Musíme s výživným k soudu nebo stačí, když se dohodneme mimosoudně?Dobrý den. Chci se zeptat zda existuje možnost mimosoudní dohody o výživném.

Dohoda rodičů o výživném je samozřejmě možná a vítaná. Pokud se rodiče na výživném dohodnou, není vůbec důvod kvůli tomu přidělávat práci soudům a sobě ničit nervy. To platí nejen pro první určení výživného, ale i pro případné zvýšení či snížení. Dohoda rodičů je projevem zdravého rozumu a není nutné zdravý rozum nahrazovat prací soudní mašinérie.

Jediné dvě výjimky, kdy o výživném musí rozhodnout soud, se týkají rozvodu manželství a určení otcovství. Pokud se manželé rozvádějí a mají nezletilé děti, musí být nejprve soudně upraveno, komu děti budou na dobu po rozvodu svěřeny do výchovy a jaké má být placeno výživné. I v tomto případě se ale rodiče samozřejmě můžou dohodnout a soud pak takovou dohodu pouze schválí, není-li v rozporu se zájmy dětí. Jestliže se ale rozejdou rodiče dítěte, kteří nežili v manželství, stačí když se na výchově a výživě dohodnou a k soudu vůbec nemusí.

Pokud jde o určení otcovství, je s tímto řízením ze zákona spojeno řízení o výchově a výživě dítěte, k němuž je otcovství určováno. to znamená, že pokud soud rozsudkem určí, že muž je otcem dítěte, zároveň týmž rozsudkem může rozhodnout o tom, komu z rodičů se dítě svěřuje do výchovy jaké má druhý rodič platit výživné.

 

 

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.