Výpočet výživného

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod max v úte 27. led 2009 17:06:47

Jsem v invalidním důchodu,pobírám 9800,-Kč,můj současný manžel má čistý příjem 15000,-Kč.Bydlíme u mých rodičů a náš majetek je osobní automobil.Bývalý manžel platí výživné na syna /11let/ 1100Kč,- a na dceru /15let/ 1400,-Kč,dcera nastoupí na střední školu.Bývalý manžel je soukromý podnikatel v oboru pouťových atrakcí,přiznává minimální příjem a popírá veškerý majetek.Žije v domku svých rodičů s přítelkyní, s kterou má dvou letou dceru.Přítelkyně je na mateřské dovolené.Mám nějakou naději,že mi bude soudem přiznáno vyšší výživné?Exmanžel tvrdí,že pokud si zažádám o zvýšení výživného,nemusím dostat ani korunu,jelikož má další vyživovací povinnost.Musí se u soudu sdělit z jakého důvodu mi byl přiznán invalidní důchod?
max
 


Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v úte 27. led 2009 19:53:20

Navrátil píše:Platím výživné na dvě děti. V blízké budoucnosti plánuji s přítelkyní, se kterou nevedu společnou domácnost, stavbu rodinného domu, jehož financování bude výhradně z hypotečního úvěru. Budu majitelem asi 1/3 tohoto domu. Otázka zní, zda tato skutečnost může mít za následek zvýšení výživného? Zda by soud tuto skutečnost bral jako zlepšení mých majetkových poměrů? (když má na splácení hypotéky, tak může platit vyšší výživné). Hypotéku budu splácet z toho, co mi zbude po zaplacení výživného a ostatních nutných plateb. Moje majetkové a příjmové poměry jsou prokázány u minulých soudních řízení a jsou nezpochybnitelné. V současné době jsem výlučným majitelem jiného rodinného domu. Výživné platím řádně a včas. Děkuji za odpověď.

Samo o sobě by to důvodem ke změně výše výživného být nemělo, soud posuzuje vaše celkové poměry, takto izolovaně, jak to popisujete, by se to posuzovat nemělo.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v úte 27. led 2009 19:56:20

max píše:Jsem v invalidním důchodu,pobírám 9800,-Kč,můj současný manžel má čistý příjem 15000,-Kč.Bydlíme u mých rodičů a náš majetek je osobní automobil.Bývalý manžel platí výživné na syna /11let/ 1100Kč,- a na dceru /15let/ 1400,-Kč,dcera nastoupí na střední školu.Bývalý manžel je soukromý podnikatel v oboru pouťových atrakcí,přiznává minimální příjem a popírá veškerý majetek.Žije v domku svých rodičů s přítelkyní, s kterou má dvou letou dceru.Přítelkyně je na mateřské dovolené.Mám nějakou naději,že mi bude soudem přiznáno vyšší výživné?Exmanžel tvrdí,že pokud si zažádám o zvýšení výživného,nemusím dostat ani korunu,jelikož má další vyživovací povinnost.Musí se u soudu sdělit z jakého důvodu mi byl přiznán invalidní důchod?

Soud si může chtít posoudit, jaké jsou vaše možnosti vyživovat dítě i bez ohledu na skutečnost, že jste invalidní, to znamená, může chtít zjišťovat i důvod vašeho invalidního důchodu. Pokud jde o poměry otce dětí, dají se zjišťovat místním šetřením, výpisy z bank a podobně. Možnost dosáhnout zvýšení výživného tu tedy je. Doporučoval bych advokáta, ten by měl vědět, jak na to.

Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod j.dvorakova v úte 17. úno 2009 21:24:21

Dobrý večer, dcera se soudí s přítelem o svoje nezletilé dítě.
Pakliže soudní spor prohraje, dítě bude svěřeno do péči otci. Soud tudíž bude muset vypočítat dceři výživné-alimenty pro její dítě. Dcera je nezaměstnaná a žije ve společné domácnosti se svými rodiči a bratrem. Z jakých příjmů bude soud vycházet pro výpočet výživného, když zatím ještě dcera nepracovala (starala se o své dítě). Dcera nevlastní žádný majetek. Bude soud se zajímat o příjmy ostatních členů rodiny (jejích rodičů a bratra)?

Měl bych v této souvislosti ještě jeden dotaz : může se v tomto případě uplatnit vyživovací povinnost mezi ostatními příbuznými (jejích rodičů a bratra), když dcera změní trvalé bydliště (mám na mysli, když nebude bydlet u rodičů) a nepodaří se jí najít práci a nebude tím solventní platit výživné?
Děkuji za odpvěď.
j.dvorakova
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 17. úno 2009 21:20:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v stř 18. úno 2009 20:07:56

j.dvorakova píše:Dobrý večer, dcera se soudí s přítelem o svoje nezletilé dítě.
Pakliže soudní spor prohraje, dítě bude svěřeno do péči otci. Soud tudíž bude muset vypočítat dceři výživné-alimenty pro její dítě. Dcera je nezaměstnaná a žije ve společné domácnosti se svými rodiči a bratrem. Z jakých příjmů bude soud vycházet pro výpočet výživného, když zatím ještě dcera nepracovala (starala se o své dítě). Dcera nevlastní žádný majetek. Bude soud se zajímat o příjmy ostatních členů rodiny (jejích rodičů a bratra)?

Měl bych v této souvislosti ještě jeden dotaz : může se v tomto případě uplatnit vyživovací povinnost mezi ostatními příbuznými (jejích rodičů a bratra), když dcera změní trvalé bydliště (mám na mysli, když nebude bydlet u rodičů) a nepodaří se jí najít práci a nebude tím solventní platit výživné?
Děkuji za odpvěď.

V podobném případě bude soud zjišťovat možnosti matky dítěte. Zjistí např., jakou má kvalifikaci a tu porovná s nabídkou pracovních míst úřadu práce a tak zjistí i výdělek, jakého by mohla dosahovat a z toho urit výživné. Pokud nebude práce pro její kvalifikaci, může vycházet z platu, který by mohla dostávat jakonekvalifikovaná pracovnice. K řpíjmům ostatních členů jejich domácnosti jako takovým se přímo přihlížet nebude, soud ale můžete zjišťovat obecnou životní úroveň v jaké matka dítěte žije (např. zda má k dispozici auto, jak má vybavenou domácnost apod.) Vyživovací povinnost by mohla přejít i na další příbuzné, ale pouze v přímé linii, tedy na rodiče matky. Bratr matky vyživovací povinnost k dítěti matky mít nemůže. Je jedno, jestli bydlí spolu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod j.dvorakova v pát 27. úno 2009 17:34:29

Dobrý den,
mého syna dostal do péče jeho otec - na základě soudního usnesení o předběžném opatření.
Chci se zeptat, zda-li musím otci začít posílat výživné na svoje dítě (do konečného rozhodnutí Okresního soudu), když jsem zatím nezaměstnaná a v usnesení o předběžném opatření není o výživném na dítě nic uvedeno. Z doslechu jsem se dozvěděla, že je vhodné neprodleně po rozhodnutí soudu o předběžném opatření posílat pravidelně na dítě výživné.
Bude mne soud vyměřovat zpětně výživné od předbězného opatření do hlavního rozhodnutí o péči dítěte, když jsem nezaměstnaná ?
Děkuji za odpověď.
j.dvorakova
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 17. úno 2009 21:20:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v sob 28. úno 2009 9:47:34

j.dvorakova píše:Dobrý den,
mého syna dostal do péče jeho otec - na základě soudního usnesení o předběžném opatření.
Chci se zeptat, zda-li musím otci začít posílat výživné na svoje dítě (do konečného rozhodnutí Okresního soudu), když jsem zatím nezaměstnaná a v usnesení o předběžném opatření není o výživném na dítě nic uvedeno. Z doslechu jsem se dozvěděla, že je vhodné neprodleně po rozhodnutí soudu o předběžném opatření posílat pravidelně na dítě výživné.
Bude mne soud vyměřovat zpětně výživné od předbězného opatření do hlavního rozhodnutí o péči dítěte, když jsem nezaměstnaná ?
Děkuji za odpověď.

Ano, vyživovací povinnost máte přímo ze zákona, není tedy vůbec třeba čekat na rozhodnutí soudu. Ten určuje pouze výši výživného. Měla byste tedy nějaké výživné, které je ve vašich možnostech, posílat. Při samotném rozhodování soud může výživné určovat i zpětně, a to i při vaší nezaměstnanosti. Soud bude zkoumat i důvody vaší nezaměstnanosti, zda jste neodmítla nějaké nabídky práce apod.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Marie v úte 10. bře 2009 11:44:16

Dobrý den,
zajímalo by mě, co všechno lze posuzovat jako příjmy a výdaje při výpočtu výživného.
Můj bratr jezdí jako živnostník autem. Odešla od něj přítelkyně s dítětem a požadovala výživné. Bratr poctivě u soudu doložil své přijmy (fakturace za rozvoz zboží) a výdaje, do kterých uvedel: pohonné hmoty, leasing na auto, které slouží podnikání (jiné nemá), hypotéku na bydlení, které si musel pořídit po rozdělení společně postaveného domu, alimenty na dítě z prvního manželství, pojištění (sociální i zdravotní), půjčku, kterou splácí ještě ze vztahu, inkaso na domácnost. U soudu mu jako výdaj uznali pouze pohonné hmoty a vše ostatní dali do příjmů, z nichž ovšem fyzicky nevidí ani korunu. Ohradil se, že musí platit jak hypotéku, tak inkaso a pojištění, ale nebylo mu to nic platné, dostal radu, at si půjčí nebo jde bydle do garsonky. Když se ohradil, že raději podnikání ukončí, tak mu soudce řekl, že oni pak budou zkoumat, proč to udělala a nebude-li mít relevantní důvody, tak mu stejně výživné nesníží. Jaký je tedy postup při výpočtu výživného, co lze započítat do výdajů?
Děkuji za odpověď
Admin píše:
Návštěvník píše:Ve vaší odpovědi jsem našel mnoho odpovědí a také dalších otázek. Je zřejmé, že případ od případu je jiný.

Soud tedy ve snaze rozhodnout spravedlivě zohledňuje všechny známé skutečnosti - příjmy a výdaje. Pravděpodobně se tedy také nějak zohledňují bonusy jako například bezplatně poskytnutý byt či automobil k trvalému užívání apod. Je rozdíl v tom zda je takový bonus poskytnutý ze strany zaměstnavatele nebo od nového partnera, který například s auty obchoduje apod.?

Téma finančního vyvážení faktu, že jednomu s rodičů bylo dítě svěřeno do výchovy, tedy ocenění péče o dítě, lze interpretovat tak, že se na druhé straně přihlíží i k tomu, jak se druhý s rodičů aktivně podílí na výchově? Například dovolené s dítětem, volnočasové aktivity atd.? Zcela jistě se také přihlíží k financování kroužků, šatstva, stravy, faktury za telefon atd. Jak je to s různými formami spořením a pojistek, které druhý s rodičů platí? Musí mít rodič, který má dítě v péči, umožněn neomezený přístup k takovému produktu, pokud je takové spoření uzavřeno se záměrem spoření na pozdější studia dítěte či financování bydlení?

Jak významný je rozdíl nutnosti doložit a dokázat všechna fakta o příjmech a výdajích rodičů a potřeb dítěte u doporučovaného odboru péče o dítě v porovnání se soudem?

Děkuji.

.
Při stanovování výživného se posuzuje životní úroveň rodiče a porovnává se s životní úrovní dítěte. Jestliže tedy rodič např. užívá automobil, který mu nepatří (a je jedno, kdo mu ho poskytl k užívání), zvyšuje to jeho životní úroveň a musí se to odrazit i ve výši výživného.

Pokud jde o spoření, pojistky a podobné záležitosti určené pro dítě, to by nemělo mít na výživné jako takové vliv. Výživné je určeno k okamžité spotřebě a dítěti moc nepomůže, jestliže bude vědět, že v osmnácti bude mít k dispozici 200.000,- Kč, ale do té doby bude muset rodič, který má dítě ve výchově, přemýšlet, jestli mu koupí nové boty a nebo jestli půjde do second handu. Jiná je ale situace, pokud příjmy povinného rodiče jsou značně nadprůměrné a výživné, odpovídající jeho platu by nemohlo být dítětem spotřebováno. V takovém případě samozřejmě může rodič dítěti spořit. Neudělá-li to dobrovolně, může to soud dokonce nařídit. V takových případech soud stanoví výživné, přičemž rozhodne, že část výživného bude ukládána na nějaký účet nebo na nákup nějakého finančního produktu ve prospěch dítěte. Pokud jde o přístup druhého z rodičů k těmto úsporám, sám o sobě nemůže s těmito prostředky v době nezletilosti dítěte nakládat, museli by se na tom dohodnout oba rodiče nebo by o tom rozhodl soud. V každém případě by ale tyto prostředky musely být použity ve prospěch dítěte.

Odbor péče o dítě neprovádí žádné dokazování. Pokud tam rodiče dítěte přijdou s tím, že se chtějí dohodnout, poradí jim maximálně s adekvátní výší výživného, když vyjde z toho, co rodiče řeknou. Pokud si rodiče nevěří v otázkách svých příjmů, tak by se stejně asi nedohodli a musel by to řešit soud, který by si k tomu opatřil potřebné podklady.
Marie
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 05. bře 2009 9:44:03

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v úte 10. bře 2009 19:07:16

Marie píše:Dobrý den,
zajímalo by mě, co všechno lze posuzovat jako příjmy a výdaje při výpočtu výživného.
Můj bratr jezdí jako živnostník autem. Odešla od něj přítelkyně s dítětem a požadovala výživné. Bratr poctivě u soudu doložil své přijmy (fakturace za rozvoz zboží) a výdaje, do kterých uvedel: pohonné hmoty, leasing na auto, které slouží podnikání (jiné nemá), hypotéku na bydlení, které si musel pořídit po rozdělení společně postaveného domu, alimenty na dítě z prvního manželství, pojištění (sociální i zdravotní), půjčku, kterou splácí ještě ze vztahu, inkaso na domácnost. U soudu mu jako výdaj uznali pouze pohonné hmoty a vše ostatní dali do příjmů, z nichž ovšem fyzicky nevidí ani korunu. Ohradil se, že musí platit jak hypotéku, tak inkaso a pojištění, ale nebylo mu to nic platné, dostal radu, at si půjčí nebo jde bydle do garsonky. Když se ohradil, že raději podnikání ukončí, tak mu soudce řekl, že oni pak budou zkoumat, proč to udělala a nebude-li mít relevantní důvody, tak mu stejně výživné nesníží. Jaký je tedy postup při výpočtu výživného, co lze započítat do výdajů?
Děkuji za odpověď

Opravdu se nemohu vyjadřovat ke konkrétnímu případu. Obecně lze říci, že účelně vynaložené náklady na podnikání by měl soud zohlednit, protože podnikatel je musí vynaložit, aby dosáhl zisku. jestliže ale zisk je nedostatečný, pak podnikání je špatné a je otázka, zda by se podnikatel neměl ohlédnout po něčem jiném, výnosnějším. Jestliže si jednou pořídím děti, tak to zkrátka znamená, že musím udělat všechno proto, abych je dostatečně uživil. Jestliže vydělávám málo, musím si najít jiné zaměstnání nebo třeba i druhé zaměstnání. Tak to zkrátka je.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod pavluskal v stř 11. bře 2009 15:26:53

Dobrý den. Můj manžel si našel přítelkyni a chce se rozvést dohodou. Vše si nechal sepsat, ale nechce se bavit o výši alimentů. Já opustím byt ve společném nájmu a odstěhuji se i s dcerou do města, kde si budu muset pronajmout byt. Žijí tam moji rodiče, kteří mi s výchovou dcery budou pomáhat. Manžel řekl, že si mohu vzít z bytu, co chci. Ale teď mi vyhrožuje, že když nepodepíšu alimenty 2000,-, tak se bude vybavení bytu dělit napůl. Nechtěla bych to, protože 70% věcí nám pořídila moje matka. Ale dala nám na to peníze, tedy není důkaz, že to pořizovala ona. Jde o to, že když si pronajmu byt a seženu práci, tak mi zůstane max. 1-2 tisíce korun + 2 tisíce alimenty, to asi dceru nezajistí. Nechce slyšet o vyšší částce, ani o tom, že by se rozvod odložil. Je totiž v současné době nezaměstnaný (1 měsíc). Teď se sice uchází o práci, ale nástupní plat je 15 tis. Já si totiž myslím, že se chce rozvádět teď, aby nemusel přispívat víc, než napsal. Nehledě na to, že s přítelkyní nechce žít v jedné domácnosti, protože je to svobodná matka na mateřské a dostává příspěvky od státu o které by soužitím přišla. A také to, že on by soužitím s jinou osobou měl nižší výdaje na domácnost a tím by musel platit více na výživném. Nechci aby živořil, ale aby dceři zajistil alespoň částečně standard, který doposud měla. Navíc od září nastupuje na střední školu, což budou daleko větší výdaje, než doposud. Každý mi radí advokáta, ale já mám jen poloviční úvazek a nemám ho z čeho zaplatit. Děkuji za odpověď.
pavluskal
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 11. bře 2009 15:03:50

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

Bloud TopList