Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 01. bře 2010 7:33:47

Agripina píše:Takže mám právo na nějaké dědictví? Děkuji moc.



To záleží na tom, jestli je jako váš otec zapsán v matrice a tedy i ve vašem rodném listu. V takovém případě je vaším i "právním" otcem a vy jako dcera budete po něm i děti stejným podílem jako jeho ostatní děti. Pokud ale je pouze vaším "biologickým" otcem a není tedy jako váš otec uveden v matrice, tak podle práva v podstatě vaším otcem není a vy tedy dědit nebudete.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Dědění

Příspěvekod Agripina v pon 01. bře 2010 15:56:31

Děkuji pěkně za odpověď. Tak v rodném listě jej uvedeného nemám, ale platil a uznal otcovství. Musím se na to zeptat mojí mamky. Cítím se dost mizerně, protože školy mamku něco stály a evidentně jak jsem ho poznala během minulého roku, mám dojem, že žil životem lázeňského šviháka, což mi samozřejmě nezapoměl barvitě vyprávět. Ale to je samozřejmě jeho věc, na druhé straně, kde je zodpovědnost takového člověka..? Posílal mi po 200.- Kč od roku 1954 a nikdy ani fuka navíc.
Pokud ještě žije, neměla bych ho nějak soudem vyzvat, nebo jinak, aby uznal otcovství i na papíře/pokud to není zaevidované někde na úřadech/ ?
Moje jediná sestra od stejného otce, nemá deti a není ani vdaná. Je jí 54 let. Jde tam o dost velký majetek. Poradíte, co dělat? Chci jen co mi patří. Děkuji. :)
Agripina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 01. bře 2010 0:21:34

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 01. bře 2010 19:23:47

Agripina píše:Děkuji pěkně za odpověď. Tak v rodném listě jej uvedeného nemám, ale platil a uznal otcovství. Musím se na to zeptat mojí mamky. Cítím se dost mizerně, protože školy mamku něco stály a evidentně jak jsem ho poznala během minulého roku, mám dojem, že žil životem lázeňského šviháka, což mi samozřejmě nezapoměl barvitě vyprávět. Ale to je samozřejmě jeho věc, na druhé straně, kde je zodpovědnost takového člověka..? Posílal mi po 200.- Kč od roku 1954 a nikdy ani fuka navíc.
Pokud ještě žije, neměla bych ho nějak soudem vyzvat, nebo jinak, aby uznal otcovství i na papíře/pokud to není zaevidované někde na úřadech/ ?
Moje jediná sestra od stejného otce, nemá deti a není ani vdaná. Je jí 54 let. Jde tam o dost velký majetek. Poradíte, co dělat? Chci jen co mi patří. Děkuji. :)



Jestliže máte v rodném listě jako otce uvedeného jiného muže, tak s tím nejde rozhodně nic dělat. jestliže v rodném listě žádného otce uvedeného nemáte, tak by teoreticky mohlo být otcovství stanoveno na základě souhlasného prohlášení rodičů, tj. váš biologický otec i vaše matka by se dostavili na matriku a tam souhlasně prohlásili, že váš otec je vaším otcem. Mohla byste také podat návrh na určení otcovství, ale to byste vy musela prokázat, že skutečně vaším otcem je. Rozhodně by to chtělo nechat zastoupit se advokátem. Obě možnosti vzhledem k vašemu věku jsou značně nestandardní, nicméně se domnívám, že nejsou vyloučeny. Další možností je, že váš otec vás za dědice označí ve své závěti.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Agripina v úte 02. bře 2010 11:42:59

Dobrý den,
nechci obtěžovat, ale na moje předešlé otázky se ptám z důvodu, které jsem tady již uváděla. T.j. nějaká žárlivost nebo závist ze strany mé nevlastní sestry, protože otec se patrně tzv. do mně "zamiloval" t.j. jako rodič se vzhlíží v dítěti.
A najednou jako blesk z čistého nebe telefon, že mě nechtějí do rodiny.
Jiného otce zapsaného v rodném listě nemám.
Takže se budu řídit vámi předloženými radami.

Přeji pěkný den a děkuji. :)
Agripina
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 01. bře 2010 0:21:34

Re: Dědění

Příspěvekod Silvercrest v sob 17. dub 2010 16:44:02

Dobrý den, matka je ze 4 dětí. Po smrti jejího otce žije v rodinném domě - dalo by se říct statku (opravdu velký dům, stodola, garáž, zahrady...) její bratr s rodinou a matka (pro mě babička). Před nějakou dobou vyšlo najevo, že babička přepsala celý dům na bratra, který s ní žije. Bylo to samozřejmě jeho přání, že dává peníze na opravy atd...A k tomu mu darovala veškeré pozemky (louky, lesy). Toto darování bylo před matkou zatajeno, ostatní sourozenci o tom nejspíš věděli a je dost možné, že se spolu nějak mimo vyrovnali. Chtěl bych se tedy zeptat, po babiččině smrti tedy matka nebude nic dědit? Co jsem tu tak vyčetl tak asi ne, protože vlastně nic nemá a vše patří matky bratrovi. Děkuji za odpoveď.
Silvercrest
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 17. dub 2010 16:34:05

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v ned 18. dub 2010 16:36:57

Silvercrest píše:Dobrý den, matka je ze 4 dětí. Po smrti jejího otce žije v rodinném domě - dalo by se říct statku (opravdu velký dům, stodola, garáž, zahrady...) její bratr s rodinou a matka (pro mě babička). Před nějakou dobou vyšlo najevo, že babička přepsala celý dům na bratra, který s ní žije. Bylo to samozřejmě jeho přání, že dává peníze na opravy atd...A k tomu mu darovala veškeré pozemky (louky, lesy). Toto darování bylo před matkou zatajeno, ostatní sourozenci o tom nejspíš věděli a je dost možné, že se spolu nějak mimo vyrovnali. Chtěl bych se tedy zeptat, po babiččině smrti tedy matka nebude nic dědit? Co jsem tu tak vyčetl tak asi ne, protože vlastně nic nemá a vše patří matky bratrovi. Děkuji za odpoveď.

Pokud už vaše babička nebude mít žádný majetek, tak vaše matka po ní dědit nebude, protože nebude co. pokud bude nějaké dědictví, tak by se při vypořádání mělo přihlédnout k tomu, co významného který z dědiců již za života zůstavitele získal, tj. dědictví vašeho strýce by se mělo snížit zhruba o hodnotu nemovitostí, které získal ještě za života své matky.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Byt

Příspěvekod Berenika v pát 30. črc 2010 12:50:02

Dobrý den,

prosím o radu - s přítelem se budeme brát. Bydlet budeme v bytě, který má v osobním vlastnictví. V tomto bytě už několik let žijeme i jsme ho rekonstruovali. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo v případě, že by už za doby manželství zemřel? Měla bych jako jeho manželka nárok byt dále uživat nebo bych se musela vystěhovat.
Berenika
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 30. črc 2010 12:28:07

Re: Byt

Příspěvekod Poradce v pát 30. črc 2010 17:27:24

Berenika píše:Dobrý den,

prosím o radu - s přítelem se budeme brát. Bydlet budeme v bytě, který má v osobním vlastnictví. V tomto bytě už několik let žijeme i jsme ho rekonstruovali. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo v případě, že by už za doby manželství zemřel? Měla bych jako jeho manželka nárok byt dále uživat nebo bych se musela vystěhovat.

Jestliže jde o byt v osobním vlastnictví, tak by byt byl předmětem dědictví a vy byste ho jako manželka spolu s vašimi dětmi, resp. dětmi vašeho manžela, zdědila
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod klapal v úte 26. říj 2010 12:42:45

Nedávno zemřel otec, matka už není a měl 2 potomky, mě a sestru.Objevila se závět, že veškerý majetek odkazuje své dceři (mé sestře). Vyděděn jsem nebyl.Chci se zeptat zda mně náleží dle zákona pouze 1/4 majetku po otci a nebo .....?Samozřejmě v případě, že závěť je platná.
Děkuji za odpověď
klapal
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 26. říj 2010 11:29:29

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v úte 26. říj 2010 14:13:54

klapal píše:Nedávno zemřel otec, matka už není a měl 2 potomky, mě a sestru.Objevila se závět, že veškerý majetek odkazuje své dceři (mé sestře). Vyděděn jsem nebyl.Chci se zeptat zda mně náleží dle zákona pouze 1/4 majetku po otci a nebo .....?Samozřejmě v případě, že závěť je platná.
Děkuji za odpověď

Jestliže vás váš otec nevydědil (tj. neexistuje listina o vydědění), musíte v dědictví z jeho majetku získat nejméně polovinu toho, co byste získal, kdyby se dědilo podle zákona a nikoliv podle závěti. jestliže jste jen dva dědicové, tak by podle zákona vám připadla polovina majetku. Podle závěti tedy musíte získat nejméně polovinu z té poloviny, tedy čtvrtinu. Pokud je závěť v rozporu s tímto zákonným požadavkem, je neplatná a bude se dědit jako by žádná nebyla, tj. měl byste dostat polovinu z majetku otce.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

Bloud TopList