Jak probíhá jednání u soudu

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Výživné - jednání u soudu

Příspěvekod marcy v pát 28. kvě 2010 10:12:14

Dobrý den.
Prosím o další radu, pokud budeme posílat Vyjádření otce k návrhu na zvýšení výživného před jednáním písemně soudu, máme to poslat jako běžný dopis nebo raději doporučeně. A adresovat i soudci, který je na předvolání podepsán?

Moc děkuji za pomoc
marcy
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 25. kvě 2010 1:03:01


Re: Výživné - jednání u soudu

Příspěvekod Poradce v pát 28. kvě 2010 11:10:45

marcy píše:Dobrý den.
Prosím o další radu, pokud budeme posílat Vyjádření otce k návrhu na zvýšení výživného před jednáním písemně soudu, máme to poslat jako běžný dopis nebo raději doporučeně. A adresovat i soudci, který je na předvolání podepsán?

Moc děkuji za pomoc

Doporučeně je samozřejmě lepší. Není třeba to adresovat soudci, důležitá je spisová značka. Podle ní to pracovníci soudní kanceláře zařadí do správného spisu a ten předloží soudci.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Moorka v úte 21. zář 2010 5:10:01

Dobrý den,
zajímá mě, jak je to s odvolacím soudem. Otci dítěte bylo výživné zvýšeno, on se odvolal. Nyní proběhne odvolací soud, a mě zajímá, jak může rozhodnout. Buď předchozí rozhodnutí potvrdí, ale co když bude chtít výživné snížit? Tuto novou částku určí tento odvolací soud, nebo jen zruší ten předchozí rozsudek a bude zvlášť nové řízení zase u okresního soudu?
Za odpověď děkuji
Moorka

Moorka
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát 22. kvě 2009 14:49:54

Re: Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Poradce v úte 21. zář 2010 6:58:52

Moorka píše:Dobrý den,
zajímá mě, jak je to s odvolacím soudem. Otci dítěte bylo výživné zvýšeno, on se odvolal. Nyní proběhne odvolací soud, a mě zajímá, jak může rozhodnout. Buď předchozí rozhodnutí potvrdí, ale co když bude chtít výživné snížit? Tuto novou částku určí tento odvolací soud, nebo jen zruší ten předchozí rozsudek a bude zvlášť nové řízení zase u okresního soudu?
Za odpověď děkuji
Moorka



Možné jsou všechny vámi uváděné varianty. Odvolací soud může rozsudek soudu prvního stupně potvrdit nebo ho může zrušit a vrátit soudu prvního stupně a nebo ho může změnit a rozhodnout s definitivní platností sám. Poslední možnost ale odvolací soudy příliš nevyužívají, pravděpodobnější je buď první nebo druhá varianta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Soudní výlohy

Příspěvekod LIONCASH v čtv 12. kvě 2011 13:16:05

Dobrý den,
platí se u soudu o výživném výlohy podobně jako u trestního soudu, když prohrajete proces?

Je rosudek pravomocný, pokud podám odvolání proti rozhodnutí prvoinstančního soudu?

Díky za odpověď.
LIONCASH
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 12. kvě 2011 13:08:14

Re: Soudní výlohy

Příspěvekod Poradce v čtv 12. kvě 2011 13:49:41

LIONCASH píše:Dobrý den,
platí se u soudu o výživném výlohy podobně jako u trestního soudu, když prohrajete proces?

Je rosudek pravomocný, pokud podám odvolání proti rozhodnutí prvoinstančního soudu?

Díky za odpověď.



Pokud jde o výživné pro nezletilé děti, tak si každý z účastníků zpravidla hradí své náklady sám a nemá právo na náhradu těchto nákladů. Soudní poplatek se žádný neplatí. Soud ale v odůvodněných případech může rozhodnout, že ten, kdo prohrál, musí nahradit náklady tomu, který vyhrál (půjde především o náklady na advokáta, jízdné atd.) Jestliže jde o výživné pro zletilé dítě, tak ten, kdo prohraje, hradí vždy náklady tomu, kdo vyhraje. Ani v tomto případě se soudní poplatek neplatí. Doručený rozsudek prvoinstančního soudu je pravomocný, až pokud již proti němu již odvolání nelze podat, tedy, pokud se všichni zúčastnění odvolání vzdají nebo pokud si nikdo v zákonem stanovené lhůtě odvolání nepodá. jestliže je včas podáno odvolání, rozsudek nabyde právní moci až v okamžiku, kdy odvolací soud rozsudek soudu prvního stupně potvrdí nebo změní. To ale nemění nic na tom, že výživné je třeba platit již od okamžiku vydání prvního rozsudku. Rozsudky o výživném jsou totiž předběžně vykonatelné a lze tedy na jejich základě podat návrh na exekuci i přesto, že je podáno odvolání. O tom ale píšeme podrobněji jinde.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

zpětvzetí návrhu na snížení výživného

Příspěvekod klaudie v stř 20. črc 2011 16:34:57

dobrý den, můj přítel podal návrh na snížení výživného, jelikož je po operaci a pobírá invalidní důchod a má bolesti a není schopen si k důchodu přivydělat. Nyní se ale bojí, že právníkem zastoupená matka možná dosáhne i zvýšení a tak by to celé rád ukončil, ještě před konáním druhého jednání, první již proběhlo, smířil by se s dosavadní výší. Může to udělat? Nebude proto pak platit náklady právníka matky? díky za radu klaudie, Praha 10
klaudie
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 30. lis 2010 18:27:58

Re: zpětvzetí návrhu na snížení výživného

Příspěvekod Poradce v stř 20. črc 2011 18:07:03

klaudie píše:dobrý den, můj přítel podal návrh na snížení výživného, jelikož je po operaci a pobírá invalidní důchod a má bolesti a není schopen si k důchodu přivydělat. Nyní se ale bojí, že právníkem zastoupená matka možná dosáhne i zvýšení a tak by to celé rád ukončil, ještě před konáním druhého jednání, první již proběhlo, smířil by se s dosavadní výší. Může to udělat? Nebude proto pak platit náklady právníka matky? díky za radu klaudie, Praha 10

.
Návrh zpět vzít může, to není problém. Pokud jde o náklady protistrany, tak v řízení o výživné pro nezletilé děti nemá zásadně žádná ze stran právo na náhradu svých výdajů spojených se soudním řízením, každý si tedy své náklady včetně nákladů na právní zastoupení hradí sám. Pouze ve výjimečných případech, vhodných zvláštního zřetele, může soud některému z účastníků právo na náhradu nákladů přiznat, je to ale naprosto výjimečná záležitost. Váš přítel to může udělat i tak, že se na zpětvzetí s matkou dítěte a jejím advokátem dohodne s tím, že oni výslovně uvedou, že žádné náklady nechtějí, čímž by se ještě zvýšila jistota, že skutečně nic platit nebude.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Zrušení výživného

Příspěvekod Rellic v pon 02. led 2012 15:00:24

Dobrý den,

chtěl jsem Vás poprosit o radu ohledně výživného. Asi před cca třemi týdny jsem podal žádost o alimenty k soudu a poté jsem se setkal s otcem, vyřešili naši situaci mimosoudně a dohodli se, že mi bude otec sám od sebe posílat peníze na účet. Bohužel ale nemám vůbec ponětí jak napsat dopis soudu, jak by měl vypadat a co vše by měl obsahovat, aby byl v pořádku a mohl jsem tak zrušit alimenty (Žádost o alimenty mi sepisovala matka, jelikož jsem to nechtěl udělat, ale na zrušení jsem už sám a nevím co a jak). Děkuji za případné rady a pomoc
Rellic
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 02. led 2012 13:28:04

Re: Zrušení výživného

Příspěvekod Poradce v pon 02. led 2012 15:23:54

Rellic píše:Dobrý den,

chtěl jsem Vás poprosit o radu ohledně výživného. Asi před cca třemi týdny jsem podal žádost o alimenty k soudu a poté jsem se setkal s otcem, vyřešili naši situaci mimosoudně a dohodli se, že mi bude otec sám od sebe posílat peníze na účet. Bohužel ale nemám vůbec ponětí jak napsat dopis soudu, jak by měl vypadat a co vše by měl obsahovat, aby byl v pořádku a mohl jsem tak zrušit alimenty (Žádost o alimenty mi sepisovala matka, jelikož jsem to nechtěl udělat, ale na zrušení jsem už sám a nevím co a jak). Děkuji za případné rady a pomoc

Zašlete soudu oznámení, že svůj návrh na určení výživného berete zpět. Soud potom řízení zastaví. Pro formu dopisu můžete použít některý z našich vzorů. V samotném textu uvedete asi toto. "Dne .... jsem u vašeho soudu podal žalobu o výživné vůči žalovanému (jméno otce). Po podání žaloby jsem se s žalovaným na plnění vyživovací povinnosti dohodl a není tedy třeba, aby o ní rozhodoval soud. Z tohoto důvodu svou žalobu beru zpět."
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

Bloud TopList