výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: povinnosti rodiče

Příspěvekod Poradce v pon 23. úno 2009 19:20:07

Vladimíra Burianová píše:Jsem povinná živit syna,kterému je 22 let a nechce si hledat práci a není veden ani na UP a jestli za něj musím hradit soc.a zdrav.poplatky?

Děkuji Burianová

Rozhodně ne. To není již otázka vyživovací povinnosti, to je parazitování. Vyživovací povinnost vám dávno skončila, pokud je syn schopen pracovat, tak ať pracuje. Přečtěte si předchozí příspěvky, už jsme podobné otázky rozebírali vícekrát.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zrušení výživného

Příspěvekod lenkarei v úte 03. bře 2009 21:01:42

Dobrý den,
manžel má z předchozího manželství 2 syny , na které stále platí výživné. Jednomu z nich bude letos 26 let a stále studuje. Zajímalo by mě, zda je pro ukončení výživného důležitý jen věk, nebo i to, že přestane studovat. Jak dlouho bude manžel platit výživné, pokud bude stále studovat. děkuji Lenka
lenkarei
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 01. bře 2009 19:38:13

Re: Zrušení výživného

Příspěvekod Poradce v úte 03. bře 2009 21:08:26

lenkarei píše:Dobrý den,
manžel má z předchozího manželství 2 syny , na které stále platí výživné. Jednomu z nich bude letos 26 let a stále studuje. Zajímalo by mě, zda je pro ukončení výživného důležitý jen věk, nebo i to, že přestane studovat. Jak dlouho bude manžel platit výživné, pokud bude stále studovat. děkuji Lenka

Už jsme to v této rubrice řešili, věk není pro vyživovací povinnost podstatný. Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá do doby, než jsou děti samy se schopny živit. Řádné studium z tohot pohledu je důvodem pro trvání vyživovací povinnosti. Na druhé straně ale nelze tolerovat tzv. věčné sudenty. Je třeba zohlednit, proč syn stále ještě i v tomto věku studuje. pokud k tomu byly nějaké pádné důvody (např. zdravotní), tak vyživovací povinnost stále trvá. Pokud ale syn např. rozkládá bezdůvodně ročníky, přerušuje studiudium apod., je problém na jeho straně a mohlo by to být i důvodem pro ukončení vyživovací povinnosti. Pokud studuje nějaké "nadstavbové studium" např. doktorandské, myslím si, že vyživoací povinnnost sice stále ještě může trvat, ale měla by být v omezenější míře, protože syn už v tomto věku při takové formě studia může alespoň částečně vydělávat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Marie v čtv 05. bře 2009 10:05:46

Dobrý den,
pokusím se v kostce nastínit problém. Můj bratr žil s přítelkyní 8 let, narodila se jim dcera. Pořídili si spolu rodinný dům na hypotéku s přesně sepsanou podílovou smlouvou na to, kolik kdo investoval. Bratr zpočátku pracoval jako řidič, ale protože neměl vysoké příjmy, přítelkyně jej ,,přinutila" začít podnikat, vzal si tedy na leasing dodávku a rozváží zboží. Neměli společné peníze, bratr v podstatě financoval provoz domácnosti. Přítelkyně si chodila při RD přivydělávat a tam se seznámila s mužem a od bratra odešla. Prodali dům, dle smlouvy si rozdělili peníze a dohodli se na výživném pro dítě ve výši 2000 Kč. Samozřejmě impulzivní bratr si chtěl nevěru ,,vyříkat" se sokem a skončil u soudu s podmínkou za ublížení na zdraví a náhradou ušlého výdělku 26.000 Kč. Mimoto ale podal žádost na úpravu styku se svou dcerou, o které její matka prohlásila, že jí dokáže vymazat jejího otce ze života. Úprava styku proběhla, ale přišel návrh na zvýšení výživného, a to je ten problém. Přítelkyně v návrhu uvedla, že bratr má příjmy ve výši 70.000 Kč a ona požaduje výživné ve výši 7.000 Kč a to zpětně od jejího odchodu od bratra. Bratr si z peněz, které obdržel z domu a s přispěním další hypotéky pořídil domeček, který ještě není zcela dodělán, jen aby v něm mohl bydlet a jeho dcera tu měla svůj pokoj. U soudu poctivě doložil všechny doklady vč. daňového přiznání, z něhož vyplývalo, že mu zbývá necelých 20.000 Kč po úhradě všech položek. Ale u soudu mu kromě úhrady nafty na auto a alimentů na dceru z prvního manželství neuznaly vůbec nic. Řekli, že např. úhrada leasingu na auto, hypotéky či inkasa je započítávána do příjmů a je jim jedno, že hotově tyto peníze nemá. Neuznali ani sociální a zdravotní pojištění podnikatale a částku výživného mu stanovili na 5.000 Kč měsíčně + 60 000 doplatek zpětně. Na přítelkyni pak soud nechal, do kdy chce od něj tuto částku vyplatit a ta ji chce hned. Musím podotknout, že mezi tím se ona provdala, žije ve spol. domácnosti, její manžel platí alimenty na své dvě dcery ve výši 6000 Kč ač je podnikatelem stolářem ve firmě, která má zakázky na 2 roky dopředu. Ona si koupila stavební parcelu na stavbu domu a je již vydáno i stavební povolení. Bratrovi soud doporučil, ať jde bydlet do garsonky a na částku pro bývalou přítelkyni si půjčí. Nemá na zaplacení ani jedné sumy a to nemluvím o tom, kdyby se mu na autě něco pokazilo či onemocněl. Bezvýchodná situace a mám o něj obrovský strach, protože ta bezmoc je nesmírná.
Děkuji za radu či odpověď, máte-li někdo podobné zkušenosti.
.
Marie
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 05. bře 2009 9:44:03

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v čtv 05. bře 2009 19:02:09

Marie píše:Dobrý den,
pokusím se v kostce nastínit problém. Můj bratr žil s přítelkyní 8 let, narodila se jim dcera. Pořídili si spolu rodinný dům na hypotéku s přesně sepsanou podílovou smlouvou na to, kolik kdo investoval. Bratr zpočátku pracoval jako řidič, ale protože neměl vysoké příjmy, přítelkyně jej ,,přinutila" začít podnikat, vzal si tedy na leasing dodávku a rozváží zboží. Neměli společné peníze, bratr v podstatě financoval provoz domácnosti. Přítelkyně si chodila při RD přivydělávat a tam se seznámila s mužem a od bratra odešla. Prodali dům, dle smlouvy si rozdělili peníze a dohodli se na výživném pro dítě ve výši 2000 Kč. Samozřejmě impulzivní bratr si chtěl nevěru ,,vyříkat" se sokem a skončil u soudu s podmínkou za ublížení na zdraví a náhradou ušlého výdělku 26.000 Kč. Mimoto ale podal žádost na úpravu styku se svou dcerou, o které její matka prohlásila, že jí dokáže vymazat jejího otce ze života. Úprava styku proběhla, ale přišel návrh na zvýšení výživného, a to je ten problém. Přítelkyně v návrhu uvedla, že bratr má příjmy ve výši 70.000 Kč a ona požaduje výživné ve výši 7.000 Kč a to zpětně od jejího odchodu od bratra. Bratr si z peněz, které obdržel z domu a s přispěním další hypotéky pořídil domeček, který ještě není zcela dodělán, jen aby v něm mohl bydlet a jeho dcera tu měla svůj pokoj. U soudu poctivě doložil všechny doklady vč. daňového přiznání, z něhož vyplývalo, že mu zbývá necelých 20.000 Kč po úhradě všech položek. Ale u soudu mu kromě úhrady nafty na auto a alimentů na dceru z prvního manželství neuznaly vůbec nic. Řekli, že např. úhrada leasingu na auto, hypotéky či inkasa je započítávána do příjmů a je jim jedno, že hotově tyto peníze nemá. Neuznali ani sociální a zdravotní pojištění podnikatale a částku výživného mu stanovili na 5.000 Kč měsíčně + 60 000 doplatek zpětně. Na přítelkyni pak soud nechal, do kdy chce od něj tuto částku vyplatit a ta ji chce hned. Musím podotknout, že mezi tím se ona provdala, žije ve spol. domácnosti, její manžel platí alimenty na své dvě dcery ve výši 6000 Kč ač je podnikatelem stolářem ve firmě, která má zakázky na 2 roky dopředu. Ona si koupila stavební parcelu na stavbu domu a je již vydáno i stavební povolení. Bratrovi soud doporučil, ať jde bydlet do garsonky a na částku pro bývalou přítelkyni si půjčí. Nemá na zaplacení ani jedné sumy a to nemluvím o tom, kdyby se mu na autě něco pokazilo či onemocněl. Bezvýchodná situace a mám o něj obrovský strach, protože ta bezmoc je nesmírná.
Děkuji za radu či odpověď, máte-li někdo podobné zkušenosti.

Nevím, co bych na to měl říct. Soudní rozhodnutí je třeba respektovat, jedinou možností, jak se proti němu bránit, je odvolání. Při změně poměrů lze také žádat o změnu výživného, a to jak o zvýšení, tak o snížení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Marie Prachař v úte 24. bře 2009 15:01:47

Dobrý den,
Je mi 18 let, v cervnu dokoncim stredni a hlasim se na Vysokou skolu. Rodice jsou od 1995 rozvedeni a otec plati vyzivne ve vysi 1500Kc matce jednou za rok a od roku 2009 se rozhodl posilat to me. Jsem z okresu Breclav a Vysoka skola, kterou chci navstevovat je v Ostrave. Na naklady na skolu a kolej (skola 19 000Kc / semestr, kolej 12 930Kc / 6 mesicu + stravne a ostatni) mi otcovo vyzivne nebude stacit.
Moje matka se odstehovala v kvetnu 2008 do Prahy a tim padem se mnou ani nebydly.
Matka mi odmita platit skolu v cesku (do ted jsem chodila do skoly v rakousku - jsem stale ceskeho obcanstvi).
Mam narok na vyzivne od OBOU rodicu, nebo na takove vyzivne, abych zdarne zacala a dokoncila vysokou skolu?
A mam-li narok, tak co musim podniknout? Mam podat zalobu/zadost nebo tak na oba nebo jen matku?
Dekuji za Vasi brzkou odpoved.
S pozdravem Marie

P.S.: Ted bydlim u babicky a nechci ji zatezovat problemi s mymi finacemi. :(
Marie Prachař
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 24. bře 2009 14:42:31

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v úte 24. bře 2009 18:16:20

Marie Prachař píše:Dobrý den,
Je mi 18 let, v cervnu dokoncim stredni a hlasim se na Vysokou skolu. Rodice jsou od 1995 rozvedeni a otec plati vyzivne ve vysi 1500Kc matce jednou za rok a od roku 2009 se rozhodl posilat to me. Jsem z okresu Breclav a Vysoka skola, kterou chci navstevovat je v Ostrave. Na naklady na skolu a kolej (skola 19 000Kc / semestr, kolej 12 930Kc / 6 mesicu + stravne a ostatni) mi otcovo vyzivne nebude stacit.
Moje matka se odstehovala v kvetnu 2008 do Prahy a tim padem se mnou ani nebydly.
Matka mi odmita platit skolu v cesku (do ted jsem chodila do skoly v rakousku - jsem stale ceskeho obcanstvi).
Mam narok na vyzivne od OBOU rodicu, nebo na takove vyzivne, abych zdarne zacala a dokoncila vysokou skolu?
A mam-li narok, tak co musim podniknout? Mam podat zalobu/zadost nebo tak na oba nebo jen matku?
Dekuji za Vasi brzkou odpoved.
S pozdravem Marie

P.S.: Ted bydlim u babicky a nechci ji zatezovat problemi s mymi finacemi. :(

Pokud se s rodiči nedohodnete, musíte je o výživné žalovat (resp. žalujte jen toho rodiče, se kterým se nedohodnete - pokud se s některým z nich dohodnete, není důvod ho žalovat), a to u toho okresního soudu, v jehož obvodu má každý z nich trvalé bydliště. Jestliže žijí obvodu stejného soudu, může být žaloba společná.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod maja v stř 25. bře 2009 13:44:59

Dobrý den, loni v květnu jsem se rozvedl s manželkou která má již jedno dítě z prvního manželství (již zletilé) a druhé dítě jehož jsem biologickým otcem.Na mého syna mi bylo soudem stanoveno výživné které posílám matce.Ta však se synem nežije,nezletilý syn bydlí u prarodičů.Bývalá žena se odstěhovala se svou zletilou dcerou a přítelem do jiného města a čekají spolu další dítě.V případě že ještě neuběhlo 300 dní po rozvodu (žena je již v sedmém měsíci těhotenství) příjde mi že budu pravděpodobně uznán jako otec dítěte.Jak mám postupovat?Kdy se dá určit otcovství? A kdo testy o prokázání otcovství v takovém případě hradí?A také mohou mého syna vychovávat prarodiče?A komu potom platit výživné? Děkuji
maja
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 25. bře 2009 13:24:42

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v stř 25. bře 2009 19:26:19

maja píše:Dobrý den, loni v květnu jsem se rozvedl s manželkou která má již jedno dítě z prvního manželství (již zletilé) a druhé dítě jehož jsem biologickým otcem.Na mého syna mi bylo soudem stanoveno výživné které posílám matce.Ta však se synem nežije,nezletilý syn bydlí u prarodičů.Bývalá žena se odstěhovala se svou zletilou dcerou a přítelem do jiného města a čekají spolu další dítě.V případě že ještě neuběhlo 300 dní po rozvodu (žena je již v sedmém měsíci těhotenství) příjde mi že budu pravděpodobně uznán jako otec dítěte.Jak mám postupovat?Kdy se dá určit otcovství? A kdo testy o prokázání otcovství v takovém případě hradí?A také mohou mého syna vychovávat prarodiče?A komu potom platit výživné? Děkuji

Jestli syn je u prarodičů a všichni s tím souhlasíte, není potřeba nic řešit, akorát výživné neposílejte matce, ale prarodičům. Pokud se dítě narodí do 300 dnů po rozvodu, může být otcovství určeno souhlasným prohlášením vás, matky a skutečného otce dítěte. Pokud k tomu z nějakého důvodu nedojde, budete jako otec do matriky zapsán vy a musel byste podat žalobu na popření otcovství. Pokud byste ve sporu uspěl, musela by vám protistrana zaplatit veškeré náklady. Podrobnosti najdete v příslušném tématu tohoto fóra, věnovaném určení a popření otcovství i přímo na stránkách Rodina u soudu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné- kdo z rodičů má platit?

Příspěvekod jajinka v ned 10. kvě 2009 8:03:59

Dobrý den,
jsem studentka prvního ročníku VŠ. S matkou nebydlím od 18let- v rodině nebyly dobré vztahy. Po gymnáziu jsem půl roku studovala, ale nevybrala jsem si školu dobře, tak jsem u studia i pracovala na plný úvazek. Tento rok jsem změnila školu a pracovala na půl úvazku, ale o práci jsem bohužel přišla. Celou dobu jsem od rodičů nic nedostávala. Otec tu tedy nebyl, vrátil se v lednu ze zahraničí po 11 letech. Nyní mám ovšem jen práci na dohodu a nevycházím. Z rodičů ale nemohu od 18 let nic dostat. Nevím, na koho z nich mám podat žalobu a jak ji formulovat, mohu požadovat i nějaké peníze zpětně? Studium myslím vážně, od září chci jet na erasmus do zahraničí a nevím, jak to finančně zvládnu. Matka je podnikatelka a otec je nejspíš na Úřadu práce.
Děkuji za odpověď J.
jajinka
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 10. kvě 2009 7:53:44

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

Bloud TopList
cron