Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: dědictví

Příspěvekod catorade v pon 21. črc 2008 15:20:24

denisa píše:Dobrý den, jsem vdaná, z prvního manželství mám dvě nezletié děti, můj nynější manžel také dvě, které se s námi moc nevídají. Jsme spolu osm le, spolu děti nemáme. Chtěli by jsme koupit RD. Ráda bych věděla, jak by se řešilo dědictví o tento dům, např.v hodnotě 2 mil. Nikde jsem se nedočetla, kolik vlastně dělá zákonná část pro manželovy děti.Děkuji za odpověd


Ve vašem případě budou (oboustranně) dědit zůstavitelovy děti a manžel a to každý z nich stejným dílem.
catorade
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 11. kvě 2008 19:48:56


Re: Dědění

Příspěvekod Katka v čtv 24. črc 2008 16:59:45

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Ziji s pritelem, máme spolu holcicku. Koupila jsem na svoje stavebni sporeni byt, ktery je napsany jen na me. Pritel ma z drivejsiho vztahu 2 deti. Pokud by zemrel, maji jeho deti narok na byt napsany na me kdyz nejsme manzele ale pouze spolu zijeme? Pokud ano, da se to nejak osetrit aby nemeli? Dekuji za odpoved
Katka
 

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 28. črc 2008 10:34:18

Katka píše:Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Ziji s pritelem, máme spolu holcicku. Koupila jsem na svoje stavebni sporeni byt, ktery je napsany jen na me. Pritel ma z drivejsiho vztahu 2 deti. Pokud by zemrel, maji jeho deti narok na byt napsany na me kdyz nejsme manzele ale pouze spolu zijeme? Pokud ano, da se to nejak osetrit aby nemeli? Dekuji za odpoved



Ne, byt v tomto případě nebude předmětem dědění.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod spaghetka v úte 12. srp 2008 16:06:24

Dobrý den, v rodině řešíme otázku ohledně dědických nároků. Otec a jeho družka žijí společně. Já jsem dcera z 1. manželství, stejně tak jeho družka má 1 dítě (nezletilé)z předchozího manželství, společně mají jedno dítě (také nezletilé). Nyní přišel otec s návrhem přepsat svoji polovinu domu na jeho družku, aby mě ona v případě, že se s ním něco stane, nemusela vyplácet. Mám i poté nárok na podíl z dědictví? Děkuji.
spaghetka
 

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v úte 12. srp 2008 17:27:57

spaghetka píše:Dobrý den, v rodině řešíme otázku ohledně dědických nároků. Otec a jeho družka žijí společně. Já jsem dcera z 1. manželství, stejně tak jeho družka má 1 dítě (nezletilé)z předchozího manželství, společně mají jedno dítě (také nezletilé). Nyní přišel otec s návrhem přepsat svoji polovinu domu na jeho družku, aby mě ona v případě, že se s ním něco stane, nemusela vyplácet. Mám i poté nárok na podíl z dědictví? Děkuji.

Pokud váš otec převede svůj dům, resp. svou část domu na svou družku, nebude tento dům součástí dědictví po vašem otci a vy se tedy nebudete na jeho dědění nijak podílet. Dům by připadl do dědictví po družce vašeho otce, a tam budou dědici jen její děti, tj. její dítě z prvního vztahu a dítě ze vztahu s vaším otcem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod alice v sob 20. zář 2008 14:21:44

Před třemi roky mi zemřel otec, který vlastnil rodinný dům, ve kterém žil s mojí sestrou. Čtrnáct dní po jeho smrti mi sestra oznámila, že otec na ni dům před dvěma lety před jeho smrtí převedl. Nejsem si jistá, jestli otec tehdy vůbec věděl, co podepisuje, protože po mozkové mrtvici nebyl schopen vnímat, co čte a řadu věcí si ani nepamatoval. Zbaven svéprávnosti však nebyl. K řízení o dědictví jsem nebyla přizvána, i když nevím o jiném majetku, který by po otci zbyl. Vyděděna jsem nebyla, otce jsem vždy pravidelně navštěvovala. Přijde mi nespravedlivé, že celý tento dům dostala sestra, a proto by mě zajímalo, zda opravdu nemám na část domu nárok. Děkuji za odpověď.

alice
 

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v sob 20. zář 2008 16:46:05

alice píše:Před třemi roky mi zemřel otec, který vlastnil rodinný dům, ve kterém žil s mojí sestrou. Čtrnáct dní po jeho smrti mi sestra oznámila, že otec na ni dům před dvěma lety před jeho smrtí převedl. Nejsem si jistá, jestli otec tehdy vůbec věděl, co podepisuje, protože po mozkové mrtvici nebyl schopen vnímat, co čte a řadu věcí si ani nepamatoval. Zbaven svéprávnosti však nebyl. K řízení o dědictví jsem nebyla přizvána, i když nevím o jiném majetku, který by po otci zbyl. Vyděděna jsem nebyla, otce jsem vždy pravidelně navštěvovala. Přijde mi nespravedlivé, že celý tento dům dostala sestra, a proto by mě zajímalo, zda opravdu nemám na část domu nárok. Děkuji za odpověď.

Pokud otec za svého života převedl významnou část svého majetku na jednoho z potencionálních dědiců, mělo by se to při dědickém řízení zohlednit. To znamená, že při dědickém řízení by se na dědictví pro vaši sestru započítal i ten dům, který dostala ještě za otcova života. Pokud ale žádný další majetek v dědictví nebyl, tak nebylo do čeho započítávat. Pokud jste přesvědčena, že otec nebyl již schopen plně chápat důsledky svého jednání v době, kdy podepisoval darovací smlouvu, můžete napadnout platnost této smlouvy u soudu. Bude ale na vás, abyste otcovu nezpůsobilost prokázala, což určitě nebude nic jednoduchého. Rozhodně je to záležitost pro advokáta, sama se do toho nepouštějte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Dědictví po otci - v rodném listě nemám biol. otce

Příspěvekod luca.xx v úte 18. lis 2008 3:28:15

Dobrý den,
17. 8. 2008 mi zemřel otec. Jsem jedna z jeho jediných dvou dcer. Avšak ani jedna nemáme svého biologického otce v rodném listě. V době našeho narození žila naše matka s jiným mužem, z tohoto důvodu je v rodném listě někdo jiný. Nicméně je zcela jisté, že náš otec je výše zmíněný. Osvojeni též nejsme. Je ještě možné tuto věc po otcově smrti řešit? Mohu z hlediska dědictví prokázat v tuto dobu testem DNA mého biologického otce (důkaz pro test DNA bych měla)? Zaslechla jsem ale, že změnit jednoho z rodičů v rodném listě jde pouze do jednoho roku dítěte, narozena jsem ale v roce 1965.
Pokud je toto nereálné, po otcově smrti je tedy jeho přímým dědicem pouze jeho manželka? - naše matka - zde stojí za zmíňku, že matka je v léčebně dlouhodobě nemocných a její zdravotní stav je vážný a ze strany doktorů už šanci na uzdravení nemá téměř žádnou. Sourozence ani další příbuzné otec již nemá, pouze dva synovce a neteř. Má další otázka tedy zní, zda má naše matka jisté právo na celou část dědictví či jen polovinu a další část se rozdělí do příbuzenstva ze strany otce. Advokátka mi řekla, že má matka právo pouze na polovinu a druhou část zdědí otcovi synovci s neteří, jelikož mi zástupce notáře na stejnou otázku odpověděl zcela jinak a to, že matka je jeho přímým dědicem a proto má nárok na celou část, ptám se tedy Vás, jak vše opravdu je.
Když vše shrnu: je v mé situaci možné řešit určení otcovství? Dále, zda má matka nárok na celou část dědictví a nebo se dělí se synovci a neteří z otcovi strany?
Předem Vám velice děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním krásného dne Černá M.
luca.xx
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18. lis 2008 2:05:30

Re: Dědictví po otci - v rodném listě nemám biol. otce

Příspěvekod Poradce v úte 18. lis 2008 7:47:16

luca.xx píše:Když vše shrnu: je v mé situaci možné řešit určení otcovství? Dále, zda má matka nárok na celou část dědictví a nebo se dělí se synovci a neteří z otcovi strany? Předem Vám velice děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním krásného dne Černá M.



Otázku otcovství v současné době skutečně již řešit nelze. Pro účely dědění skutečně není rozhodné, kdo je biologickým otcem, ale kdo je otcem dle práva. Jestliže zemřelý není ve vašem rodném listě zapsán jako otec, tak podle práva vaším otcem není. U vás je to sicee maličko jiný případ, ale někdě jsem četl, že poměrné vysoké procento lidí má ve skutečnosti jiného otce, než toho, který je uveden v jejich rodném listě (zkrátka nevěra je, byla a bude). Představte si, kdyby všichni začali zjišťovat, zda jejich otec je skutečně jejich otec a hledat otce skutečného se všemi právními důsledky, včetně důsledků majetkoprávních, tj. i dědění. Dědit po vašem biologickém otci tedy nemůžete, pokud ovšem ve váš prospěch nenapsal závěť, což asi neudělal, protože jinak byste se neptala.
Jestliže váš otec neměl žádné další děti, bude po něm dědit pouze vaše matka (rozhodně ne vzdálenější příbuzní typu synovci a neteře), pokud v době smrti vašeho otce byla jeho manželkou. Majetek vašeho ote se tak jednou stane i dědictvím po vaší matce (pokud ho vaše matka do své smrti nepřevede na jiného nebo nespotřebuje) a tam už dědit budete.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

dědictví

Příspěvekod karol v pon 24. lis 2008 14:33:10

Dobrý den,
manželovi zemřel v březnu 2008 otec.Spolu s manželkou(manželovou nevlastní matkou)byl majitelem nemovitosti.
V době před smrtí byl s velmi těžkou nemocí (nádor na mozku)upoután na lůžko a po již několikáté operaci hospitalizován v LDN.
V době kdy byl otec upoután na lůžko byli v Katastru nemovitostí zapsání oba manželé,jako majitelé nemovitosti.
Po otcově smrti,ale z Katastru zmizelo otcovo jméno a zůstala jako majitel jen manželova nevl. matka.
Když se manžel mmatky ptal,tak se jen smála.Je možné aby vtěžké nemoci přepsal otec dům jen na matku aniž by u toho musel být nějaký svědek,který by dosvědčil,že je otec psychicky v pořádku,
Stále je ště můj manžel nedostal žádné vyjádření o tom jak proběhlo dědické řízení.Má se někde na Notářství informovat,nebo ještě čekat?
Děkuji za odpověď
karol
 

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

Bloud TopList