Výpočet výživného

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Výživné při ztrátě zaměstnání

Příspěvekod Tonda v pon 24. led 2011 10:12:35



Dobrý den,
rád bych se zeptal jak postupovat s placením výživného v případě ztráty zaměstnání. Předpokládám, že ztráta zaměstnání a příjen pouze z podpory v nezaměstnanosti je zásadní rozhodující prvek pro výpočet poukazované částky výživného. Ještě horší je to po ukončení vyplácení podpory v nezaměstnanosti a pokud je člověk zcela bez příjmu nebo jen na sociálních dávkách.

Poradíte jak v obou případech postupovat? Tedy přišel jsem o práci a mám jen podporu a co později, až budu mít jen sociání dávky. Samozřejmě, že po nástupu do zaměstnání a obnovení trvalého příjmu počítám s obnovením placení výživného, pravděpodobně ale již v jiné výši než doposud.

Děkuji za radu.
Tonda
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 23. led 2011 10:53:48


Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Tonda v pon 24. led 2011 10:25:58

Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně výpočtu výživného... Z prvního manželství platím výživné na 2 děti. O výši jsme se dohodli s bývalou manželkou a nebyl doposud zásadní problém. Od té doby ale došlo k řadě změn, ona se vdala a žije ve společné domácnosti s novým partnerem (přispívá tedy na náklady domácnosti) a stejně tak já jsem se oženil a mám 2 nové děti. Stávající manželka je na mateřské dovolené. Domnívám se, že toto je důvod k určení nové výše výživného. Dá se říci o jakou částku by se měla hodnota výživného snížit v takovém případě? Můj příjem i příjem bývalé manželky zůstal v podstatě na stejné hodnotě.
Tonda
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 23. led 2011 10:53:48

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v pon 24. led 2011 14:55:14

Tonda píše:Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně výpočtu výživného... Z prvního manželství platím výživné na 2 děti. O výši jsme se dohodli s bývalou manželkou a nebyl doposud zásadní problém. Od té doby ale došlo k řadě změn, ona se vdala a žije ve společné domácnosti s novým partnerem (přispívá tedy na náklady domácnosti) a stejně tak já jsem se oženil a mám 2 nové děti. Stávající manželka je na mateřské dovolené. Domnívám se, že toto je důvod k určení nové výše výživného. Dá se říci o jakou částku by se měla hodnota výživného snížit v takovém případě? Můj příjem i příjem bývalé manželky zůstal v podstatě na stejné hodnotě.



Já se opravdu nemohu vyjadřovat k tomu, jak moc by měla být výše výživného změněna. To co popisujete je samozřejmě zásadní změna na straně obou rodičů, na druhé straně se ale také s rostoucím věkem zvyšují potřeby dětí. Pro snížení výživného by tedy hovořilo především to, že vám přibyly další vyživovací povinnosti, na druhou stranu se s věkem zvyšují potřeby dětí. Pokud se domníváte, že platíte moc, zkuste se s bývalou manželkou dohodnout. Jestliže se nedohodnete, můžete podat návrh na snížení výživného, ale mohlo by se stát i to, že vám výživné bude zvýšeno.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné při ztrátě zaměstnání

Příspěvekod Poradce v pon 24. led 2011 14:58:10

Tonda píše:Dobrý den,
rád bych se zeptal jak postupovat s placením výživného v případě ztráty zaměstnání. Předpokládám, že ztráta zaměstnání a příjen pouze z podpory v nezaměstnanosti je zásadní rozhodující prvek pro výpočet poukazované částky výživného. Ještě horší je to po ukončení vyplácení podpory v nezaměstnanosti a pokud je člověk zcela bez příjmu nebo jen na sociálních dávkách.

Poradíte jak v obou případech postupovat? Tedy přišel jsem o práci a mám jen podporu a co později, až budu mít jen sociání dávky. Samozřejmě, že po nástupu do zaměstnání a obnovení trvalého příjmu počítám s obnovením placení výživného, pravděpodobně ale již v jiné výši než doposud.

Děkuji za radu.



Ztráta zaměstnání je podstatným zásahem do možností rodiče hradit výživné a může vést ke snížení výživného, a to zčásti od okamžiku, kdy byl ukončen pracovní poměr a z další části od okamžiku ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti. Soud ale bude zkoumat, zda jste si propuštění z práce nezavinil sám - v takovém případě by výživné nesnižoval. Zároveň bude zkoumat i to, co jste udělal pro to, abyste nové zaměstnání získal a mohl tak výživné dále platit. Vychází se z principu, že když už si někdo "udělal" děti, tak je jeho povinností udělat vše pro to, aby o děti bylo řádně postaráno.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Žádat o výživné když je otec na ÚP?

Příspěvekod Filips v stř 26. led 2011 22:39:25

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mohu požádat o zvýšení výživného. Jsem již plnoletý a od září chodím na maturitní nástavbové studium, oproti učebnímu oboru jsem začal dojíždět, tím pádem vzrostly náklady (nepočítám učební pomůcky atd). Snažil jsem se s otcem domluvit, ale nebralo to konce a neustálé výmluvy už mě nebaví. Jenže od prosince si nechal pozastavit živnost a je na ÚP (v podstatě má sezónní práci, tak zřejmě proto). Má smysl nyní žádat o navýšení? Nemůže soud třeba zrušit výživné úplně když otec nepracuje? Popřípadě jestli by mi to výživné vůbec navýšil? Navíc žije ve společné domácnosti s novou manželkou, takže vlastně pobírají dva platy. Děkuji za odpověď.
Filips
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 26. led 2011 21:21:49

Re: Žádat o výživné když je otec na ÚP?

Příspěvekod Poradce v čtv 27. led 2011 8:41:00

Filips píše:Má smysl nyní žádat o navýšení? Nemůže soud třeba zrušit výživné úplně když otec nepracuje? Popřípadě jestli by mi to výživné vůbec navýšil? Navíc žije ve společné domácnosti s novou manželkou, takže vlastně pobírají dva platy. Děkuji za odpověď.

Není důležité, jestli otec pracuje nebo ne, ale to jestli pracovat může. Jsou samozřejmě i sezónní zaměstnání, v takových případech ale takový člověk musí spořit, aby měl peníze i mimo sezónu, a to nejen pro sebe, ale i pro své děti. Navíc má možnost najít si nějakou brigádu apod. Vím, že to nemusí být jednoduché, ale pokud si někdo pořídí dítě, tak se holt o něj musí postarat do té doby, dokud je to třeba. Jak o výživném soud rozhodne, to nevím, záleží na mnoha okolnostech, jak už jsme tu vícekrát uváděli. Výživné by mohlo být i sníženo nebo zrušeno, pokud to otec navrhne, ale jen tehdy, pokud skutečně udělal vše pro to, aby výživné platit mohl. to, že je někdo nezaměstnaný, není argument pro snížení výživného sám o sobě. Je také třeba, aby doložil, že udělal vše pro to, aby výživné platit mohl.
.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod kvapca v pát 04. úno 2011 20:05:11

Dobrý den, pokud se mohu podělit o své poznatky, tak při určení výživného je rozhodující, zda vás má na starosti soudkyně nebo soudce. Můj partner má průměrnou mzdu 14.300 kč ( v létě cca 16.000 a v zimě cca 9.000), dítě na kterého se má platit výživné je 2,5 let a matka žádala zvýšení z 2.000 na 4000 Kč, argumentovala tím, že je na to sama a že my jsme na to dva, protože přítel se ke mě přestěhoval do bytu. Bohužel přítel na sebe podal osobní bankrot a kromě svých osobních věcí nevlastní vůbec nic. Matka to i uvedla do úpravu styku, že otec je svým způsobem bezdomovec, ale na druhou stranu chtěla po bezdomovci 4000kč. Nakonec dostala 3000kč, což mě vzhledem k tomu, že otec dítěte nevlastní žádný majetek a má plat 14300 průměr neadekvátní částka. Je to 20%, na 2, 5 leté je podle tabulek 9-13%. Tak kde je spravedlnost. Matka se vůbec nestidí argumentovat tím, že jí mám já coby přítelkyně otce přispívat na výživné na její dítě. :(
kvapca
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 04. úno 2011 19:46:08

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod solitary v pon 07. bře 2011 13:04:23

Dobrý den, pročítala jsem si Vaše odpovědi ale nenašla jsem konkrétně tu svoji. Zajímalo by mne všeobecně, jak se vypočítává výživné z příjmu OSVČ. Je mi jasné že pokud je člověk zaměstnán vezme se čistý příjem. Jak je to ale u živnostníků? Odečítají se z hrubého příjmu procentuelní náklady (konkrétně letos 60% pro dřevorubce) a zaplacené pojištění na sociálním a zdravotním? Pro ně totiž daňovým odpočtem pojištění není tak by mne zajímalo jak se toto vše posuzuje.
Děkuji a přeji krásný den.
solitary
 
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 19. lis 2009 10:23:38

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v pon 07. bře 2011 13:28:02

solitary píše:Dobrý den, pročítala jsem si Vaše odpovědi ale nenašla jsem konkrétně tu svoji. Zajímalo by mne všeobecně, jak se vypočítává výživné z příjmu OSVČ. Je mi jasné že pokud je člověk zaměstnán vezme se čistý příjem. Jak je to ale u živnostníků? Odečítají se z hrubého příjmu procentuelní náklady (konkrétně letos 60% pro dřevorubce) a zaplacené pojištění na sociálním a zdravotním? Pro ně totiž daňovým odpočtem pojištění není tak by mne zajímalo jak se toto vše posuzuje.
Děkuji a přeji krásný den.

To zákonné pojištění je třeba od příjmu odečíst určitě, to jsou platby, které platit ze zákona musí. Pokud jde o další výdaje, které jsou z daňového základu odečítány paušální částkou, tak to je něco jiného. Tam už by se při výpočtu výživného muselo vycházet ze skutečných nutných a účelných výdajů, které by musel plátce výživného sám doložit. Paušál je uplatnitelný pouze pro účel daní, ale pro výpočet výživného není vůbec podstatný.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod solitary v pon 07. bře 2011 13:39:22

Děkuji za tak brzkou odpověď. Chápu tedy dobře že se tedy hrubý výdělek, který OSVČ doloží, po odečtu povinného pojistného a případných zaplacených daní bere jako čistý?
Děkuji
solitary
 
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 19. lis 2009 10:23:38

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků

Bloud TopList