výplata výživného

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

výživné

Příspěvekod koryma v pát 05. bře 2010 12:25:56

Dobrý den, jsme už přes rok s bývalým manželem rozvedeni,výživné platí, dokonce platí cca o 1000,-Kč. Mám mu peníze posílat zpět? Zatím to řeším tak, že je synovi spořím. Ale nevím zda dělám správně. Může ty peníze můj exmanžel požadovat zpět? Díky
koryma
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 05. bře 2010 8:00:31


Re: výživné

Příspěvekod Poradce v pát 05. bře 2010 13:07:41

koryma píše:Dobrý den, jsme už přes rok s bývalým manželem rozvedeni,výživné platí, dokonce platí cca o 1000,-Kč. Mám mu peníze posílat zpět? Zatím to řeším tak, že je synovi spořím. Ale nevím zda dělám správně. Může ty peníze můj exmanžel požadovat zpět? Díky

Není důvod peníze vracet. Jestliže se otec dítěte rozhodne platit více, je to rozhodně jen jemu ke cti. Jestli peníze aktuálně nutně nepotřebujete, tak je synovi spořte, určitě přijde doba, kdy budou potřeba. Rozhodně ale nesmíte peníze použít pro jiný účel než pro syna, protože to jsou jeho peníze.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výplata výživného

Příspěvekod erikakov v čtv 11. bře 2010 9:11:15

Dobrý den,chtěla bych se zeptat mám 11letou holku zatím nejsem rozvedena manžel mi na malou neposílá výživné ,žiju s přítelem 4roky on má syna(16) ale není jeho protože měl těžkou nehodu,vzal si ji těhotnou, platí 1200kč alimenty ,od 3let ho neviděl bývalá manželka mu marila jaký koli přístup k synovy, ona se znovu vdala a chce zmněnit i synovy příjmění,ted požádala o zvýšení alimentů,může si nárokovat na zvýšení?Děkuji za radu.
erikakov
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 11. bře 2010 8:42:13

Re: výplata výživného

Příspěvekod Poradce v čtv 11. bře 2010 10:01:35

erikakov píše:Dobrý den,chtěla bych se zeptat mám 11letou holku zatím nejsem rozvedena manžel mi na malou neposílá výživné ,žiju s přítelem 4roky on má syna(16) ale není jeho protože měl těžkou nehodu,vzal si ji těhotnou, platí 1200kč alimenty ,od 3let ho neviděl bývalá manželka mu marila jaký koli přístup k synovy, ona se znovu vdala a chce zmněnit i synovy příjmění,ted požádala o zvýšení alimentů,může si nárokovat na zvýšení?Děkuji za radu.


Žádat zvýšení samozřejmě může, jestli jí soud vyhoví to nevím.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné na účet dítěte

Příspěvekod ma.dom v čtv 11. bře 2010 12:13:37

Dobrý den,
nejprve bych ráda moc poděkovala za odpovědi už v jiném tématu, navíc odpovědi bleskové, což v mnoha poradnách nebývá úplně běžné.

Jsem svobodná matka 1,5 ročního chlapečka. Protože mám pouze minimální rodičovský příspěvek, ze kterého mi zatím nejde ušetřit ani koruna, líbil se mi kdesi viděný návrh rozdělených alimentů, s částí ukládanou na budoucí školy ap. Navrhla jsem tuto možnost při soudním jednání a zde přesně cituji Rozsudek:

"I. Soud schvaluje tuto dohodu rodičů:
Nezletilý XX se svěřuje do výchovy matce.

Otec se zavazuje .. .. přispívat na výživu nezl. XX částkou YY měsíčně, splatnou vždy do každého 15. dne v měsíci předem, k rukám matky.

Dále se otec zavazuje .. .. platit nezletilému na účet jím za tím účelem založený částku YY měsíčně."
a tak dále .. ..

Již během prvních návštěv mi bylo otcem objasněno, že k účtu pořizuje dvě platební karty - sobě a synovi - tomu s pravomocí od cca 8 - 10 let věku, stejně tak dispoziční práva. Syn bude mít tímto prý k ruce kapesné, mezitím jej hodlá využívat otec k výdajům při schůzkách - syn navštěvuje různé mimiaktivity jako např. cvičící nebo hudební kroužek v dětském centru, kde jednotlivé návštěvy stojí např. 70 - 90,- korun. Navíc přece je slepičí hloupost ukládat peníze do synovy zletilosti, neboť jsou tím pádem mrtvé!! S otcem nebyla a ani v dohlednu neočekávám jakoukoli šanci na dohodu o čemkoli. Můj názor, že tímto způsobem jsou peníze rozfrcané, a představa úspor např. na jazykovku je prostě slepičí.. O synově účtu jsem tudíž dosud slyšela pouze jednou, že snad existuje, ale není mi nic do něj. Takže jsem se se školou pro syna už rozloučila, nesázím totiž ani Sportku:)

Původně jsem účet takto zamýšlela otevřít sama, formulace rozsudku mě překvapila, ale stále účet vnímám jako část z alimentů. Vím o tom, že při rozhodování o studiu syna apod. má otec nejen právo na informace, ale také na spolurozhodování, nicméně jsem očekávala, že účet spravuji jako rodič dítěte ve výchově, který zpravidla zařizuje i většinu ostatních formalit, na níž se rodiče předtím dohodli. Přesně řečeno, bojím se až bude potřeba buď prázdného účtu, anebo úmyslných obstrukcí, kdy se k penězům vůbec nedostanu..
Děkuji.
ma.dom
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 24. led 2010 7:06:46

Re: výplata výživného

Příspěvekod erikakov v čtv 11. bře 2010 12:14:40

Děkuji za odpověd ale mám ještě jeden dotaz když požádá přítel o udělání testu otcovství který dokáže že kluk není jeho je to důvot na neplacení výživného.Děkuji za odpověd.
.
erikakov
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 11. bře 2010 8:42:13

Re: Výživné na účet dítěte

Příspěvekod Poradce v čtv 11. bře 2010 12:53:32

ma.dom píše: Přesně řečeno, bojím se až bude potřeba buď prázdného účtu, anebo úmyslných obstrukcí, kdy se k penězům vůbec nedostanu..
Děkuji.

O ukládání výživného na účet hovoří zákon pouze toto:
Kód: Vybrat vše
Tam, kde to majetkové poměry povinného rodiče připouštějí, lze za odůvodněné potřeby dítěte považovat i tvorbu úspor zabezpečujících zejména přípravu na budoucí povolání.

K vašemu případu tedy lze říci toto: Peníze na účtu rozhodně neslouží jako kapesné pro dítě. Jak vyplývá ze zákona, je to rezerva na větší očekávatelné výdaje. Zákon hovoří příkladmo o nákladech na vzdělávání, ale po dohodě rodičů to může být i něco jiného, dejme tomu třeba náklady na nějaké léčení, které nehradí zdravotní pojišťovna apod. Rozhodně to není pro to, aby si za to syn v 10 letech kupoval modely angličáků. Rovněž tak to není určeno k tomu, aby otec dítěte tyto prostředky používal na úhradu nákladů, které mu vzniknou v době, kdy je syn u něj. Takové náklady si rodič nese sám. Jedná se o peníze dítěte, nikoliv peníze otce (i když ten je spoří), takže pokud je otec použije, mohlo by to být bráno třeba jako zpronevěra nebo porušování povinností při správě cizího majetku.
Vzhledem k tomu, že to jsou peníze dítěte, nemůže o těchto penězích také rozhodovat sám jen jeden z rodičů. Rodiče mohou samy rozhodovat o majetku dítěte jen v běžných denních záležitostech, ale ne v záležitostech jiných. V takových neběžných záležitostech musejí rozhodovat oba rodiče, bez ohledu na to, že jsou rozvedeni a že dítě je svěřeno jen jednomu z nich. Pokud by tedy otec třeba chtěl zaplatit synovi studijní pobyt v cizině (což by určitě odpovídalo charakteru těchto úspor), musel by stejně až do doby zletilosti syna mít k tomu váš souhlas. Pokud byste se na tom nedohodli, rozhodl by na návrh některého z vás soud.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výplata výživného

Příspěvekod Poradce v čtv 11. bře 2010 12:55:55

erikakov píše:Děkuji za odpověd ale mám ještě jeden dotaz když požádá přítel o udělání testu otcovství který dokáže že kluk není jeho je to důvot na neplacení výživného.Děkuji za odpověd.

Samozřejmě. proč by měl platit výživné na cizí dítě?
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výplata výživného

Příspěvekod Nikola2 v úte 22. čer 2010 15:32:18

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,co máme s mým druhem udělat,když jeho bývalé přítelkyni posíláme pravidelně peníze a můj druh nesmí svého syna vídat,protože ona mu to nedovolí?Co můžeme v tomhle případě dělat?Děkuji.
Nikola2
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 22. čer 2010 13:16:33

Re: výplata výživného

Příspěvekod Poradce v úte 22. čer 2010 15:43:13

Nikola2 píše:Dobrý den,chtěla bych se zeptat,co máme s mým druhem udělat,když jeho bývalé přítelkyni posíláme pravidelně peníze a můj druh nesmí svého syna vídat,protože ona mu to nedovolí?Co můžeme v tomhle případě dělat?Děkuji.

Podejte u soudu návrh na úpravu styku otce s dítětem. Návrh bude podávat váš druh, může použít třeba i náš vzor.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků

Bloud TopList