, kdy by závěť nebyla vůbec sepsána. Zletilí dědici pak musejí dostat nejméně polovinu toho, co by jim jinak dle zákona příslušelo. Jestliže je závěť v rozporu s těmito podmínkami, je neplatná.
Ve vámi popisovaném případě ale o tento problém nejde, sourozenci nepatří mezi neopominutelné dědice, takže vámi popisovaná osoba může klidně celý svůj majetek odkázat komu uzná za vhodné. Může ale samozřejmě takto odkázat i část svého majetku a se zbytkem naložit jinak, případně zbytek bude děděn podle zákonné posloupnosti (v daném případě by byli dědici sourozenci). Nejlépe je dojít za notářem, který závěť sepíše, budete mít jistotu, že je to bez chyb. Notář navíc závěť může i uschovat, takže zemřelý bude mít jistotu, že bude podle závěti postupováno a že ji nikdo nezničí jen proto, že se mu nelíbí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod ivanb123 v pát 14. srp 2009 11:17:40

Před asi třemi roky přišel doporučený dopis na mou zemřelou matku. Pošta mi tento dopis nechtěla vydat i přesto, že jsem vše po matce zdědil. Dotazem na ministerstvo jsem dostal odpověď, že se tato problematika brzy vyřeší. Nevíte náhodou jestli je vyřešena , anebo nemůžete poradit jak mám postupovat, jak takovýto dopis obdržet?
P.S. V tomto dopise, jak jsem nakonec vypatral , se jednalo o akcie, o kterých jsem neměl tušení, že je matka vlastnila.
ivanb123
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 24. črc 2009 11:22:12

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

Bloud TopList
cron