Můžu od exmanželky žádat vyúčtování výživného, které platím pro dceru?Dobrý den, platím na svou dceru z prvního manželství výživné, nyní mi bylo soudně zvýšeno s tím, že musím doplatit 15000,- (soudkyně zvedla částku zpětně 2x). Chtěl bych se zeptat, zda je možné po exmanželce požadovat něco jako výpis, co za ty peníze pro dceru pořídila, protože bych byl nerad, kdyby si je nechala pro svou potřebu. Můžu po ní chtít i měsíční vyúčtování, částka výživného se mi zdá neadekvátní potřebám dcery. Děkuji.  

Pokud vaše bývalá žena bude ochotná vám podobným způsobem skládat účty, tak ji o to samozřejmě požádat můžete. Tuto dobrovolnou variantu ale nepředpokládám. Nevidím možnost, jak se podobného vyúčtování domoci právní cestou. To je představa mnoha rodičů, kteří mají platit výživné, že si za jejich peníze užívá druhý rodič a dítě z toho nic nedostane. Nebudu vysvětlovat, že výživné je určeno nejen na běžné výdaje (stravování, apod.), ale i na výdaje jednorázové, které se neopakují každý měsíc (nákup oblečení, placení zájmových kroužků apod.). Je tedy možné, že některý měsíc není výživné utraceno celé, v jiném měsíci ale zase je utraceno více. Samozřejmě počítám i s tím, že potřeby dítěte by měli hradit oba rodiče, tedy nejen ten, který dítě nemá ve své péči.

Na druhou stranu se skutečně může stát, že peníze určené pro dítě se k dítěti nedostanou a rodič, který má dítě v péči je utratí pro svou potřebu. Takový rodič by pak mohl být stíhán např. pro podvod, případně pro zpronevěru nebo pro porušování povinností při správě cizího majetku. Je ale otázka, zda a jak prokázat, v jaké výši byly peníze pro dítě zneužity. V takovém případě by zřejmě bylo před podáváním trestního oznámení požádat o spolupráci orgán péče o dítě.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.