Jak probíhá jednání u soudu

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Rellic v úte 03. led 2012 13:01:19

Admin píše:
Rellic píše:Dobrý den,

chtěl jsem Vás poprosit o radu ohledně výživného. Asi před cca třemi týdny jsem podal žádost o alimenty k soudu a poté jsem se setkal s otcem, vyřešili naši situaci mimosoudně a dohodli se, že mi bude otec sám od sebe posílat peníze na účet. Bohužel ale nemám vůbec ponětí jak napsat dopis soudu, jak by měl vypadat a co vše by měl obsahovat, aby byl v pořádku a mohl jsem tak zrušit alimenty (Žádost o alimenty mi sepisovala matka, jelikož jsem to nechtěl udělat, ale na zrušení jsem už sám a nevím co a jak). Děkuji za případné rady a pomoc

Zašlete soudu oznámení, že svůj návrh na určení výživného berete zpět. Soud potom řízení zastaví. Pro formu dopisu můžete použít některý z našich vzorů. V samotném textu uvedete asi toto. "Dne .... jsem u vašeho soudu podal žalobu o výživné vůči žalovanému (jméno otce). Po podání žaloby jsem se s žalovaným na plnění vyživovací povinnosti dohodl a není tedy třeba, aby o ní rozhodoval soud. Z tohoto důvodu svou žalobu beru zpět."


Mockrát Vám děkuji za pomoc =)
Rellic
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 02. led 2012 13:28:04


doba dodání rozsudku poštou

Příspěvekod elare v stř 21. bře 2012 17:55:52

Dobrý den,
zletilá dcera nastoupila na vysokou školu a podala si návrh na zvýšení alimentů v říjnu 2011.Soudní řízení proběhlo

na konci ledna 2012.Dcera dostala zvýšení alimentů.Ale je konec března a nepřišel ji poštou zatím rozsudek.Ptám se

má soud nějakou povinnou lhůtu,kdy musí poslat rozsudek poštou.Pokud nebude poslán rozsudek nemusí jí otec

zvýšenou částku platit.Nemusím vysvětlovat ,že peníze potřebuje ,proto si žádala o zvýšení.Z dřívějška to trvalo vždy

jen měsíc od soudu k dodání rozsudku poštou.To jsem ještě žádala já jako matka nezletilé .Že by v nezletilosti a zletilosti

byl rozdíl v době dodání.
elare
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 21. bře 2012 17:38:43

Re: doba dodání rozsudku poštou

Příspěvekod Poradce v stř 21. bře 2012 19:39:41

elare píše:Dobrý den,
zletilá dcera nastoupila na vysokou školu a podala si návrh na zvýšení alimentů v říjnu 2011.Soudní řízení proběhlo na konci ledna 2012.Dcera dostala zvýšení alimentů.Ale je konec března a nepřišel ji poštou zatím rozsudek.Ptám se má soud nějakou povinnou lhůtu,kdy musí poslat rozsudek poštou.Pokud nebude poslán rozsudek nemusí jí otec zvýšenou částku platit.Nemusím vysvětlovat ,že peníze potřebuje ,proto si žádala o zvýšení.Z dřívějška to trvalo vždy jen měsíc od soudu k dodání rozsudku poštou.To jsem ještě žádala já jako matka nezletilé .Že by v nezletilosti a zletilosti byl rozdíl v době dodání.

Soud by měl podle zákona rozeslat rozsudek do 30 dnů od jeho vynesení. Ne vždy se to ale podaří. Některé soudy jsou natolik přetížené, že to zkrátka nestíhají, soudce může být nemocný apod.). Klidně ať si dcera zavolá na soud a nechá si to vysvětlit. Pokud nedostane uspokojivou odpověď, může si stěžovat u předsedy soudu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod michaela.p v stř 04. dub 2012 11:19:33

Dobrý den,

chtěla bych zaslat na soud vyjádření matky ke zvýšení alimentů na mé dvě děti proti návrhu otce. Otec má děti v péči. Chtěla bych vědět zda si můj dopis soud jen založí do skložky nebo zda ho přečte u soudu nebo zda ho také obratem pošle otci, aby si ho mohl přečíst před jednáním. Nevím kdy ho je nejlépe poslat, aby se mu nedostal do rukou před jednáním, ale aby si ho soud prostudoval, chci využít moment překvapení. Vím věci, které jsou pro mě zásadní. A nechci, aby mu v tom radila jeho současná manželka.

Děkuji
Michaela
michaela.p
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 04. dub 2012 11:04:22

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Poradce v stř 04. dub 2012 11:26:35

michaela.p píše:Dobrý den,

chtěla bych zaslat na soud vyjádření matky ke zvýšení alimentů na mé dvě děti proti návrhu otce. Otec má děti v péči. Chtěla bych vědět zda si můj dopis soud jen založí do skložky nebo zda ho přečte u soudu nebo zda ho také obratem pošle otci, aby si ho mohl přečíst před jednáním. Nevím kdy ho je nejlépe poslat, aby se mu nedostal do rukou před jednáním, ale aby si ho soud prostudoval, chci využít moment překvapení. Vím věci, které jsou pro mě zásadní. A nechci, aby mu v tom radila jeho současná manželka.

Děkuji
Michaela

Promiňte, ale na otázky taktiky jsou advokáti, tyto stránky mají přinášet obecné informace, takže to, kdy je nejlepší vyjádření poslat , řešit nebudu. Vyjádření samozřejmě napsat můžete, soud se jím určitě zabývat bude (nebo by alespoň měl). Pokud to bude zásadní vyjádření, tak ho může zaslat i protistraně.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Nikki2008 v ned 22. dub 2012 8:30:20

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: manžel měl v prosinci 2011 soud o zvýšení výživného a má měsíčně platit o 900kč víc a zpětně zaplatit 40 000kč - s tím, že častku má zaplatit na 2x, polovinu do konce června 2012 a druhou do konce prosince 2012. Podali v lednu 2012 odvolání, ale zatím nám ještě nepřišlo žádné vyrozumění. Manžel platí navýšené výživné, ale nevíme, když jsme se odvolali jestli rozsudek z prosince 2011 nabil právní moci a mi musíme uhradit první polovinu zpětného výživného. Ještě bych se chtěla zeptat, jak dlouho trvá než soud začne projednávat odvolání?
Díky Nikki2008
Nikki2008
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 03. pro 2011 20:02:48

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Poradce v ned 22. dub 2012 18:27:30

Nikki2008 píše:Dobrý den, chtěla bych se zeptat: manžel měl v prosinci 2011 soud o zvýšení výživného a má měsíčně platit o 900kč víc a zpětně zaplatit 40 000kč - s tím, že častku má zaplatit na 2x, polovinu do konce června 2012 a druhou do konce prosince 2012. Podali v lednu 2012 odvolání, ale zatím nám ještě nepřišlo žádné vyrozumění. Manžel platí navýšené výživné, ale nevíme, když jsme se odvolali jestli rozsudek z prosince 2011 nabil právní moci a mi musíme uhradit první polovinu zpětného výživného. Ještě bych se chtěla zeptat, jak dlouho trvá než soud začne projednávat odvolání?
Díky Nikki2008

Jestliže manžel podal odvolání, tak rozsudek nenabyl právní moci. Pokud se ale jedná o výživné, je rozsudek vykonatelný, i před nabytím právní moci, tj. výživné se musí platit podle nového rozsudku, i když bylo podáno odvolání. Pokud jde o úhradu dlužného výživného, na to nejsou jednotné názory, ale spíše by u něj mělo být vyčkáno do právní moci rozsudku, ale jak uvádím názory na to nejsou jednotné. Jak dlouho bude trvat vyřízení odvolání, to opravdu nevím, záleží na tom, jak je daný krajský soud moc vytížen, může to být během pár týdnů nebo můžete čekat třeba ještě půl roku.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Nikki2008 v úte 01. kvě 2012 6:37:47

Dobrý den, moc vám děkuji za předešlou odpověď.
Ještě bych se chtěla zeptat, když tedy manžel podal odvolání proti rozsudku: má doplatit zpětné výživné 40000kč ve 2 splátkách(do konce června a prosince) a pokud je takto nezaplatí tak ztratí výhodu splátek - znamenalo by to že v případě že odvolací soud rozsudek potvrdi by ho pak musel zaplatit celý najednou nebo by mu udělali nové termíny na zaplacení?
Bývalá žena a ani dcera s ním vůbec nekomunikují a proto bych se chtěla zeptat, zda dcera když příští rok dostuduje je povinna mu ohlásit, že dostudovala kvůli ukončení placení nebo to ohlašuje u soudu sama.
Ještě jednou moc děkuji Nikki2008
Nikki2008
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 03. pro 2011 20:02:48

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Poradce v úte 01. kvě 2012 8:52:36

Nikki2008 píše:Dobrý den, moc vám děkuji za předešlou odpověď.
Ještě bych se chtěla zeptat, když tedy manžel podal odvolání proti rozsudku: má doplatit zpětné výživné 40000kč ve 2 splátkách(do konce června a prosince) a pokud je takto nezaplatí tak ztratí výhodu splátek - znamenalo by to že v případě že odvolací soud rozsudek potvrdi by ho pak musel zaplatit celý najednou nebo by mu udělali nové termíny na zaplacení?
Bývalá žena a ani dcera s ním vůbec nekomunikují a proto bych se chtěla zeptat, zda dcera když příští rok dostuduje je povinna mu ohlásit, že dostudovala kvůli ukončení placení nebo to ohlašuje u soudu sama.
Ještě jednou moc děkuji Nikki2008

Ano, pokud odvolací soud rozsudek potvrdí a nebude dodržen termín splatnosti dluhu, tak výhoda splátek zaniká a dluh je splatný celý najednou. Odvolací soud ale také může rozsudek změnit, a to včetně termín u splatnosti splátek dluhu.
Jestliže dcera ukončí studium, zanikne tím vyživovací povinnost jejích rodičů. Jestliže není na výživné vedena exekuce, není žádný důvod hlásit to soudu, vyživovací povinnost zaniká ze zákona a není třeba žádné další rozhodnutí. Pouze v případě, že na výživné je vedena exekuce, je třeba to soudu nahlásit, aby soud mohl exekuci zastavit. Jestliže exekuce vedena není, je třeba, aby dcera ukončení studia nahlásila otci. Pokud to neudělá a dál bude od otce pobírat výživné, jedná se o bezdůvodné obohacení, které bude muset vrátit. V krajním případě by takové jednání mohlo být posouzeno dokonce jako trestný čin podvodu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Předchozí

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků

Bloud TopList