výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod radana v čtv 11. pro 2008 10:44:14

Dobrý den,
dcera studuje VŠ a vcelku pravidelně si přivydělává si na brigádách. Její otec se znovu oženil, ale jiné dítě již nevyživuje. Ač měl velmi dobré postavení, je teď evidován na úřadu práce a začal pobírat podporu v nezaměstnanosti. Má však poměrně vysoké požadavky, tak těžko hledá práci. Dceři teď oznámil, že jí sníží výživné více než o polovinu, ta se ale obává, že i když práci bude mít, zpětně jí nic neuhradí a ani nezvýší výživné na původní částku. Jak by měla postupovat? Navrhla otci ať rozhodne soud, to on ale odmítá, sází na její city. Zohledňuje se při stanovení výše podpory i to zda platí výživné?
radana
 


Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v čtv 11. pro 2008 12:03:57

radana píše:Dobrý den,
dcera studuje VŠ a vcelku pravidelně si přivydělává si na brigádách. Její otec se znovu oženil, ale jiné dítě již nevyživuje. Ač měl velmi dobré postavení, je teď evidován na úřadu práce a začal pobírat podporu v nezaměstnanosti. Má však poměrně vysoké požadavky, tak těžko hledá práci. Dceři teď oznámil, že jí sníží výživné více než o polovinu, ta se ale obává, že i když práci bude mít, zpětně jí nic neuhradí a ani nezvýší výživné na původní částku. Jak by měla postupovat? Navrhla otci ať rozhodne soud, to on ale odmítá, sází na její city. Zohledňuje se při stanovení výše podpory i to zda platí výživné?

Sociální dávky nejsou můj obor, ale domnívám se, že výše podpory v nezaměstanosti nijak nesouvisí s výší výživného. Pokud dcera nebude souhlasit se snížením výživného a s otcem se nedohodnou, tak jí stejně asi nezbude nic jiného než podat na otce žalobu. Pokud by snížení výživného bylo důvodné a pak si její otec najde práci, tak skutečně nebude povinen doplácet peníze za období, kdy jeho příjmy byly nižší. Nicméně od okamžiku získání zaměstnání (a tedy od okamžiku zvýšení příjmů) bude opět povinen navýši výživné přiměřeně podle nového platu.

Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Irina v pon 05. led 2009 18:34:10

Dobrý den,
jsem studentkou VŠ. Celou dobu studuji řádně a s vynikajícím prospěchem. Po ukončení magisterského studia bych ráda pokračovala v doktorském programu - denní studium. Budu mít nárok na výživné od otce, pokud budu od školy dostávat stipendium 6000 Kč měsíčně? Nejsem si jista ohledně časové náročnosti studia a možnosti přivýdělku. Ještě mi nebylo 26 let.
Děkuji
Irina
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 05. led 2009 18:44:55

Irina píše:Dobrý den,
jsem studentkou VŠ. Celou dobu studuji řádně a s vynikajícím prospěchem. Po ukončení magisterského studia bych ráda pokračovala v doktorském programu - denní studium. Budu mít nárok na výživné od otce, pokud budu od školy dostávat stipendium 6000 Kč měsíčně? Nejsem si jista ohledně časové náročnosti studia a možnosti přivýdělku. Ještě mi nebylo 26 let.
Děkuji

Pokud si doktorandským studiem budete zvyšovat získanou kvalifikaci a zlepšovat si tak podmínky pro další uplatnění, měla byste asi i nadále mít na výživné nárok. Na druhou stranu ale bude třeba přihlédnout k tomu, že řádné vysokoškolské studium máte ukončeno a doktorandské studium je již vlastně taková nadstandardní nadstavba. Výživné by proto asi mělo být omezené, s přihlédnutím k pobíranému stipendiu a možnostem přívýdělku.

Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Irina v pon 05. led 2009 18:53:41

Takže pokud tomu rozumím, pokud nepřekročím 3-letou standartní dobu doktorského studia, dovršení 26 let věku nehraje roli?
Děkuji za odpověď
Irina
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pon 05. led 2009 19:42:07

Irina píše:Takže pokud tomu rozumím, pokud nepřekročím 3-letou standartní dobu doktorského studia, dovršení 26 let věku nehraje roli?
Děkuji za odpověď

Zákon o věku nehovoří, věk nehraje roli. Když budete zcela nemohoucí, budou rodiče vůči vám mít vyživovací povinnost až do smrti.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

oznamovací povinnost

Příspěvekod Jorika35 v pát 09. led 2009 18:31:36

Dobrý den jsem již zletilá a studuji střední školu, vím tedy, že mám nárok na výživné od svého otce. Otec výživné platil až do doby mé zletilosti a pak přestal výživné platit. Ráda bych věděla, na čí straně je oznamovací povinnost v tom směru, aby se otec dozvěděl, že stále studuji. Já se od rozvodu rodičů s otcem nestýkám ( 10 let). Musím mu tedy oznámit já, že studuji a poslat mu příslušné potvrzení o studiu nebo naopak si sám otec má tuto skutečnost zjistit, například tím, že mne kontaktuje? Výživné nebylo nijak upravováno a je splatné k rukám mé matky. Otec však již rok výživné nezplatil.Děkuji za odpověď.
.
Jorika35
 

Re: oznamovací povinnost

Příspěvekod Poradce v ned 11. led 2009 17:19:38

Jorika35 píše:Dobrý den jsem již zletilá a studuji střední školu, vím tedy, že mám nárok na výživné od svého otce. Otec výživné platil až do doby mé zletilosti a pak přestal výživné platit. Ráda bych věděla, na čí straně je oznamovací povinnost v tom směru, aby se otec dozvěděl, že stále studuji. Já se od rozvodu rodičů s otcem nestýkám ( 10 let). Musím mu tedy oznámit já, že studuji a poslat mu příslušné potvrzení o studiu nebo naopak si sám otec má tuto skutečnost zjistit, například tím, že mne kontaktuje? Výživné nebylo nijak upravováno a je splatné k rukám mé matky. Otec však již rok výživné nezplatil.Děkuji za odpověď.

Jestliže něco chcete, tak musíte doložit, že na to máte nárok. Není povinností vašeho otce si zjišťovat, jestli stále studujete. Vy chcete dostávat peníze, tak musíte otci doložit, že na výživné stále máte nárok.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

vyzivne na zletileho

Příspěvekod gimi v pát 16. led 2009 9:31:43

Mame temer 20-leteho syna ,ktery studuje 1.ROKEM VS .Pred pul rokem odesel z domova pro neshody v rodine s rodici a bydli u naseho dedy.davame mu vyzivne a syn si take vydelava .V zari uzavrel pracovni smlouvu na zkracenou pracovni dobu -polovicni uvazek a vydelava si staly mesicni prijem 8.000kc cisteho.Pracuje jen o vikendech VS ma jako denni studium. NA bydleni stravu a prispivani na spol. domacnost u dedy NEPRISPIVA ,DEDA HO FINANCNE PODPORUJE,tudiz synovo cely jeho plat pripada jen pro jeho potreby NA VYSOKE SKOLE ZABAVA ATD,
Chtela bych vedet zda musime platit vyzivne ,kdyz ma vydelek dostacujici pro to aby se uzivil sam JE SCHOPNO SE SAMO ZIVIT resp.ma castku ,kterou pokryje jeho naroky na VS -neplati a neprispiva na najem bydleni jidlo atd.SVEMU DEDOVI???????.Z duvodu finan.krize me a manzelovi snizili mesicni plat o dost velkou castku a mame jeste dceru,ktera je v 9.tride a rozhoduje se o budoucim povolani ,dalsi naklady na skolu,chce na sklou ,kde musi byt na DM.JDE NEPLATIT VYZIVNE ALESPON NA DOBU DOKUD SE FINAN.KRIZE NEZLEPSI???sYN S NAMI KONTAKT NEUDRZUJE CHODI SI JEN PRO PENIZE-VYZIVNE
gimi
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 16. led 2009 9:04:17

Re: vyzivne na zletileho

Příspěvekod Poradce v pát 16. led 2009 11:59:59

gimi píše:Mame temer 20-leteho syna ,ktery studuje 1.ROKEM VS .Pred pul rokem odesel z domova pro neshody v rodine s rodici a bydli u naseho dedy.davame mu vyzivne a syn si take vydelava .V zari uzavrel pracovni smlouvu na zkracenou pracovni dobu -polovicni uvazek a vydelava si staly mesicni prijem 8.000kc cisteho.Pracuje jen o vikendech VS ma jako denni studium. NA bydleni stravu a prispivani na spol. domacnost u dedy NEPRISPIVA ,DEDA HO FINANCNE PODPORUJE,tudiz synovo cely jeho plat pripada jen pro jeho potreby NA VYSOKE SKOLE ZABAVA ATD,
Chtela bych vedet zda musime platit vyzivne ,kdyz ma vydelek dostacujici pro to aby se uzivil sam JE SCHOPNO SE SAMO ZIVIT resp.ma castku ,kterou pokryje jeho naroky na VS -neplati a neprispiva na najem bydleni jidlo atd.SVEMU DEDOVI???????.Z duvodu finan.krize me a manzelovi snizili mesicni plat o dost velkou castku a mame jeste dceru,ktera je v 9.tride a rozhoduje se o budoucim povolani ,dalsi naklady na skolu,chce na sklou ,kde musi byt na DM.JDE NEPLATIT VYZIVNE ALESPON NA DOBU DOKUD SE FINAN.KRIZE NEZLEPSI???sYN S NAMI KONTAKT NEUDRZUJE CHODI SI JEN PRO PENIZE-VYZIVNE

Výživné byste měli hradit alespoň zčásti. To, že si vydělává o víkendech neznamená, že je plně schopen se sám živit. To, že neplatít dědovi za bydlení je jiná věci, to si musí vyřídit děda sám. Můžete se domluvit se synem i s dědou tak, že výživné budete platit do rukou dědy, s tím byl ale syn musel souhlasit. Samozřejmě je třeba zohlednit i snížení vašeho platu a zvýšené výdaje s druhým dítětem a bez významu není ani nezájem vašeho syna o vás.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

Bloud TopList