výživné na zletilé dítě

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Přerušení studia ze zdravotních důvodů

Příspěvekod Poradce v pon 02. led 2012 10:03:45

allantuscany píše:Dobrý den,

mám přerušené studium ze zdravotních důvodů druhým rokem.
Otec mi odmítl platit Alimenty v tomto období.
Z právního hlediska však mám dojem, že na ně mám nárok.

Mohu je po něm tedy zpětně požadovat?
+ můj zdravotní stav se nijak nelepší bohužel, takže po uplynutí zákonné lhůty dvou let si školu dodělám buď dálkově nebo se budu věnovat práci na burze, kterou mohu vykonávat z domova.
Musel bych poté vyplacenou částku vracet?

Děkuji za odpověď

Pokud skutečně máte studium přerušeno objektivně ze zdravotních důvodů, tak vyživovací povinnost vašeho otce trvá a měl by platit výživné. Jestliže vám výživné bylo přiznáno soudním rozhodnutím, můžete se zaplacení výživného domáhat exekucí, a to i vzniklého dluhu. Pokud výživné bylo placeno na základě dohody a nebylo stanoveno soudně, můžete se domáhat určení vyživovací povinnosti, a to i zpětně, nejvýše ale na dobu tří let před podáním žaloby. Použít můžete přiměřeně některý z našich vzorů. Pokud vám výživné bude soudem přiznáno, nebudete ho muset v budoucnu vracet.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Dotaz k výživnému-zletilé dítě

Příspěvekod xtechnik v čtv 26. led 2012 16:10:52

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem. Stěhuji se s přítelem do pronájmu a zajímá mě, zda je matka povinna na mě platit výživné. Do dnešního dne mi neplatila ani korunu, pouze jsem u ní bydlela. Může mít samostatné bydlení vliv na nárok na výživné? Je mi 20 let, studuji VOŠ a nemám tudíž možnost chodit do práce a živit se sama. Otec platí výživné ve výši 1000Kč.
Předem děkuji za odpověď.
xtechnik
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 26. led 2012 16:01:54

Re: Dotaz k výživnému-zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 27. led 2012 9:33:10

xtechnik píše:Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem. Stěhuji se s přítelem do pronájmu a zajímá mě, zda je matka povinna na mě platit výživné. Do dnešního dne mi neplatila ani korunu, pouze jsem u ní bydlela. Může mít samostatné bydlení vliv na nárok na výživné? Je mi 20 let, studuji VOŠ a nemám tudíž možnost chodit do práce a živit se sama. Otec platí výživné ve výši 1000Kč.
Předem děkuji za odpověď.


Ano, matka je povinna vám platit výživné, na druhou stranu by to rozhodně nemělo být víc, než na kolik jste ji vyšla, dokud jste u ní bydlela. počítejte s tím, že vaše náklady teď budou vyšší - když jste bydlela u matky, platila matka jedno topení, jednu elektřinu, jeden nájem - to bude platit dál a vy budete platit to samé. Jestliže máte možnost u ní bydlet dál, není důvod, aby ona si zvyšovala výdaje jen proto, že vy jste se rozhodla žít s přítelem. Už jsme tu o tom psali několikrát, přečtěte si předchozí příspěvky.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Výživné na vysokoškoláka, vydědení

Příspěvekod bimbo v pon 06. úno 2012 11:02:03

Dobrý den,
mám dotaz ohledně vyživovací povinnosti rodičů k vysokoškolákovi.
S rodiči se nestýkám přes 2 roky, což je doba, po kterou jsem od nich nic nedostal.
Je možné zpětně uplatnit nárok na výživné i po skončení VŠ, pokud ano, od čeho se odvíjí částka výživného?
Obávám se, že po uplatnětní nároku bude následovat vydědění. Proto mě zajímá, zda se lze proti vydědění bránit, respektivě je možné vydědit potomka k vůli vzájemným neshodám?

Děkuji za případnou reakci.
bimbo
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 06. úno 2012 10:19:30

Re: Výživné na vysokoškoláka, vydědení

Příspěvekod Poradce v pon 06. úno 2012 11:46:20

bimbo píše:Dobrý den,
mám dotaz ohledně vyživovací povinnosti rodičů k vysokoškolákovi.
S rodiči se nestýkám přes 2 roky, což je doba, po kterou jsem od nich nic nedostal.
Je možné zpětně uplatnit nárok na výživné i po skončení VŠ, pokud ano, od čeho se odvíjí částka výživného?
Obávám se, že po uplatnětní nároku bude následovat vydědění. Proto mě zajímá, zda se lze proti vydědění bránit, respektivě je možné vydědit potomka k vůli vzájemným neshodám?

Děkuji za případnou reakci.


Ano, nárok můžete uplatňovat i zpětně, a to za dobu maximálně tří let od doby podání žaloby. Částka výživného se odvíjí od oprávněných potřeb vyživované osoby a možností osoby povinné výživné platit. Podrobněji jsme o tom psali již na jiných místech tohoto fóra nebo přímo v článcích na našich stránkách Rodina u soudu. Vyděděnívám pravděpodobně nehrozí, to lze udělat jen v zákoně přesně vymezených případech (viz podrobněji téma věnované na těchto stránkách dědění). Uplatnění práva na výživné rozhodně nemůže být důvodem pro vydědění.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Leonard v čtv 09. úno 2012 22:31:32

Dobrý den,
podobné otázky jsem na fóru sice našel, ovšem ne stejnou a tudíž si nejsem jist.... Moje plnoletá dcera v červnu 2011 ukončila denní studium VŠ s titulem Bc. Nyní od září či října 2011 studuje v pokračujícím studiu na jiné škole, kde by studium měla ukončit s titulem Ing. Touto školou ovšem pokračuje v kombinovaném studiu, vlastně tedy víkendově. Zatím se ve fóru psalo o denním či dálkovém studiu, proto si nejsem jist, zda mám povinnost platit výživné i v případě, že studuje kombinovanou formou, tedy má tímto statut studenta co se týče sociálního a zdravotního pojištění. Pro úplnost dodávám, že dcera má od září 2011 živnostenský list (OSVČ - jiného zaměření než studuje), zisk nevykazuje a údajně chce činnost pozastavit. Bydlí v pronájmu se svým přítelem. Předem děkuji za odpověď.
Leonard
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 09. úno 2012 21:55:05

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 10. úno 2012 7:44:34

Leonard píše:Dobrý den,
podobné otázky jsem na fóru sice našel, ovšem ne stejnou a tudíž si nejsem jist.... Moje plnoletá dcera v červnu 2011 ukončila denní studium VŠ s titulem Bc. Nyní od září či října 2011 studuje v pokračujícím studiu na jiné škole, kde by studium měla ukončit s titulem Ing. Touto školou ovšem pokračuje v kombinovaném studiu, vlastně tedy víkendově. Zatím se ve fóru psalo o denním či dálkovém studiu, proto si nejsem jist, zda mám povinnost platit výživné i v případě, že studuje kombinovanou formou, tedy má tímto statut studenta co se týče sociálního a zdravotního pojištění. Pro úplnost dodávám, že dcera má od září 2011 živnostenský list (OSVČ - jiného zaměření než studuje), zisk nevykazuje a údajně chce činnost pozastavit. Bydlí v pronájmu se svým přítelem. Předem děkuji za odpověď.


Nevím přesně, co míníte pod označením kombinované studium. Jestliže studuje jen o víkendech, je to studium typicky dálkové a přes týden si tedy může vydělávat. Není tedy důvod dál pro trvání vyživovací povinnosti. Představa, že si v sobotu zajde do školy a zbytek týdne bude sedět doma a nechávat se vydržovat rodiči, je nesmyslná, protože má možnost se živit sama.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Leonard v pát 10. úno 2012 13:31:34

Admin píše:
Leonard píše:Dobrý den,
podobné otázky jsem na fóru sice našel, ovšem ne stejnou a tudíž si nejsem jist.... Moje plnoletá dcera v červnu 2011 ukončila denní studium VŠ s titulem Bc. Nyní od září či října 2011 studuje v pokračujícím studiu na jiné škole, kde by studium měla ukončit s titulem Ing. Touto školou ovšem pokračuje v kombinovaném studiu, vlastně tedy víkendově. Zatím se ve fóru psalo o denním či dálkovém studiu, proto si nejsem jist, zda mám povinnost platit výživné i v případě, že studuje kombinovanou formou, tedy má tímto statut studenta co se týče sociálního a zdravotního pojištění. Pro úplnost dodávám, že dcera má od září 2011 živnostenský list (OSVČ - jiného zaměření než studuje), zisk nevykazuje a údajně chce činnost pozastavit. Bydlí v pronájmu se svým přítelem. Předem děkuji za odpověď.

Nevím přesně, co míníte pod označením kombinované studium. Jestliže studuje jen o víkendech, je to studium typicky dálkové a přes týden si tedy může vydělávat. Není tedy důvod dál pro trvání vyživovací povinnosti. Představa, že si v sobotu zajde do školy a zbytek týdne bude sedět doma a nechávat se vydržovat rodiči, je nesmyslná, protože má možnost se živit sama.


Zjistil jsem, že kombinované studium je vlastně dřívější dálkové, jen nový název a snad malinko odlišný způsob. Dcera se vymlouvá, že má mezi tím spoustu seminárek a podobně, což je tedy, chápu-li to správně, pouze účelové a nemá to na nic vliv. Od ukončení denního studia na přelomu květen-červen 2011 nemá tedy na výživné nárok a může se zde tedy jednat o bezdůvodné obohacení, případně podvod, jak jsem se v diskusi již dočetl..... Ještě jednou děkuji za odpověď, stačí pokud odpovíte zda mám pravdu nebo nemám pravdu. Děkuji.
Leonard
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 09. úno 2012 21:55:05

Re: výživné na zletilé dítě

Příspěvekod Poradce v pát 10. úno 2012 16:39:37

Leonard píše:Zjistil jsem, že kombinované studium je vlastně dřívější dálkové, jen nový název a snad malinko odlišný způsob. Dcera se vymlouvá, že má mezi tím spoustu seminárek a podobně, což je tedy, chápu-li to správně, pouze účelové a nemá to na nic vliv. Od ukončení denního studia na přelomu květen-červen 2011 nemá tedy na výživné nárok a může se zde tedy jednat o bezdůvodné obohacení, případně podvod, jak jsem se v diskusi již dočetl..... Ještě jednou děkuji za odpověď, stačí pokud odpovíte zda mám pravdu nebo nemám pravdu. Děkuji.

Pokud skutečně do školy dochází jen o víkendu a zbytek týdne nebo jeho převážnou část má volný, tak není důvod platit výživné nebo alespoň ne v plné výši, protože dítě je schopno se samo živit. Jestliže se tedy nejedná o placení na základě nějaké dohody, jde o bezdůvodné obohacení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Ukonceni studia

Příspěvekod Alka287 v ned 19. úno 2012 13:34:24

Dobrý den,
rok a půl studuji vysokou školu, kvůli neúspěchu u zkoušky musím studium ukončit, ale od září chci nastoupit znovu, nechat si uznat absolvované předměty a pokračovat ve studiu. Během půl roku co budu doma bych chtěla chodit do práce, aby všechno nemusel platit jen táta se kterým bydlím. Matka zatím platí výživné, chci se zeptat jestli mi bude muset platit i poté co se vrátím do školy. A druhá otázka, v okolí bydliště je málo pracovních příležitostí, kdybych nesehnala práci a byla zapsána na ÚP byla by matka povinna platit výživné i nadále?? Vzhledem k tomu, že jsem ještě nikdy nepracovala totiž nedostanu ani podporu.
Alka287
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 19. úno 2012 13:16:02

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků

Bloud TopList