výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

výživa zletilého studenta

Příspěvekod Návštěvník v pát 16. led 2009 20:07:55

Dobrý den, syn je zletilý 23 let a studuje, já jsem rozvedená. Před dvěma roky studium přerušil a pracoval v loňském roce v září začal opět studovat. Žijeme ve společné domácnosti veškeré platby jsou na mne, také nakupuji a on si jen bere, stará se pouze o své potřeby a pobírá příspěvek na dítě. Jsem povinna vše hradit - nechová se kemě slušně nebo je povinnen přispívat na domácnost. Kam se obrátit o pomoc? Děkuji za radu.
Návštěvník
 


Re: výživa zletilého studenta

Příspěvekod Poradce v sob 17. led 2009 9:38:26

Návštěvník píše:Dobrý den, syn je zletilý 23 let a studuje, já jsem rozvedená. Před dvěma roky studium přerušil a pracoval v loňském roce v září začal opět studovat. Žijeme ve společné domácnosti veškeré platby jsou na mne, také nakupuji a on si jen bere, stará se pouze o své potřeby a pobírá příspěvek na dítě. Jsem povinna vše hradit - nechová se kemě slušně nebo je povinnen přispívat na domácnost. Kam se obrátit o pomoc? Děkuji za radu.

V tomhle věku, pokud stále ještě studuje, tak byste mu měla výživné hradit. Syn ale musí také pochopit vaši situaci. Takže bych to viděl asi takto: bydlení, strava - to všechno spadá do výživného a měla byste mu to tedy hradit. Pouze pokud by jeho chování vůči vám bylo extrémně neslušné a bylo by v rozporu s dobrými mravy, tak byste výživné platit nemusela. jiná situace je, pokud jde o zábavu či zájmy. Na to si může vydělat sám nějakou brigádou. Spousta vysokoškoláků si při studiu přivydělává, takže on určitě může taky, stačí chtít.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod barboraS v pon 19. led 2009 14:26:52


Dobrý den,
studuji vysokou školu a dohodla jsem se s otcem na zvýšení výživného z 1200 korun na 2500 korun na pokrytí ubytování. Novou částku mi začal platit od září minulého roku. Nyní po mě chce, abych podala žádost k soudu (přestože jsme se domluvili), prý proto, že z částky, kterou mi platí mu bude pak něco odvedeno na důchod (otec má 56 let). O ničem takovém jsem ale nikdy neslyšela, je to nějaká novinka? Do ukončení řádného magisterského studia na VŠ mi zbývá jen rok a půl, myslím, že za tuhle dobu by soud náš případ nemusel stihnout projednat, kdybych otce žalovala. Samozřejmě bych se také chtěla vyhnout běhání po úřadech a soudu. Prosím, odpovězte, zda je pravda, že plátci výživného jde nějaké částka z výživného na důchod. Děkuji.
barboraS
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 19. led 2009 15:19:46

barboraS píše:Dobrý den,
studuji vysokou školu a dohodla jsem se s otcem na zvýšení výživného z 1200 korun na 2500 korun na pokrytí ubytování. Novou částku mi začal platit od září minulého roku. Nyní po mě chce, abych podala žádost k soudu (přestože jsme se domluvili), prý proto, že z částky, kterou mi platí mu bude pak něco odvedeno na důchod (otec má 56 let). O ničem takovém jsem ale nikdy neslyšela, je to nějaká novinka? Do ukončení řádného magisterského studia na VŠ mi zbývá jen rok a půl, myslím, že za tuhle dobu by soud náš případ nemusel stihnout projednat, kdybych otce žalovala. Samozřejmě bych se také chtěla vyhnout běhání po úřadech a soudu. Prosím, odpovězte, zda je pravda, že plátci výživného jde nějaké částka z výživného na důchod. Děkuji.

To je otázka zcela mimo oblast rodinného práva, jde o otázku týkající se práva sociálního. Osobně se domnívám, že je to nesmysl, ale nemám to ničím podloženo. Zkuste se zeptat na příslušné okresní správě sociální zabezpečení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Návštěvník v úte 20. led 2009 19:54:06

Děkuji za odpověď. jen ještě dotaz jak je to s poviností úhrady výživného ze strany otce? Vzhledem k zletilosti syna nemohu vyvolat jednání o určení výživného! Syn pracuje na dohodu nebo zkrácený úvazek to bohužel nemohu zjistit.
Tak jak dál?
.
Návštěvník
 

Re: výživa zletilého studenta

Příspěvekod Návštěvník v úte 20. led 2009 19:57:54

Děkuji za odpověď. Jen ještě dotaz jak je to s poviností úhrady výživného ze strany otce? Vzhledem k zletilosti syna nemohu vyvolat jednání o určení výživného! Syn pracuje na dohodu nebo zkrácený úvazek to bohužel nemohu zjistit.
Tak jak dál?
Návštěvník
 

Re: výživa zletilého studenta

Příspěvekod Poradce v úte 20. led 2009 20:14:10

Děkuji za odpověď. Jen ještě dotaz jak je to s poviností úhrady výživného ze strany otce? Vzhledem k zletilosti syna nemohu vyvolat jednání o určení výživného! Syn pracuje na dohodu nebo zkrácený úvazek to bohužel nemohu zjistit.
Tak jak dál?

S otcem syna se na výživném buď syn (nebo vy) musíte domluvit, jinak by ho syn musel o výživné žalovat, vy to udělat nemůžete.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Návštěvník v čtv 22. led 2009 15:30:10

Dobrý den,

moje dcera je zletilá a studuje vysokou školu. Uzavřel jsem s ní dohodu o výši výživného (došlo ke snížení výživného, které při rozvodu schválil soud). Je nutné, aby tuto dohodu schválil soud?
Předem děkuji za odpověď.
Návštěvník
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Navrátil v ned 25. led 2009 21:58:17

Dobrý den. Prosím o odpověď na následující dotaz. Jestliže započne soudní řízení ve věci zvýšení výživného před dovršením zletilosti dítěte a pravomocně bude ukončeno až po dovršení zletilosti, a pokud bude v tomto řízení vyměřeno výživné i zpětně, bude zpětně vyměřené výživné za dobu před dovršením zletilosti dítěte splatné k rukám matky nebo k rukám již zletilého dítěte? Děkuji za odpověď.
Navrátil
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 21. led 2009 18:10:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod CZRoman v úte 27. led 2009 19:52:41

Dobrý den, má bývalá manželka po mne exekučně vymáhá výživné které jí údajně dlužím. I když jsem vše doložil a podal návrh na zrušení výkonu rozhodnutí i dále je mi z platu (a asi i dlouho bude) strháváno běžné výživné 2600.- + částka jako splátka dluhu cca. 4000.- - 5000.- měsíčně (procentama z platu). Můj dotaz je: mohu požádat soud aby matce nařídil nákup např. nějakého finančního produktu (stav.spoření, podílové listy atd... neboť mám pochyby že za nějakých cca. sedm tisíc měsíčně dítěti neco koupí a výživné by přece mělo být pro okamžitou spotřebu dítěte) a pokud ano, "jako co?" bych měl svů návrh soudu podat popřípadě co se dá udělat jiného aby mnou zasílané peníze dostalo opravdu dítě? Moc děkuji za odpověď
Roman.
CZRoman
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 27. led 2009 19:23:41

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

Bloud TopList