Kdy přestat platit alimenty?

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v pon 22. lis 2010 10:09:48

Kamila píše:Dobrý den, chci se zeptat, zda je povinnost platit výživné, jestliže dítě studující na vysoké škole přejde z denního studia na dálkové, je mu 22 let, děkuji.

Ne, při dálkovém studiu může normálně pracovat, jako to dělají tisíce jiných lidí, takže není důvod dále platit výživné.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zrušení výživného - alimentů

Příspěvekod Petr_Brno v čtv 06. led 2011 11:08:45

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat - jsem tady nový. Mám dceru z předchozího vztahu, je již zletilá (21 let) a ukončila studium 31.5.2010. Od té doby nestuduje (dále již nepokračuje ve vzdělávání se) a nastoupila do zaměstnání. Bohužel, práci střídá jako "spodní prádlo" a občas se nechá registrovat na ÚP. Výživné jsem jí platil podle zákona do 31.8.2010 a po této době jsem přestal platit (myslím, že na to mám zákonný nárok). Dále jsem podal k soudu návrh na zrušení placení výživného. Soud si ale vyžádal můj plat, plat mé současné ženy, RL dětí a td.... Proto bych se chtěl optat, co tím soud sleduje? Dcera je již soběstatčná a NIC jí nebrání v tom, aby se sama živila. proto mne udivilko, že si soud vyžádal tyto podklady.... Děkuji za každé info. Petr
Petr_Brno
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 06. led 2011 11:00:18

Re: Zrušení výživného - alimentů

Příspěvekod Poradce v čtv 06. led 2011 12:27:14

Petr_Brno píše:Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat - jsem tady nový. Mám dceru z předchozího vztahu, je již zletilá (21 let) a ukončila studium 31.5.2010. Od té doby nestuduje (dále již nepokračuje ve vzdělávání se) a nastoupila do zaměstnání. Bohužel, práci střídá jako "spodní prádlo" a občas se nechá registrovat na ÚP. Výživné jsem jí platil podle zákona do 31.8.2010 a po této době jsem přestal platit (myslím, že na to mám zákonný nárok). Dále jsem podal k soudu návrh na zrušení placení výživného. Soud si ale vyžádal můj plat, plat mé současné ženy, RL dětí a td.... Proto bych se chtěl optat, co tím soud sleduje? Dcera je již soběstatčná a NIC jí nebrání v tom, aby se sama živila. proto mne udivilko, že si soud vyžádal tyto podklady.... Děkuji za každé info. Petr



To, že si soud vyžádal podklady týkající se vašich poměrů, je skutečně udivující, přičítal bych to spíše rutině, tuto práci zpravidla neobstarává sám soudce, ale jen úředník, který spis připravuje a stereotypně si vyžádal informace, které vyžaduje ve věcech výživného vždy. Jinak, pokud pro výživné nebyla vedena exekuce, bylo i zbytečné vůbec podávat návrh na zrušení výživného, protože vyživovací povinnost zaniká ze zákona v okamžiku, kdy je dítě schopno se samo živit. Takový návrh se většinou podává jen v případě, kdy výživné je strháváno exekucí, aby byl podklad pro zrušení exekuce, jestliže zastavení exekuce nenavrhne oprávněná osoba, tedy dítě.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Petr_Brno v čtv 06. led 2011 13:54:52

Děkuju ADMINOVI. Omlouvám se za "zatěžování" - a sám vím o čem mluvím. jenže jsem chtěl mít jistotu. To obdobné mi sdělila i podniková právnička, ale jedná se o soud v Blansku - a tam se soudí a rozhoduje úplně jinak než v celé ČR. Již jednou jsem musel dávat dovolání k Nejvyššímu soudu, páč dokáží odsoudit "něco" co ani v normálních podmínkách nejde. A jinak - proč jsem navrhnul soudu zrušení? Bývalá žena je "........." a s dcerou se nevídám díky ní již více jak 15 let - takže bych to chtěl mít vše "čisté". ještě jednou děkuji a přeji pěkný den. Petr

Petr_Brno
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 06. led 2011 11:00:18

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Eva Lysáková v pát 07. led 2011 10:18:40

Dobrý den,
mám zletilého syna, který ještě studuje, tento rok by studium měl zakončit maturitní zkouškou. Jeho otec se od doby našeho rozvodu o syna nezajímá (tj. od 3 let syna), pouze o to kolik si vydělávám a jestli nepobírá nějaké finanční prostředky můj syn, pořád podává k soudu žádosti o zrušení výživného nebo alespoň snížení, pokud mu není vyhověno odvolává se ke krajskému soudu a tak to jde pořád dále. Můj syn studuje a nemá možnost i kdyby chtěl si přivydělat nějakou brigádou, protože po odpoledních dochází na fotbal, který hraje závodně a měsíčně pobírá 5.000,- Kč. Otec se neustále odvolává na to, že si vydělává a je schopen se živit sám. Bydlí u mě, já ho živím, šatím, atd. Jeho otec vůbec nemá přehled o tom co takový 22 letý kluk stojí. Chtěla jsem se zeptat jestli má syn právo na výživné? Soud potvrdil minulý rok, že na výživné má nárok, ale počátkem roku si opět podal žádost o zrušení vyživovací povinnost na syna. Děkuji předem za odpověď.

Eva Lysáková
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 07. led 2011 10:06:05

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v pát 07. led 2011 10:30:24

Eva Lysáková píše:Dobrý den,
mám zletilého syna, který ještě studuje, tento rok by studium měl zakončit maturitní zkouškou. Jeho otec se od doby našeho rozvodu o syna nezajímá (tj. od 3 let syna), pouze o to kolik si vydělávám a jestli nepobírá nějaké finanční prostředky můj syn, pořád podává k soudu žádosti o zrušení výživného nebo alespoň snížení, pokud mu není vyhověno odvolává se ke krajskému soudu a tak to jde pořád dále. Můj syn studuje a nemá možnost i kdyby chtěl si přivydělat nějakou brigádou, protože po odpoledních dochází na fotbal, který hraje závodně a měsíčně pobírá 5.000,- Kč. Otec se neustále odvolává na to, že si vydělává a je schopen se živit sám. Bydlí u mě, já ho živím, šatím, atd. Jeho otec vůbec nemá přehled o tom co takový 22 letý kluk stojí. Chtěla jsem se zeptat jestli má syn právo na výživné? Soud potvrdil minulý rok, že na výživné má nárok, ale počátkem roku si opět podal žádost o zrušení vyživovací povinnost na syna. Děkuji předem za odpověď.

Jestliže se situace od posledního soudního rozhodnutí nezměnila, tak syn stále nárok na výživné má, a to až do doby, než bude schopen se sám živit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod mizolo v pon 14. bře 2011 10:34:03

Dobrý den,
mám zletilého syna (24let), podle jeho tvrzení nadále studuje na blíže nespecifikované vysoké škole. Současně je osobou zamostatně výdělečně činnou (fyzická osoba - IČO) a je ženatý.
Mohu ukončit placení výživného bez podání návrhu soudu?
Ďěkuji za odpověď.
.
mizolo
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 14. bře 2011 10:23:41

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v pon 14. bře 2011 10:51:38

mizolo píše:Dobrý den,
mám zletilého syna (24let), podle jeho tvrzení nadále studuje na blíže nespecifikované vysoké škole. Současně je osobou zamostatně výdělečně činnou (fyzická osoba - IČO) a je ženatý.
Mohu ukončit placení výživného bez podání návrhu soudu?
Ďěkuji za odpověď.

Každý, kdo chce, aby mu bylo výživné placeno, musí doložit, na něj má zákonný nárok. Ať vám tedy syn doloží, že není ještě schopen se sám živit (tedy že studuje a že jeho výdělky z podnikání na jeho obživu nedostačují). Pokud vám to na vaši výzvu, kterou byste měl být schopen prokázat (doporučuji výzvu zaslat doporučeně nebo ji předat před svědky) nedoloží, doporučil bych o zrušení výživného požádat soud, abyste se nevystavil nebezpečí exekuce.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod jiri.chval v ned 10. dub 2011 18:24:54

Dobrý den.
Prosím o zodpovězení dotazu, syn studuje na VEŠ v Praze na denním studiu, v prvním ročníku neudělal zkoušku a tu si posouval až na konec druhého ročníku kterou opět neudělal a proto ho nepustí do třetího ročníku. bylo mi řečeno že hodlá znovu nastoupit na stejnou školu a stejnej obor do prvního ročníku. Nevim zda ho vemou. Mam si vyžádat potvrzení o znovu přijetí na tuto školu a nebo přestat platit výživné? děkuji za odpověď
jiri.chval
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 10. dub 2011 17:56:10

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v ned 10. dub 2011 18:33:08

jiri.chval píše:Dobrý den.
Prosím o zodpovězení dotazu, syn studuje na VEŠ v Praze na denním studiu, v prvním ročníku neudělal zkoušku a tu si posouval až na konec druhého ročníku kterou opět neudělal a proto ho nepustí do třetího ročníku. bylo mi řečeno že hodlá znovu nastoupit na stejnou školu a stejnej obor do prvního ročníku. Nevim zda ho vemou. Mam si vyžádat potvrzení o znovu přijetí na tuto školu a nebo přestat platit výživné? děkuji za odpověď

Vyžádejte si potvrzení. A taky si se synem promluvte a zjistěte důvod, proč zkoušku neudělal. Buď na to nemá a v tom případě je nesmysl, aby studoval tuto školu, nebo je to flákač a to rovněž není důvod, proč byste jej měl živit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

Bloud TopList