Kdy přestat platit alimenty?

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod smidtova v úte 02. bře 2010 19:21:32

Admin píše:
smidtova píše:Dobrý den v rodině máme zvláštní situaci, bohužel nevíme jakým způsobem se s ní vypořádat.
Můj muž má s bývalou ženou syna, který bude zletilí letos (28.4.2010), ale nyní ukončil studium, s tím, že by chtěl v září nastoupit na jiné učiliště, nevíme jak se nyní zachovat při placení výživného, zda vyživovací povinnost tímto zaniká automaticky, nebo musíme o ukončení požádat? Pokud syn v září na učiliště opravdu nastoupí, musí si o výživné zažádat sám? Děkujeme za radu.

Pokud svévolně ukončil učiliště, není v této chvíli důvod dále platit výživné. Pokud začne znovu studovat, zajímalo by soud, z jakého důvodu nedokončil první školu, zda nová škola navazuje na předchozí školu nebo zda jako absolvent nové školy bude mít lepší uplatnění na trhu práce apod. Pokud se synem nedohodnete, bude to zřejmě muset vyřešit soud.


Děkujeme. Učiliště ukončil dobrovolně začátkem tohoto roku, jako důvod uvedl, že ho obor nebaví, již opakoval 2. ročník. Slíbil, že v září nastoupí na na nový obor, ale přiznám se, že tomu nevěříme. Syn bude plnoletý příští měsíc, škulu nenavštěvuje, takže není problém výživné automaticky uončit. Pokud syn opravdu v září nastoupí na jiný obor a začne školu řádně navštěvovat, musí si o výživné zažádat sám? Děkujeme za Vaší pomoc. S pozdravem Šmidtová
smidtova
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 27. úno 2010 20:18:08


Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v úte 02. bře 2010 20:31:38

smidtova píše:
Děkujeme. Učiliště ukončil dobrovolně začátkem tohoto roku, jako důvod uvedl, že ho obor nebaví, již opakoval 2. ročník. Slíbil, že v září nastoupí na na nový obor, ale přiznám se, že tomu nevěříme. Syn bude plnoletý příští měsíc, škulu nenavštěvuje, takže není problém výživné automaticky uončit. Pokud syn opravdu v září nastoupí na jiný obor a začne školu řádně navštěvovat, musí si o výživné zažádat sám? Děkujeme za Vaší pomoc. S pozdravem Šmidtová

To záleží na vás, jestli začnete sami platit nebo jestli budete čekat, až se na vás syn obrátí. Je ale na něm, aby prokázal, že stále existuje vyživovací povinnost.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Kaplan Jiří v ned 07. bře 2010 6:59:52

Dobrý den, je povinnost platiti výživné na zletilé dítě, studující na VŠ prezenčním způsobem, ale překročilo věk 26 let, což je podle soc. zabezpečení hranice nezaopatřenosti? K takovým případům dochází "migrací" mezi školami, ať už úmyslným prodlužováním studia, nebo nezodpovědným způsobem studia - stále znovu začínat, nezvládnout, zkusit na jiné VŠ.

Kaplan Jiří
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 07. bře 2010 6:48:07

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v ned 07. bře 2010 9:58:25

Kaplan Jiří píše:Dobrý den, je povinnost platiti výživné na zletilé dítě, studující na VŠ prezenčním způsobem, ale překročilo věk 26 let, což je podle soc. zabezpečení hranice nezaopatřenosti? K takovým případům dochází "migrací" mezi školami, ať už úmyslným prodlužováním studia, nebo nezodpovědným způsobem studia - stále znovu začínat, nezvládnout, zkusit na jiné VŠ.

Věk 26 let nijak s výživným nesouvisí, zákon mluví o tom, že výživné jsou povinni rodiče platit do doby, než je dítě samo schopno se živit, žádnou konkrétní věkovou hranici nezná. Pokud se dítě skutečně celoui dobu řádně připravuje na budoucí povolání, tak ať je placeno výživné. Jde-li ale jen o flákače, kterému se nechce pracovat nebo neví co chce, tak není důvod výživné platit. Tyto otázky byly mnohokrát rozebírány nejen v tomto tématu, ale i v tématu Výživné pro zletilé dítě, když si je pročtete, určitě najdete odpověď.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod misa v úte 11. kvě 2010 15:58:39

Dobrý den. Mám prosbu.Dcera začala studovat SŠ 1.9.2008 a studium ukončila 14.1.2009.Do března 2009 jsem platil výživné, ale pak jsem se dověděl, že studium ukončila a dále již nestudovala.Na úřadě práce nebyla registrovaná a na MPSV nebylo žádné studium dokladováno.Nejspíš nikde nepracovala. S bývalou manželkou nemám dobré vztahy a dcera mě též nenavštěvuje. Chtěl jsem informace o jejím studiu, ale nedostal jsem žádnou odpověď. Tím jsem přestal výživné. Dcera opět 1.9.2009 začala studovat , ale to jsem nevěděl. Dostal jsem teď jen Usnesení od soudu s vyměřenou částkou. Zaplatil jsem výživné za období od 1.9.2009 do 30.4.2010, kdy studovala. Ale od 1.4.2009 do 30.8.2009 jsem zatím neuhradil. Jsem povinný za toto období výživné uhradit?? Děkuji
misa
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 11. kvě 2010 15:24:46

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v úte 11. kvě 2010 16:58:40

misa píše:Dobrý den. Mám prosbu.Dcera začala studovat SŠ 1.9.2008 a studium ukončila 14.1.2009.Do března 2009 jsem platil výživné, ale pak jsem se dověděl, že studium ukončila a dále již nestudovala.Na úřadě práce nebyla registrovaná a na MPSV nebylo žádné studium dokladováno.Nejspíš nikde nepracovala. S bývalou manželkou nemám dobré vztahy a dcera mě též nenavštěvuje. Chtěl jsem informace o jejím studiu, ale nedostal jsem žádnou odpověď. Tím jsem přestal výživné. Dcera opět 1.9.2009 začala studovat , ale to jsem nevěděl. Dostal jsem teď jen Usnesení od soudu s vyměřenou částkou. Zaplatil jsem výživné za období od 1.9.2009 do 30.4.2010, kdy studovala. Ale od 1.4.2009 do 30.8.2009 jsem zatím neuhradil. Jsem povinný za toto období výživné uhradit?? Děkuji

Jestliže v té době nestudovala ze svého plezíru, tak výživné platit nemusíte. Pokud ale důvodem přerušení studia byl třeba špatný zdravotní stav, tak výživné zaplatit musíte. Jinak, pokud bylo soudem rozhodnuto o výživném i zpětně za vámi uváděnou dobu, musíte platit tak, jak soud rozhodl, jinak vám hrozí exekuce.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod MarioAndre v pon 21. čer 2010 11:55:03

Dobrý den.
I já bych se rád informoval, kdy ukončit placení výživného. Syn letos maturoval a neprošel z jednoho předmětu. Opravnou zkoušku dělá asi v srpnu, nebo září. Do kdy mám tedy platit výživné? Mohu již přestat platit, nebo musím vyčkat, jak dopadne opravná zkouška a co když se mu to nepodaří ani v srpnu a dostane další náhradní termín opravné zkoušky? Děkuji moc za odpověď
MarioAndre
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 21. čer 2010 11:42:34

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v pon 21. čer 2010 12:28:20

MarioAndre píše:Dobrý den.
I já bych se rád informoval, kdy ukončit placení výživného. Syn letos maturoval a neprošel z jednoho předmětu. Opravnou zkoušku dělá asi v srpnu, nebo září. Do kdy mám tedy platit výživné? Mohu již přestat platit, nebo musím vyčkat, jak dopadne opravná zkouška a co když se mu to nepodaří ani v srpnu a dostane další náhradní termín opravné zkoušky? Děkuji moc za odpověď

Výživné plaťte dál až do opravné zkoušky. Nejsem si jistý, jestli pro případ, že neuspěje při opravné zkoušce, mu bude umožněna další opravná zkouška, takže i v případě neúspěchu bude pravděpodobně důvod k ukončení plateb výživného.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Ogar v stř 23. čer 2010 16:54:54

Dcera ukončila střední školu s maturitou a nedostala se na vysokou školu. Od září nastupuje na jazykovou školu, kdy výuka je pouze v 3 hodinových odpoledních kurzech. Tyto kurzy jsou jednou týdně. Jsem povinen dále platit výživné?
.
Ogar
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23. čer 2010 16:48:44

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v stř 23. čer 2010 17:00:19

Ogar píše:Dcera ukončila střední školu s maturitou a nedostala se na vysokou školu. Od září nastupuje na jazykovou školu, kdy výuka je pouze v 3 hodinových odpoledních kurzech. Tyto kurzy jsou jednou týdně. Jsem povinen dále platit výživné?

Domnívám se, že nikoliv, nejedná se o soustavnou přípravu na budoucí povolání. To, že si dcera jednou týdně na tři hodiny odskočí do jazykového kurzu, není důvod, abyste jí platil výživné. Jazykové kurzy běžně lidé navštěvují při zaměstnání a ještě se přitom starají o rodinu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

Bloud TopList