Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: zřeknutí se části dědictví

Příspěvekod Poradce v pát 09. led 2009 18:01:46

jana.grundman@atlas.cz píše:Dobrý den .Bratr závětí zdědil auto ,garáž a cenné papíry .Lze při notářském projednání dědictví aby se zřekl garáže v můj prospěch a ostatní přijal?děkuji

Dědictví nelze odmítnout jen zčásti, buď ho lze odmítnou celé nebo se musí celé přijmout. Nic vám ale nebrání v tom, aby bratr na vás garáž po zdědění převedl darováním.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Dědictví

Příspěvekod Zdena v sob 10. led 2009 10:44:13

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na tuto otázku. S manželem jsme společnýma silama vybudovali dům. Máme dvě malé děti a manžel má z prvního manželství také dvě děti. Jedná se o tuto věc: Chtěla bych přepsat za života celou mojí 1/2 na mé dvě malé děti rovným dílem. Lze to převést na nezletilé děti? Jak mám v této situaci postupovat? Jinak v případě mé smrti má manžel nárok z mé 1/2 na moji 1/2 a zbytek by se dělilo dál na 1/3? Samozřejmě bych napsala závěť a chtěla bych tam dožít, aby mě děti jednou nevyhodily, když všechno na ně přepíši, pak jim zůstane moje 1/2. Kdyby jednou odešel manžel dříve a já tedy už nevlastnila 1/2 domu, (kterou jsem přepsala na své dvě děti za života), mám nárok po jeho smrti na 1/2 z jeho 1/2 a samozřejmně by se zbytek musel dělit na 1/5? Děkuji za odpověď Zdena
Zdena
 

Re: Dědictví

Příspěvekod Poradce v ned 11. led 2009 17:14:21

Zdena píše:Dobrý den,
ráda bych se zeptala na tuto otázku. S manželem jsme společnýma silama vybudovali dům. Máme dvě malé děti a manžel má z prvního manželství také dvě děti. Jedná se o tuto věc: Chtěla bych přepsat za života celou mojí 1/2 na mé dvě malé děti rovným dílem. Lze to převést na nezletilé děti? Jak mám v této situaci postupovat? Jinak v případě mé smrti má manžel nárok z mé 1/2 na moji 1/2 a zbytek by se dělilo dál na 1/3? Samozřejmě bych napsala závěť a chtěla bych tam dožít, aby mě děti jednou nevyhodily, když všechno na ně přepíši, pak jim zůstane moje 1/2. Kdyby jednou odešel manžel dříve a já tedy už nevlastnila 1/2 domu, (kterou jsem přepsala na své dvě děti za života), mám nárok po jeho smrti na 1/2 z jeho 1/2 a samozřejmně by se zbytek musel dělit na 1/5? Děkuji za odpověď Zdena



Předpokládám, že dům jste si pořídíli za trvání manželství a že tedy je ve společném jmění manželů. Pokud byste zemřela první, nejdříve dojde k vypořádání společného jmění manželů. majtek se rozdělí na 1/2. Jedna polovina zůstane manželovi bez dalšího (to není dědictví, ale jeho podíl na společném jmění manželů). Druhá polovina majetku se stává dědictvím po vás a ta se bude dělit na rovné díly mezi vašeho manžela a mezi vaše děti. Máte-li dvě děti, tak každý dostane 1/3 z té poloviny. Na závěr tedy váš manžel bude mít čtyři šestiny majetku a každé z vaši dětí bude mít po jedné šestině. Až potom zemře váš manžel, budou dědici už všechny jeho děti, tj. dědicové budou čtyři, a to každý stejným dílem. každé dítě tedy dostane jednu čtvrtinu z majetku vašeho manžela, tj. z celkového majetku, který jste měli za živoata dohromady bude mít každé dítě z prvního manželství jednu šestinu a každé dítě z vašeho manželství dvě šestiny.
Pokud by zemřel dříve váš manžel opět by se nejdříve vypořádalo společné jmění manželů, tj. polovina majetku by nejprve připadla vám. Druhá polovina by se pak dělila mezi všechny dědice, což byste byla vy a všechny 4 děti vašeho manžela. Tato druhá polovina by se tedy dělila na pětiny. Každé z dětí vašeho manžela by tedy mělo po jedné desetině vašeho celkového společného majetku a vy byste měla 6 desetin majetku. po vaší smrti by se 6 deseit vašeho celkového majetku rozdělilo již jen mezi dvě vaše společné děti. Každé z vašich děti by pak tedy mělo 4 destiny vašeho celkového majetku a děti vašeho manžela z prvního manželství by měly každé 1/10 celkového vašeho společného majetku. Z uvedeného vyplývá, že pro děti z prvního manželství je výhodnější, pokud zemřete dříve vy, pro vaše děti je zase výhodnější, pokud zemře dříve váš manžel.
Majetek samozřejmě můžete převést už za vašeho života podle vašeho uvážení s tím, že si při převodu zřídíte tzv. věcné břemeno doživotního užívání domu, abyste mohlo v domě dožít. S tím ale bude nejlépe obrátit se na notáře. Jen nepočítejte, že byste mohla samostatně převádět svoji polovinu nemovitosti. Jestliže máte společné jmění manželů, neznamená to, že každý z manželů má jednu polovinu majetku, ale společně s manželem jste vlastníky celého majetku dohromady. I kdybyste převedli polovinu domu na některé z dětí (musela byste to udělat společně s manželem, stejně byste pořád dál měla i vy ve společném jmění manželů tu druhou polovinu. Rozhodně vám to podrobněji vysvětlí notář, který vám také navrhne nejlepší možnosti rozdělení majetku podle vašich požadavků.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Dedictvi

Příspěvekod Martina B v úte 13. led 2009 16:28:18

Dobry den,
chtela bych vas pozadat o radu.
Jsem svobodna, bezdetna, ziji pres rok s pritelem ..po me smrti by tedy dle zakona dedili mi rodice a pritel. Jak musi pritel dokazovat, ze zije ve spolecne domacnosti se mnou jiz rok, coz je podminkou pro dedictvi? Je mozne v mem pripade veskery majetek odkazat zaveti sestre a primerenou castku memu priteli?
Pritel chce nyni stavet dum, pokud bych na dum prispivala, je mozne tyto penezni prostredky osetrit jeho zaveti? Pokud on zavet nesepise vse dedi jeho deti, ze? V tomto pripade se jiz na osobu zijici ve spolecne domacnosti nic nevztahuje, pokud se nemylim? Jak je mozne tedy prispevky do spolecneho bydleni a na domacnost osetrit?
Dekuji predem
Martin B.

Martina B
 

dědictví

Příspěvekod Jana Mikešová v úte 13. led 2009 17:12:40

Chtěla bych vědět, jestli platí dědictví, když v době než dědictví nabilo právní moc jeden z dědiců umřel 15 denní lhůtě, takže se nemohl odvolat. Než umřel byl týden v bezvědomí.
Jana Mikešová
 

Re: Dedictvi

Příspěvekod Poradce v úte 13. led 2009 18:45:02

Martina B píše:Dobry den,
chtela bych vas pozadat o radu.
Jsem svobodna, bezdetna, ziji pres rok s pritelem ..po me smrti by tedy dle zakona dedili mi rodice a pritel. Jak musi pritel dokazovat, ze zije ve spolecne domacnosti se mnou jiz rok, coz je podminkou pro dedictvi? Je mozne v mem pripade veskery majetek odkazat zaveti sestre a primerenou castku memu priteli?
Pritel chce nyni stavet dum, pokud bych na dum prispivala, je mozne tyto penezni prostredky osetrit jeho zaveti? Pokud on zavet nesepise vse dedi jeho deti, ze? V tomto pripade se jiz na osobu zijici ve spolecne domacnosti nic nevztahuje, pokud se nemylim? Jak je mozne tedy prispevky do spolecneho bydleni a na domacnost osetrit?
Dekuji predem
Martin B.



Jste-li bezdětná, můžete závětí rozhodnout o svém majetku bez jakýchkoliv omezení. Pokud se k tomu rozhodnete, doporučuji navštívit notáře. Závěť sice můžete sepsat i sama, ale s notářem máte jistotu, že to bude zcela v pořádku. Pokud by závěť nebyla, musel by váš přítel předložit jakékoliv důkazy, že jste žili společně (např. výpovědi sousedů, fotografie, doklad o trvalém bydlišti apod.).
Pokud jde o stavbu domu, můžete o vložených investicích sepsat dohodu, případně můžete být vedeni jako spoluvlastníci domu, což by bylo úplně nejpolehlivější. Váš podíl by pak nemohly dědit děti přítele, ale buď vaši zákonní dědici, nebo dědici určení vaší závětí. Pokud bude celý majetek napsán na vašeho přítele a on má děti, tak děti budou dědit všechno, pokud závětí nerozhodne jinak (ale i při napsání závěti musejí nezletilé děti dostat to, co by se jim dostalo ze zákona a zletilé děti nejméně polovinu toho, co by se jim dostalo ze zákona. Než tedy vložíte peníze do domu, který by byl jen vašeho přítele, určitě zajděte společně za advokátem nebo notářem a nechte si to nějak ošetřit. Sice za to něco zaplatíte, ale budete mít jistotu, že s vaším majetkem nebude po vaší smrti naloženo jinak, než byste si přála.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: dědictví

Příspěvekod Poradce v úte 13. led 2009 18:49:46

Jana Mikešová píše:Chtěla bych vědět, jestli platí dědictví, když v době než dědictví nabilo právní moc jeden z dědiců umřel 15 denní lhůtě, takže se nemohl odvolat. Než umřel byl týden v bezvědomí.

Domnívám se, že na místo zemřelého dědice by měli nastoupit jeho dědicové a mělo by dojít k dodatečnému projednání dědictví. Bude tam hodně záležet na posloupnosti jednotlivých úkonů, doporučuji obrátit se na notáře, který dědictví projednával a celou situaci mu podrobně vysvětlit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod ester v čtv 22. led 2009 15:54:25

Dobry den tady z toho fora jsem tedy pochopila ze manzelka dedi pulku a deti take. Muj manzel ma dve deti z prvniho manzelstvi a jedno dite z dalsiho manzelstvi vsechny deti jsou v soucasne dobe uz zletile. My v soucasne dobe stavime dum na hypoteku atd. a me docela nemile prekvapily tyto skutecnosti s dedenim. Prijde me trosku divne aby pulka domu patrila jeho detem nemyslim na nejhorsi ale co kdyz ja tu po nem zbydu zbyde me pulka domu a dluhy s hypotekou a jeho detem taky pulka domu s hypotekou ? Lze to nejak upravit jinak? aby po me jeho deti nepozadovali pulku domu ? vzdyt preci ja na tom dome mam taky sve vklady jak prace tak financi i kdyz treba mensich jak manzel.
Spolu uz zadne deti neplanujeme.
Takze otazka zni proc se mam delit o dum s jeho detmi? kdyz jeho deti tam zadnou praci ani finance nepridali? dekuji vam za odpoved
ester
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 22. led 2009 15:40:59

Re: Dědění

Příspěvekod Losenická v ned 25. led 2009 14:27:10

Zemřel mi manžel,žili jsme v mém družtevním bytě,který jsme již jako manželé převedli do společného vlastnictví,dále vlastníme chatu,ještě před smrtí manžela mě nechal přepsat osobní vůz na mé jméno a firmu,kterou vlastnil se svým synem z prvního manželství nechal přepsat na něho a ještě z tohoto manželství má dceru.Spolu děti nemáme.Já mám dvě děti z mého prvního manželství.Můžete mi prosím sdělit jak se bude tento majetek dělit.Děkuji.
Losenická
 

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 26. led 2009 20:50:56

Losenická píše:Zemřel mi manžel,žili jsme v mém družtevním bytě,který jsme již jako manželé převedli do společného vlastnictví,dále vlastníme chatu,ještě před smrtí manžela mě nechal přepsat osobní vůz na mé jméno a firmu,kterou vlastnil se svým synem z prvního manželství nechal přepsat na něho a ještě z tohoto manželství má dceru.Spolu děti nemáme.Já mám dvě děti z mého prvního manželství.Můžete mi prosím sdělit jak se bude tento majetek dělit.Děkuji.

Majetek, který jste měli ve společném jmění manželů se rozdělí na půlku. Půlka zůstane vám a druhá půlka se stane dědictvím. To se rozdělí rovným dílem mezi vás a mezi všechny vlastní manželovy děti, pokud se v dědickém řízení nedohodnete jinak nebo pokud nebyla sepsána závěť, která by majetek rozdělila jinak.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

Bloud TopList
cron