má student přispívat na domácnost?

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

má student přispívat na domácnost?

Příspěvekod ackm v stř 20. srp 2008 20:15:34

Dobrý den!
Jsem studentkou denního studia VŠ a už mi bylo 26let. Po maturitě jsem 2roky pracovala. byla finančně soběstačná a bydlela v přechodném bydlišti(podnájmu). Po nástupu na VŠ jsem se vrátila domů s čímž ostatní členocé rodiny souhlasili. Začaly ale problémy. Máma si vzala hypotéku na byt, kterou není schopná splácet, bratr, který již dostudoval a pracuje ji finančně pomáhá. Po mě ale chce abych se na splátce hypotéky s ním a matkou podílela rovným dílem, jinak že mě vyhodí na ulici. Byt prý stojí 20tis.měsíčně a já simám zpočítat kolik korun činí jedna třetina a tu platit, jinak mám vypadnout z bytu. Jsem na denním studiu, sama se živím, šatím, hradím poměrně drahé léky, které musím užívat a peníze mi nevychází. Mám brigádu jako uklízečka, žiji velmi zkromě abych pokryla své nejnutnější výdaje, někdy nakupuji i potřeby pro domácnost a peníze mi nestačí, natož abych platila byt. Bratr říká že se vůbec nesnažím a že matka jeho názor sdílí jen se mi to bojí říct. Matka mlčí, nevyjádří se. Žádné kapesná už nedostávám, ani příspěvěk na výživu. U nás se to bere tak že je moje věc, že studuji. Ani peníze samozřejmě nevyžaduji, ale jsem ve velkém stresu abych poplatila vše nutné a mám strach,že mě dá bratr k soudu že neplatím na domácnost, nebo že to nevydržím a odejdu dobrovolně, jen nevím kam.
Matka je v důchodu a nepracuje(proto nemá na splácení finančního závazku, který na sebe uvalila). Otec před lety zemřel. Nárok na sirotčí důchod nemám. Na nějaký sociální příspěvek také ne. Na registraci na úřadu práce také ne. Brigády jsou málo placené a navíc se musím časově přizpůsobovat škole a letos se budu učit na státnice a psát diplomku. Co mám dělat abych se vůči rodině nechovala nezákoně a nevykořisťovala ji , jak říká bratr. Nechci být na obtíž a chci žít řádným životem. Co radí zákon? Jsem povina nechat školy, když je rodina ve finanční nouzi? Bratr říká, že ano, že je můj problém, že studuji, když si neumím vydělat dost peněz abych přidávala na byt. Jenže mě nevychází ani peníze na menzu, tu si mohu dovolit jen někdy, přednost má legitimace MHD, zdravotní pojištění a léky(jejichš poztřebnost mám lékařsky doloženou). Kde si mohu legálně vydělat peníze?Na naší škole existuje je prezenční forma studia.
ackm
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 20. srp 2008 19:34:04


Re: má student přispívat na domácnost?

Příspěvekod Poradce v ned 24. srp 2008 8:22:15

ackm píše:Co mám dělat abych se vůči rodině nechovala nezákoně a nevykořisťovala ji , jak říká bratr. Nechci být na obtíž a chci žít řádným životem. Co radí zákon? Jsem povina nechat školy, když je rodina ve finanční nouzi? Bratr říká, že ano, že je můj problém, že studuji, když si neumím vydělat dost peněz abych přidávala na byt. Jenže mě nevychází ani peníze na menzu, tu si mohu dovolit jen někdy, přednost má legitimace MHD, zdravotní pojištění a léky(jejichš poztřebnost mám lékařsky doloženou). Kde si mohu legálně vydělat peníze?Na naší škole existuje je prezenční forma studia.



Váš problém už není z oboru rodinného práva. Ve vašem věku by se již dalo očekávat, že budete soběstačná a pokud s někým sdílíte domácnost, budete se podílet i na jejím financování. Je otázkou, proč ve svém věku ještě studujete, jaký je důvod, proč jste studium nedokončila dříve. Nemůžete očekávat, že matka vám bude poskytovat útočiště vždy, když se rozhodnete, že ještě budete studovat. Je pomalu na čase, abyste se začala starat i vy o ni. Jak k tomu ve srovnání s vámi přijde váš bratr, který se na splácení půjčky podílí? Vaši situaci vyřeší jedině nějaká rozumná dohoda, domnívám se, že prioritním požadavkem vašeho bratra není, abyste odešla, ale abyste zůstala s tím, že se budete na domácnosti podílet. Jestliže to nejde vyřešit jinak, musíte např. změnit formu studia na dálkovou a začít pracovat. Vašimi výdaji totiž nemohou být jen náklady na studium, stravu, léky či ošacení, ale i náklady na bydlení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Vyhození z bytu

Příspěvekod Janca v úte 13. črc 2010 11:50:27

Dobrý den,
mám dotaz. Je mi 21 let a studuji vysokou školu při denním studiu. Bydlím v bytě s matkou, nicméně ta mi na nic nepřispívá, všechny náklady se studiem atd. si musím hradit sama, a tak mám při škole brigádu.
Všechny přídavky si nechává ona, jinak mě finančně nepodporuje, jen mě nechává doma bydlet a hradí nutné jídlo.
Nicméně mi teď řekla, že když mám brigádu, tak jí mám platit nájem a nebo mě vyhodí z bytu. Může mě vyhodit? Děkuji.
Janca
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 13. črc 2010 11:38:10

Re: Vyhození z bytu

Příspěvekod Poradce v úte 13. črc 2010 17:27:03

Janca píše:Dobrý den,
mám dotaz. Je mi 21 let a studuji vysokou školu při denním studiu. Bydlím v bytě s matkou, nicméně ta mi na nic nepřispívá, všechny náklady se studiem atd. si musím hradit sama, a tak mám při škole brigádu.
Všechny přídavky si nechává ona, jinak mě finančně nepodporuje, jen mě nechává doma bydlet a hradí nutné jídlo.
Nicméně mi teď řekla, že když mám brigádu, tak jí mám platit nájem a nebo mě vyhodí z bytu. Může mě vyhodit? Děkuji.

Vyhodit z bytu vás může, poku je byt její nebo má k němu ona nájemní právo, záleží jen na ní, zda vás u sebe nechá bydlet. Na druhou stranu, pokud studujete, tak po ní můžete požadovat výživné, a to i soudně.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

Bloud TopList