Může být otec vymazán z rodného listu dítěte?Je možné, aby byl v rodném listě dítěte po několika letech vymazán otec se kterým jsem se rozvedla ? Má to nějaký právní dopad ? Co je k tomu nutné udělat ? Musí bývalý manžel souhlasit ?

Otce dítěte nemůžete jen tak vymazat, a to ani s jeho souhlasem. To lze udělat jen popřením  otcovství, což ve vašem případě zřejmě nepřipadá v úvahu.

Je tu ale jistá možnost „záměny“ otců. Pokud jste se znovu vdala, mohl by vaše dítě osvojit váš manžel, který by tak byl v matrice a tedy i v rodném listu dítěte zapsán jako otec dítěte. K takovému osvojení je ovšem třeba souhlasu rodičů dítěte, tedy vás a vašeho bývalého manžela. Pokud je dítě samo schopno to posoudit, musí být dán i souhlas dítěte. Souhlasu rodiče není třeba, pokud o dítě neprojevoval dostatečný zájem po dobu nejméně šesti měsíců Dostatečným zájmem se myslí nejen placení výživného, ale i navštěvování dítěte, péče o dítě apod. V situaci, kdy jde o novorozené dítě (což zřejmě není váš případ) není třeba k osvojení souhlasu rodičů, jestliže rodiče po dobu dvou měsíců po narození neprojevovali o dítě žádný zájem.

Ale pozor, osvojením zanikají veškeré původní příbuzenské vztahy dítěte. Biologický otec by tedy přestal být z právního hlediska otcem a tím by se stal váš současný manžel. Skutečnému otci by tak zanikla i vyživovací povinnost, vaše děti by po něm nedědily. Naopak osvojitel (váš současný manžel) by se dostal do pozice rodiče, měl by tedy vůči dětem vyživovací povinnost a děti by po něm dědily, a to i v případě, že byste se s ním v budoucnu rozvedla.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.