Popření otcovství dítěte narozeného krátce po rozvoduVztahuje se na mne případ první domněnky otcovství (viz clanek uverejneny na vasich strankach). Pritelkyne se rozvadi, s manzelem neziji ve spolecne domacnosti jiz 2roky. Ma se nam narodit detatko a to ve lhute kratsi nez 300 dni od rozvodu. Jak je slozita procedura žaloby o popření otcovství ze strany matky? Jak dlouho trva vyrizeni? Kolik vse stoji? Muze se proces prepsani jmena otce v rodnem liste necim zkomplikovat? Predem dekuji za odpovedi. 

Pokud se dítě narodí až po rozvodu manželství vaší přítelkyně, můžete celou situaci vyřešit tím, že se s přítelkyní vezmete. Pokud v době narození dítěte budete manželé, budete podle zákonem otcem dítěte vy, i když od zániku předchozího manželství uplyne méně než 300 dnů (blíže viz článek Určení  otcovství). Pokud se vám to svatbou vyřešit nepodaří, budete to muset vyřešit řízením o popření otcovství. Žalobu bude muset podat vaše manželka nebo její manžel, a to do šesti měsíců od narození dítěte.

Toto řízení může mít dvě varianty. Jestliže se dítě narodí až po rozvodu manželství, bude k popření otcovství stačit, pokud vy, vaše přítelkyně a její bývalý manžel před soudem prohlásíte, že otcem jste vy. Tím to celé skončí. Pokud se ale dítě narodí ještě za trvání manželství, bude muset proběhnout klasické řízení o popření  otcovství, kde se bude muset dokazovat, že manžel nemůže být otcem dítěte, a to případně i znaleckým posudkem. Náklady takového řízení se pak mohou vyšplhat až ke dvaceti tisícům korun.

Z uvedeného je zřejmé, že nejlepší by bylo, aby se dítě narodilo až po rozvodu manželství. Bylo by proto vhodné obrátit se na advokáta, aby učinil vše potřebné proto, aby rozvodové řízení proběhlo co nejrychleji. Předpokládám, že i soud bude v tomto směru ochoten vyjít vstříc, protože si tím ušetří zbytečný spor o popření otcovství.

 

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.