Výpočet výživného

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod chicken63 v stř 06. kvě 2009 19:13:09

Dobrý den,
mám dotaz - můj přítel platil do nedávna výživné na 3 děti ve výši 5.400 Kč. Prostřední syn již začal pracovat a výživné na něho činilo 1.900 Kč a tak měl platil výživné ve výši 3.500 Kč. Jeho bývalá manželka požadovala částku 4.500 Kč a přítěl jí navrhoval částku 4.000 Kč. Na nejmladší dceru, které je 13 let platil 1.300 Kč a na 20 ti letou dcerou 2.200 Kč. Jelikož se s bývalou manželkou nedohodl, podala si v lednu žádost na zvýšení výživného. Přítel pracuje jako OSVČ, ale z důvodu ekonomické situace se jeho podmínky pro podnikání opravdu hodně změnily k horšímu. Nyní již proběhl soud na mladěí dceru, kde mu bylo vyměřeno výživné ve výši 2.000 Kč a bude soud na dceru starší - již zletilou. Přítel je však od začátku května registrován na ÚP a jeho příjem bude činit cca 6.800 Kč a v dalších měsících se bude snižovat. Jeho náklady na bydlení jsou 4.800 Kč a musí si měsíčně hradit léky ve výši 300 Kč. Pokud zaplatí výživné na mladší dceru a náklady na bydlení, nemá už opravdu nic víc. Jak má u soudu se zletilou dcerou postupovat? Může žádat o zrušení výživného na obě děti? U nezletilé dcery se odvolává k rozsudku, jelikož tuto částku není momentálně schopen platit. Jeho velkou nevýhodou je, že je vlastníkem polí a lesů, které vlastní s dalšími příbuznými a jeho příbuzní s prodejem nesouhlasí. Může mu tento nehmotný majetek při stanovování výše výživného uškodit?
P.S: roční nájemné za pole činí 64 Kč a daň z pozemku 560 Kč :lol:

Pokud je to možné, prosím o velice brzkou odpověď - soud je v pondělí 11.5.2009
chicken63
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 06. kvě 2009 18:50:35


Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v čtv 07. kvě 2009 6:35:50

chicken63 píše:Dobrý den,
mám dotaz - můj přítel platil do nedávna výživné na 3 děti ve výši 5.400 Kč. Prostřední syn již začal pracovat a výživné na něho činilo 1.900 Kč a tak měl platil výživné ve výši 3.500 Kč. Jeho bývalá manželka požadovala částku 4.500 Kč a přítěl jí navrhoval částku 4.000 Kč. Na nejmladší dceru, které je 13 let platil 1.300 Kč a na 20 ti letou dcerou 2.200 Kč. Jelikož se s bývalou manželkou nedohodl, podala si v lednu žádost na zvýšení výživného. Přítel pracuje jako OSVČ, ale z důvodu ekonomické situace se jeho podmínky pro podnikání opravdu hodně změnily k horšímu. Nyní již proběhl soud na mladěí dceru, kde mu bylo vyměřeno výživné ve výši 2.000 Kč a bude soud na dceru starší - již zletilou. Přítel je však od začátku května registrován na ÚP a jeho příjem bude činit cca 6.800 Kč a v dalších měsících se bude snižovat. Jeho náklady na bydlení jsou 4.800 Kč a musí si měsíčně hradit léky ve výši 300 Kč. Pokud zaplatí výživné na mladší dceru a náklady na bydlení, nemá už opravdu nic víc. Jak má u soudu se zletilou dcerou postupovat? Může žádat o zrušení výživného na obě děti? U nezletilé dcery se odvolává k rozsudku, jelikož tuto částku není momentálně schopen platit. Jeho velkou nevýhodou je, že je vlastníkem polí a lesů, které vlastní s dalšími příbuznými a jeho příbuzní s prodejem nesouhlasí. Může mu tento nehmotný majetek při stanovování výše výživného uškodit?
P.S: roční nájemné za pole činí 64 Kč a daň z pozemku 560 Kč :lol:

Pokud je to možné, prosím o velice brzkou odpověď - soud je v pondělí 11.5.2009

Proti již vydanému rozsudku může váš přítel podat odvolání a v něm uvede vše, co vy jste uvedla zde a doloží k tomu příslušné doklady (potvrzení úřadu práce, nájemní smlouvu, výpis z katastru atd.). To samé pak udělá i v dalším řízení o výživném. Zároveň může podat i protinávrh na snížení výživného. Jak by měl formálně vypadat můžete vyčíst z našich vzorů
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod chicken63 v čtv 07. kvě 2009 9:37:19

.
Toto všechno je mi naprosto jasné, ale jak má postupovat, když jeho příjem je nižší než náklady na bydlení a výživné + léky a tudíž je momentálně v situaci, že výživné v částce Kč 2.000.-- není schopen platit. Nemluvě o tom, že starší dcera požaduje zvýšení výživného z částky Kč 2.200.-- na částku Kč 3.000.--. Protinávrh na snížení výživného u starší dcery podal, u mladší dcery čeká na rozsudek, aby se mohl odvolat. Navíc po doručení rozsudku musí do 3 dnů zaplatit dopatek zvýšení výživného za 4 měsíce tj. Kč 2.800.--. Nebylo by pro něho lepší se k již vydanému rozsudku neodvolávat a okamžitě podat návrh na snížení výživného i u mladší dcery? Našla jsem zde, že v tomto případě by mohl od doby podání žádosti na snížení výživného platit částku nižší, samozřejmě s tím rizikem, že kdyby u soudu neuspěl, musí nedoplatek okamžitě uhradit. Přítel není z těch, kdo by šel na úřad práce záměrně, dělá všechno pro to, aby se jeho situace zlepšila, ale samozřejmě to není otázka 1-2 týdnů.
V případě že by platit výživné v mnohem nižší částce mu hrozí trestní stíhání - tak co s tím?

Kromě výživného dále dětem přispívá na jejich potřeby - jako je nákup oblečení, přispívá mladší dceři na její mimoškolní aktivity - starší dcera žádné nemá, ale samozřejmě jí přispívá na výdaje na studium, bere je každoročně na dovolenou k moři a pod.
chicken63
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 06. kvě 2009 18:50:35

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v čtv 07. kvě 2009 9:46:41

chicken63 píše:Toto všechno je mi naprosto jasné, ale jak má postupovat, když jeho příjem je nižší než náklady na bydlení a výživné + léky a tudíž je momentálně v situaci, že výživné v částce Kč 2.000.-- není schopen platit. Nemluvě o tom, že starší dcera požaduje zvýšení výživného z částky Kč 2.200.-- na částku Kč 3.000.--. Protinávrh na snížení výživného u starší dcery podal, u mladší dcery čeká na rozsudek, aby se mohl odvolat. Navíc po doručení rozsudku musí do 3 dnů zaplatit dopatek zvýšení výživného za 4 měsíce tj. Kč 2.800.--. Nebylo by pro něho lepší se k již vydanému rozsudku neodvolávat a okamžitě podat návrh na snížení výživného i u mladší dcery? Našla jsem zde, že v tomto případě by mohl od doby podání žádosti na snížení výživného platit částku nižší, samozřejmě s tím rizikem, že kdyby u soudu neuspěl, musí nedoplatek okamžitě uhradit. Přítel není z těch, kdo by šel na úřad práce záměrně, dělá všechno pro to, aby se jeho situace zlepšila, ale samozřejmě to není otázka 1-2 týdnů.
V případě že by platit výživné v mnohem nižší částce mu hrozí trestní stíhání - tak co s tím?

Kromě výživného dále dětem přispívá na jejich potřeby - jako je nákup oblečení, přispívá mladší dceři na její mimoškolní aktivity - starší dcera žádné nemá, ale samozřejmě jí přispívá na výdaje na studium, bere je každoročně na dovolenou k moři a pod.

Do té doby, než rozhodne soud, tak ať platí, kolik může podle svého nejlepšího svědomí. Návrh na snížení výživného může být podán i se zpětnou účinnosti (u nezl. dítěte až tři roky, u zletilého dítěte ode dne podání návrhu). když soud výživné nesníží, bude muset rozdíl doplatit. Pokud by se přišlo na to, že výživné neplatil ve ve výši, ve které by platit mohl, může být trestně stíhán.

Změna - aktualizováno: V současné době již není rozlišováno mezi výživným pro nezletilé a zletilé děti. I v případě zletilých dětí lze tedy rozhodovat o výživném za dobu až tří let před podáním žaloby u soudu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod chicken63 v čtv 07. kvě 2009 17:10:23

Nikde jsme se nemohli ničeho dopátrat a to i přesto, že přítel pochopitelně navštívil i advokátní kancelář. MOC VÁM DĚKUJI ZA RADU. S pozdravem Ivana
chicken63
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 06. kvě 2009 18:50:35

Co je a není změna poměrů ?

Příspěvekod Elfka v pon 11. kvě 2009 19:22:29

Dobrý den, před měsícem jsem po dvou letech podala návrh na zvýšení výživného k příslušnému soudu. Jsem samoživitelka se 17letým synem studujícím druhým rokem střední školu. Třináct let jsem podnikala jako živnostnice a letos jsem z důvodu krize zkrachovala, nebyly zakázky. Jako důvod návrhu jsem uvedla změnu poměrů - ukončení podnikání a radikální pokles příjmů, jsem na podpoře v nezaměstnanosti. Mé reálné příjmy z podpory a sociálních dávek nestačí ani na zaplacení nákladů na bydlení. Na syna jsem pobírala do jeho 15 let od otce - živnostníka podnikajícího ve stavebnictví - 1500,- Kč, od nástupu syna na SŠ soud výživné zvedl na úžasných 3000,- Kč. K mému údivu mi samosoudkyně i sociální pracovnice nyní sdělily, že můj návrh je zralý na zamítnutí. Prý, když jsem vysokoškolačka a bydlím v Praze, tak registrace na ÚP a pobírání podpory změna poměrů není. Co tedy, prosím, je a není změna poměrů? Pochybila snad samosoudkyně? Mám se odvolávat? Otec přiznal příjem kolem 30tisíc měsíčně, ale soudkyně vzala v potaz, že má vysoké splátky - hypotéku, leasing na auto, splátky jakéhosi studia. Otec vypověděl, že výživné 3000 je pro něj na hranici možností. Je zajímavé, že u mně naopak v potaz nevzala, že můj příjem od dubna je na hranici životního minima. Blahosklonně nakonec výživné zvedla o 500,- Kč. Dalším důvodem, proč jsem upadala při jednání v nemilost byla skutečnost, že syn k otci často jezdí a tak prý je péče tak půl napůl.
Skutečně toto není změna poměrů? Velmi děkuji za odpověď. Eva
Elfka
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 11. kvě 2009 19:06:15

Re: Co je a není změna poměrů ?

Příspěvekod Poradce v úte 12. kvě 2009 6:46:14

Elfka píše:Dobrý den, před měsícem jsem po dvou letech podala návrh na zvýšení výživného k příslušnému soudu. Jsem samoživitelka se 17letým synem studujícím druhým rokem střední školu. Třináct let jsem podnikala jako živnostnice a letos jsem z důvodu krize zkrachovala, nebyly zakázky. Jako důvod návrhu jsem uvedla změnu poměrů - ukončení podnikání a radikální pokles příjmů, jsem na podpoře v nezaměstnanosti. Mé reálné příjmy z podpory a sociálních dávek nestačí ani na zaplacení nákladů na bydlení. Na syna jsem pobírala do jeho 15 let od otce - živnostníka podnikajícího ve stavebnictví - 1500,- Kč, od nástupu syna na SŠ soud výživné zvedl na úžasných 3000,- Kč. K mému údivu mi samosoudkyně i sociální pracovnice nyní sdělily, že můj návrh je zralý na zamítnutí. Prý, když jsem vysokoškolačka a bydlím v Praze, tak registrace na ÚP a pobírání podpory změna poměrů není. Co tedy, prosím, je a není změna poměrů? Pochybila snad samosoudkyně? Mám se odvolávat? Otec přiznal příjem kolem 30tisíc měsíčně, ale soudkyně vzala v potaz, že má vysoké splátky - hypotéku, leasing na auto, splátky jakéhosi studia. Otec vypověděl, že výživné 3000 je pro něj na hranici možností. Je zajímavé, že u mně naopak v potaz nevzala, že můj příjem od dubna je na hranici životního minima. Blahosklonně nakonec výživné zvedla o 500,- Kč. Dalším důvodem, proč jsem upadala při jednání v nemilost byla skutečnost, že syn k otci často jezdí a tak prý je péče tak půl napůl.
Skutečně toto není změna poměrů? Velmi děkuji za odpověď. Eva

Ztráta zaměstnání (krach podnikání) určitě podstatnou změnou poměrů je. Na druhou stranu soud zjišťuje nejen daný stav, ale i vaše možnosti a to, zda jste je využila. Pravděpodobně dospěl k závěru, že v daném místě a čase při vaší kvalifikaci není takový problém najít zaměstnání. Tím neříkám, že to je správný závěr, protože tu situaci v Praze neznám. Záleží tedy na vás, abyste sama posoudila, zda skutečně je při vašem vzdělání nutné čekat, až vám úřad práce nějaké místo nabídne. Odvolání si samozřejmě podat můžete. Pokud syn skutečně zhruba polovinu času tráví u otce, musel to soud zohlednit, protože tím na sebe otec ořebírá část nákladů přinejmenším se stravováním.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné

Příspěvekod Janka v úte 12. kvě 2009 10:57:50

Dobrý den, chci se zeptat podle čeho soud určuje výživné když je otec v cizině kde si vydělává. Je tam už 10 měsíců a mimo výživného dceři přispěl 1000 kč. Vyživné platí 1500 kč a dcera chodí do druhé třídy. Navštěvuje zájmové kroužky a mě se zdá 1500 kč málo. Otec má ještě dvě vyživovací povinnosti na 4leté děti. Děkuji Jana.
Janka
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 12. kvě 2009 10:52:03

výživné a jeho použítí

Příspěvekod huma8 v úte 12. kvě 2009 14:17:06

Ahoj , můj bývalý manžel mi tvrdí , že nemohu sama rozhodovat o použití výživného , které bylo stanoveno soudem a že má právo o tom rozhodovat táké . Neví někdo, zda je možné , když svévolně koupí něco dceři (např. boty) ,aby si to strhnul s alimentů . Díky za radu . Huma8
huma8
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 12. kvě 2009 13:55:52

Re: Výživné

Příspěvekod Poradce v úte 12. kvě 2009 17:57:39

Janka píše:Dobrý den, chci se zeptat podle čeho soud určuje výživné když je otec v cizině kde si vydělává. Je tam už 10 měsíců a mimo výživného dceři přispěl 1000 kč. Vyživné platí 1500 kč a dcera chodí do druhé třídy. Navštěvuje zájmové kroužky a mě se zdá 1500 kč málo. Otec má ještě dvě vyživovací povinnosti na 4leté děti. Děkuji Jana.

Soud může otci uložit, aby doložil své příjmy (daňové přiznání, potvrzení zaměstnavatele atd.) a podle toho výžviné vyměří. Samozřejmě ale přihlédne i k tomu, jaké jsou v dané zemi životní náklady, převádění příjmu jen devizovým kurzem je zavádějící, protože v Londýně si třeba vydělá v přpočtu 40.000,- Kč měsíčně, ale 20.000 tam zaplatí jen za bydlení (to je jen modelový příklad). Zároveň ale bude soud zkoumat, zda by takového příjmu s nižšími náklady nemohl dosáhnout v tuzemsku. Pokud příjmy nedoloží, může oud vycházet z fiktivních příjmů, kterých by při své kvalifikaci otec dosáhl v ČR.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

Bloud TopList