výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Komu platit vyzivne?

Příspěvekod Pavel v čtv 04. pro 2008 8:37:17

Dobry den. Mam dotaz, komu ma otec platit vyzivne, kdyz dite dosahlo 18 let? Rodice jsou rozvedeni a dcera zije spolecne s matkou. Otec plati mesicne vyzivne a dosud ho posilal na ucet matky. Dcera ovsem pred par mesici dosahla 18 let, takze by podle me mel otec zacit vyzivne posilat na ucet dcery? Muze se dcera odkazat na konkretni zakon v pripade, ze s tim matka nesouhlasi? Dale, pokud by dcera dostavala od otce vyzivne na svuj ucet, matce take i nadale trva vyzivovaci povinnost. Muze matka nakazat dceri, aby si vsechny sve potreby (skolni obedy, autobusy, pojisteni apod.) hradila z tohoto vyzivneho, ktere ji posila otec a ona ji nic nehradila? Podle meho nazoru by matka i nadale mela o dceru pecovat a tyto zakladni nutne potreby ji hradit ze sve casti vyzivneho (kdyz ji jinak zadne penize nedava) a vyzivne od otce by melo slouzi pro prilepseni diteti. Lze se opet odvolat na konkretni zakon, kdyz s matou neni rec? Dekuji
Pavel
 


Re: Komu platit vyzivne?

Příspěvekod Poradce v čtv 04. pro 2008 9:08:47

Pavel píše:Dobry den. Mam dotaz, komu ma otec platit vyzivne, kdyz dite dosahlo 18 let? Rodice jsou rozvedeni a dcera zije spolecne s matkou. Otec plati mesicne vyzivne a dosud ho posilal na ucet matky. Dcera ovsem pred par mesici dosahla 18 let, takze by podle me mel otec zacit vyzivne posilat na ucet dcery? Muze se dcera odkazat na konkretni zakon v pripade, ze s tim matka nesouhlasi? Dale, pokud by dcera dostavala od otce vyzivne na svuj ucet, matce take i nadale trva vyzivovaci povinnost. Muze matka nakazat dceri, aby si vsechny sve potreby (skolni obedy, autobusy, pojisteni apod.) hradila z tohoto vyzivneho, ktere ji posila otec a ona ji nic nehradila? Podle meho nazoru by matka i nadale mela o dceru pecovat a tyto zakladni nutne potreby ji hradit ze sve casti vyzivneho (kdyz ji jinak zadne penize nedava) a vyzivne od otce by melo slouzi pro prilepseni diteti. Lze se opet odvolat na konkretni zakon, kdyz s matou neni rec? Dekuji



Už jsme o tom psali na těhto stránkách i na stránkách Rodina u soudu. Matka výživné za dítě přebírá jen v době, kdy dítě podle občanského zákoníku nemá plnou způsobilost k právním úkonům, tj. obvykle do 18 let. Ve většině případů to ale na základě dohody všech stran (obou rodičů i dítěte) funguje tak, že výživné je dále posíláno do rukou nebo na účet matky, protože dítě stejně většinou u té matky žije, stravuje se apod. Pokud ale s takovýmto postupem někdo z nich nesouhlasí, je od 18 let věku dítě oprávněno přijímat výživné samo a platit by se tedy mělo jemu. Samozřejmě, že pokud vyživovací povinnost trvá, platí pro oba rodiče. Matka rozhodně nemůže chtít, aby se dítě obstarávalo jen z peněz od otce. To je obecná vyživovací povinnost podle zákona o rodině. Na druhou stranu ale nezapomeňte, že matka se na výživě podílí i tím, že kupuje jídlo pro celou rodinu (tedy i pro dítě), platí náklady bydlení (i pro dítě) včetně energií apod. To by pak muselo fungovat tak, že matka také bude dítěti platit výživné, ale dítě si pak bude muset platit úplně všechno samo, muselo by tedy třeba matce platit i nájem za bydlení, chodit si samo nakupovat potraviny a další věci atd.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Milan v čtv 04. pro 2008 14:27:28

Platím exmanželce soudem stanovené výživné na mého syna. Syn právě dosáhl zletilosti a já chci začít posílat výživné přímo jemu. Mohu mu posílat nižší výživné, než jsem doposud posílal exmanželce nebo se s ním na tom musím předem dohodnout ?

Milan
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v čtv 04. pro 2008 14:45:11

Milan píše:Platím exmanželce soudem stanovené výživné na mého syna. Syn právě dosáhl zletilosti a já chci začít posílat výživné přímo jemu. Mohu mu posílat nižší výživné, než jsem doposud posílal exmanželce nebo se s ním na tom musím předem dohodnout ?

Pokud se s ním nedohodnete jinak, musíte platit výživné, které jste platil dosud, resp. výživné stanovené soudem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Studuji a chci se stehovat, mam narok na vyzivne?

Příspěvekod Nikisek211@seznam.cz v pon 08. pro 2008 19:25:57

Dobrý večer,
studuji VŠ a nadále žiju s rodiči. Moje matka mě psychicky i fyzicky týrá, můj otec dělá, jako by nic neviděl. Ráda bych se z domova odstěhovala ke svému příteli, abych "utekla" a dodělala si školu. Přítel bydlí s rodiči a vydělává, mám nárok na výživné od rodičů, odstěhuju-li se z domu?
Mám ještě bratra, který ale vydělává a na domácnost přispívá. Předem děkuji

Nikisek211@seznam.cz
 

Re: Studuji a chci se stehovat, mam narok na vyzivne?

Příspěvekod Poradce v pon 08. pro 2008 20:34:49

Nikisek211@seznam.cz píše:Dobrý večer,
studuji VŠ a nadále žiju s rodiči. Moje matka mě psychicky i fyzicky týrá, můj otec dělá, jako by nic neviděl. Ráda bych se z domova odstěhovala ke svému příteli, abych "utekla" a dodělala si školu. Přítel bydlí s rodiči a vydělává, mám nárok na výživné od rodičů, odstěhuju-li se z domu?
Mám ještě bratra, který ale vydělává a na domácnost přispívá. Předem děkuji

Podobnou otázku jsme zde již řešili, zkuste si podrobněji projít toto fórum, případně stránky Rodina u soudu. Jen ve stručnosti: na výživné máte nárok, ale roidče by vám neměli plait víc, než kolik vynakládali v době, kdy jste s nimi bydlela. Tím že budete bydlet odděleně se zvýší náklady hlavně na bydlení (doteď žijete za jeden nájem, jednu lektřinu atd..). to ale není účelné zvýšení nákladů, takže není důvod, aby se natom vaši rodiče podíleli.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výživné pro zletilého

Příspěvekod Jaksal v úte 09. pro 2008 12:32:24

jana.uo@seznam.czJana KuběnkováDnes, 12.12

Dobrý den,
syn studuje 3. ročník soukromé střední školy. Protože měl problémy s učením, škola mu doporučila přejít na dálkové 5 leté studium. Občas si sežene brigádu a přivydělá si, ovšem jeho výdělky jsou velmi nízké z důvodu nedokončeného vzdělání. Je již plnoletý a já jsem 10 let rozvedena, otec platil na syna výživné podle rozsudku vydaného soudem. Nyní, když zjistil, že nenavštěvuje denní studium, výživné přestal platit, přesto že syn není schopen se z příjmů uživit a navíc studuje soukromou školu. Je možné, aby přispíval na výživu do ukončení studia? Děkuji Kuběnková.
Jaksal
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 09. pro 2008 12:16:57

Re: výživné pro zletilého

Příspěvekod Poradce v úte 09. pro 2008 13:30:01

Jaksal píše:jana.uo@seznam.czJana KuběnkováDnes, 12.12

Dobrý den,
syn studuje 3. ročník soukromé střední školy. Protože měl problémy s učením, škola mu doporučila přejít na dálkové 5 leté studium. Občas si sežene brigádu a přivydělá si, ovšem jeho výdělky jsou velmi nízké z důvodu nedokončeného vzdělání. Je již plnoletý a já jsem 10 let rozvedena, otec platil na syna výživné podle rozsudku vydaného soudem. Nyní, když zjistil, že nenavštěvuje denní studium, výživné přestal platit, přesto že syn není schopen se z příjmů uživit a navíc studuje soukromou školu. Je možné, aby přispíval na výživu do ukončení studia? Děkuji Kuběnková.

.
V daném případě by soud zkoumal hlavně, co bylo důvodem změny způsobu studia. Pokud to bylo lajdáctví, záškoláctví apod., prostě nezájem syna o studium, tak by mohl rozhodnout i o tom, že váš syn již na výživné nárok nemá. Pokud to skutečně byly jen problémy s učením, vzniklé např. kvůli časté absenci ze zdravotních důvodů, měla by vyživovací povinnost i dále trvat, byť třeba ve zmenšené míře, protože syn si již alespoň zčásti je schopen své potřeby zajistit sám vlastním výdělkem. rozhodně ale nemůžete počítat, že syn bude studovat dálkově a přitom bude sedět doma nezaměstnaný a nechávat se živit rodiči. Tam by to výživné mohlo být v rozporu s dobrými mravy. Každopádně jde o situaci, kterou lze jen těžko paušalizovat, soud se bude rozhodovat na základě svého zvážení výše uvedených i dalších okolností.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod lusio.d@seznam.cz v stř 10. pro 2008 11:18:37

Dobrý den.

Zletilá dcera mého přítele letos v červnu odmaturovala na střední odborné škole. Přijímačky na vysokou školu neudělala. Nyní absolvuje roční jazykový kurs na jazykové škole se "statutem studenta". Výuka trvá 3 hodiny denně (od 8.00 do 11.00 hod.) Studium na této soukromé škole stojí cca 20 tis. Kč, přítel zaplatil polovinu. Matka žádá po příteli i nadále výživné na dceru. Je přítel povinný platit i v tomto případě? Jde v případě tříhodinového studia cizího jazyka denně o soustavnou přípravu na budoucí povolání? Děkuji za odpověď. L.D.
lusio.d@seznam.cz
 

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v stř 10. pro 2008 12:03:55

lusio.d@seznam.cz píše:Dobrý den.

Zletilá dcera mého přítele letos v červnu odmaturovala na střední odborné škole. Přijímačky na vysokou školu neudělala. Nyní absolvuje roční jazykový kurs na jazykové škole se "statutem studenta". Výuka trvá 3 hodiny denně (od 8.00 do 11.00 hod.) Studium na této soukromé škole stojí cca 20 tis. Kč, přítel zaplatil polovinu. Matka žádá po příteli i nadále výživné na dceru. Je přítel povinný platit i v tomto případě? Jde v případě tříhodinového studia cizího jazyka denně o soustavnou přípravu na budoucí povolání? Děkuji za odpověď. L.D.

V tomto případě bych asi byl pro trvání vyživovací povinnosti v omezené výši. Dospělý člověk, který studuje jen tři hodiny denně je schopen se o sebe přinejmenším z podstatné části postarat sám. Představa, že si na tři hodiny odskočím do školy a pak se budu flákat a ať mne rodiče živí, rozhodně není slučitelná s dobrými mravy. Dítě by si aspoň z části (a to nikoliv nepodstatné) mělo v této situaci obstarat prostředky obživy samo.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Seznam a 15 návštevníků

Bloud TopList