Výpočet výživného

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Edit v stř 15. čer 2011 16:21:39

Dobry den. Za jake obdobi se zohlednuji prijmy pro vypocet vyzivneho? Muze si soud sam prijmy overit a jakym zpusobem?
Edit
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 15. čer 2011 4:16:44


Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v stř 15. čer 2011 18:22:10

Edit píše:Dobry den. Za jake obdobi se zohlednuji prijmy pro vypocet vyzivneho? Muze si soud sam prijmy overit a jakym zpusobem?



Příjmy se zohledňují za to období, za jaké je výživné stanovováno zpětně. Jestliže výživné není stanovováno zpětně, tak se zohledňuje většinou posledních 6 měsíců, každý soud to ale může mít jinak. Soud si příjmy zjišťuje sám např. dotazem na zaměstnavatele. Pokud jde o podnikatele, vychází z jeho daňového přiznání. Pokud se soudu bude zdát, že daňové přiznání neodpovídá skutečné životní úrovni daného rodiče, může nařídit např. vypracování znaleckého posudku z oboru účetnictví.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Qwerty v ned 09. říj 2011 22:18:21

Dobrý den, jsem studentem na vysoké škole v Brně a je mi 21 let.

>> jelikož je můj příspěvek dlouhý :) tak je na konci souhrn, pro ty kdo nechtějí číst

Od otce jsem se po sérii velkých hádek odstěhoval a bydlím teď (i se svou přítelkyní, která na víkendy jezdí domů 50km od Brna) v Brně ve `studentském bytě`, kde nás je celkem 5. Já domů vůbec nejezdím, nevozím si tedy z domu žádné zásoby, jídlo, šk. potřeby, neperu si doma prádlo, atd. Nájem stojí 12350kč/měsíc.

Rodiče jsou rozvedení již mnoho let, sestra(20) a já jsme zůstali s otcem, který bydlí ve vlastním bytě a je bez přítelkyně, alimenty nedostává a vzhledem k okolnostem, situaci, apod. o ně radši ani u soudu nežádal.
Matka si od té doby pořídila další dva kluky (16 a 12), také ale žije sama ve vlastním bytě 2+kk (takřka nouze), bez přítele, alimenty na tyto dvě děti nedostává. Je nezaměstnaná, na pracovním úřadě. Před nedávnem byla propuštěná ze zahradního centra (na zimu) kvůli redukci stavů z nedostatečného výdělku, nyní si přivydělává "na brigádách" - zhruba 16tis měsíčně.
Otec je pilot u slovenských aerolinií, dříve pracoval u ČSA, kde se jeho plat pohyboval asi kolem 150 tis. Nyní je pro mne jeho plat neznámý, ale tuším, že se zmínil o částce 70 tis. Je zatížen hypotékou, splátkami za auto, motorku(?), hudební nástroj a placením pojistek a různých dalších podobných záležitostí (i našich, `dětských`). Vlastně nevím co z toho ještě platí, nebo již zaplatil, ale říká, že je velmi zatížen a že mu osobně z výplaty moc nezůstává. Z vlastní zkušenosti a z doslechu ale vím, že pro něj není problém zajet si 100km do viného sklípku pro kartony vín, nebo na luxusní oběd/večeři do restaurace.


K problému:
Neustále řešíme problém spojený s mým financováním. Jak to má sestra nevím. Pravděpodobně ale dostává 5 tisíc měsíčně, stejně jako já. Nicméně disponuje otcovou bankovní kartou a veškeré výdaje navíc spojené s ne-vlastní potřebou pravděpodobně hradí právě z otcových prostředků (škola, atd.).

Otec mi nedávno sám posílal odkaz na tento článek

Já mám pouze těchto 5 tisíc měsíčně, ale kriticky nevycházím. Měsíčně jsem schopen si vydělat 2-5 tisíc na brigádách, ale tyto peníze akorát pokryjí naši spotřebu (mou+přitelkyně). (Ano, značně ji financuji ze svého-z mnou vydělaných peněz). Otec mi nedávno sám posílal tento článek vyživovací povinnost a výdaje studenta, kde se rozepisuje v jakých částkách by se asi tak mohly vyskytovat studentovy výdaje s tím, že nechápe, co se svými penězi dělám - Ví o mém přivýdělku. Tak trochu tento článek ale hraje i proti němu, jelikož od něj mám pouze 5 tis. měsíčně, namísto 7, jak se v článku píše.


Ze svého tedy financuji přítelkyni a chtěl bych i docházet na kroužek (900 měsíčně) + sem tam by se mi líbilo, kdybych si mohl dovolit nadstandard, což ale nemohu i přes celkovou částku, která projde měsíčně mýma rukama.


Souhrn:
Rodiče jsou rozvedení.
Já(21) a sestra(20) jsme oba studenti na vysokých školách a jsme živeni otcem. Oba dostáváme 5 tis. měsíčně. Sestra disponuje otcovou bankovní kartou na (své) mimořádné výdaje.
Otec, svobodný, zaměstnán u aerolinií, plat asi kolem 70 tis. měsíčně, nedostává alimenty od matky. Je velmi finančně zatížen (hypotéky, splátky).
Matka si po rozvodu pořídila další dva kluky (12 a 16). Je svobodná, nezaměstnaná. Vydělává si na "brigádách" 16 tis. měsíčně. Alimenty na svoje děti také nedostává.


Prosím vás. Vzhledem k situaci v rodině a nadstandardnímu platu otce,,
>Jaký si myslíte, že by mohl být měsíční obnos, o který bych mohl s klidem v duši rodiče požádat? (zvlášť od obou rodičů prosím)


Děkuji předem
Qwerty
Qwerty
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 09. říj 2011 18:57:11

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod mikolayova v úte 25. říj 2011 13:52:01

Prosím Vás, poraďte. Zaměstnanec má mzdu stanovenou pracovní smlovou a občas ho vyšleme na pracovní cestu a pak mu vyplácíme pracovní náhrady. Čtu na diskusích, že cestovní náhrady patří do příjmu zaměstnance.Nechci ublížit ani zaměstnanci, ani dítěti, co je vlastne správne. Odpověd prosím na mikolayova@skexpres.cz.
Pěkný den a s pozdravem.
mikolayova
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 25. říj 2011 13:39:27

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v úte 25. říj 2011 14:15:09

mikolayova píše:Prosím Vás, poraďte. Zaměstnanec má mzdu stanovenou pracovní smlovou a občas ho vyšleme na pracovní cestu a pak mu vyplácíme pracovní náhrady. Čtu na diskusích, že cestovní náhrady patří do příjmu zaměstnance.Nechci ublížit ani zaměstnanci, ani dítěti, co je vlastne správne. Odpověd prosím na mikolayova@skexpres.cz.
Pěkný den a s pozdravem.


Předpokládám, že vám jde o to, jestli jako zaměstnavatel do exekuce pro výživné máte zahrnout i tzv. diety. Cestovné a stravné, případně nocležné vyplácené zaměstnanci v souvislosti s pracovními cestami se pro účely exekuce nezahrnují do mzdy. ona to totiž není mzda, ale je to náhrada zvýšených výdajů, které zaměstnanci v souvislosti s cestou vzniknou. Tyto platby tedy nemohou být postiženy exekucí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v úte 25. říj 2011 14:31:45

Qwerty píše:Prosím vás. Vzhledem k situaci v rodině a nadstandardnímu platu otce,,
>Jaký si myslíte, že by mohl být měsíční obnos, o který bych mohl s klidem v duši rodiče požádat? (zvlášť od obou rodičů prosím)


Děkuji předem
Qwerty

Už jsme to tu psali vícekrát, ke konkrétní výši výživného se nemůžeme vyjadřovat objektivně a proto to zásadně neděláme. Výživné musí na jedné straně odpovídat potřebám dítěte, na straně druhé možnostem rodičů. Platí také obecné pravidlo, že životní úroveň dětí by měla být stejná, jako životně úroveň rodičů. Podle těchto pravidel se musíte sami pokusit stanovit výši výživného. je to vždy především o dohodě. pokud se nedohodnete, tak se výživného domůžete jen žalobou u soudu. Stanovte si takové, jaké vy si představujete, a pokud se to soudu bude zdát vysoké, tak vám přizná nižší (pozor, ale obráceně to neplatí, soud vám nemůže přiznat více, než kolik budete žádat).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Neplatič výživného

Příspěvekod David94 v úte 22. lis 2011 12:05:27

Dobrý den,
V lednu mi bude18 let a chci se soudit s otcem o alimenty. Momentálně jsem student. Otec nejeví o mě žádný zájem a alimenty neposlal cca 10 let pouze dvakrát přišlo od něj 200 korun. Soud stanovil výživné na mě 500 korun měsíčně . Sestra je zatím nezletilá a hodlá se rozhodnout až v 18. Prosím o radu, jestli má vliv na alimenty momentální příjem od mamky,že má přítele, který začíná podnikat, že jsem pracoval poprvé o prázdninách na brigádě atd. Prostě co vše může ovlivnit, že bych tento spor prohral nebo vyhrál. A jaká je šance že vyhraji.
Velice děkuji za odpověď.

PS: Omlouvám se pokud jsem uvedl málo informácí, ale s touto záležitostí nemá nikdo v mém okolí zkušenost.
.
David94
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 22. lis 2011 10:38:34

Re: Neplatič výživného

Příspěvekod Poradce v úte 22. lis 2011 13:09:14

David94 píše:Dobrý den,
V lednu mi bude18 let a chci se soudit s otcem o alimenty. Momentálně jsem student. Otec nejeví o mě žádný zájem a alimenty neposlal cca 10 let pouze dvakrát přišlo od něj 200 korun. Soud stanovil výživné na mě 500 korun měsíčně . Sestra je zatím nezletilá a hodlá se rozhodnout až v 18. Prosím o radu, jestli má vliv na alimenty momentální příjem od mamky,že má přítele, který začíná podnikat, že jsem pracoval poprvé o prázdninách na brigádě atd. Prostě co vše může ovlivnit, že bych tento spor prohral nebo vyhrál. A jaká je šance že vyhraji.
Velice děkuji za odpověď.

PS: Omlouvám se pokud jsem uvedl málo informácí, ale s touto záležitostí nemá nikdo v mém okolí zkušenost.

Výše výživného se stanovuje podle potřeb dítěte na straně jedné a možností rodiče na straně druhé. Příležitostná brigáda dítěte nemá na výživné vliv, stejně tak není podstatný příjem přítele matky. Odpovědi na vaši otázku najdete určitě na tomto fóru, už se to tu popisovalo mockrát, zkuste si přečíst především témata Výpočet výživného a Výživné pro zletilé dítě, případně i další témata v rubrice Výživné.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod dasenka52 v stř 23. lis 2011 10:47:45

Dobrý den,
mám takový dotaz. Moje dcera utekla k příteli, který nepracuje. Je plnoletá , učební obor uspěšně dokončila a teď je na dva roky na střední škole, aby měla maturitu.Teď jsme sní podepsali dohodu o tom, že ji budeme dávat 2 000.- Kč + budeme hradit vše co bude potřeba ohledně školy. Jenže jak to vypadá tak nás chce dát k soudu, že dáváme málo. Bohužel víc si dovolit nemůžeme máme u banky nějaké závazky a ty chceme plnit abychom se nedostali mezi neplatiče. Má nějakou šanci získat víc peněz u soudu i když vše na čem jsme se dohodly řádně plníme. Předem děkuji za odpověď Malá
dasenka52
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 23. lis 2011 10:26:13

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v stř 23. lis 2011 11:42:27

dasenka52 píše:Dobrý den,
mám takový dotaz. Moje dcera utekla k příteli, který nepracuje. Je plnoletá , učební obor uspěšně dokončila a teď je na dva roky na střední škole, aby měla maturitu.Teď jsme sní podepsali dohodu o tom, že ji budeme dávat 2 000.- Kč + budeme hradit vše co bude potřeba ohledně školy. Jenže jak to vypadá tak nás chce dát k soudu, že dáváme málo. Bohužel víc si dovolit nemůžeme máme u banky nějaké závazky a ty chceme plnit abychom se nedostali mezi neplatiče. Má nějakou šanci získat víc peněz u soudu i když vše na čem jsme se dohodly řádně plníme. Předem děkuji za odpověď Malá

To já opravdu takhle posoudit nemohu, soud bude zkoumat vaše možnosti i potřeby dcery, bude o tom provádět poměrně obsáhlé dokazování, takže nějaké názory poskytované takhle po internetu nemají žádný smysl.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

Bloud TopList