výživné a studium

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

výživné a studium

Příspěvekod Jitka Nováková v stř 28. kvě 2008 12:28:50

Otec dítěte (uveden v rodném listě) studuje střední školu. Matka dítěte prohlašuje, že vše zvládne sama, nechce od otce dítěte nic.
Co když se situace změní a bude chtít výživné na dítě dostávat?
Jitka Nováková
 


Re: výživné a studium

Příspěvekod Poradce v stř 28. kvě 2008 16:24:11

Jitka Nováková píše:Otec dítěte (uveden v rodném listě) studuje střední školu. Matka dítěte prohlašuje, že vše zvládne sama, nechce od otce dítěte nic.
Co když se situace změní a bude chtít výživné na dítě dostávat?

Otec dítěte má vůči dítěti vyživovací povinnost a je jedno, jestli je to student střední školy nebo důchodce. Pokud matka dítěte tvrdí, že se o všechno postará sama, je to sice hezké, ale je to v rozporu se zájmy dítěte. Dítě jednak potřebuje oba rodiče a jednak dva rodiče určitě zajistí lepší materiální podmínky dítěti, než jeden rodič sám. Středoškolský student samozřejmě těžko může platit nějaké rozumné výživné, na druhou stranu je ale jeho povinností se o dítě postarat, i kdyby měl každý víkend trávit na brigádách. Navíc, jestliže rodič sám nemůže dostát své vyživovací povinnosti, nastupuje místo něho vyživovací povinnost prarodičů, tedy rodičů otce dítěte. Matka dítěte by tedy mohla chtít výživné po nich (k tomu viz náš článek Vyživovací povinnost a její druhy).

Matka dítěte může chtít pro dítě výživné kdykoliv a to že nyní prohlásí, že nic nechce, není nijak právně závazné a rozhodně ji to nezbavuje možnosti změnit názor. Naopak, pokud otec dítěte nebude svou vyživovací povinnost plnit dobrovolně a matka dítěte se výživného sama nebude domáhat, může žalobu o určení výživného podat v zájmu dítěte třeba orgán péče o dítě, tedy většinou městský úřad. Matka může i v budoucnu názor změnit a sama trvat na placení výživného, a to až tři roky zpětně.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné a studium

Příspěvekod Kolouška v úte 21. črc 2009 11:40:49

Dobrý den,
chtěla bych na rok přerušit studium na vysoké škole a zlepšit si německý jazyk (studuji němčinu,ale neovažuji se přihlásit se na Erasma či podobné studijní pobyty v zahraničí) jako ou-pair v Rakousku a poté dále pokračovat ve studiu. Bojím se ale, že můj otec po znovu nastoupení na školu mi nebude platit výživné. Má povinnost platit mi ho, při přerušení studia a po znovunastoupení na studium?

Předem děkuji za odpověď...
Kolouška
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 12. říj 2008 9:40:48

Re: výživné a studium

Příspěvekod Poradce v úte 21. črc 2009 17:25:54

Kolouška píše:Dobrý den,
chtěla bych na rok přerušit studium na vysoké škole a zlepšit si německý jazyk (studuji němčinu,ale neovažuji se přihlásit se na Erasma či podobné studijní pobyty v zahraničí) jako ou-pair v Rakousku a poté dále pokračovat ve studiu. Bojím se ale, že můj otec po znovu nastoupení na školu mi nebude platit výživné. Má povinnost platit mi ho, při přerušení studia a po znovunastoupení na studium?

Předem děkuji za odpověď...

Pokud zlepšení němčiny souvisí s vaším studiem a následujícím pracovním uplatněním (jako že asi ano, protože dnes se nikdo, tím spíše vysokoškolák bez cizího jazyka neobejde), mělo by výživné být i nadále placeno.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné a studium

Příspěvekod kucerova.michaela v stř 09. zář 2009 22:08:59

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat zda mě musí rodič znovu platit vyživné, když jsem roku 2007 ukončila studium na SPŠCH a z důvodů nedostatku financí jsem dále ve studiu nepokračovala. 2008, 2009 jsem byla zaměstnaná a letos jsem byla přijata na VŠCHT. Předem děkuji za vaši odpověď.
kucerova.michaela
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 08. zář 2009 13:02:59

Re: výživné a studium

Příspěvekod johana v čtv 10. zář 2009 13:14:31

Dceři je 26 let studuje již druhou vyšší školu. Můsí otec platit výživne i když je dceři 26 let? Děkuji.
johana
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 10. zář 2009 13:02:57

Re: výživné a studium

Příspěvekod Poradce v čtv 10. zář 2009 19:28:39

kucerova.michaela píše:Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat zda mě musí rodič znovu platit vyživné, když jsem roku 2007 ukončila studium na SPŠCH a z důvodů nedostatku financí jsem dále ve studiu nepokračovala. 2008, 2009 jsem byla zaměstnaná a letos jsem byla přijata na VŠCHT. Předem děkuji za vaši odpověď.

Na podobné otázky tu již odpovědi jsou, zkuste hledat v rubrice Výživné pro zletilé dítě.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné a studium

Příspěvekod Poradce v čtv 10. zář 2009 19:29:55

johana píše:Dceři je 26 let studuje již druhou vyšší školu. Můsí otec platit výživne i když je dceři 26 let? Děkuji.

S věkem to nesouvisí, druhá škola ale už by mohla mít na výživné vliv. Na podobné otázky tu již odpovědi jsou, zkuste hledat v rubrice Výživné pro zletilé dítě.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné a studium

Příspěvekod neopunkerka v úte 22. pro 2009 10:29:33

Dobrý den,
můj přítel studuje střední školu elektrotechnickou a bohužel již po třetí opakuje čtvrtý ročník. Jeho rodiče jsou rozvedení a otec platí měsíční výživné. Nyní se rozhodl neplatit z důvodu toho, že přítel opakuje. Je možné, že pokud osoba opakuje ročník, může přijít o výživné?
Děkuji
neopunkerka
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 22. pro 2009 10:25:39

Re: výživné a studium

Příspěvekod Poradce v úte 22. pro 2009 10:45:12

neopunkerka píše:Dobrý den,
můj přítel studuje střední školu elektrotechnickou a bohužel již po třetí opakuje čtvrtý ročník. Jeho rodiče jsou rozvedení a otec platí měsíční výživné. Nyní se rozhodl neplatit z důvodu toho, že přítel opakuje. Je možné, že pokud osoba opakuje ročník, může přijít o výživné?
Děkuji

Pokud opakuje např. ze zdravotních důvodů, tak si myslím, že vyživovací povinnost stále trvá. Pokud ale opakuje ročník jen proto, že je flákač, tak bych si dokázal dobře představit, že vašemu příteli soud právo na výživné nepřizná.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků

Bloud TopList