Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Dědění

Příspěvekod Losenická v čtv 29. led 2009 15:32:58

Pochopila jsem dobře jak se rozdělí majetek za účelem dědění když není závěť,ale není mi jasné jak je to s tím autem.Je to také společný majetek i když je psané na mě? Už nemám řidičák a parkuji na ulici.Povinné ručení a garanční prohlídka se blíží a já bych toto nechtěla platit.Mám tedy ještě jednou dotaz,je toto auto součástí dědictví? Je-li součásti dědictví,mohu jej prodat a poté u notáře uvést částku za toto auto? Nikde jsem takto konkretní věc tady nenašla.Děkuji.
Losenická
 


Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v čtv 29. led 2009 18:42:33

Losenická píše:Pochopila jsem dobře jak se rozdělí majetek za účelem dědění když není závěť,ale není mi jasné jak je to s tím autem.Je to také společný majetek i když je psané na mě? Už nemám řidičák a parkuji na ulici.Povinné ručení a garanční prohlídka se blíží a já bych toto nechtěla platit.Mám tedy ještě jednou dotaz,je toto auto součástí dědictví? Je-li součásti dědictví,mohu jej prodat a poté u notáře uvést částku za toto auto? Nikde jsem takto konkretní věc tady nenašla.Děkuji.

To, na koho je auto napsané, není vůbec podstatné, to je jen evidenční záležitost. Auto je vždy napsané jen na jednoho z manželů, ale vlastníky jsou oba. K tomu, abyste auto mohla prodat ještě před rozhodnutím o dědictví, musíte mít souhlas soudu. Doporučuji se obrátit na notáře, který dědictví vyřizuje, tan vám přřesně vysvětlí, co je třeba udělat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Dědictví

Příspěvekod Iveta v pon 02. úno 2009 10:16:03

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na tuto otázku. S manželem jsme společnýma silama vybudovali dům. Máme dvě děti a manžel má z prvního manželství také dvě děti. Jedná se o tuto věc: Kdyby jednou odešel manžel dříve, tak musím vyplatit z jeho 1/2 jeho dvě děti z prvního manželství a musím je taky dál vyplácet z našeho společného majetku, který jsme spolu budovali? Např. obrazy v domě, kuchyňská linka, knihy nebo automobil atd...? Nebo se dělá jenom vyrovnání z domu? Když je náš společný automobil napsaný na muže, musím je z toho taky vyplácet? Děkuji za odpověď Iveta.

Iveta
 

Re: Dědictví

Příspěvekod Poradce v pon 02. úno 2009 13:08:03

Iveta píše:Dobrý den,
ráda bych se zeptala na tuto otázku. S manželem jsme společnýma silama vybudovali dům. Máme dvě děti a manžel má z prvního manželství také dvě děti. Jedná se o tuto věc: Kdyby jednou odešel manžel dříve, tak musím vyplatit z jeho 1/2 jeho dvě děti z prvního manželství a musím je taky dál vyplácet z našeho společného majetku, který jsme spolu budovali? Např. obrazy v domě, kuchyňská linka, knihy nebo automobil atd...? Nebo se dělá jenom vyrovnání z domu? Když je náš společný automobil napsaný na muže, musím je z toho taky vyplácet? Děkuji za odpověď Iveta.



Při smrti jednoho z manželů se nejprve vypořádá jejich společné jmění (podrobněji popsáno několikrát výše). Dědí všechny děti bez ohledu na to, z jakého vztahu se narodily. Předmětem dědictví je veškerý majetek, nejen nemovitosti. To se týká i automobilu. To, na koho je automobil napsaný, není rozhodující, jde jen o evideční záležitost, takže pokud byl automobil v době smrti součástí majetku zemřelé (tj. byl jeho výlučným vlastnictvím nebo byl součástí společného jmění manželů), bude i tento automobil součástí dědictví (pokud tedy nebude za náhradu při vypořádání SJM přidělen do vlastnictví pzůstalého manžela).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění po otci

Příspěvekod kantovka v stř 18. úno 2009 20:30:29

Děkuji za odpověď. Pěkný den.
Naposledy upravil kantovka dne čtv 19. úno 2009 17:10:57, celkově upraveno 1
kantovka
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 18. úno 2009 20:22:21

Re: Dědění po otci

Příspěvekod Poradce v stř 18. úno 2009 20:49:48

kantovka píše:Dobrý den,
potřebovala bych poradit s touto situací:
Můj otec je vážně nemocný a pokud by se stalo, že by zemřel, tak jaká práva mají jeho děti z prvního manželství na majetek. Své dvě děti neviděl 20 let. Měly by na něco právo, jelikož je neznám, tak bych chtěla vědět, jaká mám práva proti nim. Jak se mám já a moje 2 děti bránit.
Chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi mohli nějak konkrétně poradit a poslat mi i konkrétní paragrafy, které toto téma řeší.
Moc Vám děkuji.

Tuto otázku jsme zde již řešili, stačí si přečíst předchozí příspěvky. Podstata je v tom, že všechny děti mají stejná práva bez ohledu na to, že se narodily z jiných vztahů. Radit, jak postupovat proti někomu, to zde neprovozujeme, od toho jsou advokáti. Text příslušné pasáže občanského zákoníku najdete zde
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění po otci

Příspěvekod kantovka v čtv 19. úno 2009 18:48:29

Dostala jsem tuto úlohu ze školy a mám sehnat možné varianty řešení a nemůžu to nikde najít. Proto jsem se obrátila na Vás. Omlouvám se za otravování.
kantovka
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 18. úno 2009 20:22:21

Re: Dědění

Příspěvekod luca.xx v ned 22. bře 2009 22:17:03

Dobrý den,
od ledna tohoto roku mám ve své trvalé péči svou težce nemocnou matku, která je odkázaná na lidskou pomoc všeho druhu. Z tohoto důvodu jsem ukončila pracovním poměr se zaměstnavatelem. Žije se mnou ve společné domácnosti nikoliv na svém trvalém bydlišti. Do domova důchodců jsme ji po dohodě se sourozenci dát nechtěli.
Pokud matka zemře, mám nárok na vyší podíl podíl dědictví než sourozenci, když nebude sepsaná závěť? Budeme se dělit stejným dílem nebo mi vzniká nárok na vyší podíl dědictví? Od ostatních sourozenců není žádná výpomoc ve prospěch matky. Děkuji za odpověď. S pozdravem Černá M.
luca.xx
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18. lis 2008 2:05:30

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 23. bře 2009 7:36:07

luca.xx píše:Dobrý den,
od ledna tohoto roku mám ve své trvalé péči svou težce nemocnou matku, která je odkázaná na lidskou pomoc všeho druhu. Z tohoto důvodu jsem ukončila pracovním poměr se zaměstnavatelem. Žije se mnou ve společné domácnosti nikoliv na svém trvalém bydlišti. Do domova důchodců jsme ji po dohodě se sourozenci dát nechtěli.
Pokud matka zemře, mám nárok na vyší podíl podíl dědictví než sourozenci, když nebude sepsaná závěť? Budeme se dělit stejným dílem nebo mi vzniká nárok na vyší podíl dědictví? Od ostatních sourozenců není žádná výpomoc ve prospěch matky. Děkuji za odpověď. S pozdravem Černá M.



Ze zákona nárok na vyšší podíl nemáte, všechny děti zůstavitele (zemřelého) ze zákona dědí rovným dílem bez ohledu na to, jak se o svého rodiče staraly.Toto lze vyřešit jen darováním za života zůstavitele nebo závětí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

dar a dědictví

Příspěvekod jajka v čtv 23. dub 2009 11:52:48

Jsme dva sourozenci. Bratr žije s rodiči v rodinném domě, který je vlastnictvím rodičů. Můžou rodiče bratrovi celý majetek darovat a já tím pádem přijít o dědictví, které by mi náleželo po jejich smrti?
jajka
 

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

Bloud TopList
cron