Otec neplatí výživné pro zletilou dceru – co s tím?Dobrý den má dcera je již plnoletá ale stále studuje já jsem rozvedená dcera žije se mnou její otec ale neplatí žádné výživné i po kontaktu s ním a sdělení mu že dcera dále studuje odmítá ji posílat výživne co v takovém případě dělat děkuji  


 Vyživovací povinnost rodičů k dětem nezaniká plnoletostí, rodiče jsou povinni děti vyživovat, dokud se soustavně připravují na své budoucí povolání, tedy studují. Pokud výše výživného byla stanovena soudem (a to i v době, kdy ještě byla nezletilá), může vaše dcera podat proti svému otci u soudu návrh na nařízení exekuce, takže výživné mu pak na základě soudního rozhodnutí bude sráženo přímo z platu nebo z jeho účtu, případně mu může být zabaven nějaký majetek. Se žádostí o sepsání exekučního návrhu se může vaše dcera obrátit na kteréhokoliv advokáta.

Pokud jde o trestní důsledky neplacení výživného, mohlo by se jednat o trestný čin zanedbání povinné výživy, za který může být uložen trest odnětí svobody v základní výměře na dobu až dvou let, v odůvodněných případech ale může trestní sazba činit 6 měsíců až tři roky odnětí svobody. Obviněný přitom může odvrátit své odsouzení tím, že výživné dodatečně doplatí před tím, než soud prvního stupně začne vyhlašovat rozsudek. Vy nebo vaše dcera tedy můžete podat trestní oznámení, a to nejlépe na Policii ČR buď v místě bydliště vaší dcery nebo v místě bydliště vašeho bývalého manžela.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.