Jak probíhá jednání u soudu

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Jak probíhá jednání u soudu

Příspěvekod Katka v úte 16. zář 2008 14:11:59


Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: příteli teď přišlo předvolání k výslechu na zvýšení výživného nezletilých. Chtěla jsem se zeptat, jak to máme udělat, když chceme abych i já jako družka mohla u soudu též vypovídat k věcem na které se přítele budou ptát. Máme z prvního zvyšování zkušenost, že přítel v návalu vzteku zapomíná odpovídat a nevzpomíná si co by mohl ještě k tomu říci byť je toho hodně. Dokonce ani nepomhlo když jsem mu to vyloženě napsala a měl to před sebou. A druhý dotaz je: kde máme žádat o úředně potvrzenou kopii daňového přiznání, lze to potvrdit i na městském úřadě? Děkuji K.
Katka
 


Re: mohu mluvit u soudu?

Příspěvekod catorade v úte 16. zář 2008 15:26:15

Katka píše:Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: příteli teď přišlo předvolání k výslechu na zvýšení výživného nezletilých. Chtěla jsem se zeptat, jak to máme udělat, když chceme abych i já jako družka mohla u soudu též vypovídat k věcem na které se přítele budou ptát. Máme z prvního zvyšování zkušenost, že přítel v návalu vzteku zapomíná odpovídat a nevzpomíná si co by mohl ještě k tomu říci byť je toho hodně. Dokonce ani nepomhlo když jsem mu to vyloženě napsala a měl to před sebou. A druhý dotaz je: kde máme žádat o úředně potvrzenou kopii daňového přiznání, lze to potvrdit i na městském úřadě? Děkuji K.


Jako účastník občanského soudního řízení se může váš přítel nechat zastoupit např. advokátem nebo jinou dospělou osobou, která je způsobilá k právním úkonům.

O ověření opisu s originálem můžete požádat třeba na vámi uváděném městském úřadě, nebo v notářské kanceláři atd.
catorade
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 11. kvě 2008 19:48:56

Re: mohu mluvit u soudu?

Příspěvekod Katka v úte 16. zář 2008 19:19:21

To znamená že můžeme mluvit oba nebo jen zástupce? Tedy já nebo on, nemůžeme mluvit oba? Děkuji K.

Katka
 

Re: mohu mluvit u soudu?

Příspěvekod Poradce v stř 17. zář 2008 9:48:48

Katka píše:To znamená že můžeme mluvit oba nebo jen zástupce? Tedy já nebo on, nemůžeme mluvit oba? Děkuji K.



Vy nejste přímým účastníkem řízení, takže můžete vystupovat jen jako svědek. To znamená, že váš přítel, případně jeho zástupce (pokud nějakého bude mít) vás může jako svědka navrhnout k výslechu. To ale neznamená, že soud vás skutečně vyslechne. Pokud přítel není u soudu schopen si na všechno vzpomenout, ať to napíše na papíra pošle to soudu třeba ještě před jednáním.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné - jednání u soudu

Příspěvekod marcy v úte 25. kvě 2010 1:12:01

Dobrý den.
Prosím o radu.
Manžel dostal předvolání k soudu - zvýšení výživného. Soudem mu byla původně stanovena částka 1 500,-. On ale posílal 2 000,-. Jeho bývalá žena v návrhu trvdí, že šlo o mimosoudní ústní dohodu. Jak dokázat, že tomu tak nebylo? A ještě dotaz. Manžel je vysloveně nervák a má strach, že u soudu bude mluvit nesouvisle až zmateně. Je možné, aby si svoje vyjádření napsal a u soudu přečetl? A ještě jedna otázka - můžu jít do soudní síně taky nebo může jen on a jeho bývalá žena?
marcy
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 25. kvě 2010 1:03:01

Re: Výživné - jednání u soudu

Příspěvekod Poradce v úte 25. kvě 2010 7:08:31

marcy píše:Dobrý den.
Prosím o radu.
Manžel dostal předvolání k soudu - zvýšení výživného. Soudem mu byla původně stanovena částka 1 500,-. On ale posílal 2 000,-. Jeho bývalá žena v návrhu trvdí, že šlo o mimosoudní ústní dohodu. Jak dokázat, že tomu tak nebylo? A ještě dotaz. Manžel je vysloveně nervák a má strach, že u soudu bude mluvit nesouvisle až zmateně. Je možné, aby si svoje vyjádření napsal a u soudu přečetl? A ještě jedna otázka - můžu jít do soudní síně taky nebo může jen on a jeho bývalá žena?

Jestliže manžel platil víc, než bylo soudem stanoveno, soud to v každém případě zohlední v manželův prospěch, stačí, když to manžel bude schopen prokázat (ústřižky složenek, výpisy z účtu apod.). Manžel může své vyjádření sepsat, v takovém případě by bylo dobré, aby ho soudu poslal dostatečně předem, aby soud měl šanci se s ním seznámit. Nepočítejte s tím, že by soud umožnil manželovi vyjádření při jednání číst. I když manžel pošle vyjádření předem, je vysoce pravděpodobné, že soud bude chtít manžela ještě vyslechnout, manžel zkrátka bude muset odpovídat na otázky soudu. Soudní jednání je veřejné, můžete se ho tedy zúčastnit jako veřejnost i vy, nebudete ale smět jakkoliv do jednání zasahovat, jinak budete vykázána.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné - jednání u soudu

Příspěvekod marcy v úte 25. kvě 2010 13:43:17

Děkuji za odpověď.
Pokud se tedy manžel obává, že u soudu nebude schopen mluvit souvisle a na některé skutečnosti by mohl zapomenout, jak píšete, může soudu poslat své vyjádření. Jak se v takovém případě,ale sepisuje? Stačí nadepsat jako vyjádření k dané věci? A ještě otázka. Pokud tedy manžel posílal peníze nad rámec a přesto by soud částku zvedl, lze tyto každoměsíční platby navíc považovat jako předplacené? Jde mi o to, že jeho exmanželka může požadovat výživné zpětně až tři roky a přiznám se, že v současné době, by jsme na nějak vysoký doplatek skutečně neměli. V jejím návrhu je totiž částka 3 000 korun. A v případě, že měl manžel soudem stanoveno
1 500 ( posílal 2 000), tak navýšení z 1 500 na 3 000 krát tři roky by bylo skutečně, z hlediska zpětného doplacení, pro nás neúnosné.
Děkuji.
.
marcy
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 25. kvě 2010 1:03:01

Re: Výživné - jednání u soudu

Příspěvekod Poradce v úte 25. kvě 2010 18:00:21

marcy píše:Děkuji za odpověď.
Pokud se tedy manžel obává, že u soudu nebude schopen mluvit souvisle a na některé skutečnosti by mohl zapomenout, jak píšete, může soudu poslat své vyjádření. Jak se v takovém případě,ale sepisuje? Stačí nadepsat jako vyjádření k dané věci? A ještě otázka. Pokud tedy manžel posílal peníze nad rámec a přesto by soud částku zvedl, lze tyto každoměsíční platby navíc považovat jako předplacené? Jde mi o to, že jeho exmanželka může požadovat výživné zpětně až tři roky a přiznám se, že v současné době, by jsme na nějak vysoký doplatek skutečně neměli. V jejím návrhu je totiž částka 3 000 korun. A v případě, že měl manžel soudem stanoveno
1 500 ( posílal 2 000), tak navýšení z 1 500 na 3 000 krát tři roky by bylo skutečně, z hlediska zpětného doplacení, pro nás neúnosné.
Děkuji.

Ať to nadepíše jako Vyjádření otce k návrhu na zvýšení výživného. Někam na začátek - nejlépe do pravého horního rohu - je třeba uvést spisovou značku (bude pravděpodobně obsahovat písmeno P), aby soud věděl, do kterého spiu má vyjádření zařadit. To, co manžel skutečně zaplatil, se mu započítá. Jestliže tedy bylo stanoveno výživné 1.500,- Kč a on platil 2.000,- Kč a výživné by bylo stanoveno zpětně, bude dluh za každý měsíc jen 1.000,- Kč, ne 1.500,- Kč. Kdyby ale výživné nebylo zvýšeno zpětně, ale jen do budoucna, není možné si těch 500,- Kč měsíčně , co platil navíc, započítat jako "předplatné".
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné - jednání u soudu

Příspěvekod marcy v stř 26. kvě 2010 14:46:46

Děkuji za odpovědi. To jakési předplatné mám na mysli ne do budoucna, ale kdyby mu započítali navýšení 3 roky zpětně a on sám tu částku, tedy místo 1 500 platil 2 000 už 5 let, zdali by se to dalo z poměrného dluhu odečíst.Děkuji
marcy
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 25. kvě 2010 1:03:01

Re: Výživné - jednání u soudu

Příspěvekod Poradce v stř 26. kvě 2010 16:54:29

marcy píše:Děkuji za odpovědi. To jakési předplatné mám na mysli ne do budoucna, ale kdyby mu započítali navýšení 3 roky zpětně a on sám tu částku, tedy místo 1 500 platil 2 000 už 5 let, zdali by se to dalo z poměrného dluhu odečíst.Děkuji

Pokud bude výživné zvýšeno zpětně, dejme tomu třeba za tři roky, tak se započítá jen to, co zaplatil v těch předchozích třech letech. To, co zaplatil ty dva roky ještě předtím, nemůže být započítáno jako předplatné na to bodobí těch posledních tří let.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků

Bloud TopList