Výpočet výživného

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod mllh v stř 25. led 2012 19:24:05

Dobrý den. Je možné že soud nevyměří výživné? Je již nějaký takový případ nebo jsem první? Copak neexistuje nějaké minimum? Matka se domáhá práv, styku s dětmi, ale povinosti nemá?

Děti (dvojčata) měla ve své péči matka od jednoho roku, kdy jsme se rozešli, já jsem platil celkem 5000 Kč, po postupné navyšování. Přispíval jsem ale hodně !!! i nad rámec výživného, školní potřeby, oblečení, téměř veškeré kroužky, dovolené a především u mě trávili 10 - 14 dní v měsíci. Nemluvím o tom, že jsem si pro ně dojížděl 150 km. a v době kdy započali chodit do školy, jsem si v místě pořídil byt. Vždy jsem o děti měl velký zájem. Věděl jsem o jejím sklonu k alkoholu, psychyckých výkyvů, odporu k práci, to ostatně byl můj důvod proč jsem se matkou rozešel, ale neměl jsem šanci dostat děti do mé péče, nebudu tu rozepisovat do podrobna celou minulost, o to koneckonců nejde, ale jen chci říct, že si matka svou vychytralostí zajistila péči dětí a já jakožto slušný člověk, bez znalostí soudních jednání jsem sebou nechal zamést. podobně dopadl i její další přítel, se kterým měla další dítě.

Dnes je dětem 12 let, žiji s přítelkyní a mám další dvě děti. Před dvěma roky matka započala vykazovat příznaky užívání drog a začala mít velké psychycké problémy, což vygradovalo k tomu, že jsem převzal děti do své péče o čemž rozhodl v prosinci roku 2011 soud. Nyní proběhl soud ohledně výživného. Matce nebylo vyměřeno, nemám ještě u sebe rozsudek, ale paní předsedkyně to odůvodnila tím, že matka má dluhy a příjem pouze 3000 kč. ze sociélní podpory. Dále že se snaží najít práci (ha ha ha), ale jsme v okrese s velkou nezaměstnaností a soud nemůže matku dostat do větších dluhů, protože by výživné nemohla platit.

Živím čtyři děti, přítelkyni. Zvládám to i bez finančních prostředků od matky a určitě bych to zvládl i nadále. Ale současná ekonomická situace nepřeje ani mě. Ale já jsem narozdíl od matky zodpovědný, pracuji od rána do večera. Nemám ale tolik času na děti, jak bych si představoval. Minulý rok jsme nejeli ani na dovolenou a v zimě ani jednou lyžovat, prostě, museli jsme si utáhnout opasky. Rovněž šetříme na stravě, topení, prostě kde se dá. Kroužky nadále platíme, ale když teď soud rozhodl, že se matce nevyměřuje výživné, tak nevím, jak dlouho to ještě utáhneme. Navíc to, že již dva roky táhneme tak početnou rodinu, já jsem často v práci a přítelkyně se tak vlastně stará o domácnost, musela odmítnout některé zákazníky a přestěhovat se, se podepisuje i na našem vztahu. V podstatě máme krásný vztah a nehádáme se, pouze pokud se jedná o matku dvojčat, máme z toho nervy. Po té co mám děti v péči, se situace o trochu vylepšila, ale stále nám do života zasahuje výroky, kupte jim pořádné boty, proč ten nechodí na fotbal apod. Uznejte, že takové výroky, po tom co jsem vše pro děti udělal, nás dokážou pořádně vynervovat. Nedá se s ní normálně komunikovat. Připadá mi nefér, vůči dvojčatům, mé přítekyni a dalším dvoum dětem, že matce dvojčat nebylo vyměřeno žádné výživné. Jsem totiž přesvědčen, že si z 99% za to jak dopadla může sama, svým životním přístupem a všichni i její matka (platí za ní dluhy) na to doplácíme. Chápu, že by v současné době, neměla asi výživné jak hradit, ale pokud za ní její matka může platit jiné dluhy, proč né výživné. Navíc, má pravděpodobně přítele, což samozřejmě nikdy u soudu nepřizná.

Takže ano, o děti se vždy postarám, i když bych se s nimi, měl přestěhovat do garsoniéry do jiného města za prací, prostě vždy bych udělal maximum. U matky toto postrádám a měla by na děti přispívat, protože na její úkor, jsme museli podstatně změnit naše životy, má přítelkyně díky tomu nevydělává jako dříve a já bych si také raději udělal více času na děti, než byl v neustálem presu z práce.

Je tedy spravedlivé, jak soud rozhodl nebo se mám odvolat? Je nutné si připravovat nějaké důkazy? Je totiž nemožné dokázat, že má matka jiný příjem. Je tedy v případném odvolání i s tím, že má matka jen 3000 příjem, možno dovolat se výživného?

Předem děkuji za Vaše názory a odpovědi.
mllh
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 25. led 2012 17:55:17


Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v stř 25. led 2012 19:56:24

mllh píše:Dobrý den. Je možné že soud nevyměří výživné? Je již nějaký takový případ nebo jsem první? Copak neexistuje nějaké minimum? Matka se domáhá práv, styku s dětmi, ale povinosti nemá?

Ano, skutečně je možné soudně rozhodnout o tom, že výživné některému z rodičů se nestanovuje. Měl by to být ale výjimečný případ podložený objektivními okolnostmi, např. zdravotním stavem povinného rodiče, který si kvůli tomu nemůže obstarat příjem z práce a vyplácené dávky mu stačí jen pro jeho potřebu. Pokud ale někdo je lajdák a vystačí si sám pro sebe s málem, tak to neznamená, že se nemusí postarat (alespoň finančně) o své děti. Soudkyně zřejmě viděla objektivní důvody, vy je je podle toho, jak to popisujete nevidíte. Já to takhle soudit nemohu, ale pokud jste o své pravdě přesvědčen, tak si odvolání klidně podejte, napište tam to, co jste napsal sem a zkuste k tomu přiložit nějaké důkazy (svědecké výpovědi, listiny, fotografie, atd.) Za odvolání se žádný poplatek neplatí, takže tím nic neztratíte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod mllh v pát 27. led 2012 11:37:56

Děkuji za odpověď.
mllh
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 25. led 2012 17:55:17

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod klarcaK v úte 28. úno 2012 16:04:53

Dobrý den,

můj dotaz se týká mého manžela, jeho bývalá mu oznámila, že chce zvýšit alimenty (od minulého soudu uplynuly 3roky, platí na dvě děti 5 a 8let), zřejmě je důvodem to, že si pořídili další dítě se kterým je teď na mateřské a od ledna 2011 se jí snížil rodičovský příspěvek. Její manžel má z předchozího manželství ještě dvě vyživovací povinnosti, ale ty tři jeho děti přece nemají s mým manželem nic společného a to, že vlastně nepracuje jeho EX je proto, že je právě na rodičovské s tím nejmladším, přijde mi od ní sprosté, že chce z mého manžela, který platí alimenty podle mě odpovídající jejich věku, tahat další peníze, protože jim vlastně nezbývá na to nejmladší dítě. Navíc za ty tři roky si dokázali pořídit a opravit tolik věcí, že my si o tom jen můžeme nechat zdát. Nevím jak se může soud spravedlivě rozhodnout, když je v tom tolik cizích dětí. To je jednoduchý pořizovat si věci a pak když dojdou peníze se zadlužit, půjčit si na úvěr víc a víc a pak říct že má málo od mého manžela. Přeci lidé co si dovolí 5 dětí se musí trochu uskromnit a nemůže čekat, že bude pořád něco rekonstuovat na náš úkor. Problém je, že nám se těžko bojuje, protože zatím nemáme děti, protože jsme si chtěli zařídit domácnost, což vidím bledě. Můj manžel jí tam nechal dům - sice s nějakým dluhem, ale od té doby si ho jednou tak navýšili rekonstrukcema, ale nechal jí veškerý vybavení a on musel začínat od nuly. Dokonce mu před těmi třemi lety snížili alimenty, protože byly na jeho plat vysoké, jenže ted má mě a můj příjem, tak nevím jakými zbraněmi se dá bránit, co se dá proti nim použít.
Děkuji,
klarcaK
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 28. úno 2012 15:55:52

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v úte 28. úno 2012 16:56:30

klarcaK píše: tak nevím jakými zbraněmi se dá bránit, co se dá proti nim použít.
Děkuji,

Potřeby dětí se v průběhu věku mění. Vy to možná vidíte z pohledu, toho, že matka dětí vašeho manžela má další děti, Potřeby jeho dětí se ale mění bez ohledu na existenci dalších dětí, prostě rostou a s nimi rostou i náklady, přičemž tři roky je dost dlouhá doba na to, aby tento růst byl patrný. Pokud s navýšením výživného manžel nesouhlasí, nechť si pro soudní řízení vezme advokáta. Úspěch mu to sice nezaručí, ale šance bude mít vyšší.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod g73t v sob 24. bře 2012 23:54:13

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s dokazování čistého příjmu u číšníka? Otec mých děti pracuje jako vrchní čísník v centru Prahy, jak už to tak v pohostinství bývá zvykem, na jeho mzdovém výměru figuruje částka 8000,- hrubého tj. minimálna mzda, nicméně je všeobecně známo, že "šikovný" číšník v centru Prahy si vydělá několikanásobek minimální mzdy, akorát mu tuto částku, lze jen těžko dokázat. Otec na účet od zaměstnavatele dostává jen tuto minimální mzdu a zbytek dostává na ruku, k tomu je třeba započítat také spropitné, celkem vzato, vydělá si minimálně 30.000,- čistého měsíčně, pamatuji doby kdy jsem s ním žila, kdy se čáska pohybovala i okolo 50.000,- měsíčně. Po rozchodu, který byl inciovám z mé strany, neboť soužití bylo velmi problematické, jsme se ústně dohodli na výživném pro 2 děti ve věku 6 a 9 let ve výši 6.000,- měsíčně (2.750,- a 3.250,-), otec tuto dohodu však po nějaké době přestal dodržovat, argumetuje nadřazeností plateb vlastních nákladů (nájemné, platby za energie, mobilní telefon, splátky kreditních karet a úvěru, provoz, údržba a pojištění automobilu apod.) a nepovažuje platbu výživného za prioritní, jedním z dalších důvodů, kterým otec argumentuje, je jeho přesvědčení, že pokud k rozchodu došlo díky mé neochotě s ním sdílet nadále společnou domácnost, je mojí výhradní povinností a odpovědností vyrovnat se s finančními následky, které vznikly v neprospěch dětí. Přes opakovanou snahu o dohodu, otec trvá na tom, že bude zasílat výživné v předem nespecifikované výši a termínu dle vlastního uvážení, a tak i koná, tímto svým jednáním, kdy do poslední chvíle netuším, kdy a jak velká částka bude zaslána na můj účet, vystavuje mě respektive děti nejistotě a komplikované finanční situaci. Otec se též odmítá podílet na vícenákladech, jako jsou školy v přírodě, zájmové kroužky, školní výlety, pobyty na horách o jarních či tábory o letních prázdninách, nepovinná očkování apod. Všechny tyto vícenáklady v řádech tisíců mi proto pomájí platit moji rodiče, na což on také spoléhá a v postatě s tím počítá. Ačkoli otci ve styku s dětmi nebráním a může se s nimi vídat kdykoli chce, on toto využívá velmi minimálně, za poslední kalendářní rok s nimi strávil 120 hodin. Můj čistý příjem není malý 22.000,- čistého, nicméně více než 50% mého příjmu dělají náklady na bydlení a energie v obecním bytě 2+kk. Mám vůbec šanci u soudu, domoci se odpovídajícího vyživného, nebo se skutečně bude vycházet je z otcova oficiálního minimálního příjmu, o čemž je on skálopevně přesvědčen. I když mi není zcela jasné, jak by u soudu vysvětlil, z čeho platí pronájem bytu 2+kk za 12.000,- , vlastnictví a provozovnáni auta, splácení úvěru a kreditních karet apod. Je možné, že nebude zohledněno, že otec s dětmi stýká minimálně, přestože touto svou lhostejností komplikuje situaci především v období hlavních prázdnin, neboť zabezpečit program pro 2 děti po dobu 2 měsíců je nadmíru obtížné a značně finančně náročné. Nevím, zda-li se mám obrátit na soud či ne, někteří mi říkají, že se mám spokojit s tím co mám, neboť od soudu odejdu s minimální vyživným vypočtený z minimální mzdy, jiní mi radí návrh podat, svoje požadavky krapet nadsadit a každý rozumný soud mi prý přiřkne, alespoń na takové výživé, na jakém jsme se expartnerem na počátku dohodli. Jaký je váš názor? Děkuji
g73t
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 24. bře 2012 22:32:34

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v ned 25. bře 2012 15:44:40

g73t píše:Nevím, zda-li se mám obrátit na soud či ne, někteří mi říkají, že se mám spokojit s tím co mám, neboť od soudu odejdu s minimální vyživným vypočtený z minimální mzdy, jiní mi radí návrh podat, svoje požadavky krapet nadsadit a každý rozumný soud mi prý přiřkne, alespoń na takové výživé, na jakém jsme se expartnerem na počátku dohodli. Jaký je váš názor? Děkuji

Jestliže s danou situací nesouhlasíte, klidně se na soud obraťte, vzory návrhů najdete i na našich stránkách. Soud samozřejmě nebude vycházet jen z toho, co má otec dětí na výplatní pásce. Bude se zajímat o jeho celkovou životní úroveň a podle ní bude výživné stanovovat. Samozřejmě se bude ptát, kde bere na život z těch osmi tisíc, kde vzal na to auto a z čeho platí úvěry. Otcovy osobní výdaje rozhodně nemají přednost před výživným pro děti, je to naopak. Samozřejmě, že se musí zohlednit, že otec musí za něco žít a platit bydlení, ale náklady na auto, úvěry atd. už rozhodně nad zájmy dětí stavět nelze. Při stanovování výživného se pak musí počítat i s náklady, které nejsou pravidelné, ale se kterými je třeba počítat, tyto náklady se mohou rozpočítat do běžného výživného. Pokud jde o spropitné, soud běžně spropitné (i když jeho skutečnou výši většinou nezjistí), zohledňuje jako normální příjem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Elitak v sob 31. bře 2012 0:44:57

Mám dotaz:

Jako nezaměstnánému mi zvýšil soud výživné na 15 ti letou dceru na částku 2000Kč s odůvodněním potencionality zaměstnání,pčestěhoval jsem se na slovensko a nyní po dvou letech jsem dal žádost o snížení,zaměstnání stále nemám,beru pouze od státu sociální podporu což sotva postačí pro mne a natož na placení pro mě tak vysokých alimentu,soudu jsem doložil moji aktivitu při hledání práce,rovnež tam kde žiju - na slovensku je 20 ti procentní nezaměstnanost,dceři je nyní 17 let avšak chová se 2 roky tak že se vyhýbá kontaktu a její matka mi s dcerou neumožnuje žádný styk,je tu možnost snížení alimentů pro nemorálnost chování dcery,porušování rozsudku o styku matkou a mnou doložených faktu o tom že nedokážu sehnat práci ?Nebo soud se na to jednoduše vykašle a prohlásí platit musíš i když na to nemáš a že nevidíš dceru je nám úplně jedno ?Samozřejmě že mi narostl dluh na alimentech,prostě to nedokážu platit a přitom i existovat.(Platím pouze 500kč/měs)
Já přeci nepujdu krást abych to té chamtivé matce zaplatil...ona má podotýkám příjem 20 tis /měs já mám příjem 2800/měs,neřídí se soud podle skutečných doložených příjmu,jedna věc je potencionalita a druhá věc je realita,jak to vidíte tedy ?

Děkuji
Elitak
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 31. kvě 2011 9:31:01

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v sob 31. bře 2012 8:12:41

Elitak píše:Mám dotaz:

Jako nezaměstnánému mi zvýšil soud výživné na 15 ti letou dceru na částku 2000Kč s odůvodněním potencionality zaměstnání,pčestěhoval jsem se na slovensko a nyní po dvou letech jsem dal žádost o snížení,zaměstnání stále nemám,beru pouze od státu sociální podporu což sotva postačí pro mne a natož na placení pro mě tak vysokých alimentu,soudu jsem doložil moji aktivitu při hledání práce,rovnež tam kde žiju - na slovensku je 20 ti procentní nezaměstnanost,dceři je nyní 17 let avšak chová se 2 roky tak že se vyhýbá kontaktu a její matka mi s dcerou neumožnuje žádný styk,je tu možnost snížení alimentů pro nemorálnost chování dcery,porušování rozsudku o styku matkou a mnou doložených faktu o tom že nedokážu sehnat práci ?Nebo soud se na to jednoduše vykašle a prohlásí platit musíš i když na to nemáš a že nevidíš dceru je nám úplně jedno ?Samozřejmě že mi narostl dluh na alimentech,prostě to nedokážu platit a přitom i existovat.(Platím pouze 500kč/měs)
Já přeci nepujdu krást abych to té chamtivé matce zaplatil...ona má podotýkám příjem 20 tis /měs já mám příjem 2800/měs,neřídí se soud podle skutečných doložených příjmu,jedna věc je potencionalita a druhá věc je realita,jak to vidíte tedy ?
Děkuji

Pokud jde o styk s dcerou, tak to s výživným nemá nic společného. pokud nesouhlasíte s tím, že se s ní nestýkáte, můžete si podat návrh na soudní úpravu styku, ale vzhledem k tomu, že jí je 17 let, tak to v podstatě nemá cenu. Jednak těžko můžete skoro dospělého člověka nutit k něčemu, co sám nechce a jednak až jí bude 18 let, tak už nezmůžete vůbec nic. Pokud nesouhlasíte s výší výživného, můžete si podat návrh na snížení a všechno, co jste uvedl tady tam můžete uvést. Soud přihlíží nejen k tomu, jestli máte zaměstnání, ale i k tomu, co jste udělal proto, abyste si zaměstnání sehnal. Odstěhování se do regionu s takovou nezaměstnaností rozhodně nenapovídá tomu, že byste přitom bral v úvahu, že máte platit výživné.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Anny v pon 25. čer 2012 12:50:48

Dobrý den.
Žiji ve společné domácnosti s přítelem, který před pěti lety měl v opilosti jeden sex bez jakéhokoli vztahu s jednou ženou. Ona žena ho již dříve několik let uháněla,ale on s ní nechtěl mít nic společného. Až využila příležitosti, při jedné oslavě.Ona ho po čtyřech měsících kontaktovala po SMS s tím,že s ním čeká dítě a chtěla,aby si ji vzal. On rezolutně odmítl s tím,že si ji v žádném případě nevezme a pokud ho naschvál kontaktovala až když už se s jejím stavem nedá nic dělat,je to její problém. Ona si zažádala o výživné na ono dítě a po prokazování u soudu, kde přítel všechny skutečnosti vylíčil mu bylo vyměřeno výživné 1000,-Kč. Soud oné ženě doporučil,aby si do budoucna nežádala o zvýšení. Přítel platí výživné pravidelně,ale jiným způsobem se o syna nestará,ani nezajímá. Nyní mu přišlo předvolání k soudu, kde se má projednávat zvýšení. Já jsem nezaměstnaná v Insolvenci,kam posílám minimální splátku a mám dvě vyživovací povinnosti, můj měsíční příjem je 5500,-Kč. Přítel má průměrný měsíční příjem 15500,-Kč. Z toho platíme nájem za pronajatý byt 8000,- , přítelovu půjčku 4500,- a 1000,- výživné.Přítel má stále trvalé bydliště u rodičů. Pokud by u soudu udal všechny skutečnosti, které jsem Vám zde popsala, kromě mé insolvence, musí uvádět u soudu jmenovitě s kým žije? Jde mi o to, aby mi nezvýšil insolvenční soud moji splátku a aby nebylo přítelovo výživné zvýšeno o nějakou horentní sumu.
Děkuji za odpověď. Anny
Anny
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 25. čer 2012 12:04:36

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

Bloud TopList