Podala jsem trestní oznámení kvůli výživnému a nic se neděje25.5.2007 jsem na policii oznámila neplaceni výživného, ještě jsem nedostala ani předvolání k soudu, je to možné?

Možné to je. V úvahu přicházejí různé možnosti. U trestného činu zanedbání povinné výživy se v některých případech, které se zdají být nadějné, snaží policejní orgány, případně státní zastupitelství, vést obviněného, např. i prostřednictvím probační a mediační služby, k doplacení výživného. V zájmu celé společnosti i v zájmu dětí je, aby výživné bylo doplaceno, zájem na potrestání je až na dalším místě. Je tedy možné, že vůbec ještě nebyla podána obžaloba.

Další možností je, že obžaloba byla podána a soud rozhodl bez nařízení jednání (a tedy i bez vašeho výslechu) trestním příkazem. Trestní příkaz se vám nedoručuje, ale pokud o něj požádáte, předpokládám, že vám ho soud dá k dispozici.

Třetí možností je, že sice již byla podána obžaloba a soud nerozhodl trestním příkazem, ale dosud ani nenařídil ve věci hlavní líčení. Nevím, který soud by měl danou trestní věc projednávat, ale některé soudy jsou stále ještě natolik zavalené prací, že hlavní líčení nařizují až po několika měsících. Zkuste se obrátit na policejní oddělení, kde jste podávala trestní oznámení, tam by vám měli sdělit, jak s věcí bylo naloženo. Pokud věc předali státnímu zastupitelství, obraťte se i tam a tam vám sdělí, zda ve věci byla podána obžaloba. Jestliže došlo k podání obžaloby, zavolejte si do trestní kanceláře příslušného soudu a tam vám řeknou, jak to s věcí vypadá. Jestliže již věc byla rozhodnuta, můžete požádat o zaslání rozsudku nebo trestního příkazu. Jestliže byl např. uložen podmíněný trest a odsouzený výživné nadále neplatí, upozorněte na to písemně soud, aby mohl rozhodnout o přeměně na nepodmíněný trest.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.